Rosyjskie maszyny w estońskiej przestrzeni powietrznej

18 lipca 2018, 11:26
Russian_Air_Force,_RA-73026,_Airbus_A319-115(CJ)_(17458375685)
Fot. Anna Zvereva/Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Rankiem, 16 lipca, dwa rosyjskie samoloty rządowe dokonały naruszenia estońskiej przestrzeni powietrznej. Jest to już szósta podobna sytuacja w tym roku, kiedy to rosyjskie samoloty wlatują w przestrzeni Estonii nie nawiązując połączenia i nie przedstawiając planu lotu. 

Dwa rosyjskie, rządowe samoloty pasażerskie naruszyły estońską przestrzeń powietrzną w okolicach latarni morskiej na wyspie Vaindloo. Naruszenia przestrzeni powietrznej w obszarze Zatoki Fińskiej są stałym elementem rosyjskich lotów.

W estońskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się samoloty Airbus A319 oraz Iliuszyn Ił-96. Obie maszyny należą do rosyjskiej floty rządowej i ich zadaniem jest transport najważniejszych osób w państwie.

Naruszenia nastąpiły w odstępie około godziny od siebie, i trwały nie dłużej niż minutę. Samoloty miały włączone transpondery, jednak nie utrzymywały łączności z estońską kontrolą ruchu. Samoloty nie przedstawiły też planu lotu. Estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało rosyjskiej ambasadzie notę dyplomatyczną w tej sprawie.

Jest to już szóste naruszenie estońskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty w tym roku. Jeszcze w marcu br. dowódca fińskich sił zbrojnych Jarmo Lindberg przekazał, że tamtejsza armia odnotowała rekordowy poziom lotniczej aktywności Rosjan nad Bałtykiem w 2017 roku. Z kolei z cytowanych przez Baltic Times danych agencji BNS wynikało, że w 2017 roku samoloty NATO wykonały około 130 przechwyceń w rejonie Morza Bałtyckiego, w 2016 roku – 110. Pod tym względem rekordowy był jednak 2015 rok, kiedy wykonano 160 startów alarmowych, podczas gdy w 2014 roku – 140. Rosyjskie loty w rejonie Bałtyku mają na celu m.in. sprawdzenie zdolności reakcji NATO, ale też próbę z jednej strony zastraszenia, a z drugiej – „uśpienia” czujności państw Sojuszu.

Paweł K. Malicki, Jakub Palowski

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24