Rektorzy dwóch uczelni wojskowych awansowani przez prezydenta

30 listopada 2018, 08:38
prezydent Andrzej Duda podchorążowie
Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie podchorążych WAT w mundurach historycznych. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Reklama

Rektorzy-komendanci Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej odebrali w czwartek nominacje do stopnia generała brygady i kontradmirała. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że cieszy się, iż te awanse następują w Dniu Podchorążego, czyli w święto studentów uczelni wojskowych. – Jesteście tymi, którzy prowadzą młodych w oficerskie życie – mówił prezydent do wykładowców.

Uroczystość, odbyła się na dziedzińcu Belwederu. To właśnie tam w Noc Listopadową, 29 listopada 1830 r. podchorążowie rozpoczęli powstanie narodowe. Dzień ten jest obchodzony jako święto wojskowych uczelni. Dwa lata temu po raz pierwszy było także datą wręczania nominacji generalskich i admiralskich. Wówczas w gronie 15 generałów i admirałów było trzech rektorów-komendantów akademii wojskowych.

W tym roku prezydent awansował tylko dwóch oficerów – obaj kierują militarnymi uczelniami. Gen. bryg. Tadeusz Szczurek jest rektorem-komendantem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Z kolei kadm. Tomasz Szubrycht pełni taką samą na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Tym samym rektorzy-komendanci wszystkich pięciu uczelni wojskowych są generałami lub admirałami.

Prezydent w krótkim przemówieniu odwoływał się do historii – mówił o wybuchu powstania listopadowego i o działającej podczas II wojny światowej konspiracyjnej szkoły podchorążych Agricola. Podkreślał, że "ta wielka tradycja przetrwała przez całe pokolenia polskich młodych żołnierzy (...)po to, by także dzisiaj budować morale polskiej armii".

Gen. bryg. Tadeusz Szczurek (z lewej) i kadm. Tomasz Szubrycht. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Gen. bryg. Tadeusz Szczurek (z lewej) i kadm. Tomasz Szubrycht. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Duda mówił, że się cieszy z tego, że może wręczyć nominacje rektorom-komendantom WAT i AMW. – Chciałem, by nastąpiło to właśnie dzisiaj – tak ustaliliśmy z panem ministrem (chodzi o obecnego na uroczystości szefa MON Mariusza Błaszczaka – przyp. red.). Właśnie dlatego, że dzisiaj jest – można powiedzieć – dzień akademii wojskowych, dzień wojskowych szkół – powiedział Duda.

Panowie generałowie, jesteście nauczycielami, opiekunami – tymi, którzy prowadzą młodych w oficerskie życie. Uczycie ich wartości – tego, jak być dobrymi oficerami, dobrymi żołnierzami Rzeczypospolitej. Cieszę się więc ogromnie, że właśnie dzisiaj mogliśmy Panom Generałom w obliczu młodych podchorążych te nominacje generalskie wręczyć.

prezydent Andrzej Duda

Zwierzchnik sił zbrojnych złożył też życzenia podchorążym i całemu środowisku wojskowych akademii. – Życzę, byście nadal coraz lepiej, mając coraz większe możliwości, realizowali tę wielką misję budowania silnych, dobrze przygotowanych, dobrze wyszkolonych struktur polskiego wojska – sił lądowych, powietrznych i marynarki wojennej – podkreślił.

Prezydent wyróżnił też pięciu studentów reprezentujących pięć szkół wyższych. Były to cztery uczelnie wojskowe – WAT, AMW, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie i Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu – a także Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie.

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Częścią uroczystości było wystawienie przez podchorążych posterunku honorowego przed Belwederem. W tym przedsięwzięciu uczestniczyli studenci SGSP oraz WAT – zarówno w mundurach współczesnych, jak i historycznych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24