Reklama

Polityka obronna

Niemcy i Holandia dostarczą więcej haubic dla Ukrainy?

Fot. Bundeswehr/Michael Weidel
Fot. Bundeswehr/Michael Weidel

Niemiecki serwis Handelsblatt poinformował o prowadzeniu przez rząd Niemiec rozmów o kolejnych dostawach artylerii samobieżnej PzH 2000 na Ukrainę. Negocjacje te są prowadzone m.in. z Holandią, ale ma w nich uczestniczyć jeszcze jeden kraj partnerski.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rzecznik niemieckiego MON poinformował w piątek Deutsche Presse-Agentur (DPA) o negocjacjach. Obecnie Ukraina otrzymała 12 sztuk PzH 2000 (siedem z Niemiec i pięć z Holandii, Berlin organizował szkolenie). Według informacji podanych przez DPA celem jest wyposażenie pełnego dywizjonu artylerii składającym się z PzH 2000, zatem mowa tutaj o 18 egzemplarzach. Podobną liczbę Krabów przekazała Polska, co bardzo pomogło ukraińskim żołnierzom, którzy dzięki części z nich ustabilizowali na jakiś czas sytuację pod Siewierodonieckiem.

Oznacza to, że jeszcze 6 armatohaubic (AHS) może zostać wysłanych na Ukrainę, z czego Niemcy mają przekazać dwa -trzy egzemplarze. Warunkiem tego jest jednak zadeklarowanie ze strony partnerów wysłania brakującej liczby systemów artyleryjskich. Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht poinformowała, że wraz z ACS na Ukrainę przybyły w pełni przygotowane załogi.

Reklama

Czytaj też

Oprócz Niemiec i Holandii operatorem PzH 2000 z największą liczbą takich haubic są również Włochy. Według otwartych danych mają one około 70 takich systemów. Wcześniej włoskie media informowały, że rząd rozważa przekazanie na Ukrainę pewnej ilości PzH 2000. Holandia posiada obecnie 30 tych armatohaubic w aktywnej służbie, jednak docelowo ma ich być 40. Niemcy mają mieć w linii po przekazaniu 7 egzemplarzy Ukrainie około 110 egzemplarzy tej armatohaubicy samobieżnej.

Pewną liczbą składowanych PzH 2000 dysponuje zapewne Holandia, bo wg rejestru broni konwencjonalnej ONZ w 2021 roku miała ich 48, a rok wcześniej - 56. Trzeba tutaj dodać, że w linii w Holandii jest od 24 do 30 takich dział, więc obok pięciu już przekazanych Ukrainie powinny być jeszcze jakieś nadwyżki. Holandia zapowiadała przywrócenie do służby większej liczby dział (a także odtworzenie zdolności artylerii rakietowej), by wzmocnić własną armię. Możliwe jednak, że zdecyduje się na przekazanie zmagazynowanych haubic Ukrainie, a następnie zamówienie nowych dla własnych sił.

Reklama

Komentarze (4)

  1. wert

    1 SAH zastępuje 4 działa ciągnione. UKR stracili podobno już 700 szt, 30% dostarczonych M777 już jest uszkodzona i nadają się do remontów. Kacapy maja dużą przewagę w kontrbateryjnym! Skoro uderzeniowe drony się nie sprawdziły UKR potrzebują na cito 100 szt SAH z radarami tak aby chociaż dopaść sowiecką holowaną. Dostarczone na ful wypasie Kraby sprawdzają się znakomicie. Ciekawostka jak firmy żerują: UKR zbierają kasę na 40 szt Warmate, koszt 60 mln hrywien czyli 9 mln PLN. Ile kosztuje JEDNA sztuka? Niedawno to było 100 tyś PLN/szt. Ciekawy ten efekt skali prywatnej "firmy"

    1. Valdore

      @wert płaczku, twoja ukochana PGZ nei była w stanei nawet stworzyć czegoś ala Warmate za to regularnie żądali za swoje produkty horrendalnych cen. Radar w PzH2000 słuzy WYŁĄCZNIE do pomiaru prędkosci wylotowej pocisków podobnie jak radar w Krabie, choć jak widac to i tak dla ciebei za ciężkie do zrozumienia. Aha M777 pociskami Excalibur strzela dalej niz Krab amunicją EFRB.

    2. wert

      poproszę o przykład porównywalnego wzrostu cen. Dajesz

    3. Valdore

      @wercik, płaczku przypomnij sobei jakie przebicie chciała pGZ na chocby Ratowniku i skończ płakać:)

  2. szczebelek

    Niech przekażą kolejne 12 i jak Włochy były chętne przekazać większą ilość to 6-4-2 odpowiednio dla W-N-H chyba powinno być osiągalne.

    1. VVV

      nie 12 ale albo kolejnych 6x sztuk dla pelnego dywizjonu 3x6 sztuk albo 24 sztuki. mieszane dywizjony nie są dobre.

    2. Valdore

      @szczebelek, mógłbys podać źródło o tym przekazaniu przez Włochy większej ilosci PzH2000?? Bo wszystkie 70 mają w służbie, jedynei 2 wycofali.

    3. Chyżwar

      @Valdore Napisał ci, że chcieli przekazać. Nie było, że przekazali.

  3. xdx

    Odnośnie składowanych PZH to są to wczesne wersje- obecnie nie używane. A wprowadza się z powrotem modernizowane przynajmniej Niemcy, Holendrzy pewnie tez bo jednostki i tak działają wspólnie z niemieckimi. Dla Ukrainy to i tak pewnie obojętne jaka versja bo nie używają chyba najnowszej amunicji czyli albo zapasy KMW albo właśnie Włochy.

  4. Janka74

    Ukraina nie prosiła nas o Raki? My nie oferowaliśmy? W takich walkach bezpośrednich w małych wioskach samobieżny moździerz na zapleczu to skarb.

Reklama