Reklama

MON i PGZ deklarują współpracę z CBA

28 stycznia 2019, 12:19
pgz logo
Ilustracja: PGZ

Po zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne sześciu osób, w tym byłego rzecznika MON Bartłomieja M. oraz byłego członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Radosława O., zarówno resort jak i spółka zadeklarowały współpracę ze służbami.

CBA poinformowało w poniedziałek, że jego funkcjonariusze zatrzymali sześć osób w śledztwie dotyczącym doprowadzenia Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej.

Wśród zatrzymanych jest Bartłomiej M., który w okresie gdy szefem MON był Antoni Macierewicz (2015-18) kierował (z przerwami) gabinetem politycznym ministra oraz był jego rzecznikiem prasowym. Zatrzymany został również Mariusz Antoni K., były poseł Prawa i Sprawiedliwości, wykluczony z tej partii w 2014 r., następnie w 2016 r. krótko prezes Polskiego Holdingu Obronnego. CBA zatrzymało również Radosława O., który pod koniec 2015 r. wszedł do zarządu PGZ; wcześniej był szefem klubu "Gazety Polskiej" w Łomiankach, a także – jak podawały media – mężem właścicielki apteki Aronia, gdzie zatrudniony był Bartłomiej M., zanim dostał pracę w MON.

Pozostali zatrzymani to byli pracownicy MON i PGZ.

Zarówno resort, jak i spółka oświadczyły, że współpracują z CBA. – Ministerstwo Obrony Narodowej deklaruje pełną współpracę z organami ścigania w związku z postępowaniem prowadzonym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne – napisało MON w oświadczeniu przekazanym m.in. Defence24.pl. Resort podkreślił, że informować o postępowaniu mogą jedynie prokuratura i CBA.

Podobny w tonie jest komunikat PGZ.

W związku z czynnościami realizowanymi przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Zarząd PGZ S.A. ściśle współpracuje ze wszystkimi służbami państwowymi i organami ścigania realizującymi postępowanie.

oświadczenie zarządu PGZ S.A.

Spółka podkreśliła, że jej zarząd "z pełną determinacją wprowadza zmiany, które mają zapobiegać nadużyciom i nieprawidłowościom". – Wdrażany jest kompleksowy system bezpieczeństwa i zapobiegania stratom, obejmujący wszystkie podmioty Grupy Kapitałowej PGZ – oświadczyła spółka.

W oświadczeniu PGZ przypomniała, że w grudniu 2018 r. zarząd przyjął Kodeks Grupy Kapitałowej, "który wprowadzi jednolite standardy zarządzania i skuteczny nadzór nad procesami biznesowymi w spółkach zależnych". Obecnie dokument jest wprowadzany przez rady nadzorcze i walne zgromadzenia poszczególnych spółek grupy. – Celem podjętych działań jest profesjonalizacja działalności Grupy PGZ, której efektem będzie stworzenie sprawnie zarządzanego podmiotu – wyjaśniło PGZ.

CBA zapowiedziało w poniedziałek rano, że osoby zatrzymane zostaną przewiezione do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, gdzie usłyszą zarzuty. Biuro poinformowało też o przeszukaniach w ponad 30 miejscach.

Jak poinformowało CBA, śledztwo dotyczy niegospodarności, powoływania się na wpływy oraz fałszowania dokumentów przy okazji zawierania umów przez PGZ S.A. – W ocenie śledczych doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej – wynika z komunikatu CBA.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
dionizy zlotopolski
wtorek, 29 stycznia 2019, 07:33

zatrzymaja, napija sie z nim kawy i odwioza do domu. jak dlugo zyje nie widzialem, zeby kogos w polsce skazali za 'naduzycia i nieprawidlowosci' czy za korupcje. i to niezalaznie od opcji politycznej z ktorej sie delikwent wywodzil oraz tego jaka opcja byla w danym momencie u wladzy. pogadaja chwile w mendiac, temat ucichnie i wszystko bedzie po staremu.

Rozczarowany
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 19:34

To władze PGZ nie obowiązuje "kodeks etyki", który pracownikom podmiotów grupy kapitałowej PGZ wciśnięto do podpisu ?????????????????????

gegroza
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 17:20

Jak widać rządy się zmieniają ale potolgoie kwitną w najlepsze. Żadnych zmian

Sucholski.
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 14:43

Sztywniutko Panowie! Sztywniutko.

sża
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 14:25

Już starożytni Rzymianie stwierdzili: Pecunia Non Olet. A tam gdzie wydaje się setki milionów nie swoich [bo naszych] pieniędzy, pokusa na wałki jest wielka. Bo jak mawiał mój znajomy: Pieniądz jest chytry...

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama