Reklama

Polityka obronna

Błaszczak Defence24 Day: modernizacja przyspiesza dzięki reformom, kolejnym krokiem druga faza Wisły

Autor. Maciej Szopa/Defence24

Konferencję Defence24 Day po raz kolejny otworzył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W swoim przemówieniu ogłosił rozpoczęcie postępowania na druga fazę systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kr. Wisła, mówił także o planach rozwoju Sił zbrojnych RP i sposobach jego realizacji jakie zapewnia Ustawa o Obronie Ojczyzny.

Reklama

Ostatnie miesiąca to czas fundamentalnych zmian dla SZ RP. Obowiązująca już Ustawa o Obronie Ojczyzny stworzyła niepowtarzalne możliwości rozwoju i wzrostu potencjału Sił Zbrojnych. To solidny fundament pod to, aby zbudować jedną z silniejszych armii w Sojuszu Północnoatlantyckim. – ocenił minister. Jak powiedział ustawa daje narzędzia, aby „unowocześniać, modernizować i rozbudowywać SZ RP", a nowe przepisy umożliwią m.in. zwiększenie budżetu obronnego do 3 proc. PKB.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

„Dzięki zwiększonym środkom będziemy mogli sukcesywnie wyposażać WP w najlepsze uzbrojenie produkowane zarówno przez polski przemysł zbrojeniowy jak i przez naszych sojuszników." – powiedział Błaszczak. Jednocześnie przypomniał, że dwa tygodnie wcześniej podpisane zostało porozumienie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na usługi finansowo-księgowe Funduszu Wsparcia SZ. Było ono możliwe dzięki uchwaleniu Ustawy o Obronie Ojczyzny.

Czytaj też

„Umowa określa m.in. zasady dokonywania wypłat ze środków funduszu. Jego powołanie otwiera nowe ścieżki pozyskiwania finansów na modernizacje SZ takich jak możliwość emisji obligacji. Przez ten instrument będzie istniała możliwość zakupu nowoczesnych technologii i sprzętu w Polsce i za granicą." – informował minister.

Minister poinformował też, że 21 maja rozpoczął się nabór do nowego rodzaju służby w siłach zbrojnych w postaci dobrowolnej służby zasadniczej.  

„Kandydat do wstąpienia w szeregi wojska ma teraz do wyboru trzy rodzaje służby: zawodową, terytorialną i dobrowolną zasadnicza służbę wojskową. Oraz dodatkowo dwa rodzaje służby w rezerwie – aktywną i pasywną służbę" – wymieniał minister.

Szef MON poświęcił dużo uwagi w swoim przemówieniu reformie systemu zakupowego w Wojsku Polskim. „Dzięki radzie ds. modernizacji technicznej oraz funkcjonującej od stycznia tego roku Agencji Uzbrojenia przełamaliśmy imposybilizm i skróciliśmy proces decyzyjny który sprawiał, że zakupy te ciągnęły się latami. (...) Efekty widać od razu - to m.in. podpisana niedawno umowa na zakup czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius z pakietem szkoleniowym i logistycznym (...) To też kontrakt na dostawy elementów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu w ramach programu Narew, czy zestawów mini-BSP – Wizjer" – przekonywał.

Czytaj też

„Dziś z satysfakcją przedstawiam kolejne dobre informacje. Ruszamy z kontraktem na drugą fazę programu systemu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania trzech dywizjonów czyli sześciu baterii systemu Patriot obejmującego radary dookólne" – poinformował Błaszczak. Podkreślił jednocześnie, że nowego typu radiolokatory to nowość, a baterie mają zostać zakupione wraz z „wyrzutniami i zapasem  pocisków rakietowych, pakietem szkoleniowym. I logistycznym."

Jak powiedział minister Ustawa o Obronie Ojczyzny ma sprawić, że Wojsko Polskie „wkrótce będzie miało najnowocześniejszy sprzęt i nowe związki taktyczne". „Naszym celem jest posiadanie jeszcze bardziej nowoczesnych, mobilnych, elastycznych w działaniu interoperacyjnych sił zbrojnych, zdolnych do samodzielnej obrony Polski" – zadeklarował.

Minister wskazał na wnioski jakie przyniosła dla Polski wojna na Ukrainie. Udowadnia ona, że potrzebna jest zdolność do samodzielnej obrony kraju i „zrównoważony rozwój we wszystkich domenach: lądowej, morskiej, powietrznej, kosmicznej i cybernetycznej oraz aktywna rozbudowa wojsk OT".

Minister zapowiedział zaprezentowanie szczegółowych rozwiązań w tej ostatniej sprawie w „w dokumencie określającym sposób przebudowy SZ RP model 20-35".

Minister podziękował też za zaproszenie na konferencję Defence24 Day. „To wydarzenie już od dawna jest najważniejszym forum wymiany myśli w Siłach Zbrojnych i globalnym bezpieczeństwie." – powiedział.

Autor. K. Glowacka/Defence24.pl
Reklama

Komentarze (4)

  1. Weneda 1977

    Ścigać szkopów o odszkodowania-dogadac się z USA i to Polska z Ukrainą i Romunią może być kontrą na kacapow i szkopów a USA będzie mieć tylko Chiny na głowie tylko niech nas uzbroją konkretnie

  2. wert

    matołki mogłyby w końcu zrozumieć że Waszyngton nie podjął decyzji jaka ma być Europa. Była opcja bezwarunkowego dogadania się z kacapią- upadła, była opcja zrobienia z niemca żandarma- upadła. Pokazały się hybrydy osłabiony niemiec poparciem dla Polski będzie grzeczny, wykrwawiony kacap będzie grzeczny. Nasza propozycja Trójmorza leży też na stole, oznacza przewrót dotychczasowego porządku więc są obawy. Dochodzi słabość ekonomiczna. Doszło MORALE towar bezcenny. Trójmorze urosło ale jeszcze nie na tyle żeby przeważyć. Lend Lease i rolowanie wydanego sprzętu będzie oznaczać naszą wygraną. 12 A4 dla Czech NIE mają znaczenia. Łącznie 500 Abramsów samoloty, to będzie znaczyło

  3. Gryfin

    Szanuję Mariusza za,to że jest tak aktywny. Wydaje się też,że większość ostatnio podejmowanych decyzji jest zdecydowanie właściwa.

    1. rozbawiony

      Aktywny ? Ślamazarny do 24 lutego w niekończących się fazach analityczno - koncepcyjnych po wybuchu wojny nabrał przyśpieszenia w zakupach z półki bez offsetu i transferu technologii . A już w zastępowaniu sprzętu wyekspediowanego na Ukrainę bardzo nieefektywny .

    2. Monkey

      @Gryfin: Generalnie masz rację, ale chciałbym zauważyć, że obudził się dopiero pod wpływem działań rosyjskich w zeszłym i w tym roku. Wcześniej było dużo wodolejstwa a mało konkretów.Ale jak to mówią: lepiej późno niż wcale.

    3. Paweł69

      rozbawiasz to ty nas kolego, wojna trwa 3 mce a ty byś chciał żeby żeby nowy sprzet już był w jednostkach, przecież to kabaret i udowadniasz tylko jakim jesteś dyletantem.

  4. Zenek

    broń Boże offset. Sam kłopot. Rakiety będą nam dosyłać z zagranicy.

    1. LMed

      Offset to kłopot rzeczywiście, szczególnie nie do ogarnięcia dla pracowników aptek, nauczycieli czy urzędników od melioracji na przykład. A pieniądzy się nie liczy tylko drukuje wiadomo.

    2. B1ob

      A myślisz że Amerykanie radośnie podzielą się z nami technologią? Technologię dwustopniową dostaniemy od MBDA i na tej podstawie być może w przyszłości uda się stworzyć własny tani efektor.

Reklama