Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (9.01.-15.01)

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (CCO 1.0), mil.ru, Northrop Grumman, Łukasiewicz Instytut Lotnictwa
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (CCO 1.0), mil.ru, Northrop Grumman, Łukasiewicz Instytut Lotnictwa

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

ILot i GE przedłużają współpracę. Przedstawiciele Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa oraz General Electric podpisali 11 stycznia umowę pozwalającą na przedłużenie współpracy strategicznej na następne 15 lat oraz dalsze rozwijanie jednego z największych ośrodków technologicznych w Europie – Engineering Design Center.

Instytut Lotnictwa i General Electric rozszerzają współpracę


Dokumenty LWP odtajnione. Wojskowe Biuro Historyczne odtajniło dokumenty  m.in. pierwszego Planu Operacyjnego LWP z 1964 r., doktrynę wojenną PRL z 1973 roku, wnioski z awarii w Czarnobylu, tekst wystąpienia Wojciecha Jaruzelskiego na posiedzeniu Rady Wojskowej po przegranej w wyborach w czerwcu 1989.

WBH odtajnia dokumenty Ludowego Wojska Polskiego


Produkcja Bojowych Centrów Operacji dla Wisły. Northrop Grumman poinformował o rozpoczęciu produkcji sprzętu, przeznaczonego dla pierwszej fazy polskiego zestawu rakietowego obrony powietrznej Wisła. Amerykański koncern otrzymał dostawę sześciu schronów kontenerowych w standardowej konfiguracji US Army, które teraz będą wyposażane w sprzęt, dzięki czemu staną się Bojowymi Centrami Operacji.

Northrop Grumman rozpoczyna produkcję dla Wisły


Symulator Orlika. Polskie Siły Powietrzne otrzymały nowy symulator samolotu szkoleniowego PZL-130 TC-II. Informacja na ten temat pojawiła się 14 stycznia. Symulator zainstalowany jest w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Nowy symulator w Dęblinie


Kontrakt na amerykańską broń hipersoniczną. Departament Obrony USA przyznał 10 stycznia koncernowi Lockheed Martin 58,9 mln dolarów w ramach kontraktu dotyczącego opracowania systemy pocisków hipersonicznych Operational Fires (OpFires). Jest to program, w ramach którego do 2023 roku US Army ma otrzymać system zdolny do spenetrowania nowoczesnej, wielowarstwowej obrony powietrznej przeciwnika.

US Army z bronią hipersoniczną. Jest finansowanie


Tureckie S-400 gotowe. Ale więcej nie będzie. Szef tureckiej administracji przemysłu obronnego Ismail Demir poinformował, że rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400 są w pełni gotowe do prowadzenia działań operacyjnych. Powiedział jednocześnie, że Turcja planuje  osiągnąć podobny poziom techniczny w swoich własnych pracach nad stworzeniem własnych systemów obrony powietrznej”

Turcja: „własny system” zamiast S-400


Porozumienie ws. Karabachu. Przywódcy Rosji, Azerbejdżanu i Armenii - Władimir Putin, Ilham Alijew i Nikol Paszynian podpisali 11 stycznia w Moskwie porozumienie o rozwoju Górskiego Karabachu. Jego celem jest rozwój infrastruktury i gospodarki spornego regionu. Rozmowy przywódców odbyły się dwa miesiące po podpisaniu trójstronnego porozumienia pokojowego, na mocy którego Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad częścią obszarów Górskiego Karabachu

Nowa umowa o rozwoju Górskiego Karabachu


USA oskarżają Chiny o ludobójstwo. Komisja Kongresu USA oskarżyła 14 stycznia władze Chin o „zbrodnie przeciwko ludzkości i być może ludobójstwo” wobec muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL. Według Pekinu są to kłamstwa celowo rozpowszechniane przez antychińskie siły.

Według Kongresu mogło dojść do ludobójstwa w Sinciangu. Pekin zaprzecza


PAK-DA zatwierdzony. Rosyjskie ministerstwo obrony zatwierdziło 13 stycznia dokumentację i wymagania taktyczno-techniczne potrzebne do uruchomienia produkcji nowego bombowca strategicznego PAK-DA, rozpoczęto już montaż prototypu. Samolot ma zostać oblatany w 2025 roku i wejść do służby przed końcem 2027 roku.

Rosja buduje bombowiec stealth. Gotowość bojowa w 2027 roku?


Apache zastąpi Tigera w Australii. Śmigłowiec uderzeniowy Boeing AH-64E Apache Guardian został wybrany 15 stycznia w realizowanym przez Australię programie LAND4503 Armed Reconnaissance Helicopter (ARH) Replacement następcą maszyn Airbus Tiger ARH. Canberra chce pozyskać 29 nowych śmigłowców, których dostawy rozpoczęłyby się od 2025 roku.

Australia wybrała następcę Tigerów

Reklama

Komentarze

    Reklama