Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (27.03-02.04.)

2 kwietnia 2021, 13:50
Zrzut ekranu 2021-04-2 o 15.36.46
Fot. Ukroboronprom, ZM Tarnów, Joint Force Training Centre (CC BY-SA 4.0), mil.ru, U.S. Navy, Mass Communication Specialist 2nd Class Mark Andrew Hays

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.


Zarzuty ws. Ratownika. Prokuratura Krajowa poinformowała 2 kwietnia, że czterem osobom postawiono zarzuty związane z ustawianiem przetargu na okręt Ratownik. W rozmowie z Defence24.pl mjr Krzysztof Płatek, rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia, poinformował że zarzuty te nie dotyczą trwającego obecnie postępowania, co w praktyce oznacza, że dotyczą wcześniejszej procedury zamkniętej w kwietniu 2020 roku.

Zarzuty ws. postępowania na Ratownika. Wartość okrętu: 1,46 mld zł?


Słowackie poszukiwania nowego BWP - bez Borsuka? Słowacja poszukuje nowego bojowego wozu piechoty, przeprowadzono już pokazy niemieckiego Lynxa. Bratysława zapowiada, że będzie brać pod uwagę także stosunek koszt-efekt. Jak na razie PGZ nie podjęła konkretnych działań związanych z promocją BWP Borsuk na rynku słowackim, co Grupa uzasadnia tym, że jest to wciąż trwający projekt rozwojowy. O sprawie pisaliśmy 2 kwietnia.

Borsuk nie dla Słowacji? [KOMENTARZ]


Polski generał zastępcą dowódcy korpusu US Army. Minister resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował 29 marca, że zastępcą dowódcy V Korpusu US Army, gen. Kolasheskiego będzie gen. dyw. Adam Joks. Polski generał będzie pełnił swoje obowiązki w Fort Knox.

Gen. Joks zastępcą dowódcy V Korpusu US Army


Sukces eksportowy ZM Tarnów. Zakłady Mechaniczne Tarnów poinformowały 29 marca o zawarciu umowy eksportowej na dostawę 100 armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP. Wartość umowy nie została ujawniona. Wiadomo natomiast, że broń trafi na rynek afrykański. Umowa zawiera również opcję na dostawę kolejnych 40 do 60 armat w przyszłym roku.

Setka armat z Tarnowa na eksport


Ukraińcy odzyskali BMP-1 od polskiej spółki. Na terenie Państwowych Żytomierskich Zakładów Pancernych odbyła się uroczystość przekazania siłom zbrojnym Ukrainy 26 bojowych wozów piechoty BMP-1AK. Są to pojazdy, które w październiku Ukrspetsexport odzyskał od polskiej spółki. W sprawę zaangażowany był polski sąd i komornik - informowaliśmy 29 marca.

„Polskie” BMP-1 trafiły do ukraińskiej armii


Koncentracja rosyjskich sił koło Ukrainy. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą – oświadczył 30 marca szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak na nadzwyczajnej sesji parlamentu, poświęconej zaostrzeniu się sytuacji w Donbasie na wschodzie kraju. Podobne informacje pojawiały się w kolejnych dniach.

Ukraina: Rosja koncentruje wojsko przy granicy


V kolumna na U-bootach. Rosyjskie systemy nawigacyjne zostały zainstalowane na niemieckich okrętach podwodnych i nie tylko – informowaliśmy 31 marca. Doszło do tego za rządów kanclerza Gerharda Schrödera, obecnie będącego pracownikiem Gazpromu.

Niemieckie U-booty z rosyjską nawigacją


Japońska broń dla Indonezji. Ministrowie obrony i spraw zagranicznych Japonii i Indonezji zapowiedzieli 30 marca wzmocnienie współpracy wojskowej w obliczu rosnącej asertywności Chin. Podczas rozmów w Tokio podpisano też umowę umożliwiającą eksport japońskiego uzbrojenia do Indonezji.

Indonezja i Japonia wzmocnią współpracę wojskową


Amerykański pancerz do Korei. W wiosennej rotacji pododdziałów U.S. Army na Półwysep Koreański trafi nowa brygada pancerna - poinformowano 29 marca. Wzmocni ona potencjał wojsk amerykańskich w Korei Południowej w ramach trwałej, rotacyjnej obecności sojuszniczej.

Amerykańska brygada pancerna jedzie do Korei


Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24