Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (27.02.-05.03)

Fot. Remontowa Shipbuilding S.A. via IU, MON/Twitter, Staff of the Romanian Naval Forces
Fot. Remontowa Shipbuilding S.A. via IU, MON/Twitter, Staff of the Romanian Naval Forces

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Przedostatni holownik w służbie. Przedstawiciele Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. i Inspektoratu Uzbrojenia podpisali protokół zdawczo-odbiorczy holownika H-3 Leszko. To już przedostatnia z sześciu jednostek typu B860 zamówionych dla Polskiej Marynarki Wojennej. O wcieleniu nowej jednostki do służby informowaliśmy 1 marca.

Piąty holownik odebrany. Leszko w 3. Flotylli


Szkolenie rezerw znów wstrzymane. "4 marca Szef Sztabu Generalnego podpisał rozkaz wstrzymujący szkolenia żołnierzy rezerwy w I połowie 2021 roku" - poinformowała Defence24.pl rzecznik tej instytucji płk Joanna Klejszmit. To już trzecie wstrzymanie tego rodzaju przedsięwzięć od czasu pojawienia się w Polsce epidemii COVID19.

Wojsko wstrzymuje szkolenia rezerw


Ile zarabiają żołnierze? Defence24.pl opublikowało 4 marca kompleksową analizę dotyczącą zarobków żołnierzy zawodowych w różnych korpusach osobowych, uwzględniającą także dodatkowe świadczenia, przyznawane poza zasadniczym wynagrodzeniem.

Żołnierskie zarobki – fakty i mity [ANALIZA]


Polski generał na ważnym stanowisku w NATO. Sojusz Północnoatlantycki zasili kolejny polski generał gen. bryg. Krzysztof Kociuba obejmie stanowisko zastępcy Chief Information Officer w Międzynarodowym Sztabie Wojskowym w Brukseli - Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) 3 marca

Polski generał zastępcą NATO Chief Information Officer


Dowódca LANDCOM w przesmyku Suwalskim. Dowódca Allied Land Command (LANDCOM) generał broni Roger L. Cloutier odwiedził grupy bojowe wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO oraz spotkał się z dowódcami brygad afiliowanych do Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód, wizytował także Korytarz Suwalski. O sprawie informowaliśmy 1 marca.

Dowódca LANDCOM wizytował Korytarz Suwalski


Sześć awansów generalskich. Prezydent Andrzej Duda wręczył 1 marca sześciu oficerom nominacje generalskie. Czterech z nich zostało awansowanych na stopień generała brygady, dwóch otrzymało drugą "gwiazdkę". 

Prezydent wręczył sześć nominacji generalskich


Początek końca Kobbenów. Jeden z dwóch ostatnich polskich Kobbenów: ORP „Sęp” został 2 lutego odholowany z Portu Wojennego Oksywie do Gdańskiej Stoczni Remontowej im. j. Piłsudskiego S.A. w Gdańsku, gdzie nastąpi wyokrętowanie baterii akumulatorów. Tym samym rozpoczął się faktyczny procesem wycofywania ostatnich Kobbenów z polskiej służby.

Ostatni rejs okrętu podwodnego Kobben


Izrael wybrał King Stalliony. Izrael zdecydował się na zakup śmigłowców Sikorsky CH-53K King Stallion, na następcę służących od ponad pół wieku maszyn CH-53D Yas’ur. Jest to część, zatwierdzonego przez rząd, pakietu amerykańskiego uzbrojenia o wartości szacowanej na 4 mld dolarów, w którym oprócz śmigłowców znajdą się też tankowce KC-46 Pegasus i samoloty wielozadaniowe F-35 oraz F-15IA. O wyporze CH-53K informowaliśmy 27 lutego.

Izrael wybrał śmigłowce King Stallion


Patrioty ochroniły Arabię Saudyjską. Arabia Saudyjska poinformowała 27 lutego o odparciu ataku rakietowego na swoją stolicę oraz ataku dronów wyładowanych materiałami wybuchowymi na swoją południową prowincję. O ataki oskarżyła jemeńskich rebeliantów Huti.

Saudyjskie Patrioty odparły atak rakietowy


Białoruś prosi o pomoc w patrolowaniu swojej przestrzeni powietrznej. Prezydent Republiki Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaproponował wspólne, mieszanie białorusko-rosyjskie lotnicze patrole wojskowe nad terytorium swojego kraju. Wstępną zgodę na tę koncepcję miał wydać także prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Oba państwa podpisały też umowę wyznaczającą program strategicznej współpracy wojskowej na 5 lat - informowaliśmy 3 marca.

Łukaszenka chce rosyjskich myśliwców na Białorusi


Rumuni już z HIMARS-ami. Jak poinformowało rumuńskie ministerstwo obrony narodowej, do portu w Konstancy dotarły pierwsze elementy artylerii rakietowej HIMARS. Jest to efekt podpisanego w 2018 roku kontraktu pomiędzy rządem rumuńskim a amerykańskim na dostawę 54 wyrzutni, wraz z niezbędnymi pojazdami wsparcia i pociskami. O sprawie pisaliśmy 3 marca.

HIMARS dostarczony do Rumunii

Reklama

Komentarze

    Reklama