Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (24.04-30.04.)

Fot: graf. 星海军事/Wikimedia/CC BY 4.0/ HSW / gps.gov.kg / Defence24 /
Fot: graf. 星海军事/Wikimedia/CC BY 4.0/ HSW / gps.gov.kg / Defence24 /

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Amunicja do Raków i Langust. Narew dla PGZ.  28 kwietnia w obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano umowy na dostawy pocisków rakietowych do wyrzutni rakietowych kalibru 122 mm WR-40 Langusta oraz BM-21 Grad i RM-70 i moździerzy samobieżnych Rak. Minister Mariusz Błaszczak poinformował też o zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej w programie Narew, jego wykonawcą będzie Polska Grupa Zbrojeniowa.

Nowoczesna amunicja do Langust i Raków. PGZ wykonawcą Narwi


V4 solidarne z Czechami. W przyjętej wspólnej deklaracji premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili pełną solidarność z Czechami w związku z działaniami Federacji Rosyjskiej. Potępiamy kolejny godny ubolewania akt agresji i naruszenia prawa międzynarodowego dokonany przez Rosję na europejskiej ziemi - podkreślili szefowie rządów 26 kwietnia.

Grupa V4 potępia działania Rosji. Rozmowy na wniosek Morawieckiego


Polska z 19. budżetem obronnym. Sztokholmski instytut SIPRI przedstawił kolejny raport na temat wydatków zbrojeniowych na świecie. Najnowsze zestawienie dotyczy inwestycji w broń jakich dokonywały poszczególne państwa w 2020 roku. Pomimo pandemii i kryzysu, na uzbrojenie również Polska wydała więcej, co wpisuje się w trend panujący w ostatnich latach - pisaliśmy 27 kwietnia.

SIPRI: Świat się zbroi mimo kryzysu. Polska awansuje w rankingu


Znaczenie Miecznika na konferencji Defence24. Program fregat „Miecznik” ma szczególne znaczenie dla całych Sił Zbrojnych RP oraz polskiego przemysłu. Okręty będą ważnym elementem połączonego systemu walki Wojska Polskiego. Ich budowa musi więc być realizowana konsekwentnie, aby spełnić wymogi operacyjne i jednocześnie stanowić impuls rozwojowy dla całej branży stoczniowo-obronnej – podkreślali uczestnicy seminarium online „Program Miecznik – Wyzwania dla przemysłu i Marynarki Wojennej RP”, o czym pisaliśmy 29 kwietnia.

Program Miecznik wyzwaniem dla Marynarki Wojennej i przemysłu [RELACJA]


Będą pojazdy wsparcia dla Raków. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zakończeniu negocjacji w sprawie artyleryjskich wozów amunicyjnych AWA i artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia (AWRU). 28 kwietnia informowaliśmy, że stosowana umowa ma zostać podpisana w maju br. Pojazdy te wesprą nowe moduły ogniowe ze 120 mm moździerzami samobieżnymi Rak i zostaną przekazane wojsku w latach 2022-2024.

Wojsko kupuje pojazdy wsparcia dla Raków


Zmiana prezesa w Bumar-Łabędy S.A. Rada Nadzorcza Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. oddelegowała do czasowego pełnienia obowiązków prezesa zarządu Monikę Kruczek, która ma pełnić to stanowisko do czasu zakończenia się trwającej kadencji zarządu - pisaliśmy 28 kwietnia. Wcześniej z tego stanowiska odeszła Elżbieta Wawrzynkiewicz.

Jest p.o. prezesa Bumaru-Łabędy


Bezpieczna Polska wg Platformy Obywatelskiej. Odbudowa relacji Polski wewnątrz UE oraz przywrócenie partnerskich relacji z USA i skutecznej, sprawczej polityki wschodniej - to trzy filary nowej doktryny politycznej "Bezpieczna Polska", którą zaprezentowali liderzy PO 25 kwietnia.

Platforma zaprezentowała doktrynę "Bezpieczna Polska"


Zmiana w WZE S.A. Jak informowaliśmy 27 kwietnia, dr inż. Przemysław Kowalczuk został pełniącym obowiązki prezesa zarządu i dyrektora naczelnego spółki, wydelegowanym z rady nadzorczej.

Zmiana na czele Wojskowych Zakładów Elektronicznych


Kolejne aresztowania "puczystów" w Turcji. Turecka prokuratura wydała nakaz aresztowania 532 osób, w tym 459 czynnych wojskowych, oskarżanych o związki z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, którego władze w Ankarze uważają za inspiratora nieudanego puczu wojskowego z 2016 roku - informowaliśmy 26 kwietnia.

Turcja aresztuje setki wojskowych oskarżonych o udział w puczu


Rosja wyrzuca dyplomatów z Europy Środkowo-Wschodniej. MSZ Rosji nakazało 28 kwietnia wyjazd z kraju w ciągu tygodnia trzem pracownikom ambasady Słowacji, dwóm - ambasady Litwy, a także po jednym - ambasad Łotwy i Estonii. Kilka dni wcześniej pojawiło się żądanie wydalenia niektórych dyplomatów polskich.

Rosja nakazała wyjazd dyplomatom Litwy, Łotwy, Estonii i Słowacji


Rumunia kupuje NSM. Ministerstwo Obrony Narodowej Rumunii podpisało akceptację zakupu systemu pocisków przeciwokrętowych Naval Strike Missile (NSM) dla sił zbrojnych tego państwa w ramach procedury FMS - pisaliśmy 27 kwietnia.

Amerykańsko-norweska obrona wybrzeża dla Rumunii. Podpisano kontrakt


Gorąco w Azji Centralnej. Zawieszenie broni i wycofanie swoich sił z granicy zapowiedzieli po rozmowach 28 kwietnia ministrowie spraw zagranicznych Kirgistanu i Tadżykistanu. Wcześniej doszło tam do starć z użyciem moździerzy, poprzedzonych przez spór lokalnych mieszkańców z obu stron granicy.

Wymiana ognia między Kirgistanem a Tadżykistanem


Chiny wcieliły do służby trzy wielkie okręty. Marynarka wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przyjęła do służby trzy nowe okręty wojenne jednocześnie - informowaliśmy 30 kwietnia. Wśród nich jest pierwszy w historii kraju śmigłowcowiec desantowy projektu 075, jak i nowy okręt podwodny zdolny do przenoszenia 12 rakiet balistycznych. Chińskie media nie ukrywają, że mogłyby one pomóc w operacjach wojskowych wokół spornych wysp.

Nowe chińskie okręty zostały wcielone do służby

Reklama

Komentarze

    Reklama