Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (23.01.-29.01)

Fot.mil.ru, PGZ/NCBR, Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej", ppor. Marcin Rutkowski
Fot.mil.ru, PGZ/NCBR, Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej", ppor. Marcin Rutkowski

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” podsumowuje pierwszy rok swojej działalności. Kierowane przez gen. bryg. Artura Dębczaka Biuro świętuje pierwszy rok działalności na rzecz wojska polskiego. Jaki był to rok? Czy instytucja odpowiedzialna m.in. za rekrutację, promocję służby wojskowej oraz działania proobronne może poszczycić się sukcesami? Z jakimi wyzwaniami Biuro zmierzy się w kolejnych latach? Na te pytanie szukaliśmy odpowiedzi w artykule opublikowanym 25 stycznia br.

Pracowity rok Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

Moduł uzbrojenia Kongsberga Protector został zintegrowany z ppk Spike-LR. W Słowenii przeprowadzono strzelania ppk Spike-LR z pojazdu wielozadaniowego JLTV o czym informowaliśmy na Defence24.pl 25 stycznia. Pojazd JLTV należący do słoweńskich sił zbrojnych wyposażony w odpowiednio zmodyfikowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg Protector prowadził ogień zarówno z ppk Spike-LR, jak i z będącego jego standardowym uzbrojeniem karabinu maszynowego 12,7 mm.

 Słoweński „Pegaz” strzela ze Spike [WIDEO]

Spór wokół Grotów. Posłowie KO chcą zwołania specjalnego posiedzenia sejmowej komisji obrony w sprawie nieprawidłowości przy zakupie i funkcjonowaniu karabinka Grot używanego w siłach zbrojnych - zapowiedział w na konferencji prasowej b. wiceszef MON Czesław Mroczek w rządzie PO-PSL (KO). To następstwo artykułu portalu onet.pl, w którego treści mowa jest o wadach karabinka. Do publikacji odniósł się producent – Fabryka Broni Łucznik-Radom. Spółka zaprzecza tezom artykułu, nazywając publikację „nierzetelną i wprowadzającą w błąd opinię publiczną”.

Opozycja chce posiedzenia ws. karabinków Grot. Producent odpiera zarzuty

Komercyjne rozmowy w sprawie produkcji armaty Mk 44 Bushmaster II w HSW. W dniu 26 stycznia Defence24.pl poinformowało, że HSW prowadzi rozmowy z firmą Northrop Grumman w zakresie komercyjnego pozyskania technologii wykorzystywanych do produkcji armaty Bushmaster Mk44S, stanowiącej podstawowe uzbrojenie wieży ZSSW-30, przeznaczonej dla KTO Rosomak i BWP Borsuk. Jednocześnie realizowana jest wcześniejsza umowa, dotycząca dostaw armat i wsparcia ich integracji na prototypach wież. Ta umowa ma też opcję na dostawy seryjnych wież.

Komercyjne rozmowy ws. armaty dla ZSSW

Grecja kupuje Rafale. Greckie ministerstwo obrony podpisało umowę o wartości 2,5 mld euro, dotyczącą zakupu 18 samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale wraz ze szkoleniem oraz wsparciem eksploatacji. Zgodnie z umową pierwsze samoloty zostaną dostarczone już w lipcu 2021 roku i będą pochodzić z zapasów francuskich sił powietrznych.

Grecja zamówiła Rafale. Dostawa w lipcu

Odchodzi Członek Rady Nadzorczej PGZ. W dn. 26 stycznia PGZ podała komunikat o złożeniu rezygnacji, z funkcji Członka Rady Nadzorczej PGZ przez Pawła Stańczyka z dniem 25 stycznia br. Paweł Stańczyk był członkiem RN PGZ od kwietnia 2020 roku.

Zmiana w Radzie Nadzorczej PGZ

Wydatki na obronę narodową utrzymane na założonym poziomie 2,2 proc. PKB. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2021, zakładającą wydanie na obronę w przyszłym roku 51,8 mld zł, czyli 2,2 proc. PKB. Jest to zbieżne z zapisami ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych oraz ich finansowaniu, która zakłada zaplanowanie budżetu obronnego w latach 2021-2023 na poziomie co najmniej 2,2 proc. PKB i następnie stopniowe zwiększanie tego udziału do 2,5 proc. w 2030 roku. Wydatki majątkowe stanowią 30,4 proc., czyli 15,78 mld zł.

2,2 proc. PKB na armię w 2021 roku. Prezydent podpisał ustawę budżetową

Stracone szanse przemysłu? W czwartek 28 stycznia Defence24.pl opublikował artykuł dotyczący trudności w promocji BWP Borsuk na rynkach międzynarodowym. W ramach stałej współpracy strukturalnej Unii Europejskiej od 2018 roku realizowany jest projekt dotyczący wozów bojowych, w tym między innymi nowego BWP oraz pływającego pojazdu szturmowego. Polska nie przystąpiła jednak do niego, choć mógłby on stanowić platformę do oferowania bojowego wozu piechoty Borsuk w krajach Unii Europejskiej. Skomplikowane przepisy powodują, że promocja Borsuka – czy innych zaawansowanych polskich systemów – wymaga dużej koordynacji pomiędzy wojskiem, przemysłem oraz innymi komórkami administracji (np. Narodowym Centrum Badań i Rozwoju).

Borsuk poza PESCO. Szansa, której nie dostrzeżono? [OPINIA]

Amerykanie będą testować Pancyra. Brytyjski „The Times” potwierdził, o czym informowaliśmy w dn. 28 stycznia, że Amerykanie przechwycili w Libii rosyjski artyleryjsko-rakietowy, kołowy zestaw przeciwlotniczy „Pancyr-S1”. W ramach tajnej operacji system ten przewieziono drogą lotniczą do jednej z amerykańskich baz w Niemczech.

Pancyr w rękach Amerykanów

Reklama

Komentarze

    Reklama