Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (13.03-19.03)

19 marca 2021, 14:48
Zrzut ekranu 2021-03-19 o 14.54.26
Fot. US Navy,Martin UAV, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Tatra Defense Vehicle

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Rusza program Miecznik. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał 15 marca dokumenty, rozpoczynając tym samym procedurę zakupu okrętów w ramach programu. Wybudowane mają zostać trzy okręty "obrony wybrzeża", które będą fregatami. Każda o sile ognia większej niż Morska Jednostka Rakietowa.

Ruszył program Miecznik. MON: Umowa za kilka miesięcy


60 miliardów na okręty. W czasie posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej 16 marca wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz zadeklarował, że do 2035 r. na okręty i jednostki wsparcia zostanie przeznaczonych 60 mld zł.

MON: Marynarka Wojenna RP ze znacząco ograniczonymi zdolnościami


Sześć ofert na BSP Albatros. W programie bezzałogowego systemu klasy taktycznej krótkiego zasięgu – pionowego startu Albatros sześć podmiotów stara się o dopuszczenie do udziału w postępowaniu - informował Defence24 18 marca.

Kto chce dostarczyć Albatrosa Marynarce Wojennej?


Nowy nadzór nad PGZ. Spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i sama PGZ znajdują się obecnie pod bezpośrednim nadzorem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina - informował Defence24.pl 15 marca. Wcześniej za nadzór nad nimi odpowiadał podsekretarz stanu w MAP Zbigniew Gryglas.

Zmiana w nadzorze nad państwową zbrojeniówką


Granatniki do Beryli. Jak poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. z Nowej Dęby podpisały umowę z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę partii granatników jednostrzałowych podwieszanych GPBO-40 kal. 40 mm. O sprawie pisaliśmy 16 marca.

Wojsko kupiło granatniki podwieszane


Mustangi w Kosowie. Do Kosowa dotarł transport czterech terenowych samochodów osobowych Ford Ranger XLT, zakupionych w ubiegłym roku w ramach programu Mustang, oraz dwóch Volkswagen Crafter. Pojazdy będą zabezpieczać działania żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR i będzie to swego rodzaju "chrzest bojowy" tej konstrukcji w polskiej służbie. O sprawie informowaliśmy 15 marca.

Mustangi wesprą polskich żołnierzy w Kosowie


Royal Navy na Bałtyku. Po raz kolejny okręty Royal Navy pojawiły się na Bałtyku, tym razem kierując międzynarodowym zespołem jednostek pływających, w którym działały okręty krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii oraz szwedzkie samoloty patrolowe. Jest to kolejna operacja połączonych sił ekspedycyjnych JEF, które ustanowiono na szczycie NATO w 2014 r. - informowaliśmy 16 marca.

Brytyjska marynarka wojenna zabezpiecza Morze Bałtyckie


Poseidony dla Niemiec. Amerykański Departament Stanu zaaprobował sprzedaż do Niemiec morskich samolotów patrolowych Boeing P-8A Poseidon. Zakup pięciu takich samolotów może według wstępnych szacunków kosztować niemieckiego podatnika maksymalnie 1,77 miliarda dolarów i pozwolić na zastąpienie ośmiu obecnie wykorzystywanych samolotów tej klasy typu P-3C Orion. O sprawie Defence24 informował 13 marca.

Poseidony nad Bałtykiem. Niemcy kupują morskie samoloty patrolowe


Dowódczy Titus dla Czech zaprezentowany. Spółka Tatra Defense Vehicle zaprezentowała prototyp wersji dowódczo-sztabowej kołowego transportera opancerzonego Titus 6 × 6. Wozy tego typu mają trafić już wkrótce na uzbrojenie czeskiej armii - pisaliśmy 17 marca. 

Czesi prezentują dowódczo-sztabowego Titusa 6x6


Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24