Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - obronność i bezpieczeństwo (12.11.-19.11.)

Fot, US Army Africa, Departament Obrony USA, MON via Twitter, PGZ
Fot, US Army Africa, Departament Obrony USA, MON via Twitter, PGZ

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności

Nowa wojna w Afryce? Władze Maroka ogłosiły rozpoczęcie działań na Saharze Zachodniej mających na celu przywrócenie swobody komunikacji z Mauretanią, to zaś stało się powodem ogłoszenia zerwania rozejmu ze strony Frontu Polisario. Działania rozpoczęły się najprawdopodobniej 13 listopada. Ma to być bezpośrednia odpowiedź na pojawiające się prowokacje ze strony Frontu Polisario. Politycy w Rabacie chcą przede wszystkim przywrócenia nieskrępowanego i niezagrożonego niczym ruchu kołowego pomiędzy Marokiem i Mauretanią, poprzez trasy ulokowane w spornym rejonie – strefa buforowa Guergarat. Kluczowa droga ma być objęta marokańskim kordonem wojskowym, pozwalającym na prowadzenie nieskrępowanego ruchu. Jak twierdzą Marokańzycy bojówki Polisario wkroczyły na wspomniany obszar począwszy od 21 października i wówczas rozpoczęły nękanie handlu z Mauretanią.

Maroko rozpoczęło działania bojowe w rejonie Sahary Zachodniej



Bombardowanie lotniska w Erytrei.
Władze zbuntowanego obecnie regionu Tigraj w Etiopii poinformowały 15 listopada o zbombardowaniu lotniska w stolicy sąsiedniej Erytrei. Atak ten ma prawdopodobnie związek z doniesieniami o o udziale wojsk Erytrei w konflikcie zbrojnym Tigrajczyków z rządem Etiopii. Niewykluczone więc, że to co zapowiadało się na wojnę domową w Etiopii może rozlać się także na sąsiednie państwo, które do lat 90. Samo było jedną z prowincji etiopskich.

Rakiety z Tigraj spadły w stolicy Erytrei



Narew z rekomendacjami Inspektoratu Uzbrojenia.
Inspektorat Uzbrojenia w wyniku pozyskanych informacji z fazy analityczno-koncepcyjnej, opracował rekomendacje dotyczące pozyskania systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.  Informację na te temat Defence24 otrzymało 17 listopada. Dokonano też oceny podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP), która ma określić, w jakim zakresie będzie wymagany udział krajowego przemysłu.

Narew z rekomendacjami i oceną PIBP



Jedenasty Bielik w Polsce.
16 listopada na lotnisku 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie wylądował kolejny fabrycznie nowy, 11. już polski samolot szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik. Maszyna jest już trzecią dostarczoną w tym roku i przedostatnią z czwórki dokupionej w marcu 2018 roku.

Nowy Bielik wylądował w Dęblinie. Ostatni czeka na odbiory



Kolejne Leopardy dostarczone.
17 listopada Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o dostawie kolejnych czołgów Leopard 2PL do Sił Zbrojnych RP. Kolejne wozy dotarły do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Pojawiły się też zapowiedzi kolejnych dostaw czołgów, które czekają na zakończenie procedur odbiorczych. Łącznie w służbie jest już 11 egzemplarzy zmodernizowanych czołgów.

Więcej Leopardów 2PL w Wesołej



Kamień milowy w programie Miecznika.
Choć faza analityczno-koncepcyjna nie została formalnie zakończona to rekomendacje zostały przekazane MON, o czym poinformowano 18 listopada. Po ich zatwierdzeniu przez szefa MON będzie można  rozpocząć przygotowanie do pozyskania tych nawodnych jednostek bojowych.

Miecznik na ostatniej prostej. Program czeka na podpis szefa MON



Wielka Brytania zwiększa budżet obronny.
Władze Wielkiej Brytanii poinformowały 19 listopada o planowanym znacznym zwiększeniu wydatków na obronę narodową. Mają one być podnoszone o około 10 proc. rocznie, w stosunku do pierwotnych planów. To „największe inwestycje od czasów Zimnej Wojny”. Brytyjski resort obrony w ciągu czterech lat ma otrzymać dodatkowo łącznie 16,5 mld funtów. Ma to umożliwić m.in. rozpoczęcie programu i bezproblemowe prowadzenie programu myśliwca Tempest.

Londyn stawia na wojsko pomimo pandemii. „Największe inwestycje od czasów Zimnej Wojny”



Projekt definicji podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa ujawniony.  Projekt pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Rada Ministrów pracuje na projektem rozporządzenia w sprawie postępowania w zakresie oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP). Nowe przepisy będą mieć istotny wpływ na proces zamówień wojskowych. Wśród zmian jest m.in. możliwość oceny PIBP dla całego cyklu życia sprzętu

Podstawowy Interes Bezpieczeństwa Państwa kompleksowo i w cyklu życia. Jest projekt

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama