Prezydent: liczymy na pogłębienie więzi sojuszniczych

25 marca 2021, 15:34
Duda_KPRP
Fot. MON

Jako ważny partner USA oraz wiarygodny członek NATO, liczymy na pogłębienie więzi sojuszniczych, gdyż jest to w dobrze pojętym interesie całej wspólnoty Zachodu – oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu do zagranicznych dyplomatów akredytowanych w Polsce.

Prezydent mówił, że wybuch pandemii przypomniał „o potrzebie budowy silnych instytucji, stanowiących fundament, na którym społeczeństwo może się wesprzeć w chwili próby”. „W obszarze relacji międzypaństwowych taką rolę odgrywa prawo międzynarodowe. Stąd moje głębokie przekonanie o potrzebie konsekwentnego egzekwowania przestrzegania jego zasad, zwłaszcza w odniesieniu do praw człowieka” – podkreślili Duda.

Jak zaznaczył, „niestety ostatnie miesiące, w różnych częściach świata, dostarczyły kolejnych przykładów łamania tak podstawowych praw, jak prawo do wolnych i demokratycznych wyborów, czy pokojowego demonstrowania”.

Dodał, że Polska będzie jeszcze przez dwa lata zasiadać w Radzie Praw Człowieka ONZ. Zapewnił o otwartości naszego kraju na współpracę ze wszystkimi partnerami w celu skuteczniejszej ochrony podstawowych praw i wolności.

Prezydent zapowiedział, że w drugiej kadencji chce kontynuować działania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa Polski, zarówno w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i poprzez współpracę dwustronną.

„Dlatego z uznaniem przyjmuję deklaracje prezydenta USA Joe Bidena i jego administracji dotyczące amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy oraz zobowiązań sojuszniczych wynikających z artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego” – dodał prezydent.

Oświadczył również, że Polska jest ważnym partnerem Stanów Zjednoczonych i wiarygodnym członkiem NATO. W związku z powyższym zaznaczył, że Polska liczy na pogłębienie więzi sojuszniczych – „jest to w dobrze pojętym interesie całej wspólnoty Zachodu”.

Reklama
Reklama

Wskazał ponadto na wymiar gospodarczy bezpieczeństwa. Wzywał, by pozostając otwartymi na współpracę z partnerami na całym świecie, myśleć o tworzeniu „bezpiecznych, regionalnych łańcuchów współpracy w obszarach strategicznych”.

Zaznaczył, że chodzi również o współpracę energetyczną, której „najważniejszym zadaniem jest zagwarantowanie możliwości wyboru poprzez dywersyfikację dostaw surowców, a także poprzez dywersyfikację nowego miksu energetycznego”.

"W tym celu, razem z rządem, pracujemy nad takim modelem polskiej energetyki przyszłości, który zapewni dywersyfikację oraz skuteczną realizację celów transformacji energetycznej w sposób sprawiedliwy, tzn. uwzględniający uwarunkowania ekonomiczne i społeczne w Polsce postrzegane przez pryzmat dobrze rozumianego interesu naszych obywateli" – podsumował prezydent.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Roland the Headless
środa, 14 kwietnia 2021, 17:40

Pan Prezydent niech nie liczy na sojusze tylko bardziej zainteresuje się problemem modernizacji technicznej i mentalnej naszej własnej armii

Be
środa, 14 kwietnia 2021, 17:08

Umiesz liczyć licz na siebie

SAS
niedziela, 11 kwietnia 2021, 08:48

Przypomina się dowcip jak Rabi skarży się na Boga, że wszyscy dookoła wygrywają na loterii, a tylko on jeden nie. W końcu Bóg się odzywa i mówi: Rabi, wy w końcu zagrajcie na tej loterii.

rob ercik
poniedziałek, 29 marca 2021, 12:42

Czyżby na horyzoncie więzienie na najazd na Irak?

najwierniejszy sojusznik
piątek, 26 marca 2021, 11:49

Musi być źle skoro apeluje o pogłębianie więzi z USA. A tyle kasy poszło. 2/3 budżetu zakupowego na sprzęt z Ameryki. I nie pomogło

Buba
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 14:22

Bo Jak umiesz liczyc to licz tylko na siebie

Krzys
piątek, 26 marca 2021, 09:41

Bardzo ładne zdjęcie.

sża
piątek, 26 marca 2021, 08:19

A czy Stany Zjednoczone wiedzą o tym, że jesteśmy ich ważnym sojusznikiem?

ebin beniz
czwartek, 25 marca 2021, 20:12

Parę dni temu: "Rosja jest wrogiem NATO" Teraz: "Liczymy na pogłębienie więzi sojuszniczych" Czyżby ośmiogwiazdkowcy przewidywali, że wymachiwanie szabelką skończy się wypięciem się NATO na Polskę i otwarciem parasola w ich własnej? Drugi raz trik z ucieczką przez Węgry może się nie udać.

Tweets Defence24