Duda: modernizacja armii to nasze wielkie zadanie

20 marca 2019, 10:51
dwnld224115234
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na poligonie w Orzyszu w trakcie NATO Week / Fot. Krzysztof Sitkowski, KPRP

Modernizacja polskiej armii to nasze wielkie zadanie; chciałbym żebyśmy byli w stanie w jak największym stopniu realizować zakupy nowoczesnego uzbrojenia w Polsce a nie zawsze się to udaje - mówił we wtorek w Grodzisku Wielkopolskim prezydent Andrzej Duda.

W trakcie spotkania z mieszkańcami powiatu grodziskiego prezydent przypominał wkład Wielkopolan i mieszkańców ziemi grodziskiej w obronę polskości i ich udział w walce o niepodległe państwo. "To tutaj, w Wielkopolsce narodziła się nasza polskość, nasza kultura i tradycja" - mówił Andrzej Duda.

Dzisiaj jesteśmy częścią Unii Europejskiej, (...) jesteśmy także częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. My jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim, ale na szczęście od kilku lat wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego są także i w naszym kraju - wzmacniając i dodatkowo zapewniając nam bezpieczeństwo

Prezydent RP Andrzej Duda

Przypomniał, że to w Wielkopolsce stacjonuje część samolotów F-16, stanowiących element najnowocześniejszego uzbrojenia polskiej armii. 

Modernizacja polskiej armii to jest nasze wielkie zadanie. Dziękuję za to, że przyjmujecie to spokojnie, że miliardy i miliony złotych muszą być na to zadanie wydane (...) Chciałbym, żebyśmy byli w stanie w jak największym stopniu te zakupy nowoczesnego uzbrojenia i wyposażenia dla naszej armii realizować w Polsce. Niestety nie zawsze się to udaje - to też efekt wielu lat i dziesięcioleci zapóźnienia technologicznego, przemysłowego, które mamy przez to, że przez 50 lat byliśmy za żelazną kurtyną. Chcę bardzo mocno powiedzieć: to nie była nasza wina. Taka była kolej dziejów, takie były nasze losy. Udało nam się stamtąd wyjść – także dzięki naszej niezłomności. 

Prezydent RP Andrzej Duda

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
lef
czwartek, 21 marca 2019, 13:21

W praktyce oznacza to wydawanie nie swoich pieniędzy na niecelowe wydatki. Bo jak nazwać zakup z budżetu obronnego samolotów dla VIP za blisko 4 mld zł, że o dotacjach corocznych na drogi, policję i LPR nie wspomnę. Ale ważne jak się ogłasza, że wykorzystano blisko 100% budżetu, jak to ładnie brzmi. A tak na marginesie Rada Ministrów przed laty zdecydowała o wydaniu ok. 1,8 mld zł na samoloty dla VIP, tyle że z budżetu państwa, a nie MON.

Gość
czwartek, 21 marca 2019, 09:08

Mogę dodać że modernizacja to nie tylko kupienie czegoś ,ale pozyskanie istotnych technologi dla przemysłu zbrojeniowego. Jak na razie to nic o tym nie słyszałem by prócz drobnych zleceń ,dostali technologię na głowicę do rakiet czy silniki.

Polak
środa, 20 marca 2019, 18:06

Pan Prezydent lubi wszystki przypominać o osiągnięciach IIRP robi to stanowczym głosem i robi przy tym super miny. Jednak jeśli można to chciałbym pto ja przypomnieć naszemu Panu prezydentowui że naszą armię w niektórych jej jadnostkach można pomylić z grupą rekonstrukcyjną LWP. Tak i to po 3 latach rządów tego Rządu.

Gras
środa, 20 marca 2019, 16:11

Za słowami powinny iść czyny czekam na uruchomienie i rozwińiecie nowych środków uzbrojenia przez PGZ tam gdzie jest to nie możliwe w współpracy z firmami zza granicy. Pieniądze na ten cel powinny trafić w ramach rozwoju kraju z po za budrzetu MON. By się rozwijać trzeba podejmować wyzwanie. Budowa nowego czolgu, Loara 2 nowa wersja Langusty o zasięgu 60km budowa samolotu szkolno bojowego. Sadze ze większość jest w naszym zasięgu.

Marek T
środa, 20 marca 2019, 14:39

A co z modernizacją Marynarki Wojennej?... Gdzie odpowiedzialność władzy - rządu i prezydenta?...

Danny
środa, 20 marca 2019, 14:24

Oczywiście, żeby była to nasza wina. Od 1919 roku popełniliśmy mnóstwo zupełnie niewymuszonych błędów w polityce międzynarodowej. Ale tak to jest, jak do władzy dochodzą mali ludzie, dbający tylko o swoje małe karierki. Wyjątkiem tutaj był tylko Piłsudski, ale nawet on nie przeszedł w pełni próby dziejowej. Straciliśmy wówczas bezpowrotnie szansę na powrót prawdziwej, pełnej Rzeczpospolitej. Dzisiejsza Polska to tylko cień dawnej potęgi. I tylko my za to odpowiadamy. A najbardziej wstyd, że odwróciliśmy swego czasu głowy od cierpień i błagań dużej części naszego narodu na wschodnich rubieżach dawnej RP.

AZIA
środa, 20 marca 2019, 17:59

Przeszłości nie da sie zmienić... Sadze ze trzeba dbać o to co mamy bo przez zła politykę i brak inwestycji w wojsko oraz przemysl możemy i to utracić.

Dyktatorek
środa, 20 marca 2019, 12:42

Bla Bla...Panie Prezydencie Duda , pusta gadanina z Pana strony fakty są takie , że firmował Pan zakup za grube miliardy złoty złomu z Australii !!!...i tyle w temacie

bobo
środa, 20 marca 2019, 22:00

Lepiej mieć te złomy niż nic.

vvv
czwartek, 21 marca 2019, 02:57

oraz samoloty vip za 3,5mld, remonty drog za 5mld, dotacje mswia 1mld, dotacje stray granicznej 0,5mld, wegeil za prawie 0,5mld :D a wy mowicie ze jest zle :D oraz WOT ktory kosztuje wiecej niz wojska specjalne i marynarka razem wziete :) WOT to lacznie 3mld rocznie :D

xyz
środa, 20 marca 2019, 12:34

Same puste słowa nic po za tym. Idą wybory to trzeba powiedzieć coś o modernizacji wojska, że niby coś w tym kierunku robią.

Tweets Defence24