Dowódca LANDCOM wizytował Korytarz Suwalski

1 marca 2021, 13:52
Roger L. Cloutier
Fot. LANDCOM

Dowódca Allied Land Command (LANDCOM) generał broni Roger L. Cloutier odwiedził grupy bojowe wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO oraz spotkał się z dowódcami brygad afiliowanych do Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód, wizytował także Korytarz Suwalski.

O wizycie generała poinformował PAP rzecznik prasowy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód ppłk Dariusz Guzenda. Dowódca LANDCOM wizytował w ostatnich dniach kraje bałtyckie, przebywał też w Polsce.

"Dowódca stacjonującego w tureckim Izmirze Połączonego Dowództwa Wojsk Lądowych NATO (Allied Land Command - LANDCOM) gen. broni Roger L. Cloutier, w dniach 25 - 28 lutego, odwiedził jednostki Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód (WDP-W) podczas swojej podróży do krajów bałtyckich i Polski. W niedzielę, 28 lutego, wraz z zastępcą szefa sztabu LANDCOM ds. wsparcia gen. bryg. Stanisławem Kaczyńskim oraz grupą oficerów odwiedził dowództwo dywizji stacjonujące w Elblągu" - przekazał w poniedziałek PAP Guzenda i dodał, że gen. Cloutiera ze strukturą oraz zadaniami dywizji z Elbląga zapoznał dowódca dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki.

Motacki miał poinformować, że mimo COVID–19, wszystkie zaplanowane na 2020 rok zadania zostały zrealizowane. "Generał Cloutier miał także możliwość zapoznania się z podstawowym sprzętem wojskowym znajdującym się na wyposażeniu Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa WDP-W" - dodał Guzenda.

"Podczas wizyty w Elblągu generał Cloutier mocno podkreślił, że tylko wspólne działanie i współpraca, zgodnie z maksymą Sojuszu Północnoatlantyckiego "Stronger Together" (Razem silniejsi), czynią nas silniejszymi. Podziękował również żołnierzom dywizji za ich służbę – „Dziękuję wam wszystkim za to, co robicie dla Sojuszu. Wasza służba ma bezpośredni wpływ na gotowość NATO i powodzenie misji odstraszania” - zacytowano w komunikacie słowa gen. Cloutiera.

W przesłanym PAP komunikacie ppłk Guzenda podał, że generał Cloutier przeprowadził rekonesans Korytarza Suwalskiego tj. kilkudziesięciokilometrowego pasa ziemi łączącego Polskę z Litwą.

Reklama
Reklama

Podczas wizyty na Litwie generał Cloutier wizytował m. in. stację kolejową Sestokai, która umożliwia przemieszczenie sprzętu do państw bałtyckich z Polski koleją.

"Ważnym elementem wizyty było spotkanie z dowódcami brygad afiliowanych do Dowództwa WDP - W oraz dowódcami grup bojowych, które w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sojuszu (enhanced Forward Presence - eFP) na wschodniej flance NATO stacjonują na Litwie i w Polsce" - dodał Guzenda.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód mieści się w Elblągu. Koordynuje ono przedsięwzięcia szkoleniowe litewskiej brygady „Żelazny Wilk” oraz polskiej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dowództwo odpowiada również za zwiększanie świadomości sytuacyjnej w regionie oraz komunikację strategiczną. Jest także przygotowane do prowadzenia działań obronnych zgodnie z artykułem V Traktatu Waszyngtońskiego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Dropik
wtorek, 2 marca 2021, 13:16

nie wiem kto wylansował ten "Przysmak Suwalski" ;)

Dar
piątek, 5 marca 2021, 21:12

Teraz widać zaczęła się "moda" na kwestionowanie wagi tego kawałka ziemi

Iceman
poniedziałek, 1 marca 2021, 18:19

Wojsko mocno powinno się skupić na systemach zabezpieczenia przed dronami. W obecnych czasach będą dominować one+ artyleria dalekiego zasięgu. Jeśli chodzi o czołgi, ich kierunki będą zawsze przecinały stacje benzynowe i tam powinny skupiać się zadania WOT z wyrzutniami i szybkiemu unieruchamianiu kolumn pojazdów.

Johann
poniedziałek, 1 marca 2021, 19:49

To prawda, dodam jeszcze że potencjalny napastnik doskonale wie że wojska sojuszu bronią przesmyku suwalskiego i w razie ataku na pewno tam nie zaatakuje odcinając państwa bałtyckie. Podejrzewam że jeżeli tak to najpierw na Polskę , zmasowany atak rakietowy a Bałtowie się sami poddają. Oprócz rojów dronów trzeba brać pod uwagę broń zakłócającą i wyłączająca wszelką elektronikę

Paweł
wtorek, 2 marca 2021, 11:27

To prawda. Bez Polski nie ma Bałtów, ale i Czechów, Słowaków oraz Ukraińców. Dlatego tak ważna jest Białoruś dla nas wszystkich. Lekceważona, niedoceniana.

Tweets Defence24