Zakaz noszenia mundurów podczas zgromadzeń

24 września 2021, 10:36
img_0584
Fot. AWL
Reklama

W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek, przygotowane przez MON, rozporządzenie dotyczące zakazu noszenia mundurów wojskowych lub jego części m.in. przez uczestników strajków, demonstracji i zgromadzeń. Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Zakaz używania określonych wzorów mundurów lub ich części, dotyczyć będzie - jak przesądzono w regulacji - osób uczestniczących w przedsięwzięciach, które mogą godzić w dobre imię lub interes Sił Zbrojnych oraz uczestników strajków, demonstracji, manifestacji i zgromadzeń mających na celu wspólne wyrażanie stanowiska w sprawach publicznych.

Zakaz dotyczyć będzie również osób uczestniczących w zgromadzeniach i przedsięwzięciach naruszających porządek i spokój publiczny; biorących udział w działaniach mających na celu niszczenie lub uszkadzanie mienia, w tym mienia publicznego, lub w działaniach, które mogą doprowadzić do takiego zniszczenia lub uszkodzenia.

Zakaz noszenia mundurów wojskowych lub jego części obejmie także osoby uczestniczące w działaniach mających na celu naruszenie nietykalności cielesnej osób realizujących zadania na rzecz dobra wspólnego oraz w przedsięwzięciach mających na celu publiczne manifestowanie poglądów, które mogą naruszać wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela.

Przepisy – jak zaznaczali na etapie prac legislacyjnych ich autorzy – nie wpłyną na sprzedaż elementów umundurowania wycofanego z sił zbrojnych, nadal taki ubiór nadal będzie wolno nosić jako strój rekreacyjny. MON podnosiło, że precyzyjne określenie katalogu przypadków, w których używanie umundurowania będzie zabronione, powoduje, że regulacja nie wpłynie na możliwość noszenia mundurów lub ich części przez osoby używające ich w celach rekreacyjnych np. wędkarzy czy myśliwych.

Reklama
Reklama

Zmiana przepisów to odpowiedź m.in. na informacje, że członkowie stowarzyszeń sprzeciwiających się pandemicznym obostrzeniom i akcji szczepień występują w umundurowaniu Wojska Polskiego, przez co zdarza się, że są brani za żołnierzy.

Kierując projekt do konsultacji szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał, że "antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego". Doszło wówczas do fizycznych ataków na punkty szczepień, podpalono mobilny punkt szczepień i budynek Sanepidu w Zamościu; dochodziło też do prób wtargnięcia do placówek prowadzących szczepienia.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Reklama
ansuz
środa, 13 października 2021, 13:32

Całkiem rozsądne, ale pod warunkiem, że tyczy się TYLKO mundurów polskich, aktualnie używanych. Nie chciałbym, aby jakiś lewak przebrał się za policjanta i bezkarnie okładał nas, uczestników prawicowych marszy.

uki
środa, 13 października 2021, 21:49

ansuz . Masz jak widać caban tylko od parady !

adaś
czwartek, 30 września 2021, 22:34

Ktoś słyszał by kogoś za to ukarano? Swego czasu miałem kurtkę kupioną na bazarze. Miała metki z których wynikało iż była wyprodukowana miesiąc wcześniej. Od kolegi pracującego w wojsku, zaskoczonego moją kurtką dowiedziałem się iż to najnowszy model i dostają go wyłącznie oficerowie sztabowi... na razie. ŻW na mój widok (miałem wtedy ok. 25 lat) szybko uciekała... Kurtka była w kolorze jednolitym, sztab szybko z niej zrezygnował, do dziś jest na wyposażeniu żołnierzy (lecz nie oficerów) którzy potrzebują takiej specyficznej kurtki... Nosiłem ją 10 lat. Nigdy nikt mnie nie zaczepił, nie zapytał czy mam prawo ją nosić...

mła
środa, 29 września 2021, 11:38

Na zdjęciach z MSPO w Kielcach można zauważyć oficerów US Army w mundurach galowych, zaś wszyscy oficerowie WP (włącznie z generalicją) w polówkach. Ja rozumiem żołnierzy demonstrujących uzbrojenie (wygodniej jest w mundurze polowym) ale buty taktyczne na dywanach nie wyglądają dobrze, zwłaszcza u żołnierzy z ministerstwa.

poniedziałek, 4 października 2021, 20:52

To straszne, odkryłeś największy problem naszej obronności

Info
wtorek, 5 października 2021, 20:59

Twoja ignorancja świadczy o tobie.

ansuz
środa, 13 października 2021, 13:33

On ma rację, to najmniejszy "problem" polskiej armii.

ha
wtorek, 28 września 2021, 19:03

Pewnie niektórym ulżyło ?

Palmel
poniedziałek, 27 września 2021, 10:23

to dlaczego można je kupić w sklepach AMW bez ograniczeń

KPS
wtorek, 28 września 2021, 09:45

@Palmel.. kupić można i można nosić mundur zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak mundur polowy, jak i mundur wyjściowy/galowy. Przepisy dokładnie definiują kto i kiedy i jak oznakowany mundur może nosić.

Hektor
sobota, 25 września 2021, 10:03

To rozporządzenie jest kolejnym dowodem na to, że PiS to PRL-bis. Bo w tych przepisach ujęto też umundurowanie z okresu tzw. komuny.

KPS
wtorek, 28 września 2021, 09:51

@Hektor... wzory rodem z (L)WP zostały wycofane na podstawie rozporządzenia a obecne rozporządzenie dotyczy wzorów zdefiniowanych w tzw. katalogu przedmiotów starych wzorów i terminy, do których mogą być noszone.

gosc
niedziela, 26 września 2021, 10:07

po to pis bis.

kmdr
sobota, 25 września 2021, 02:56

W ramach nowego przepisu Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra Reprezentacji Wojska Polskiego 11-tego wystąpi w klapkach i prywatnych gaciach i koszulkach na ramiączka. Tak? Paragraf 2a punkt 2. Branie udziału w defiladzie i uroczystościach jest "wyrażaniem stanowiska w sprawach publicznych". Przywiązanie do Ojczyzny i patriotyzm jest wyrażaniem stanowiska. I to zarówno branie udziału w uroczystościach państwowych "czynnie i biernie" obejmuje ten paragraf. Napisze wprost kogoś już pomerdało do końca? Żołnierzem jest ten ,który złożył Przysięgę Wojskową, a w Książeczce Wojskowej ma dwa zdjęcia, a nie łaciata gacie na no... lub/i beretke na głowie. Z drugiej strony Żołnierz nie może przynależeć do żadnej partii politycznej, ale ma pewne prawo do wyrażania swoich poglądów z wyborem zwierzchnika całych Sił Zbrojnych włącznie. Tak samo jak swojej wiary i poglądów społecznych, jak i swoich przekonań co do procedur medycznych. Konstytucja! Konstytucja! I ja nie widzę przeciwskazań żeby czynił to w swoim "ubraniu roboczym" jeżeli wyraża swoją opinie w sposób godny i niehańbiący munduru. Tą samą zmianą w ustawie zakażą żołnierzom brania udziału w Mszach, procesjach Bożego Ciała, w galowym umundurowaniu? Obrządek religijny mniejsza o wyznanie, ale w homiliach Celebranci: Pastorzy, Księża, Księżą Biskupi i Kardynałowie jak i sam Papież poruszają sprawy nie tylko religijne ale i społeczne czyli sprawy publiczne. Więc uczestnictwo w takim wydarzeniu jest wyrażeniem stanowiska w sprawach publicznych. Kłania się paragraf 2a punkt 2. Dopisali Paragraf 22a (R). Paragraf 2a punkt 6 to jest dopiero prawny potwór. "...które mogą naruszać wolności i prawa i obowiązki człowieka i obywatela" Co to jest? Punkt 666? Prawa człowieka rozumiem. Prawa i obowiązki obywatela proszę bardzo. No ale obowiązki człowieka? Jest to w Konstytucji RP wiem, ale związek frazeologiczny "obowiązki człowieka" tam nie występuje. Co w chodzi w zakres obowiązków człowieka? Może mi ktoś powie? Mojżesz wszedł do Boga na górę Horeb i wrócił z dziesięciorgiem przykazań, prawem na kamiennych tablicach. Teraz jedno pytanie złożone. Który wlazł na jaką górę i do kogo? Bo z czym wrócił to wiadomo. Z jednym obowiązkiem wystał ramię i nie pytaj. Takich kwiatków jest więcej. Punkt 5 np. "realizujących zadania na rzecz dobra wspólnego". Kto to określi co jest dobrem wspólnym? Rada medyczna? A jak się pomyli? Brakuje tylko określenia poświęcenie jednostki w imię większego dobra, dobra wspólnego. Na co to wygląda? Nie na totalitaryzm?

KPS
poniedziałek, 27 września 2021, 11:22

@kmdr... "Żołnierzem jest ten ,który złożył Przysięgę Wojskową, a w Książeczce Wojskowej ma dwa zdjęcia.." to jest jakaś nowa definicja żołnierza? Ja mam jedno zdjęcie w książeczce, z 1989r. To co? jestem czy nie jestem żołnierzem? A samo rozporządzenie nie mam sensu ponieważ istnieje już prawo opisujące kto i kiedy może nosić mundur i jak ten mundur ma być oznakowany.

123 abc
niedziela, 10 października 2021, 03:04

" istnieje już prawo opisujące kto i kiedy może nosić mundur i jak ten mundur ma być oznakowany." Ale mundur, który jest już wycofany może nosić każdy. Dlatego powstało to rozporządzenie, aby historycznych mundurow nie nosić na demonstracjach.

kmdr
poniedziałek, 27 września 2021, 19:11

Więc co jest mundurem? Czy mundurem jest każde ubranie moro? To na cholerę sprzedają to z demobilu? Czy każdy chłop z widłami to Posejdon? To po co jest ta przysięga? To masz około 50 lat i nie wiesz?

KPS
wtorek, 28 września 2021, 09:17

@kmdr... Mundur jest zdefiniowany w Rozporządzeniu Ministra ON a także jest zdefiniowane w jaki sposób należy go nosić i kto może go nosić i z jakimi oznaczeniami. Ja wiem, ale to Ty raczej nie wiesz i dlatego zadajesz takie pytania. Dlaczego sprzedają z demobilu? Aby można było kupić i nosić zgodnie z przepisami. A co do dwóch zdjęć w książeczce - to podaj proszę paragraf, który poprzez te dwa zdjęcia definiuje żołnierza. :-)

Enver
piątek, 24 września 2021, 18:14

bo żołnierze są przeciwko covidowej głupocie i tak będzie

Riddler
piątek, 24 września 2021, 17:56

Co, jeżeli na tych demonstracjach będzie ludzie w mundurach, ale w reku będą mieć np. wędkę?

sobota, 25 września 2021, 06:06

Z wędką na ryby nie chodzi się na demonstrację. Z bronią na strzelnicę nie jeździ się na demonstrację. Co wy tu za p/doły wypisujecie Panowie ?

BUBA
poniedziałek, 27 września 2021, 07:27

Ale możesz przechodzić przez demonstracje by dostac sie do domu i Cie wsadzą........................... ..................................................................................................................................................................

kmdr
sobota, 25 września 2021, 03:31

To będzie, że wywrotowcy. Bo chcą dostać wędkę, a nie 500+.

gnago
piątek, 24 września 2021, 17:40

Hm policja będzie chodzić jedynie w oporządzeniu? bo buty też jedynie mundurowe

pk79
piątek, 24 września 2021, 17:07

I jak tu teraz na strzelnice jechać... ? zawsze człowiek sobie bechatke w zime na strzelanie zakładał a teraz co ? czy ktoś pomyślał o nas ? strzelcach ???

kmdr
sobota, 25 września 2021, 03:19

Nie tylko o strzelcach nie myślą. A o rolnikach w WZ z demobilu, handlujących na targowiskach, wędkarzach, grzybiarzach, militarystach, ornitologach, poszukiwaczach ze stowarzyszeń historycznych. Jedno pytanie czy oni chcą uregulować tą kwestie czy ludziom obrzydzić? Co mają "latać" w panterkach BW z kolorami RFN?

zxcvb
wtorek, 28 września 2021, 11:17

na prawdę nie umiecie czytać tego co jest w rozporządzeniu napisane? Nie możesz w WZ chodzić na żadne zgromadzenia publiczne lub chuliganić

KPS
wtorek, 28 września 2021, 14:35

@zxcvb... Dokładnie tak! Ale nie tylko w wuzecie ale też w innych, obowiązujących mundurach w SZRP.

Rony
sobota, 25 września 2021, 01:09

Kup kożuch

dim
piątek, 24 września 2021, 16:03

Bardzo słusznie /oczywistość dawno oczekiwana. Mundur to strój organizacyjny, a wojsko, jako organizacja, musi być całkowicie apolityczne.

kmdr
sobota, 25 września 2021, 03:02

Mundur to też ubranie robocze. Można w nim tarzać się w błocie, ale nie można wyjść w nim na manifestacje. Wypowiadanie się o procedurach medycznych, bo o to tu chodzi nie ukrywajmy, nie jest polityczne. Co do tego chyba się zgadzamy?

dim
sobota, 25 września 2021, 10:38

Nie, nie zgadzamy się. Mundur to zawsze strój organizacyjny. Podobnie jak Pański stopień wojskowy, póki nie przejdzie Pan na emeryturę.

Terytorials!
niedziela, 26 września 2021, 19:52

Spoko! Chodz w mundurze nawet do kur albo do obory! Tylko niech to bedzie mundur np Bundeswhery czy innej US Army! Tobie to bez roznicy, nam zolnierzom to wielka roznica! Uszanuj to!

gnago
wtorek, 28 września 2021, 13:25

racja zwłaszcza kamuflaż leśny dumnie noszony w mieście

kmdr
sobota, 25 września 2021, 12:35

Chodziło mi tylko o to, że procedury medyczne nie są polityczne. Z tym to chyba zgoda?

dim
niedziela, 26 września 2021, 17:00

Zgoda, że być nie powinny. Ale są. Zauważam, że Polsce wszystko, co się da i co się nie da, aktualnie wykorzystywane jest do celów politycznych. W tej liczbie i mundur.

Pjoter
piątek, 24 września 2021, 14:44

Tak tak jeszcze zakazać sprzedaży w sklepach i na Internecie

Meska
piątek, 24 września 2021, 13:24

Przecież i tak nikt nie będzie tego respektował. Polski rząd ciągle pręży muskuły, ale gdy tylko ktoś się im przeciwstawi to uciekają w popłochu.

kmdr
sobota, 25 września 2021, 03:29

Merytoryczny komentarz już był. Teraz będę zgryźliwy. Niech się tak nie napręża, bo mu żyłka pierdząca pęknie i popuści i wstydu narobi. Nie wiem co oni wzięli sobie za ambicie podkur.. wszystkich po kolei? Kto będzie następny?

dim
sobota, 25 września 2021, 10:40

Niemniej ta akurat kwestia nie dotyczy tego czy tamtego rządu, a najbardziej elementarnych zasad. Samych podstaw państwa demokratycznego.

kmdr
sobota, 25 września 2021, 12:50

No akurat zgoda. Dotyczyło jeszcze rządów komunistycznych. Wtedy dostawało się pasztetówą po plerach za same spodnie albo czapkę wojskowa na sobie. Musiało minąć ponad trzydzieści lat, żeby było tak jak było, cytując klasyka.

dim
niedziela, 26 września 2021, 17:06

Ja swą bluzę wojskową i buty (MarWoja) wykupiłem do cywila. Ponad 20-latek, podróżowałem w nich następnie po prawie całej Polsce autostopem i nikt mnie nigdy z tego powodu nie niepokoił. Także na imprezach masowych, typu Juvenalia. Tzw. funkcjonariusze owszem, patrzyli nieraz zdumieni, że ja tak spokojnie, "bezczelnie", ale że zachowywałem się kulturalnie, kończyło się na ich zaskoczeniu. Jasne, że miałem przy sobie ksero dowodu zakupu, okazało się zbędne ani nikt nie legitymował. 1979 ?

Termin
piątek, 24 września 2021, 17:00

Polski rząd potrafi się napinać tylko przed cywilami własnego kraju. Jak dojdzie do poważnego zgrzytu jak porwanie polskiego samolotu i zatrzymanie znanego opozycjoinisty, to muszą odrazu pampersa sobie zmieniac i błagać dookoła o pomoc - bo ich armia i policja(a może juz armia policyjna ? bo za niedługo zostaną zmuszeni do przebranżowienia) nadaje się tylko do pacyfikowania własnych obywateli.... żałosne

niedziela, 26 września 2021, 17:07

A zaproponuj logicznie, co innego rząd mógłby wtedy zrobić ?

Tweets Defence24