Trwa wycofywanie rosyjskich wojsk znad granicy z Ukrainą

23 kwietnia 2021, 14:55
nvbogurhnoburnoug (1)
Fot. mil.ru
Reklama

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w piątek, że ponad 20 okrętów Floty Czarnomorskiej powróciło do swej stałej bazy po przeprowadzeniu ćwiczeń w pobliżu Krymu - podała agencja Interfax.

Wcześniej w piątek ministerstwo podało, że resort zaczął wycofywać siły z Krymu do stałych baz po skoncentrowaniu w pobliżu granic Ukrainy olbrzymich sił, co wywołało w Kijowie i na Zachodzie obawy o wybuch wojny.

Wojska rosyjskie, które uczestniczyły w ćwiczeniach na anektowanym Krymie rozpoczęły powrót do miejsc stałej dyslokacji. Poinformowało o tym w piątek ministerstwo obrony Rosji. Siły te kierują się na stacje kolejowe i lotniska, trwa załadunek na okręty desantowe. Oddziały, które rozpoczęły powrót do koszar, należą do rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego i sił powietrznodesantowych. Przerzucenie wojsk ma zakończyć się do 1 maja.

Wojska te brały udział w ćwiczeniach, których główny etap odbył się w czwartek i które według ministerstwa obrony Rosji były elementem niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej sił zbrojnych. W manewrach na poligonie Opuk na anektowanym ukraińskim Krymie uczestniczyło w czwartek 10 tysięcy żołnierzy.

Od drugiego tygodnia kwietnia Rosja rozpoczęła kierowanie na Morze Czarne swych jednostek desantowych i artyleryjskich wchodzących w skład Flotylli Kaspijskiej. Uzasadniała to planowanymi sprawdzianami sił zbrojnych. Niemniej, działania te zbiegły się z koncentrowaniem sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą i nasileniem starć pomiędzy armią ukraińską i prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

Jak pisał w komentarzu dla Defence24.pl Juliusz Sabak, rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ogłaszając wycofanie wojsk nie wspomniał, to fakt, że po tym „sprawdzianie”, który tak zaniepokoił nie tylko Ukrainę, ale też USA i wiele innych państw, w pobliżu granic Ukrainy i na Krymie pozostały ogromne zapasy przerzuconego tu paliwa, amunicji i innych materiałów, jak również polowe bazy wojskowe i magazyny, które znajdują się od kilkudziesięciu do 200 km od granic Ukrainy. Nie da się również ustalić jak wiele z czołgów, dział samobieżnych, żołnierzy i środków bojowych przemieszczonych na przełomie marca i kwietnia pozostanie jako wzmocnienie sił na granicy lub zasili walczących na wschodzie Ukrainy tzw. "separatystów".

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Maciek
niedziela, 25 kwietnia 2021, 23:46

Ruscy podtrzymują temperaturę konfliktu na Ukrainie żeby nie zagasło. To główna przyczyna tej szopki. Prasę na zachodzie mają fatalną, Biden jakoś nie mówi o resecie, co było standardem dla każdego nowego prezydenta USA, no to chcieli przypomnieć, że są niebezpieczni. Wygląda na to, że te "ćwiczenia" wywołały coś w rodzaju politowania na zachodzie, bo wszyscy dobrze wiedzą, że gdyby Rosja rozpoczęła teraz gorąca wojnę na zachodniej Ukrainie, to niewiele by zyskała, a straty wizerunkowe, polityczne i gospodarcze poniosłaby ogromne

Yh
niedziela, 25 kwietnia 2021, 14:30

Teraz będzie retoryka, że rosja ograła zachód... a tak naprawdę to była to akcja bez sensu - a na Krymie dalej brak wody. No ale to sukces.

rer
sobota, 24 kwietnia 2021, 20:44

Nieźli ci Czesi, dobrze że zwróciliśmy tą kapliczkę.

Yogi
sobota, 24 kwietnia 2021, 19:29

Na ile upublicznienie afery w czeczach wplynelo na deskalacje prowikacji rosyjskiej .gralulacje dla ukrainy ze nie dali sie sprowokowac .francja i niemcy chyba stracily w oczach ukrainy

jan
sobota, 24 kwietnia 2021, 14:31

Putin jak zwykle pieknie to rozegral to jest polityk od ktorego zachod powinien sie uczyc jak prowadzi sie polityke .

hihi
sobota, 24 kwietnia 2021, 10:31

I co osiągnęli tą demonstracją siły ?

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 25 kwietnia 2021, 09:34

Zachód się bardziej zmobilizował, niektóre kraje przychylne czerwonym będą bardziej realnie ich oceniać, a Czesi pięknie pokazali im środkowy palec, ujawniając dowody potwierdzili że FR zaatakowała terytorium NATO.

Polak
niedziela, 25 kwietnia 2021, 09:09

Dużo wystarczy zajrzeć do anglosaskiej prasy

Wojtek
sobota, 24 kwietnia 2021, 22:10

M.in. To, że Żelenski przyjedzie do Putina jak petent, a nie jako partner do rozmowy. I to, że pokazali Europie że w razie W potężne USA ich może olać tak, jak wycofali niszczyciele z morza czarnego. Mało? A co w tym czasie osiągnęło USA i NATO?

Kot nr 398
sobota, 24 kwietnia 2021, 19:13

To że jasno pokazali że scenariusz z Karabachu jesieni 2020 tu nie przejdzie. A były takie wizje elit Ukrainy.

Roshedo
piątek, 23 kwietnia 2021, 23:09

I po co Rosji była cała ta szopka? Nikogo nie nastraszyli tylko przypomnieli Zachodowi że są niebezpieczni i trzeba na nich uważać, a Ukrainą jest jeszcze bardziej czujna i zbrojącą się. Akcja bez sensu.

jan
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:03

to bylo zagranie polityczne w ten sposob Putin ogrywa zachod powinni uczyc sie od niego jak prowaszi sie polityke .

T7g
niedziela, 25 kwietnia 2021, 14:29

To niech zagrozi odrazu atakiem atomowym na Waszyngton, to będzie majstersztyk polityki zagranicznej - powodzenia.

ryba
niedziela, 25 kwietnia 2021, 11:29

nie tak do końca ogrywa , owsze wymusił przegrupowanie ale nie zmienia to fakty ze 50 mln ukraińców dalej jest w miejscu w którym byli i mogą tupnąć noga w sprawie krymu i donbasu !!!

Monkey
piątek, 23 kwietnia 2021, 22:00

Przeprowadzili symulację. Tyle, że nie na symulatorze, a w realu. Wcale mnie nie cieszy ich wycofanie, bo dla nich to było tylko ćwiczenie. Dla Ukrainy-zagrożenie. I teraz bedzie juz tylko gorzej. Oni mają mongolską taktykę, jak Subudej w XIII wieku. Nauczyli się od swoich byłych panów, których potem pokonali i ujarzmili.

yaro
piątek, 23 kwietnia 2021, 21:26

W tej chwili właśnie trwa jeden z najcięższych ostrzałów artyleryjskich Doniecka na przestrzeni kilku lat.

Keras
piątek, 23 kwietnia 2021, 19:45

Pytanie jest jedno: co się stało, że Putin tak nagle wycofał wojska i wysłał Nawalnego do lekarza? O co chodzi? Czyżby Rosja wchodziła w erę ZSRR z roku 1984? Mam niejasne przeczucie, że Rosja osiągnęła jakiś punkt krytyczny.

BUBA
piątek, 23 kwietnia 2021, 18:53

Solidarnosc jeddak zawsze zwyciezy. Wszyscy razem tylko tak.

Eee tam
piątek, 23 kwietnia 2021, 18:33

Coś nie było inwazji na Ukrainę ani anschlusu Białorusi za to Putin obiecał Rosjanom dobrobyt, wystarczy?

AA
piątek, 23 kwietnia 2021, 17:13

Nastraszyli Europe to się wycofują aby Ukraina już na zawsze została w przedpokoju

droma
sobota, 24 kwietnia 2021, 15:30

wania ty dumasz / myślisz / że nastraszył a jest odwrotnie rosja-kaput przestraszyła się jedności zachodu .kto by się bał mając atom upadłego ,głodnego ,biednego imperium ,wania kto ?

Tweets Defence24