Mroczek: główne programy modernizacyjne zostały zawalone [Defence24 TV]

7 lutego 2018, 10:30

W rozmowie z Defence24 TV wiceszef Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Czesław Mroczek (PO) powiedział, że główne programy modernizacyjne zostały zawalone w ostanich dwóch latach, kiedy to szefem MON był Antoni Macierewicz. 

Czesław Mroczek w swojej wypowiedzi dla Defence24 TV po zakończeniu wtorkowej Sejmowej Komisji Obrony Narodowej skupił się na krytyce ostatnich dwóch lat w MON podczas, których jego zdaniem zrobiono bardzo mało. 

Główne programy modernizacyjne: Wisła, śmigłowce wielozadaniowe, śmigłowce uderzeniowe, okręty podwodne, okręty nawodne, system BMS czy też bezzałogowe systemy powietrzne - wszystkie te programy zostały zawalone mówiąc kolokwialnie w ostatnich dwóch latach. Minister nie potrafił też dzisiaj dać jakiejś perspektywy takiego nadania tempa tym programom.

Czesław Mroczek, wiceszef SKON

W ocenie Czesława Mroczka złym ministrem był Antoni Macierewicz, który przedstawiał niemożliwe do zrealizowania terminy zawarcia umów w kluczowych programach. 

Dobrze, że nie ma Antoniego Macierewicza. Dam taki przykład. Antoni Macierewicz w październiku 2017 roku mówił, że do końca roku podpisze umowę na dostawę okrętów podwodnych. Dzisiaj wiceminister Skurkiewicz potwierdził, że jeżeli chodzi o okręty podwodne to niezakończona jest nawet faza analityczna. Jak ją zakończą i zdecydują o wyborze trybu postępowania to do tego momentu do podpisania umowy dostawy będzie ze 2-3 lata.

Czesław Mroczek, wiceszef SKON

Były wiceszef MON stwierdził równocześnie, że wprawdzie nie ma wielkiej nadziei na to, że pod nowym kierownictwem będzie w MON dobrze to gorzej już nie będzie. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 72
Harry 2
wtorek, 20 lutego 2018, 00:59

\"Mroczek: główne programy modernizacyjne zostały zawalone\" Panie Mroczek! Trzeba było nie wyprzedawać zakładów pracy to byłyby już w Świdniku produkowane nowe śmigłowce, choćby na licencji. Może nowe samoloty w Mieleckich zakładach?

db+
wtorek, 20 lutego 2018, 13:28

W sprawie Mielca to pretensje raczej do Jarosława Kaczyńskiego. Bo te akurat zakłady sprzedał jego rząd. A to co się dzieje w Świdniku była Pani Premier oceniła bardzo pozytywnie: \"Jesteśmy w zakładzie, który co prawda ma właściciela zagranicznego, ale właściciela, który prowadzi mądrą politykę, rozwija firmę, która tutaj w Polsce zatrudnia kilka tysięcy osób. Daje również poprzez pracę zatrudnienie innym podmiotom gospodarczym, nie tylko w regionie. Wreszcie, tutaj w Polsce płaci podatki i tak rozumiemy patriotyzm gospodarczy.\" (Beata Szydło podczas wizyty w Świdniku, październik 2016). Czyli to chyba dobrze, że sprzedali, co?

Sylwester
czwartek, 15 lutego 2018, 14:24

Mroczek: główne programy modernizacyjne zostały zawalone . Tak za czasow PO

Boczek
piątek, 16 lutego 2018, 00:18

Macierewicz nie jest z PO, a pokazał jak były dobre.

PolExit
sobota, 17 lutego 2018, 09:41

Tak? A niby jakie? Przestarzałe caracale w cenie F35, czy kupowanie okrętów 1do1 bez sensy, składu i ładu? Jaki tam jeszcze super był program modernizacji za PO? Kupowanie uzbrojenia bez amunicji?

Niezależny
piątek, 23 lutego 2018, 10:06

Zapomniałeś napisać o sztandarowym przykładzie \"zakupów\" i \"modernizacji\" ministrów PO jakim jest ORP Ślązak.

db+
piątek, 23 lutego 2018, 22:52

A to akurat jest sztandarowa inwestycja wszystkich naszych rządów w tym stuleciu. Łącznie z obecnym, bo biorąc pod uwagę wstrzymanie prac na okręcie jego wejście do służby w 2018 staje się problematyczne.

db+
poniedziałek, 19 lutego 2018, 17:44

Nie odnosząc się do milion razy omawianego tematu \"drogich i przestarzałych\" Caracali na szybko rzucę kilka najważniejszych umów na dostawy sprzętu podpisanych w czasach PO: zakup czołgów Leopard, zamówienia pierwszego DMO Regina, Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe (dwa), pociski JASSM, mosty Daglezja, samochody Jelcz, symulatory lotnicze, samoloty szkolne, modernizacja samolotów MIG 29, samoloty CASA, radary Liwiec. To te największe. Plus cała masa projektów rozpoczętych - w różnym stadium realizacji. Niektóre były tak zaawansowane, że nowy minister mógł podpisać umowy na dostawy w drugim miesiącu urzędowania. Poprosiłbym o listę projektów rozpoczętych i zakończonych za czasów PIS. Ponieważ będzie trudno (bo nawet samoloty VIP to pomysł stary jak Arka Noego) to mogą być tylko rozpoczęte. Ale rozpoczęte od zera, Czyli: analiza, potrzeba, rozpoczęcie prac, planowany termin dostawy. Powodzenia :)

Dropik
poniedziałek, 19 lutego 2018, 16:55

W kółko te kłamstwa. Goly f35 kosztuje więcej niż caracal na wypasie

rezerwista
wtorek, 13 lutego 2018, 16:24

No, dla celów obronnych wojewoda mazowiecki zajął część placu w centrum stolicy na instalacje przeciwlotnicze.

Box
sobota, 10 lutego 2018, 14:55

W zasadzie platforma która zmarnotrawila i pozwoliła rozkrasc w ciągu 8 lat 350mld zł rownolegle podnosząc podatki i drenujac budżet MONu o 10mld nie powinna się w ogóle teraz odzywac. Ale faktem jest ze dymisja Macierewicza i jego ludzi może pogrzebać nie tylko modernizację ale przede wszystkim stworzenie racjonalnych zasad i kierunków rozwoju armii, których wypadkową jest też modernizacja, bo niestety wygląda na to ze biuroktatyczna cześć wojska ustawi sobie Błaszczaka po swojemu i znowu będziemy kupować wszystkiego po 10sztuk z 10latnim opóźnieniem i wymogiem plywalnosci i mieszczanie się w herkulesie

db+
poniedziałek, 12 lutego 2018, 15:43

O ile się nie mylę władzę w Polsce nadal sprawuje rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zmieniono tylko ministra. I zmiany tej dokonał premier rządu PiS. Czyli nadal realizowana będzie polityka obronna zgodna z linią PiS. Nie opowiadajmy zatem bajek o zbawcy Antonim, którego niecne siły usunęły i teraz to już tylko ciemność. Co do rozkradzionych 350 mld. Daje to jakieś 43 mld PLN z hakiem na rok. Ponieważ jak powiedziała była Pani Premier \"wystarczy nie kraść\" począwszy od roku 2016 wpływy choćby z takiego VAT powinny wystrzelić w górę. Tymczasem w 2016 roku wzrost przychodów z VAT rok do roku wyniósł 2,9%. I był niższy niż wzrost PKB. Czyli albo nadal ktoś kradnie, albo te historie o złodziejach z PO to takie bajki dla grzecznych mocherków. Zwłaszcza, że póki co nie tylko nikt nie siedzi ale nawet nie postawiono nikomu spektakularnych zarzutów. A za 40 miliardów rocznie to chyba coś się powinno znaleźć. Co do budżetu MON: w roku 2017 realizacja wydatków budżetu na programy wieloletnie (czyli zadania priorytetowe, o których na początku roku mówił ex minister) w ramach PMT ledwie przekroczyła 50%. Nawet komentować szkoda.

tak tak
środa, 28 lutego 2018, 23:27

Co do Vat to wzrost wpływów w 2016 był na poziomie wzrostu PKB, co akurat jest sporym sukcesem biorąc pod uwagę, że pierwsze reformy wystartowały w połowie roku, a wynik za 2016 był obciążony dodatkowymi zwrotami. W zasadzie było to odwrócenie wszystkiego co było charakterystyczne dla katastrofy finansów publicznych z okresu rządów PO.

mnsg
czwartek, 8 lutego 2018, 09:05

Na początku naszej transformacji popełniliśmy wiele błędów,nastawialiśmy się na wojny ekspedycyjne poza granicami kraju ,zaniedbując obronę własnego terytorium. Naszym grzechem pierworodnym było praktycznie zaniechanie szkolenia rezerw osobowych. Wprowadzenie służby zawodowej dla wszystkich i zaniechanie szkolenia z poboru było zupełnie nieprzemyślanym rozwiązaniem. Pomijając przesłanki ideologiczne to armia zawodowa jest zawsze dużo droższa i nie szkoli rezerw. Próby szukania innych form zastępczych oczekiwanych rezultatów nie przynoszą. Zawodowi szeregowi ,raz dobrze wyszkoleni nie muszą bez przerwy się szkolić, mogą być wykorzystani np do szkolenia rezerw. Można wprowadzić np 6-cio miesięczną zasadniczą służbę obowiązkową ,żołnierzy szkolić w pododdziałach szkolnych w jednostkach bojowych w sumie tanim kosztem, na potrzeby tych jednostek a także i WOT. Trzeba wrócić do rozwiązań tanich i skutecznych, taki system szkolenia rezerw jak teraz jest do niczego,dużo szumu ,propagandy i mało efektów.

Juxta
czwartek, 8 lutego 2018, 13:38

To nie byl zaden grzech ani blad. Polsce w razie wojny nie pomoze zadna bron bo nigdy nie bedziemy w stanie zatrzymac 5 tys ruskich czolgow, 2 tys samolotow, nawaly rakietowej juz o ich broni nuklearnej nie wspominajac. Polsce moze pomoc tylko uczestnictwo w sojuszach i przyjaznie silniejszymi bo to moze powstrzymac wojne. W tym celu wysylano wojska do Iraku i Afganistanu - zeby zobowiazac wujka sama do pomocy i solidarnosci. Robiac dobrze amerykanom na kolanach mamy wieksza szanse przetrwac niz majac 1000 borsukow, 20 baterii wisly, 200 krabow, 200 tys regularnej armii i 100 f35 co i tak sie nigdy nie stanie

realista
poniedziałek, 12 lutego 2018, 10:47

W polityce, a zwłaszcza w polityce międzynarodowej nie ma \"przyjaźni\" tylko interesy. Można sobie wszystko obiecywać i zawierać sojusze, ale jak przyjdzie godzina \"W\" to pomoc dostaniemy tylko wtedy jeśli, ktoś stwierdzi, że ma w tym interes. Bajki o przyjaźni pozostawmy na etapie przedszkola.

Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 8 lutego 2018, 18:13

a w Syrii rozdarli znowu Leosia. 2a4. zestrzelili tegosz dnia su-25SM = raczej nie Eksportowy ubogi wariant. jak ten Milek\"25\". z TOW. nieoficjalnie

Nowy
środa, 7 lutego 2018, 22:40

Prawda jest taka że przez ostatnie 2 lata MON swój budżet zainwestował w Polską Grupę Zbrojeniową - udzielił długoterminowego i nie oprocentowanego kredytu . Jak dobrze pójdzie to sprzęt zacznie spływać do jednostek gdy służyć tam będą dzieci obecnych żołnierzy .

Boczek
czwartek, 8 lutego 2018, 13:00

Wydaje mi się, że główne inwestycje poczynione zostały przed 2015 - inaczej nie byłby możliwy Krab, Kryl, MSBS, Kormoran (tu nie PGZ), ale mogę się mylić. Mógłbyś przytoczyć konkretnie jakie to były inwestycje?

koor
środa, 7 lutego 2018, 20:13

To Mroczek zawalił podstawowe sprawy WP.

Skandy
środa, 7 lutego 2018, 18:16

W latach 2008-15 Kupiono rakiety NSM, śmigłowce do zasilenia wojsk w Afganistanie, kupiono odrzutowce Master powstał MSBS, zakupiono licencję na podwozia do Kraba (wbrew związkom zawodowym co przełamało impas), wynegocjowano umowę na modernizację Leo2 i produkcję śmigłowców transportowych, powstały rakiety Piorun i moździerz Rak. Kupiono pociski JASSM Wyleasingowano samoloty dla rządu od LOTu - zamiast obłąkanie drogiego zakupu wbrew prawu jak PiS Wiele środków pochłonęło uzbrojenie dla wojsk w Afganistanie - przecież faktycznie prowadziliśmy wojnę To tak na szybko z pamięci Wszystko to w warunkach największego kryzysu ekonomicznego na świecie po1945

Łukasz
czwartek, 8 lutego 2018, 19:58

\"...powstały rakiety Piorun...\" ciekawe!!!!

Boczek
sobota, 10 lutego 2018, 18:24

\"W 2010 roku armia postanowiła zmodernizować pocisk. Zadanie zleciła producentowi Gromów – ZM Mesko (Polski Holding Obronny, dawniej Bumar). Firma dostała na to niecałe 100 mln zł i miała cztery lata na prace badawczo-rozwojowe. Tak powstał prototyp rakiety o kryptonimie „Piorun”\"

Kalder
niedziela, 11 lutego 2018, 00:06

Miały ponoć dostać nowe paliwo - technologia z Francji - offset za Caracale

Boczek
niedziela, 11 lutego 2018, 19:41

A było to tak. ### Pamiętajmy, że Caracale to nie był kontrakt G2G - jakkolwiek z Francuzami zawsze tak trochę jest, bo Francja jest wyjątkiem, gdzie firmy zbrojeniowe są po części - i to dużej - własnością państwa. Dała temu dowód przedstawicielka ambasady francuskiej, zachowując się w skandaliczny sposób na III forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w ubiegłym miesiącu wykrzykując do mikrofonu, że Francja (rzad) nie nigdy zgodzi się na sprzedaż Polsce MdCN bez Sorpène, co jest de facto bezpośrednią odmową sprzedaży nam technologi obronnej - a i w mojej opinii UE zablokuje taki deal w przypadku pełnego przetargu zgodnego z ustawą o zamówieniach publicznych. Również \"pilna potrzeba\" zostanie olana, bo np. w przypadku heli, czas realizacji jest dłuższy niż w przypadku zerwanej umowy na H225M ### Pokazuje to zatem jak musiał się dwoić i troić AH, aby wejść w rolę pośrednika sprzedaży technologii, którymi nie dysponuje. ####### Ale od początku. ### Chodziło o dwa kontrakty - heli i offset jako ToT i przekazanie IP. Umowa na heli była zamknięta i to na niewiarygodnie korzystnych warunkach - rzeczywiście, aż strach było się bać. Na warunkach, na których nikt, nigdy nie otrzymał tych heli. Kontrakt był co prawda podobny do brazylijskiego, ale tylko podobny z ilości maszyn i trochę z wersji. Cała reszta była inna - a i tu bezpośrednio było taniej (inflacja i owe różnice w wersjach). ### Po pierwsze u nich były 2 wersje VIP, gdzie dodatkowe wyposażenie ogranicza się do pluszowych czerwonych foteli, po drugie nie było wersji ZOP - najdroższej ze wszystkich wersji heli spec. I po trzecie Brazylijczycy zamówili je BEZ AVIONIKI AH - tak, bez tej LEGENDARNEJ avioiniki Caracala, do której cały świat musiał i musi równać - bo był upgrade. ### Tę Brazylijczycy dokupili w Izraelu w firmie Elbit. Ponadto Brazylia od dawna produkuje \"kociaki\" w zakładach Helibras i miała już szeroka bazę i Helibras to ponad 90% AH. Tu widzimy, że pan Kownacki mówiąc, że Brazylia nabyła swoje heli taniej, albo mówił nieprawdę - bo ktoś go okłamał, albo znał prawdę - czyli BEZCZELNIE KŁAMAŁ. Wszystko to było jeszcze okraszone płatnością udziałami na bezpiecznym poziomie 10-20% w WZL1, wykluczającymi AH z blokowania decyzji zarządu, ale wiążącymi AH w działalność filmy, tak aby przynosiła zyski i tak aby AH nie utracił zainteresowania po podpisaniu kontraktu. Ten zabieg jest ważny ponadto dla bezpieczeństwa państwa, bo tworzy nasze lobby po drugiej stronie. Tego zresztą przy tej okazji Kownacki się nauczył i powtarzał to w kółko Macieju przy każdej innej okazji. ### Już tu widać jakich stat dla Polski dokonali ci obydwaj dżentelmeni - AM i Kownacki, zrywając ten dogłębnie przemyślany i zaplanowany przetarg (min. 30 lat stałych cen na części zamienne etc. dających przewidywalność kosztów w całym lifecycle). Widziałem w swoim życiu wiele kontraktów zbrojeniowych, ale to był ewenement - i po stronie kosztów i po stronie przemyślenia - jedyny podobny mi znany i wybiegający na dziesięciolecia naprzód to niemiecka F125. Zawdzięczaliśmy to generałowi Dudzie, który jest z wykształcenia również ekonomista. ### Kto mnie tu na forum zna, to wie, że nie jestem człowiekiem, który jak pies Pawłowa od razu krzyczy - \"za kratki\". Ale na prawdę zachodzę w głowę co mogło się za tym kryć i jak by się nadarzyła okazja, to musi to być kiedyś zbadane \"pod lupą\", a pan AM musi na zawsze zostać odsunięty od polityki, bo nas na naraża ma miliardowe straty i tak było w tym przypadku - taki Jasiński od uzbrojenia. Tu nie chodzi oto, że nam interes życia przeszedł pod nosem. Chodzi oto, że każdy inny zakup heli w 30 letnim lifecycle będzie nas kosztował miliardy więcej - i to w dziesiątkach. To powinien wyliczyć generał Duda i rachunek zaprezentować tym nieudacznikom z PiS. ####### Offset i prochy i napędy i VAT - to były te najważniejsze o dużym ciężarze gatunkowym - na rożnych etapach.### Normalnie w rozmowach handlowych offsetowych ustala się ramy co, ile, co jet możliwe i za ile i przechodzi się do szczegółów. Zawsze są przepychanki o przeliczniki - czy u nas, czy na innych kontynentach i nie to było tu problemem. Problemem było to, że było po polsku (no może po Holendersku, ale im się udaje) - czyli robienie biznesów odwrotnie niż Żydzi. ### O co poszło i jak ten od widelców, z tym od sztucznej mgły w tle, spieprzyli kontrakt. ### Otóż rozmowy się toczą, jest ustalone to i tamto i nagle pojawia się nowy temat, nowe żądanie naszej strony - nic nadzwyczajnego zawsze się zdarza, bo zawsze komuś wpadnie do głowy - zwykle \"dawać i brać\". Jak możliwe to się dołoży, jak nie to się wyjmuje jakąś mniejszą już uzgodnioną sprawę. OK, zaklepane przy stole wstępnie, wracamy do domu po potwierdzenia. Następna runda, jest zgoda, ...a tu nowe żądania. Zaczyna być mało sympatycznie. Wszystko się przeciąga, do tego polska strona nie reaguje, nie odpowiada na maile. Na następną rundę już niektórzy nasi nie chcą iść, bo już jest po prostu wstyd, a dostają nowe dyrektywy i nowe żądania. ### Tak to głównie wyglądało i tak to też wyglądało do dziś w przedbiegach do ORKI (ze wszystkimi oferentami) - tyle, że tu jesteśmy w fazie wstępnej, co jest jeszcze OK. ################ Mogły być prochy, silniki, IP, VAT etc., etc. ale nie wszystko na raz - z jednego, czy drugiego trzeba było zrezygnować. A tak nie będzie NIC! ####### W ten prosty sposób AM & Co. zmarnowali OSTATNIĄ szansę na odbudowę przemysłu lotniczego w polskich rękach! ### A to nie koniec. Najwięcej stracimy jako państwo na ustawach bublach, pisanych na kolanie, niekoherentnych z całym ustawodawstwem, przegłosowywanych nocami i dziurawych jak ser szwajcarski. W przyszłości każda firma rozbierze nas na elementy pierwsze przed każdym sądem i będziemy płacić i płacić - miliardy i wołać ośmiorniczki po 24,75 PLN WRÓĆCIE!

Kalder
piątek, 9 lutego 2018, 00:44

Tak, po wojnie w Gruzji w 2008 kiedy nasze Gromy wpadły w ruskie ręce, rozpoczęto program - około 2010 Sensownie, prawda? Takich rzeczy nie konstruuje się się w ciągu roku.

Porucznik
czwartek, 8 lutego 2018, 16:01

Heh ,piszesz , że zakupiono licencje na podwozie do kraba , należy sobie postawić , dlaczego to zrobiono ? A no dlatego , że nieudolnie próbowano osadzić kraba na polskim podwoziu typu kalina które okazało się wadliwe i nic nie robiono przez 4 lata by temu zaradzić Piszesz , że kupiono śmiggłowce do pkw afganistan kupiono tyle , że część z tych śmigłowców była używana .Tylko to wszystko co napisałeś to praktycznie nic za rządów po -psl nie realizowano w całości budżetu .Nie wydawano miliardów na wojsko przespano modernizacje t72 pt 91 nie realizując choćby płytkiej modernizacji tych czołgów wyposarzając je choćb g w miarę nowoczesną amunicję.Zamiast tego , brnięto w bezsensowny program wozu wsparcia bezpośredniego który okazał się niewypałem .Nie zrobiono prawie nic , rozformowano , 1 dywizę , zmechanizowaną osłabiając nasze zdolności obronne na wschodzie ,nie wspominając o programie na nowy bwp dla polski który powinien być rozpoczęty co najmniej 10 lat temu . Siemoniak z Klichem nie zrobili nic , żeby podnieść zdolności obronne Polski a wręcz przeciwnie .

db+
czwartek, 8 lutego 2018, 21:52

Co prawda to prawda. Powinni olać związkowych krzykaczy i pogonić nieudolny Bumar od razu po stwierdzeniu wad w UPG-NG, a nie dawać wiarę w puste obietnice poprawy. Przecież oni nawet pospawać podwozia nie potrafili - trzeba było ściągać spawaczy z HSW. Dostawy Krabów mogły się rozpocząć co najmniej dwa lata wcześniej. To ewidentnie był błąd.

meron
środa, 7 lutego 2018, 23:47

Tak, rakiety NSM, ale nie pomyślano o naprowadzaniu poza horyzont radiolokacyjny, skutecznie ograniczając ich zasięg do 1/4 maksymalnego. Tak, kupili śmigłowce, ale od Rosjan, naszego potencjalnego wroga. Tak, kupiono JASSM, nie zapewniając rozpoznania satelitarnego, koniecznego do ich właściwego użycia. Tak, wyleasinowano samoloty rządowe od LOT-u, koszt leasingu za 2 lata był równy kosztowi zakupu nowej maszyny na własność. Wysłali wojska do Afganistanu w tekturowych Tarpanach i niedopracowanych wówczas Rosomakach. Itd, itp można by mnożyć.

mi6
sobota, 10 lutego 2018, 13:40

Leasing od lotu to była de facto ukryta dotacja dla firmy żeby nie upadła, co do rozpoznania dla nsm i jassm to zdaje się uruchomiono program budowy polskiego satelity oraz podpisano umowę z Włochami na dostęp do danych satelitarnych. Pytanie co z rozpoznaniem zrobił i zrobi dalej PiS?

Boczek
czwartek, 8 lutego 2018, 13:05

PiS miał 2 lata, żeby to uzupełnić. Uzupełnił? Podjęto w ogóle jakieś kroki? Zainicjowano w ogóle coś nowego? Nie. I dlatego jako argumentacja pozostało Ci szukanie dziury w całym.

King
środa, 7 lutego 2018, 20:16

Wielkie sukcesy MON w latach 2008-2015: \"powstał MSBS\" - którego nie kupiono ani jednej sztuki \"wynegocjowano modernizację Leo2\" - której nie zamówiono \"produkcję śmigłowców transportowych\" - których nie zamówiono \"powstały rakiety Piorun\" - których nie zamówiono \"moździerz Rak\" - których nie kupiono \"Wyleasingowano samoloty dla rządu od LOTu \" - a jak to wzmocniło naszą obronność? A czy zrobiono coś co realnie wzmocniło naszą obronność? Niestety nie. Bo to był właśnie marketing polityczny a nie realne działania. Nie wystarczy gładko gadać, trzeba jeszcze robić.

Kalder
czwartek, 8 lutego 2018, 23:45

Żeby kupić we własnym przemyśle jakiś system uzbrojenia, musi być wcześniej skonstruowany. Tak, czy nie?

ret
środa, 7 lutego 2018, 15:21

niestety zawsze może byćgorzej

ministrateg
środa, 7 lutego 2018, 15:20

Trzeba oprzeć się na prawdzie, w MON nie było jasnej koncepcji w którą stronę iść, jakie wojska rozbudowywać a jakie zlikwidować, jaką mamy mieć koncepcję obrony. Ogólnikowe wyobrażenia jak mogłaby wyglądać przyszła wojna nie były nawet namiastką doktryny. NATO jako sojusz wojskowy nie gwarantował nam bezpieczeństwa ,wschodnia połowa Polski była zupełnie odkryta, lądowe dywizje niezdolne do działania i źle rozmieszczone sprzęt stary i wyeksploatowany,przemysł zbrojeniowy praktycznie zniszczony. Widać było niepisany sojusz Niemiec i Rosji, gdzie pierwsi trzymali kontrolę nad gospodarką Europy a drudzy szachowali nas potęgą wojskową. Sprawa nie była wcale taka oczywista co i jak należy robić. Gorzkie żale za śmigłowce wielozadaniowe możemy sobie podarować , nie były nam potrzebne i szybko nie będą a brygadę kawalerii powietrznej najlepiej byłoby zlikwidować. W ostatnich latach coś jednak się zmieniło, przetarliśmy oczy i ze zdumieniem stwierdzamy, że do naszej obrony nikt tak bardzo się nie spieszy. Musimy do obrony gotowi być sami, jeżeli możemy na kogoś liczyć to USA, W Brytania i może trochę Kanada. Francja jako kraj nadoceaniczno - morski ma swoje rozległe interesy i dba przede wszystkim o nie, Włochy i Hiszpania podobnie a pozostała reszta drobnicy prawie się nie liczy. Pozostałe demoludy to bieda i militarny złom i nie wiadomo na co liczą. Kiełkująca nasza nowa doktryna tzw antydostępowa / nie mylić z doktryną FR/ jest właściwą odpowiedzią na nowe czasy i jako taka wymaga określonej struktury sil zbrojnych i nowoczesnego uzbrojenia. Po pierwsze trzeba wzmacniać potencjał wojsk lądowych, wzmocnić infrastrukturę wojskową na ścianie wschodniej, zbudować nowoczesny system OP, przyspieszyć odbudowę polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wydaje się że w tym kierunku idziemy. Do tego potrzebujemy partnerów biznesowych i politycznych, tu ważne są stosunki z USA, Izraelem, Ukrainą być może z RPA. Nasza polityka międzynarodowa powinna takie działania wspierać i pielęgnować to co już zostało osiągnięte. Nasza droga jest trudna nikt za friko nie chce dać nam technologii, najlepsze zakłady są w obcych rękach, własnych osiągnięć technologicznych na miarę potrzeb też nie mamy. To co się robi to dobra droga, zakup rakiet Patriot, przyspieszenie programu Narew, remont naszych śmigłowców i zakupy kolejnych ale uderzeniowych, rozwój technologii dla Homara, budowa kolejnej dywizji na wschodzie, to wszystko są dobre kierunki modernizacji tylko trzeba je przyspieszyć. Wchodzimy w fazę przyspieszonej realizacji ale same kierunki rozwoju to także jest wielka wartość. Nie narzekajmy ale teraz musimy się spieszyć, nie wiadomo czy historia da nam dużo czasu raczej nie. Świat się zmienia i tworzy się nowa mapa wpływów i Europy oby nas na tej nowej mapie nie zabrakło.

Atakitamitu
piątek, 9 lutego 2018, 14:39

Brawo prosze Pana. Dokladnie tak... Teraz najwazniejsze by przyspieszyc do maksimum modernizacje i zakup sprzetu. To co sie dzieje na swiecie, zagrozrnia, oraz modernizacja WP do zludzenia przypomina sytuacje sprzed wybuchu WWII. Tutej progne przypomniec ze gdy 30 sierpnia 1939r ogloszono powszechna mobilizacje, centrala w Warszawie zostala zablokowana przez telefony roznej rangi wojskowych i dowodzcow jedynostek, komisji poborowych oraz dziennikarzy i politykow, ktorzy dzwonili do sztabu generalnego i rzadu z pytaniami i watpliwosciami w zasadnosc... Nastepnego dnia eybuchla wojna ! Oby tym razem wystarczylo czasu... .

PolExit
środa, 7 lutego 2018, 14:59

Mroczek przez 8 lat nie kupił ani jednego nowego czołgu, okrętu, śmigłowca, BWP, OP, zestawu OPL.., jedyne osiągnięcia jego ekipy to likwidacja jednostek, zmniejszanie WP, degradacja sprzętu jego ilości i jakości.

Dropik
poniedziałek, 19 lutego 2018, 18:03

Toż kupił 120 leopardów od Niemców i smiglowce od ruskich. I tyle twojego rumakowania. Ale tu nie chodzi o to co kupił Mroczek tylko co obiecywał Macierewicz. Obiecywał niemal codziennie , że coś kupi za chwilę i co ? I nic nie zostało zrobione

Łukasz
czwartek, 8 lutego 2018, 20:02

ale zawsze był przy kontraktach na buty

dropik
czwartek, 8 lutego 2018, 12:29

toż kupił 105 leo a5 i 14 A4, a że nie nowe ? cóż, a ktoś w Europie kupował nowe ? Tylko Rosja ale ich nie liczę

zdziwiony
środa, 7 lutego 2018, 22:12

Wszak kormoran to nic, pomijam już nowe heli dla PKW Afganistan czy te marne 700 rosomaków.

Kajak
środa, 7 lutego 2018, 19:07

124 Leopardy. 1 Okret z usa. 96 Krabow.

glik
czwartek, 8 lutego 2018, 09:57

Leo kupił siemoniak.Jaki okręt?, Kraby uruchomił Simona a zasługi przypisuje się ludziom Mc.Dobry żart

LOL
piątek, 9 lutego 2018, 15:12

Przecież Mroczek był wiceministrem w administracji Siemoniaka...

Misiek
środa, 7 lutego 2018, 23:33

+NDR, Kormoran, modernizacja Anakond...

King
środa, 7 lutego 2018, 20:18

96 Krabów? To przecież zamówił Macierewicz.... Zostają więc tylko Leopardy i jeden stary okręt z USA. Sporo jak na 8 lat.....

Boczek
czwartek, 8 lutego 2018, 01:41

Aby zamówić Kraby ktoś musiał je stworzyć. Niemcy potrzebowali dla PzH2000 20 lat!!! A resta jest tu: - 300 Rosomaków - 100 Leo + pojazdów - modernizacja Leo (jaki cud?! - nie zerwane przez AM) - JASSM - drugi NDR - rozpoczęcie realizacji projektu - Krab (Przecięty węzeł gordyjski podwozia. Jaki cud?! - nie zerwane przez AM, ale dzięki groźbie strajku.) - Kryl - rozwój - Rak - Poprad - Pillica - Tryton - ZSSU-30 - Kormoran II - Piorun - Soła - C-295M - Bryzy - Mastery - H225M - zerwany przez AM. Brak zastępstwa! - Liwiec - CKPEiRT - M+C gotowe do rozpoczęcia projektu - ORKA wejście w procedure wspólnego pozyskania z Norwegią - wybór dostawcy na Wisłę. Skrytykowany i podważony jako bezsensowny przez AM po to, żeby po roku wybrać to samo, - śmigłowce VIP - radar P18PL- realizacja prac rozwojowych - system radiolokacji pasywnej - realizacja prac rozwojowych - BSP Orlik - unieważnione przez AM - BSP Wizjer - unieważnione przez AM - BWP Borsuk - umowa na PR 24.10.2014 (czyli jednak nie uwalano wszystkiego) - WPT Rosomak realizacja PR - WRT Rosomak realizacja PR - Nowy Kołowy Transporter Opancerzony - umowa na prace rozwojowe 23.12.2013 - LOTR Kleszcz umowa na PR 23.12.2013 - Tytan - realizacja projektu - drugi NDR - rozpoczęcie realizacji projektu - MMSD szczebla operacyjnego - projekt zakończony - MMSD szczebla oddział/pododział - rozpoczęcie projektu, przetarg unieważniony przez AM - Rosomak BMS - ogłoszono przetarg, unieważniony przez AM - modernizacja PZL 130 Orlik - zakończono - zakup symulatorów (Śnieżnik, Puszczyk, MIG 29, CASA, Rosomak, LST dla Wojsk Specjalnych). Dostarczone lub w trakcie realizacji. - UKM 2000P - zamówiono 378 sztuk w 2015 - granatniki rewolwerowe - mosty towarzyszące Daglezja. - nowa fabryka dla MSBS #### teraz Ty i Macierewicz.

Porucznik
czwartek, 8 lutego 2018, 19:43

Heh kolego nie wiesz o czym mówisz , niemcy pzh 2000 budowali od podstaw , a my licencja systemu wieżowego od ahs 90 podwozie od k 9 thunder miało być polskie podwozie typu kalina ,ale okazało się wadliwe i przez 4 lata tkwiono w martwym punkcie taka prawda .

db+
piątek, 9 lutego 2018, 22:01

Ale oczywiście wiesz, dlaczego rozwiązanie problemu podwozia trwało tak długo?

db+
piątek, 9 lutego 2018, 22:01

Ale oczywiście wiesz, dlaczego rozwiązanie problemu podwozia trwało tak długo?

Boczek
piątek, 9 lutego 2018, 13:10

\"Heh kolego nie wiesz o czym mówisz... ,\" ### Jest to bardzo ryzykowne twierdzenie w odniesieniu do mojej osoby i w zasadzie bez szans na sukces, jak to już miało wielokrotnie miejsce i widać poniżej, bo rozwój miał miejsce połączonymi siłami 3 nacji od 1973 roku i został zaprzestany w wyniku problemów technicznych w 1986 Samobieżna haubica nie da się opracować w mniej niż 10 lat i również przy dalszym samodzielnym rozwoju na bazie doświadczeń już opracowanego stadium PzH70, czy inaczej SP70, Niemcy potrzebowali dla PzH2000 dalszych 10 lat. ### Nie chodzi mi o to aby nasz rozwój chwalić, a jedynie o to, aby zachować proporcje, bo jako oficer dobrze kolego wiesz do czego prowadzi bazowanie i ewentualne budowanie własnych działań na bazie fałszywych informacji i ocen - prawda? Czy \"taka\" nie wiem.

db+
czwartek, 8 lutego 2018, 00:12

Podaj, proszę przykład trzech programów w ramach modernizacji technicznej rozpoczętych po objęciu władzy przez PiS. Nie muszą być to programy zakończone. Niech tylko będą nowe, autorskie i istotne dla potencjału bojowego Sił Zbrojnych.

Boczek
czwartek, 8 lutego 2018, 13:12

Mogę ja? ZERO!

dropik
czwartek, 8 lutego 2018, 12:31

jeden : VIP aeroplany

-CB-
środa, 7 lutego 2018, 16:55

Powiedz najpierw jaki \"nowy czołg, okręt, śmigłowiec, BWP, OP, zestaw OPL\" kupił przez ponad 2 lata nowy rząd. Wymień choć jeden...

Porucznik
czwartek, 8 lutego 2018, 16:13

Po pierwsze , w tych czasach w ciągu 2 lat raczej trudno, kupić nowy czołg w ciągu 2 lat wynika to między innymi z tego powodu , że trzeba negocjować między innymi ofset transfer technologii i inne rzeczy .Po drugie , dostawa takich czołgów trwa dłuższy okres czasu .Należy sobie postawić pytanie dlaczego nie zmodernizowano naszysz czołgów t 72 pt 91 przez ostatnie 10 lat w tym momencie nie są wcstanie przebić pancerza rosyjskich zmodernizowanych czołgów t72 nie zrobiono nic by nasze t 72 pt miały w miarę nowoczesną amunicje

Anty C-cal przed 500+
czwartek, 8 lutego 2018, 13:08

...kormoran? no i ta armata 76mm wreszcie na biedaGawronie? i dwa ciws z importu... skoro tryton testowali w MW a ....udupili Loary WP w 2012? poPraw jako marynista

Boczek
sobota, 10 lutego 2018, 15:58

Kormoran to umowa z 2013 roku. Oto Melara z czasów jak AM jeszcze koszulę po starszym bratu w zębach nosił. Czas oczekiwania na 76 mm to 3-4 lata od zawarcia umowy. Gdyby nie była już zawarta to 30-tki by nie weszły a Trytony. Ale fakt, przy tym rządzie to już standing ovation za to, że nie zerwali kontraktu.

Polak
środa, 7 lutego 2018, 14:04

No nie kupiliśmy od Niemców tego, co nam kazali. Zawaliliśmy na całej linii.

zdziwiony
środa, 7 lutego 2018, 22:12

A co Niemcy oferowali poza OP?

Boczek
czwartek, 8 lutego 2018, 01:43

M+C, ale to tylko dlatego ważne, że mamy licencje za 50 mln €. ## Ponadto podarowali/sprzedali nam 200 Leo i 100 pojazdów za 1 mln €.

Anty C-cal przed 500+
czwartek, 8 lutego 2018, 13:14

panie Boczek kolejny odcinek kabaretu nie ZABAWNY po kolejnych filmikach co zrobili milicjanci-terytorialsi z Leo2 a4...jak to pisze konkurencja? ...\"bomby\" po trafienu A ta BOMBA z def24. o WSTRZYMANIU moderki do -\"PL\" przez Klicha w 2008?

Boczek
czwartek, 8 lutego 2018, 17:02

No ale co my z tym wspólnego Major Tom?

Rain Harper
środa, 7 lutego 2018, 13:26

Platfomt modernizacje to Science Fiction; jakby powiedzieli pragmatyczni Czesi.

Marek1
środa, 7 lutego 2018, 12:57

AM to wielki szkodnik - FAKT. Ale jest też pytanie CO dla WP i obronności Kraju zrobiło w latach 2008-2015 PO z którego wywodzi sie p. Mroczek ?

zdziwiony
środa, 7 lutego 2018, 22:14

700 Rosomaków, 2 bataliony LEO, 4 dywizjony artylerii czy program AJT, pomijam cała masę programy, które można było kończyć przez te dwa ostatnie lata.

Boczek
środa, 7 lutego 2018, 19:33

A proszę bardzo - jak nie zakup to czasem ważniejsze B+R - 300 Rosomaków - 100 Leo + pojazdów - modernizacja Leo (jaki cud?! - nie zerwane przez AM) - JASSM - drugi NDR - rozpoczęcie realizacji projektu - Krab (Przecięty węzeł gordyjski podwozia. Jaki cud?! - nie zerwane przez AM, ale dzięki groźbie strajku.) - Kryl - rozwój - Rak - Poprad - Pillica - Tryton - ZSSU-30 - Kormoran II - Piorun - Soła - C-295M - Bryzy - Mastery - H225M - zerwany przez AM. Brak zastępstwa! - Liwiec - CKPEiRT - M+C gotowe do rozpoczęcia projektu - ORKA wejście w procedure wspólnego pozyskania z Norwegią - wybór dostawcy na Wisłę. Skrytykowany i podważony jako bezsensowny przez AM po to, żeby po roku wybrać to samo, - śmigłowce VIP - radar P18PL- realizacja prac rozwojowych - system radiolokacji pasywnej - realizacja prac rozwojowych - BSP Orlik - unieważnione przez AM - BSP Wizjer - unieważnione przez AM - BWP Borsuk - umowa na PR 24.10.2014 (czyli jednak nie uwalano wszystkiego) - WPT Rosomak realizacja PR - WRT Rosomak realizacja PR - Nowy Kołowy Transporter Opancerzony - umowa na prace rozwojowe 23.12.2013 - LOTR Kleszcz umowa na PR 23.12.2013 - Tytan - realizacja projektu - drugi NDR - rozpoczęcie realizacji projektu - MMSD szczebla operacyjnego - projekt zakończony - MMSD szczebla oddział/pododział - rozpoczęcie projektu, przetarg unieważniony przez AM - Rosomak BMS - ogłoszono przetarg, unieważniony przez AM - modernizacja PZL 130 Orlik - zakończono - zakup symulatorów (Śnieżnik, Puszczyk, MIG 29, CASA, Rosomak, LST dla Wojsk Specjalnych). Dostarczone lub w trakcie realizacji. - UKM 2000P - zamówiono 378 sztuk w 2015 - granatniki rewolwerowe - mosty towarzyszące Daglezja. - nowa fabryka dla MSBS

Kalder
czwartek, 8 lutego 2018, 23:41

Obecne zmiany w MON i przemyśle - czystka z ludzi AM, pokazuje jaki jest faktyczny dorobek 2lat PiSu w tej dziedzinie i pokazuje w proporcji duże dokonania w okresie 2008-15 Wtedy irytował mnie zbyt mały zakres modernizacji Leo negocjowany przez Siemioniaka , dziś cieszę się, że w ogóle tego za AM nie uwalono

ffggg
czwartek, 22 lutego 2018, 09:15

Nie prawda

MRSS
środa, 7 lutego 2018, 19:24

Prawda.

rolo
środa, 7 lutego 2018, 12:49

śmigłowce na polu walki?opl,ppk działka ,wkmy i śmigłowiec lecący 300km\\h .widziałem niedawno lecące dwa Black Hawk-i,słychać je dwie minuty wcześniej,wleką sie że można z procy je trafić.okręty podwodne na bałtyku już były w 1939 r.srednia głębokość morza poniżej 100 m dyskwalifikuje bałtyk jako akwen operacyjny ,od razu po zakupie powinny bazować w scapa flow.pociski manewrujące dalekiego zasięgu bazowania lądowego w konrenerach 1A(40 stopowych) i szukaj wiatru w polu-to ma jakiś sęs.

Marek1
środa, 7 lutego 2018, 17:00

rolo - sugeruje rozpocząć modernizację od siebie, czyli zainwestować w słownik ortograficzny i korepetycje z j. polskiego. Ps. Poszukaj sobie w necie pod hasłem - specyfika działania sił ZOP na Bałtyku wynikająca ze szczególnych warunków hydrologicznych (zmieniające się zasolenie,termokliny, itp) tego akwenu.

wsa
środa, 7 lutego 2018, 22:45

Po co tego szukać, strata czasu i dyrdymały. Na wypadek pełnoskalowego konfliktu na Bałtyk nie wpłynie przez cieśniny duńskie żaden okręt. Było to widać już w czasie drugiej WŚ, a przy dzisiejszej technice jest jeszcze gorzej. Utrzymywanie floty w naszej sytuacji jest całkowicie bez sensu i nie spełnia żadnej roli. Jedyne co mogłoby się przydać to może okręty podwodne z rakietami manewrującymi jako element odstraszania, ale i tu nie jestem pewien.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama