"Bunkry w Donbasie". Przygotowanie do eskalacji, czy wojna psychologiczna?

16 kwietnia 2021, 07:24
donieck 2014
Donieck, 2014 rok, zdj. ilustracyjne, fot. andrew butko/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Reklama

Tzw. "separatyści", którzy kontrolują Donieck w Donbasie na wschodzie Ukrainy, zarządzili przygotowanie bunkrów i miejsc w szpitalach - podał w czwartek portal Nowosti Donbasa. Według tych doniesień budynki administracji są zabezpieczane workami z piaskiem, a z urzędów mają być wywożone archiwa.

Tzw. Doniecka Republika Ludowa zarządziła przygotowanie administracyjnych budynków i instytucji do możliwej aktywizacji działań bojowych - podał korespondent portalu Nowosti Donbasa z Doniecka.

Portal przekazał, że w środę na kontach lokalnych użytkowników mediów społecznościowych pojawiło się zdjęcie donieckiej miejskiej administracji, w niektórych oknach widać ułożone worki z piaskiem. Udostępniono też zdjęcia worków przed innymi budynkami - dodano.

Według niektórych danych z urzędów wywożone mają być archiwa, zaczęło się też przygotowywanie bunkrów - twierdzi serwis. W niektórych placówkach medycznych mają być przygotowane miejsca.

"Powiedzieli dzisiaj, by zwolnić 60 proc. łóżek i doprowadzić do porządku schrony do 21 kwietnia" - powiedział Nowostiom Donbasu rozmówca z jednego z lokalnych szpitali.

W Donbasie obserwowane jest od pewnego czasu zaostrzenie sytuacji bezpieczeństwa. Rosja, która zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą i na zaanektowanym Krymie, oskarża o eskalację na linii rozgraniczenia Kijów. Ukraina zapewnia natomiast, że jest oddana idei dyplomatycznego i politycznego uregulowania konfliktu.

Doniesienia o "fortyfikowaniu" Donbasu mogą być jednak elementem wojny psychologicznej. Wielu ekspertów skłania się do tezy, że działania Rosji w pobliżu Ukrainy (a zatem i działania w pełni zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych kontrolujących część jej terenów) są w dużej mierze elementem wojny psychologicznej i mają na celu zmuszenie państw zachodnich oraz samej Ukrainy do ustępstw.

Reklama
Reklama

W środę naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow poinformował, że jednym z wariantów rozwoju wydarzeń jest prowokowanie przez Rosję sił zbrojnych Ukrainy do realizowania działań bojowych na tymczasowo okupowanym terytorium Donbasu, a następnie oskarżenie Ukrainy o naruszenie istniejących uzgodnień.

Jak poinformowała Specjalna Misja Monitoringowa OBWE, w ostatnich dwóch tygodniach zarejestrowano najwięcej przypadków naruszenia zawieszenia broni od początku roku i trzy razy więcej od poprzedniego analogicznego okresu. 

Przedstawicielka OBWE Heidi Grau wskazała, że w ostatnich dwóch tygodniach znacznie częściej dochodzi do ograniczeń i przeszkód dla swobodnego przemieszczania się SMM OBWE i realizacji mandatu misji. Poinformowała również, że dziewięć z dziesięciu wylotów dronów SMM dalekiego zasięgu jest poddawanych zakłóceniom radioelektronicznym.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
Polak
sobota, 17 kwietnia 2021, 16:22

Nie zabijajcie się, ludzie proszę; Jesteśmy braćmi, wszyscy mamy być dziećmi Bożymi. Bóg na to wszystko patrzy. Panie Putin - jest Pan prezydentem, na pewno nie brakuje Panu mądrości, człowiek na takim stanowisku powinien być odpowiedzialny. Pogódźcie się, Rosjo zawrzyj pokój z Ukrainą. Po co nam ból i cierpienie? Dużo juz zła na tym świecie:( Proszę Was.

lola
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 08:17

to wszystko prawda,,,,Biden i usa znowu prowokują

ech
piątek, 16 kwietnia 2021, 22:55

A ja myślę że sprawa NAWALNEGO musi mieć "przykrywkę"... by odszedł bez powstania ZWYKŁYCH ROSJAN w Rosji :(

Niuniu
piątek, 16 kwietnia 2021, 22:48

Bum - Rosja? A w ilu krajach poza swymi granicami ma Rosja wojsko? Słyszałeś o takich Państwach jak: Irak, Afganistan, Yemen, Libia, Liban, Syria, Kolumbia a wcześniej Kuba, Grenada, Angola, Wietnam, Kambodżą, Laos plus hurtowo Ameryka Południowa i Środkowa? Kto tam wpadał budowac "demokrację" mordując hurtowo dzieci i kobiety? Amerykańskie wojska stacjonują w ponad 80 państwach świata. Tak z przyjaźni i umiłowania - umiłowania czego?

Flock
piątek, 16 kwietnia 2021, 20:37

Rosjanie zaatakują Ukrainę, z północy i z Nadniestrza. Otoczą Kijów od południa i północy. Cel szybkie zdobycie stolicy i odcięcie połowy Ukrainy a nie jakiś tam Donbas. Nie teraz to na jesień, jak będzie Zapad.

MariuszŻ
sobota, 17 kwietnia 2021, 14:27

A póżniej już tylko Łotwa , Litwa ,Estonia i Polska a potem reszta Europy stoi otworem. Ale to na jesień może podczas Olimpiady . Oni tak lubią

lekarz
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:05

Ja myślę, że gra się toczy o Nord Stream 2.

Chris
piątek, 16 kwietnia 2021, 23:06

Najwyraźniej. Może warto ruskim dać do zrozumienia, że akty sabotażu będą powtarzane do skutku i rurociąg nigdy nie będzie działał

Hanys
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:03

Spokojnie, rosyjskie wojska w sile od 70 - 100 tys. na granicy tylko czekają, aż Ukraina fiknie i spróbuje napaść na Donbas. No chyba że Ukraińcy sie zreflektują i wycofają swoje mięso armatnie, które nawieźli na granicę z DRL tak samo jak USA wycofało swoje okręciki z Morza Czarnego :) Rosja jest gotowa jakby co, czeka tylko na jeden głupi ruch ruch bandytów. I tyle.

T7g
piątek, 16 kwietnia 2021, 22:11

Hehehe to błysnąłeś intelektem. Przez 7 lat wody na Krym nie mogą odciągnąć a teraz przerzucają 2 armie żeby pomóc separatystom co tak się tych Ukraińców boicie? Że was pogonią?

Bum
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:18

Jakich bandytów? Rosja to kraj bandycki.

Niuniu
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:33

Państw Zachodnich nie trzeba zmuszać do ustępstw. Rosja osiągnęła swoje cele minimum zgadzając się na tzw. Porozumienia Mińskie. To ich pełna realizacja jest jej celem. Porozumienia te wymieniane są też przez Francję i Niemcy jako podstawa normalizacji sytuacji na Ukrainie. Gorzej jeśli chodzi o innych aktywnych uczestników tej układanko, Polska, Kraje Nadbałtyckie i USA od jakiegoś czasu kontestują porozumienia - wręcz udają, że ich nie ma. Nie wspominając o samej Ukrainie która jednoznacznie w ostatnich miesiącach twierdzi, że ma lepsze rozwiązania a Porozumienia są nieaktualne i przeterminowane. No to Rosja pokazuje "alternatywę" i tym samym daję Niemcą, Francji i Ukrainie wybór. Przypomnę, że od czasu zawarcia porozumień upłynęło 7 lat i w tym czasie nic z nich nie wdrożono w pełni. A przecież pozątkowo deklarowano termin góra 2 lat na doprowadzenie całego procesu do finiszu. Dziś coraz bardziej relnym finiszem jest wkroczenie wojsk rosyjskich na teren zbuntowanych ukraińskich republik na wzór wojsk rosyjskich stacjonujących w Naddniestrzu, Abchazji czy Osetii. Nie jest to sytuacja komfortowa dla Kremla - to wręcz najgorsze dla niego rozwiązanie ale zw. twardy elektorat Putina też ma swoje wymagania a władza wobec zbliżających się wyborów musi go zadowolić. Myślę, że problemem jest teraz dla Zachodu - jak nie dopuścić do rozpoczęcia walk przez Ukrainę w obronie przed rosyjską inwazją co nieuchronnie doprowadzi do trwałego podziału tej części Europy i rozpadu Ukrainy. Szykują takie mini Monachium.

A skąd
piątek, 16 kwietnia 2021, 21:11

Kto napadł na Ukrainę? Może Pan Niuniek nam wytłumaczy.

Andrettoni
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:10

Moim zdaniem, to nie tylko "siła nacisku", ale przygotowywanie alternatywnych scenariuszy. W Rosji pojawiają się doniesienia o przesuwaniu wojsk NATO w kierunku granicy Rosji, naruszaniu stref powietrznych itd. Oskarżana jest Polska, Litwa i USA oraz Turcja. O innych krajach się nie mówi. Przykładowo mamy ćwiczenia rumuńskie z uczestnictwem Polaków - norma w sojuszu. Rosja mówi o przemieszczaniu się wojsk polskich do jej granicy i nic o powrocie. To powoduje obraz, że przeciwnicy Rosji, ale tylko niektóre kraje NATO dążą do eskalacji. Takie kraje jak Niemcy czy Francja są "dobre". Mamy więc nie tylko eskalację, ale i tworzenie narracji oraz wywoływanie podziału w opinii publicznej krajów NATO. Zwracam uwagę, że np. transport wojska można zatrzymać protestami - np. strajkiem portowców. W zasadzie jest to forma asymetrycznego ataku.

Krzysztof
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:57

Rosja to potężny sąsiad ale i nieprzywidalny zależy kto na Kremlu rządzi to będą lata spokojne lub wojna. Z stamtąd cały czas na zachód patrzy:oko Mordoru; Chcesz mieć pokój szykuj się na wojnę. Wystarczy chwila zwątpienia albo zagapienia a będzie powtórka z 1772r,1793,1920,1939,1945, według panującej tam zasady Historia lubi się powtarzać.

złośliwy
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:41

Zgaduję że te bunkry są ruchome,i na dany sygnał ruszą w stronę Kijowa.

xyz
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:16

tzw wojna nerwów

Herr Wolf
piątek, 16 kwietnia 2021, 10:41

Jacy seperatyści?! Wolni ludzie na swojej ziemi..

trzcinq
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:40

Nie wolni a bandyci bo okoniem stoją do junty kijowskiej i USA. Taka retoryka

Filon
piątek, 16 kwietnia 2021, 22:13

To wezwijcie 300 tyś żołnierzy bo jeszcze wam nie wystarczy żeby się 10 km ruszuć w głab Ukrainy.

Davien
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:17

Jak widze kolejny broni rosyjskich terrorystów i zbrodniarzy wojennych. Ale czego sie spodzieać od opłacanego rublami .....

Kiks
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:32

Czyli broń dostają od Ukrainy i finansuje działalność upadłego Donbasu Ukraina?

Autor Widmo
piątek, 16 kwietnia 2021, 10:35

Po workach przed budynkami, transparentach i napisach w Donbasie, tło działań Kremla już znamy. Muszą tylko poszukać jeszcze jakiegoś masztu z radiostacją, jak to było w sierpniu 1939 r. w Gliwicach, aby był dowód rzeczowy na Ukraińców.

Sarmata
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:06

To ciekawe, to wedlug ciebie bunkry służą do ataku? To są takie bunkry czołgi? A ja myslałem że bunkry służą do obrony.

Autor Widmo
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:00

Rozumiem, że kazali wam układać te worki przed budynkami i wywieszać transparenty z antyukraińskimi hasłami. Ale nie rozumiesz tego, że te worki będą Ci naprawdę potrzebne, jak tylko Kreml i Putin znajdą powód, aby znowu zaatakować Ukrainę.

wna
piątek, 16 kwietnia 2021, 10:11

Jak sie nie uda sprowokować UA do walki, to zaraz wymyślą ukrzyżowane dzieci przez faszystów i Ruscy wjadą. Szukają tylko dobrego powodu a jak go nie będzie to Oni go znajdą ;). Historia zatacza koło jak pod koniec sierpnia 1939 r.

Wania
piątek, 16 kwietnia 2021, 22:14

Dokładnie tylko teraz to oni mogą fikać do Gruzji bo na Ukrainę to są za mali.

HeHe
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:43

Jaasne. Gruzję też tak "sprowokowali", że Sakaszwili ściągnął 12 tys. żołnierzy i rozkazał atak na Osetię Południową bombardując Cchiwali, zabijając cywilną ludność, obserwatorów OBWE oraz żołnierzy batalionu WNP który stacjonował tam zgodnie z mandatem otrzymanym od RB ONZ.

Autor Widmo
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:03

Proszę, podaj dokładne dane.

N
piątek, 16 kwietnia 2021, 10:08

Ukraińcy sugerują, że mogą zostać sprowokowani a separatyści budują bunkry - to oni mają atakować z tego Donbasu czy się w nim bronić?

Autor Widmo
piątek, 16 kwietnia 2021, 14:08

Nie. Sowieci relokowali ponad 10.000 żołnierzy i masę sprzętu na granicę wschodniej Ukrainy, tylko po to aby bronić separatystów w Donbasie. To jest tak zwana " bratnia pomoc " dla wszelkiej maści najemników oraz bandytów z Ługańska i Donbasu.

Davien
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:20

Rosyjscy terrorysci w Donbasie buduja bunkry bo jak widac tak "ufają" swoim protektorom w Moskwie:)

piątek, 16 kwietnia 2021, 14:30

Moze obejrzeli Wołyń?

billabongpl
piątek, 16 kwietnia 2021, 22:28

a Ty widziales cos o Katyniu ?

Wajda
sobota, 17 kwietnia 2021, 09:18

Tak Mykola.Widziałem.

wrr
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:44

To są bunkry na gąsienicach.

Tweets Defence24