Policyjni antyterroryści z Hiszpanii zmieniają karabinki. Wnioski po atakach w Brukseli i Paryżu

30 czerwca 2016, 16:12
Karabinek Heckler & Koch HK417 są m. in. na uzbrojeniu australijskiego żołnierza w Afganistanie – fot. Wikipedia

Grupa ds. Operacji Specjalnych GEO państwowej policji w Hiszpanii otrzymała nowe karabinki szturmowe Heckler & Koch HK417. Wybór karabinków kalibru 7.62 mm NATO jest wynikiem analiz, jakie przeprowadzono po atakach terrorystycznych w Paryżu i Brukseli, gdzie islamiści wykorzystywali kamizelki kuloodporne oraz broń większego kalibru.

Jak na razie dostarczono jedynie 50 zestawów Heckler & Kock HK417 za 155 tysięcy euro tylko dla grupy GEO. Już jednak mówi się o dalszych zamówieniach dla innych, policyjnych oddziałów interwencyjnych, które również potrzebują zwiększenia siły w usuwaniu zagrożeń i przeciwdziałaniu atakom coraz lepiej uzbrojonych terrorystów.

Heckler & Kock HK417 to wariant popularnej broni HK416 kalibru 5,56 mm dostosowany do amunicji o większym zasięgu i mocy obalającej. Pomimo tego, iż amunicja 5,56 mm stanowi standard w karabinkach szturmowych nie tylko w krajach NATO, to w pewnych sytuacjach uzasadnione jest stosowanie broni o większym kalibrze. Jedną z nich może być obezwładnienie osoby pod wpływem substancji odurzających, używających kamizelek kuloodpornych oraz nie dbających o własne bezpieczeństwo i przeżycie.

Amunicja 7,62 mm NATO, stosowana przede wszystkim w broni wyborowej i karabinach maszynowych, charakteryzuje się wiekszą mocą. Jednocześnie zwiększa też ryzyko zranienia osób postronnych, poprzez penetrację ścian, rykoszety lub też przebicie ciała trafionej osoby na wylot i trafienie osób stojących za nią. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Nemo
czwartek, 30 czerwca 2016, 18:45

Mało co to zmieni. Żaden terrorysta-samobójca nie zaczyna akcji od wymiany ognia z ochroną ani nie czeka na specgrupę z HK417. Jak widać na przykładzie tureckim nawet postrzelony terrorysta zdąży się wysadzić. Do tego czasu ma już praktycznie opróżnione magazynki a bomba załatwi resztę (w tym specjalsów jeśli będą mieli pecha).

Zenon
czwartek, 30 czerwca 2016, 23:37

Ostatnio jak sprawdzałem to był Heckler & Koch.

vvv
czwartek, 30 czerwca 2016, 17:29

natowska 7,62mm ma niezla moc obalajaca. achmedy beda padac jak muchy. strzelalem z hk416 i jest to bron idealnie lezaca w reku z minimalnym kopnieciem. hk417 to juz inna zabawka

popijającherbatę
czwartek, 30 czerwca 2016, 17:20

Słusznie :D Znak że Hiszpania nie jest tak zaślepiona jak Francja

Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama