Reklama

Policja miała kilka tysięcy wadliwych pistoletów P-99 z Radomia

4 stycznia 2013, 19:40
p-99rad
Pistolet P-99 RAD - fot. KWP Lublin

Dziennik Polski z 4 stycznia br. informuje, że w całym kraju trwa kontrola policyjnych pistoletów Walther P-99 RAD, w których wykryto wady zagrażające zdrowiu lub życiu ich użytkowników.

Pistolety pochodzą z partii wyprodukowanej przez radomską fabrykę "Łucznik" z Grupy Bumar, która wygrała jeden z  przetargów na dostawę broni krótkiej dla polskich służb po 2008 r. Łucznik dostarczył wtedy sumie 22 tys. sztuk pistoletu P-99 RAD Policji i 3 tys. sztuk Straży Granicznej.

Kontrolę broni zarządził Komendant Główny Policji po wypadku w Legionowie w grudniu ub.r., gdy kadet został raniony zaślepką iglicy pistoletu, która odskoczyła w jego stronę po wystrzale. To właśnie mikrorysy na zaślepce iglicy zostały uznane za przyczynę wypadku, chociaż producent pistoletu zapewniał, że nie stwarza to zagrożenia.

Do chwili obecnej rusznikarze zakwestionowali 7 tys.  P-99 spośród 69 tys. będących na wyposażeniu Policji. Są one sukcesywnie wycofywane, naprawiane i na nowo wprowadzane w do służby. Na czas naprawy pistoletów P-99, do funkcjonariuszy trafiają przestarzałe pistolety P-64 odziedziczone od Milicji Obywatelskiej.

(MMT)
Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
m
sobota, 7 lutego 2015, 22:01

Strona profesjonalnie pisząca nt. obronne powinna wiedzieć co to jest P99, a co RAD. Powieliliście kardynalny błąd, nota bene właściwy mediom informacyjnym. RAD do wersja rozwojowa P99, która wyewoluowała w PPQ - kluczowe elementy wewnętrzne w ogóle nie są wymienne. Na uzbrojeniu służb nie ma ani jednej sztuki RAD, jest P99 i to głównie I wzoru, dopiero partie produkcyjne dostarczane w ostatnich latach należą do II wzoru (zaokrąglony kabłąk, obustronny wydłuzony zwalniacz magazynka - choć we wzorach pośrednich spotyka się też krótki, zwłaszcza w odmianie P99c, obustronny zwalniacz zmaka - choć początkowow był jednostronny tj. w I wzorze). RAD / PPQ nie produkowano już z mechanizmem spustowym AS (bardziej produkt marketingowy, niż przydatny w prawdziwych działaniach), a jedynie z QA (walterowska odmiana SDAO znanego z Glocka), oraz DAO. Faktem jest, że Walther długo miotał się pomiędzy oznaczeniem P99, a PPQ (pojawiły się np. P99Q zamiast starszych P99QA), ale to pewne drobne zamieszanie związane raczej z marketingiem. Pistolety P99 i PPQ (a jego etapem rozwoju jest RAD) to różne konstrukcje, choć drugi wywodzi się od pierwszego.

gosc
niedziela, 22 stycznia 2017, 18:53

Walthery P99 z Łucznika bublami....? Dlaczego robi się takie hece i kupuje niesprawdzone w boju, skomplikowane i drogie pistolety jak P99? Chcieli uratować Łucznik przed bankructwem i wmówić że polskie jest dobre? Niestety, nie jest, ani broni ani samochodów robić nie umiemy. Polskiej policji należało kupić GLOCKI 19 i nie byłoby problemu dziś, glock jest prostszy w budowie (zaleta), mniej awaryjny, lepiej wykonany, sprawdzony w różnych trudnych testach.

mundurowy
niedziela, 28 czerwca 2015, 23:40

Najwiekszy zlom z jakiego strzelalem Trzy razy wymieniana zaslepka iglicy, popekana obudowa szkuiletu na dlugosci 7 centymetrow zlom zlom zlom . Kto kupuje ten zlom z tej fabryki to po przekretach i tylko w tym kraju lapowkarzy i przekretasow!!!!!

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama