Reklama

Pojazdy na defiladę już czekają pod Warszawą. Jak wygląda początek przygotowań? [Defence24 TV]

9 sierpnia 2018, 14:47

Choć tegoroczna defilada z okazji święta Wojska Polskiego odbędzie się w nowym miejscu i ma być większa od poprzednich, to przygotowania przebiegają podobnie jak w ubiegłych latach. Defence24.pl było z kamerą w garnizonie w Warszawie-Wesołej, gdzie w 1 Brygadzie Pancernej zgrupowano pojazdy, które wezmą udział w paradzie i pokazie statycznym.

Jak powiedział dowódca brygady gen. bryg. Jan Rydz, w Wesołej zgromadzono ok. 240 jednostek sprzętu, z których ok. 200 weźmie udział w pokazie dynamicznym (tak wojsko nazywa defiladę), a reszta jest przeznaczona na wystawę, która jest zaplanowana na błoniach Stadionu Narodowego.

Do największych pojazdów należą 155-mm samobieżne haubice Krab, czołgi Leopard 2 w wersjach A5 i A4, oraz czołgi PT-91 Twardy. Na miejscu są też pojazdy armii amerykańskiej, w tym czołgi Abrams.

W tym roku defilada odbędzie się w na Wisłostradzie, między ulicami Sanguszki i Karową. To nowe miejsce. Do tej pory parady odbywały się w Alejach Ujazdowskich.

Opracowaliśmy zupełnie inny plan przerzutu sprzętu zarówno podczas próby generalnej, jak i już samej uroczystości. Nie ukrywam, że jest to dla nas pierwszy raz, nowe doświadczenia, ale co do zasadniczych czynności, które mieliśmy do wykonania, związanych z planowaniem logistycznym to praktycznie się to nie zmieniło.

dowódca 1 Brygady Pancernej gen. bryg. Jan Rydz

Garnizon w Wesołej jest przygotowany na przyjęcie 1100 ludzi. Oprócz Polaków defilować będą także żołnierze przebywającej na co dzień w naszym kraju batalionowej grupy bojowej NATO – są to wspomniani już Amerykanie, a także Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. Na potrzeby szkolenia żołnierze są podzieleni na osiem grup, bowiem na terenie brygady nie ma tyle miejsca co na Wisłostradzie.

Zabezpieczeniem logistycznym tych, którzy będą uczestniczyli w defiladzie i pokazie statycznym, zajmuje się kolejnych 200-300 żołnierzy.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Dziki
środa, 15 sierpnia 2018, 17:47

Na szczęście nie było bwp1, su i migi uziemione. Za to przyleciały raptory.

Sosna
sobota, 11 sierpnia 2018, 12:16

Mam nadzieję, że będą czołgiści z 34BKPanc na swoich nowych T-72 RAPTOR ;)

przeciwny
piątek, 10 sierpnia 2018, 21:55

Potiomkinowskie wsie miast realnych osiągnięć. To straszne jak włodarze naszego państwa przekładają PR nad realną modernizację armii. Nominacje generalskie zamiast armat , budowanie koterii na państwowych posadach zamiast realnych działań - jak łatwo roztrwaniamy bezpieczeństwo państwa ...

Dumi
piątek, 10 sierpnia 2018, 16:17

Co by nie powiedzieć o naszej armii dreszczyk emocji 15 sierpnia będzie. Nie mówcie, że nie...

ryszard56
piątek, 10 sierpnia 2018, 15:56

prawie wszystkie te pojazdy to skansen szczególnie czołgi -nie zmodernizowane ,bez obrony aktywnej ,bez nowoczesnej amunicji ,BWP nie mamy Andersa uwalili specjalnie ,szkoda Naszych żołnierzy

muzealnik
piątek, 10 sierpnia 2018, 12:38

Powinni iść tylko grupy rekonstrukcyjne z okresu sprzed 1945 roku, bo współczesność to żenada coraz większa. Tu nie ma i nie będzie dobrej zmiany, PIS sobie nie radzi niestety mimo szumnych zapowiedzi. Nie już elit godnych zaufania, państwo w postępującym upadku jak poprzednie edycje RP.

Okręcik
piątek, 10 sierpnia 2018, 11:54

Do zły; Po co im mundury na taki upał, a że teraz sporo kobiet w wojsku to i popatrzeć na co będzie ;-))))) A poważnie, niestety masz racje.

Okręcik
piątek, 10 sierpnia 2018, 11:52

No to może nareszcie zobaczymy co Pis kupiło armii, m.in. te śmigłowce Antosia?

Piotr
piątek, 10 sierpnia 2018, 11:09

Kiedy i o ktorej oodbedzie sie probageneralna?

zły
piątek, 10 sierpnia 2018, 10:05

@Gts nie wiem czy na defiladę dostaną mundury ale wiem, że przetarg na 200 tys tychże został właśnie anulowany z powodu absurdalnego terminu dostaw, którego żaden producent nie był w stanie dotrzymać. Odnoszę wrażenie, że obsesja władzy na temat wielkich defilad, wielkich lotnisk, wielkich portów, wielkich kolumn i stumetrowych krzyży wynika z jakiegoś kompleksu.

Kosher
piątek, 10 sierpnia 2018, 02:40

A oddziału bratniej armii izraelskiej nie będzie? Dziwne.

Marek1
piątek, 10 sierpnia 2018, 01:17

Jak co roku z uwagą obejrzę spektakl zorganizowany wspólnie przez pracowników SKANSENU o nazwie WP i członków historycznych grup rekonstrukcyjnych. Ciekawe, czy już w tym roku można bedzie zobaczyć NAJwiekszą w Europie orkiestrę wojskową i PUŁK reprezentacyjny z MSBS z których NIE mozna strzelać amunicja bojową. Mam nadzieję, że tak, bo to duma programu \"modernizacyjnego\" wg. MON.

MI6
piątek, 10 sierpnia 2018, 00:34

Mundurów brak, pioruny wybuchają przed startem podobnie jak amunicja czołgowa, brak decyzji co do realizacji planów modernizacyjnych, kupimy za to stare okręty od australijczyków no i właśnie wojsko kupuje zapinki do hełmów stalowych z lat 60...jedyne na co można liczyć to na odwagę i poświęcenie żołnierzy w razie „W” czyli tradycyjnie...

Pragmatyk
czwartek, 9 sierpnia 2018, 21:48

Prawica tam mocno krzyczy na Niemców a ich duma na paradzie beda ich 40 letnie czolgi, ltore i tak o pokolenie wyprzedzoaja wszystko co moze wyprodukować nasza zbrojeniowka. Gdyby niemcy nie dali nam tych czolgow za przyslowiowa gotowke to ... Szkoda gadać.

Omame
czwartek, 9 sierpnia 2018, 19:40

Przecież tam nie ma miejsca. Nie można było zrobić tego na placu Piłsudskiego?

Kongo
czwartek, 9 sierpnia 2018, 19:12

Jestem przeciwnikiem takich imprez. Od defilad, wart i uczestnictwa w uroczystościach jest kompania honorowa. Siły Zbrojne Państwa to nie pajace ani cheerleaderki.

Gts
czwartek, 9 sierpnia 2018, 17:31

Nazwalbym ja wieksza od poprzednich gdyby bylo 48 nowych F-16, 50 Caracali, 48 AH-1Z/ AH-64 Guardian, Himars/Lynx, 200 nowych Leopardow, nowy BWP, Rosomaki XP z ZSSW ze Spikiem, Mustang i Pegaz, EMADS/Nasams 2... juz nie musicie ciagac okretow podwodnych i korwet na Wisle. Jednak zwielokrotnione grupy rekonstukcyjne to jak swiateczny festyn z parada muzealna.... nie ma nic do rekonstuktorow wszak to ich hobby, ale defilada powinna pokazywac nasze kly i pazury, a nie.. eh juz nie bede walil epitetow. PS. Mam nadzieje ze zolnisrze chociaz dostana mundury, a nie beda paradowac w prywatnych dresach jak na manewrach NATO.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama