Pojazdy MRAP trafiły do Wojsk Specjalnych

25 lutego 2015, 11:53
Jedna z odmian M-ATV. Fot. Sgt. Javier S. Amador, 10th Mountain Division/US Army
Fot. Twitter.
Fot. ppłk Artur Goławski

W środę, 25 lutego w Krakowie odbyło się przekazanie Wojskom Specjalnym 45 pojazdów minoodpornych MRAP typu M-ATV, dostarczonych przez Stany Zjednoczone.

Wojska Specjalne otrzymały 45 pojazdów typu M-ATV, które były wcześniej używane w Afganistanie. Ceremonia przekazania odbyła się w Krakowie, z udziałem ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephena D. Mulla. 

Fot. Twitter.

Dostawa pojazdów MRAP odbywa się w ramach programu przekazywania nadwyżek sprzętowych sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Excess Defense Articles. Wcześniej do Polski trafiły w ten sposób fregaty typu Oliver Hazard Perry czy samoloty transportowe C-130 Hercules. 

Po zakończeniu operacji Iraqi Freedom oraz Enduring Freedom Amerykanie dysponują znacznymi nadwyżkami pojazdów MRAP, które są przekazywane sojusznikom, w tym np. Chorwacji, a także irackim i kurdyjskim siłom uczestniczącym w walkach z organizacją terrorystyczną ISIS.  

Pojazdy M-ATV (MRAP All-Terrain Vehiclenadal pozostają na uzbrojeniu jednostek sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i podlegają modernizacjom, realizowanym na zlecenie US Army. Charakteryzują się większą mobilnością od starszych, cięższych wozów klasy MRAP. Mogą być wykorzystywane jako nośnik uzbrojenia, jak np. ppk TOW. Niedawno przeprowadzono próby M-ATV wyposażonego w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie z działkiem M230LF kalibru 30 mm, podobnym do instalowanych na śmigłowcach AH-64 Apache.

Reklama
Tweets Defence24