Reklama
Reklama

Pojazdy ISRV do ochrony infrastruktury krytycznej

27 marca 2014, 11:04
System ISRV może współdziałać z bsl, a także czujnikami sejsmicznymi, elektrooptycznymi czy radiolokacyjnymi, kontrolowanymi zdalnie z centrum kontroli systemu. Fot. IAI Elta/youtube.

Israeli Aerospace Industries (IAI) dostarczy służbom ochrony infrastruktury krytycznej partię pojazdów ISRV Granite, które będą częścią systemu ochrony odcinka rurociągu o długości ponad 100 km.

Podpisany kontrakt obejmuje dostawę nieujawnionemu klientowi pojazdów wyposażonych w multispektralne systemy obserwacyjne rodziny Granite ISRV. Będą one połączone za pomocą cyfrowego łączna danych z centrum dowodzenia i kontroli, co pozwoli na efektywne wykorzystanie sił patrolowych i interwencyjnych przeznaczonych do ochrony rurociągu.

ELI-3302 Granite ISRV (Intelligence, Surveilance and RecconnaissanceVehicle) to rodzina pojazdów patrolowych, wyposażonych w szeroką gamę środków obserwacji technicznej. Pojazdy Granite posiadają m.in. zaawansowane radary pola walki, głowice elektrooptyczne wyposażone w kamery obserwacji dziennej i nocnej, w tym kamery termalne, dalmierze laserowe oraz systemy nawigacyjne. W zależności od potrzeb pojazdy Granite mogą także być wyposażone w optoelektroniczne systemy lokalizacji strzału i strzelca oraz systemy wykrywania źródeł emisji elektromagnetycznych.

IAI oferuje także integrację pojazdów Granite ISRV z systemami nawigacji satelitarnej, łączności i transmisji danych, pozwalającymi na przekazywanie informacji z poszczególnych sensorów w czasie rzeczywistym. System ochrony może także być uzupełniony o czujniki elektrooptyczne, sejsmiczne, bądź radary pola walki obsługiwane z centrum dowodzenia i kontroli. ISRV może być montowany na różnych typach pojazdów, w tym lekkich pojazdach bardzo wysokiej mobilności, samochodach terenowych i transporterach opancerzonych.

W ostatnim czasie notuje się wzrost popytu na zintegrowane systemy ochrony elementów infrastruktury krytycznej oparte o środki obserwacji technicznej. Jest to związane ze wzrostem zagrożenia atakami grup terrorystycznych i przestępczych z jednej strony oraz z koniecznością nadzorowania rozległych instalacji dysponując ograniczoną liczbą sił i środków z drugiej strony. Należy spodziewać się dalszego upowszechnienia zautomatyzowanych systemów ochrony i wzrostu stopnia wykorzystania systemów bezzałogowych.

(JP)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
ppor.
czwartek, 27 marca 2014, 22:25

"Podpisany kontrakt obejmuje dostawę nieujawnionemu klientowi ..." Rosjanom do ochrony gazociągów na okupowanej Ukrainie?

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama