Reklama
Reklama

Pogoda nie sprzyja ćwiczeniom Anakonda 2018

November 10, 2018, 16:53
Rosomak Anakonda 2018 Chełmno przeprawa PP-64
Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Warunki atmosferyczne i hydrologiczne nie sprzyjają rozgrywaniu zaplanowanych epizodów największego tegorocznego ćwiczenia wojskowego Anakonda 2018. W sobotę niski stan rzeki uniemożliwił przeprawę przez Wisłę batalionu piechoty zmotoryzowanej z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Wcześniej trzeba było odwoływać loty i strzelania artyleryjskie. Takie są wymogi bezpieczeństwa.

W ramach Anakondy na sobotę zaplanowana była przeprawa przez Wisłę w Chełmnie. Rzekę miał pokonać 3. batalion piechoty zmotoryzowanej ze składu 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, wyposażony w ponad 50 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, moździerze samobieżne Rak i inne pojazdy, także te niepływające. Za przeprawę odpowiadał 5. Pułk Inżynieryjny w Szczecinie-Podjuchach wraz z plutonami pontonowymi z 15. Pułku Inżynieryjnego z Czech oraz 3. batalionu drogowo-mostowego, którego garnizon znajduje się właśnie w Chełmnie (to pododdział podległy 2. Pułkowi Saperów z Kazunia).

Jeszcze w piątek z zachodniego na wschodni brzeg Wisły przeprawił się pododdział rozpoznawczy. W sobotę nie było to już możliwe. W nocy poziom Wisły obniżył się o pół metra, choć prognozy mówiły o tylko kilku centymetrach. Na trasie, którą miały pływać promy z polskiego parku pontonowego PP-64 i czeskiego PMS, z nurtu rzeki wyłoniła się łacha, z której korzystały ptaki. – Nie ma możliwości zrobienia przeprawy. Najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo żołnierzy – wyjaśniał dziennikarzom ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które co dwa lata organizuje kolejne edycje Anakondy.

Element parku pontonowego PP-64 na przeprawie przez Wisłę w Chełmnie. Ćwiczenie Anakonda 2018. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Element parku pontonowego PP-64 na przeprawie przez Wisłę w Chełmnie. Ćwiczenie Anakonda 2018. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Zamiast przeprawy dziennikarze zobaczyli – jak to określili wojskowi – "element szkolenia" saperów. Polegał on na wejściu pojedynczego Rosomaka na prom, następnie obróceniu jednostki pływającej na rzece i dobiciu drugą stroną do tego samego brzegu, gdzie odbył się załadunek. W tak okrojonym szkoleniu wzięły udział dwa kołowe transportery. W tym czasie zobaczyć można było pojazdy wojskowe przejeżdżające pobliskim mostem.

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Anakonda zwykle odbywała się we wrześniu. W 2016 r. ćwiczenie przeprowadzono w czerwcu. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w listopadzie. Pogoda wyraźnie nie sprzyja ćwiczącym żołnierzom. Od kilku dni m.in. nad poligonem koło Drawska Pomorskiego utrzymuje się mgła.

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

W piątek uniemożliwiła ona przećwiczenie ewakuacji rannych drogą powietrzną podczas epizodu, którego scenariusz zakładał atak terrorystyczny przy pomocy trującej substancji.

Żołnierze na poligonie drawskim nie mogli też do tej pory wykonywać strzelań artyleryjskich.

Mgła nam utrudnia przede wszystkim działalność ogniową, bo nie widać celów. Obserwatorzy nie widzą, gdzie padają pociski, a to jest ważne ze względu na warunki bezpieczeństwa, bo jeśli pocisk artyleryjski nie wybuchnie, to musimy widzieć, że trzeba pojechać i go rozminować. Mgła utrudnia także działanie lotnictwa. W zasadzie wyklucza działanie lotnictwa Wojsk Lądowych (śmigłowców – przyp. red.). Tak samo nie są możliwe zrzuty i desanty. (...) Również stan wody w Chełmnie ograniczył nam działanie.

rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotr Walatek

Wojskowi podkreślają, że ćwiczenia i szkolenie to nie są warunki bojowe.

My ćwiczymy i się szkolimy. W warunkach bojowych byłoby inaczej. Tutaj bezpieczeństwo jest najważniejsze.

rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotr Walatek

Oficer prasowy podkreślił, że w tej sytuacji żołnierze mieli zajęcia inne niż zaplanowane, np. zgrywali się lub ćwiczyli taktykę.

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie już drugi raz w tym roku wyruszyli na daleką wyprawę na wschód. W czerwcu, podczas manewrów Saber Strike, takie zadanie realizował 1. batalion piechoty zmotoryzowanej "Legionów" (podczas Anakondy ćwiczy na poligonie drawskim). Tym razem przemieszcza się 3. batalion piechoty zmotoryzowanej. W czerwcu żołnierze 12 BZ dotarli na poligon koło Orzysza. Tym razem element brygady przekroczy granicę polsko-litewską.

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

W ostatnich latach Wojsko Polskie oraz armie sojusznicze, które ćwiczą na terytorium Polski, coraz częściej ćwiczą przemieszczanie się na duże odległości drogami publicznymi.

Brygady średnie, takie jak 12. i 17. Brygada Zmechanizowana (obie wyposażone w Rosomaki – przyp. red.) są predysponowane do tego, żeby wykonywać przemieszczenia na dużą odległość i robić to o własnych siłach, a nie z wykorzystaniem transportu kolejowego, który zajmuje dużo czasu i jest uzależniony od sieci infrastruktury, która może być niedostępna. Dlatego musimy ćwiczyć przemieszczanie się. To pociąga za sobą szereg przedsięwzięć, na przykład tankowanie – powiedział Defence24.pl dowódca 1. batalionu ze składu 12 BZ ppłk Piotr Puchała.

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Jak mówią wojskowi, w czasie pokoju Rosomaki są w stanie pokonać w ciągu doby ok. 350 kilometrów. Przy takim dystansie poziom ryzyka w ruchu drogowym jest akceptowalny. Wynika to m.in. z możliwości kierowców i dowódców czy możliwości tankowania w trasie. Jeśli pozwolić na większe ryzyko, dzienny dystans zdaniem żołnierzy mógłby sięgać 500 kilometrów. W czasie wojny odległość pokonywana w ciągu jednego dnia mogłaby być jeszcze większa, ale zależy to od różnych czynników. Dystans ten zależałby od tego, czy po marszu żołnierze mieliby czas na odpoczynek, czy też gdyby wprost po dotarciu na miejsce mieli przystąpić do wykonywania kolejnych zadań.

Element polskiego parku pontonowego PP-64. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Element polskiego parku pontonowego PP-64. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie gen. dyw. Maciej Jabłoński w niedawnym wywiadzie dla Defence24.pl powiedział, że jego żołnierze przemieszczają się na duże odległości, bo ćwiczą przemieszczanie się w rejon bezpośredniego zagrożenia, czyli tak naprawdę na wschodnie rubieże flanki wschodniej. Zdaniem generała jest to zdolność kluczowa, aby nasz kraj był bezpieczny.

Element czeskiego parku pontonowego PMS. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Element czeskiego parku pontonowego PMS. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Dowódca 12 DZ wyjaśnił też, dlaczego zarówno w czerwcu, jak i w listopadzie forsowanie Wisły było zaplanowane w tym samym miejscu w Chełmnie. Jak mówił generał, wynikało to z ograniczeń czasu pokoju, a konkretnie wymogów ochrony środowiska naturalnego. Są jednak takie miejsca, jak teren 3. batalionu drogowo-mostowego, gdzie można przećwiczyć procedury po to, żeby być gotowym do działania w innych lokalizacjach, gdyby było to potrzebne.

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej w oczekiwaniu na przeprawę. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 45
Reklama
XD
Thursday, November 15, 2018, 04:09

Bareja od naszych - by tego nie wymyślił. ???!

Eric
Thursday, November 15, 2018, 00:52

Wojne mozna zawsze odwolac z powodu zlej pogody .

Davien
Wednesday, November 14, 2018, 07:29

Jesteście pewni że to WP - a nie jakiegoś 3 świata .Albania ma chyba coś lebszego....

magazynier
Tuesday, November 13, 2018, 11:10

I wyszła impreza integracyjna. Na koszt podatnika.

Misiekzdzisiek
Monday, November 12, 2018, 23:21

Widze to wojsko z bliska. Co 10 się nadaje. A poza tym to jakieś baby w różowych trampkach + mundur polowy (serio, bo trepy niewygodne), cyrk i chichoty na apelach, zbieranina gamoni (bez pomysłu na życie) itp itd. Niedługo to te baby skoszarują z dzieciakami. W harcerstwie miałem większą dyscyplinę niż w tym cyrku zwanym obecnie wojskiem. ŻENADA!

Troll i to wredny
Monday, November 12, 2018, 18:26

Kiedyś uznano by mieliznę za element dodatkowy (np. nieprzyjacielskie minowe pole narzutowe) i...przeprawa z marszu odbyła by się kilometr dalej...dzisiaj...odwołali wojnę ;-) Wojsko szkoli się na wojnę, a na wojnie nie planuje się przepraw z dokładnością do 10 m i wyprzedzeniem rocznym...

Plush*
Monday, November 12, 2018, 17:49

@marian dokładnie tak. O ile państwa Europy Zachodniej zatraciły " Instynkt samozachowawczy" to w naszym wypadku mnie to przeraża. Przypominam o dużej mobilności Rosjan (o dziwo pogoda im nie przeszkadza:-)) a do której państwom NATO jest daaaaaaleko

bryxx
Monday, November 12, 2018, 16:29

Strusiu, lol pomyślcie chwilkę zanim coś napiszecie. Obawa przed wypadkiem? Żarty.Iskra to nie samolot bojowy i leciała wtedy w warunkach poniżej swojcu minimów.LEpiej żeby to sie ni zdarzało ale niestety każdy zawód niesie ze soba jakieś tam ryzyko wypadków. Dlatego decydując sie na jego wykonywanie godzisz sie na to jakie to ryzyko jest. To co sie stało to zwykłe tchórzostwo i żenada. Może faktycznie zostawmy w armii samych gienierałów i admirałów to zostanie kasa na sztabowe ćwiczenia w krajach z taką pogodą jaką akurat sobie zażyczą.

qwe
Monday, November 12, 2018, 15:39

Wojsko utraciło zdolność wpływu na administracje cywilną . Stan wody na Wiśle jest monitorowany przez stacje pomiarowe co 50 km średnio . Więc panowie oficerowie winni znać z wyprzedzeniem na ileś godzin prognozowane zmiany. I gdy wiadomo było że stan spada należało zarządzić upuszczenie wody z zbiornika w Włocławku. Znając z doświadczeń wieloletnich szybkość przemieszczania się fali zapewniliby sobie po dobie potrzebny stan wody na dzień ćwiczeń. Zenada

W3-pl
Monday, November 12, 2018, 15:13

WW2 i dlatego na hybcika za szkodnika AM tworzyli OT ; takie rezerwy na miejscu obeznane z terenem, POGODA im nie przeszkodzi...Inna strona medalu. w Wielkich manewrach 30 -lecia NATO (32 lat??) sojusznicy z ...Szkocji jechali MRAP-ami od Niemiec do Norwegii. mrap to nie kto+armata 30mm

marian
Monday, November 12, 2018, 13:32

@lol Ale tu chyba chodzi o coś innego. Jak wojsko przeprawi się przez Wisłę, jeżeli w czasie wojny będzie za mało wody aby pływały mosty pontonowe? Na wojnie w takim wypadku szukaliby chyba brodu, więc czemu teraz tego nie zrobili. Ćwiczenia podobno miały być bardziej realistyczne. Jeżeli taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w czasie wojny, to czemu się tego nie ćwiczy? Bezpieczniej się chyba uczyć w czasie pokoju niż improwizować w czasie W.

db+
Monday, November 12, 2018, 13:06

Bez trudu można sprawdzić na stronie IMGW, ze stan wody na wodowskazie Chełmno w piątek 9 listopada o godzinie 19.00 wynosił 210cm natomiast w sobotę 10 listopada o godzinie 09.00 190cm. Do pół metra różnicy jakby nieco brakuje. A swoja drogą to przyroda stworzyła idealny powód do przeprowadzenia ćwiczenia w innym wariancie. Nie forsujemy rzeki na gotowej osi przeprawowej z betonowymi zjazdami, ostrogami wychodzącymi 100 metrów w głąb koryta (vide oś Borowa pod Dęblinem). Forsujemy w miejscu przygodnym, z pełnym rozpoznaniem dna i nurtu, przygotowaniem brzegu i dojazdu.To by dopiero było wyzwanie. No i jakby realizm ćwiczenia wzrósł by o jakieś 900000%. Ech, łza się w oku kręci gdy się pomyśli, że w czerwcu 1410 roku w ciągu pół dnia zmontowano pod Czerwińskiem most łyżwowy po którym w 3 dni przeprawiono kilkunastotysięczną armię z tysiącami wozów taborowych. A potem zrobiono to samo gdy wracali spod Malborka. Można? Można.

marian
Monday, November 12, 2018, 02:29

To znaczy, że dowódcy nie biorą poważnie wybuchu jakiejkolwiek wojny. Mądry dowódca zaryzykowałby ćwiczenia w niesprzyjających warunkach, aby dać większą szansę przeżycia na prawdziwym polu walki w podobnych warunkach.

Jan
Sunday, November 11, 2018, 22:34

1 rosomak i 20 chłopa?! mają rozmach

zniesmaczony
Sunday, November 11, 2018, 20:58

"Pogoda nie sprzyja ćwiczeniom Anakonda 2018" Czytam i nie wierze. Dno, Muł i żenada. Więcej nie pisze bo nie przeszło by przez moderatora.

Strusiu
Sunday, November 11, 2018, 17:55

A wyobraźcie sobie jaki byłby lament gdyby w wyniku złej pogody doszło do wypadku lub wypadków ze skutkiem śmiertelnym.Przypomnijcie sobie co się działo w mediach po katastrofie Iskry przed defiladą na 11.11.

lol
Sunday, November 11, 2018, 13:56

Biadolicie jak stare baby, "bo w czasie wojny to gorsza pogoda". Ale wojny teraz nie ma, a w czasie pokoju obowiązują pewne przepisy w tym ochrony środowiska, i przede wszystkim ochrony ludności cywilnej, które utrudniają ćwiczenia. Co z tego, że rosomak pływa a tu wożą go mostem pontonowym? W tle jest normalny most, to wg was może powinni tamtędy jechać? Mieli przećwiczyć używanie MOSTU PONTONOWEGO, i stan wód TO KONKRETNE ĆWICZENIE uniemożliwił. Powtórzę - CO Z TEGO, ŻE TEN KONKRETNY ROSOMAK mógł sam przepłynąć? Nie o to chodziło w ćwiczeniu, tylko o użycie mostu pontonowego. Jak zamiast rosomaka trzeba będzie przeprawić Raka, lub wóz zaopatrzenia z paliwem które to pojazdy nie pływają to co wtedy? Będziecie pluć sobie w brodę, że "a na ćwiczeniach, to mieliśmy pływające pojazdy, to nie musieliśmy rozkładać mostu, i teraz nie wiemy jak to się robi"? A w Niemczech to w czasie pokoju nawet autostradą nie można wojska puścić, bo przepisy zabraniają. I co wy na to malkontenci? Myślicie, że w czasie wojny Niemcy też zablokują ruchy wojsk z powodu przepisów?

Harry 2
Sunday, November 11, 2018, 13:00

A jak tam zalane, niczym nie osłonięte armatki 2x23mm? Działają jeszcze?

Rzyt
Sunday, November 11, 2018, 11:43

Takiej jednomyslnosci jeszcze nie widziałem na forum... Niskich podatków, prawa własności na 11.11

Jack_Reacher
Sunday, November 11, 2018, 11:35

Jednym słowem wojsko weekendowe ? Ciekawe czy zaplanowano jakieś epizody w weekend?Wojsko od dobrej pogody? Wyrazić należy przekonanie, że procedura nie zawiedzie jak będzie deszcz, wiatr, śnieg, wysoka fala... Wydaje się logiczne aby te procedury ćwiczyć, testować w każdych warunkach pogodowych - wtedy można dowieść czy są one optymalne. Ciekawe kiedy wojsko będzie ćwiczyło ot tak, przemieszczanie w największą śnieżycę? Chyba nigdy...

man42
Sunday, November 11, 2018, 11:17

Może jakieś sugestie ale konkretne bo to nasze wojsko to pomyłka

Mlodszy chorarzy
Sunday, November 11, 2018, 11:14

Styczeñ1945 marsz 1 Armi Ludowego Wojska Polskiego w kierunku walu pomorskiego. Najwieksza zima w tamtych latach. Poownajcie dzisiejszych zolnierzy z tamtymi. Nic dodac nic ujac.

SZ.
Sunday, November 11, 2018, 10:07

Ja nie wiem, czy mam się śmiać czy płakać po przeczytaniu tego artykułu.

WW2
Sunday, November 11, 2018, 08:44

To jest jakaś kpina !!!!!! w razie nie daj Boże wojny to co nasze "wojsko" wyśle telegram do wroga z prośba o zawieszenie broni bo pogoda nie sprzyja...... To jest ta trzecia siła w Europie o której opowiada Macierewicz.... Śmiech na sali :)

men
Sunday, November 11, 2018, 08:38

Jestem saperem-emerytem, w dodatku tzw "mostowym" mosty pontonowe, składane, szturmowe, - ten pan w dodatku w mundurze opowiada pierdolety, ćwiczyliśmu nawet w tzw rynnach lodowych ( PP-64), przy spływie kry ( przeprawa mostowa z PP-64 - otwiera sie wtedy przeprawe na jakis czas by kra spłynęłła)a tu za niski stan wody? a gdzie dynamika działań i ich realizm, na Wiśle jest w okolicy (Grudziądz-Toruń) kilka innych przygotowanych osi przeprawowych jedna z nich na pewno by była odpowiednia - od Anakondy 17 to co obserwuję to jedna wielka ściema a nie ćwiczenia - a to podobno ćwiczą tzw elitarne jednostki - żenada i tyle.

Infernoav
Sunday, November 11, 2018, 02:08

Pogoda nie sprzyja. Masakra!!! Pogoda ma nie sprzyjać, to pokazuje wartość sprzętu i wyszkolenia w danych warunkach. W zasadzie pokazuje to jak słabym sprzętem w terenie jest sprzęt o trakcji kołowej. W razie roztopów wiosenno-jesiennych, będzie ograniczony drogami.

As
Sunday, November 11, 2018, 00:34

Rzeka wyschła i nie można się było przez nią przeprawić. Runął też slogan, że nasze lotnictwo jest w stanie działać w każdych warunkach atmosferycznych, a o tym że w dobie broni prezyzyjnej odpalić rakietę we mgle też można zapomnieć. Jaki to oszczędny strateg pracował nad kalendarium ćwiczeń. Wcześniej czytaliśmy o tym, że ćwiczenia rozpoczęły się od złożenia podpisów, a na kserowaniu dokumentów pisałem że się skończą. Prorok jestem ?

Autor
Saturday, November 10, 2018, 23:26

Rosomak musi używać promu do przeprawy? Rosomaki powinny być pływające. Czyli listopad zbyt niebezpieczny do prowadzenia działań wojennych. Plus mgła. Na serio to nic nie stało na przeszkodzie aby pokonać siłami 12 brygady odrę wpław tym co mogło.. no chyba że tankowanie sprawiało problem. Nie po to żołnierze są w gotowości na ćwiczenia aby je odwołać. Nie ma kasy na ćwiczenia to trzeba to powiedzieć. Idealne warunki do trenowania przeprawy podczas warunków utrudniających rozpoznanie przeciwnikowi. Plus dodatkowa trudność dla altyrerzysztow i saperów. No ale to by wymagało dobrego przygotowania.

Gulden
Saturday, November 10, 2018, 23:13

Nie rozumiem.Gość gada,że jest mgła, i nie widać celów,przez co nie mogą strzelać,bo potem trzeba to niby rozminować,prawda?A w warunkach bojowych to niby nie przeszkadza.Dziwne.No, w sumie na logikę i do przyjęcia.Najwyżej tam na ten niewybuch żołnierz wlezie,taka karma.Of course w ramach wojny.Z drugiej strony dziwi,CZEMU taki pocisk ćwiczebny,nie ma choć minimalnego ładunku wybuchowego,aktywującego choćby dym,czerwony,czy inny zielony,widoczny z daleka.I wtedy można by i spokojnie strzelić,i wiedzieć,plus-minus, gdzie to spadło,bo dym zasygnalizuje saperom,gdzie szukać reszty.Ogólnie,przy uderzeniu w ziemię, dany pocisk(ćwiczebny)powinien od razu ujawniać wizualnie gdzie spadł.I po kłopocie.

zwykły obywatel
Saturday, November 10, 2018, 23:04

Woda opadła i nie może wojsko przeprawić się. To co Wy potraficie? Przeprawić się po moście? Ręce opadają... za co Wy bierzecie kasę?

Poligon
Saturday, November 10, 2018, 22:11

Nikt nie powiedział , że będzie lekko i gładko. To nie mecz golfa w koncu.

Wąsaty Janusz
Saturday, November 10, 2018, 22:10

Panowie wojny się nie odwoła z powodu pogody.

As
Saturday, November 10, 2018, 22:09

Dobrze,dobrze.Co nie zabije to wzmocni. Czołem.

oko
Saturday, November 10, 2018, 21:31

XXI wiek a w Ludowym Wojsku Polskim (celowo to piszę) nadal używa się barwionych błotem prześcieradeł do "maskowania" pojazdów!....

Tym
Saturday, November 10, 2018, 21:24

to one nie pływają

Gwarek
Saturday, November 10, 2018, 21:00

Będzie problem w sytuacji nagłego alertu w niesprzyjającą wojsku pogodę. Upraszać trzeba by Putina by nie ruszał na nas przy niskim stanie wód na Wiśle.

adada
Saturday, November 10, 2018, 20:48

"My ćwiczymy i się szkolimy. W warunkach bojowych byłoby inaczej. Tutaj bezpieczeństwo jest najważniejsze. rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotr Walatek" A skąd wie że w warunkach bojowych byłoby inaczej jak tego nie ćwiczyli i nie wiedzą jak by się sprawdzili. Jak przyjdzie wojna to też będą mówić że zła pogoda i nie walczymy dzisiaj? Kompletna porażka i widać jak stoi armia, wymówki o bezpieczeństwie.

Willgraf
Saturday, November 10, 2018, 20:09

cdn. może czas ujawnić lekarskie statystyki ,że 60-65% oficerów wojska to hipochondrycy ...mający problem sami ze sobą ..jeden pryszcz na ciele powoduje u nich strach ! TO JEST OBECNY STAN ARMII..niestety Polska musi liczyć na partyzantów i ich sprawność nie na Armie i jej obecnych dowódców, którym przydałaby się szkoła ćwiczeń w stylu Marszałka Rokossowskiego wtedy mieli by namiastkę tego do czego mają się ćwiczyć !

PODATNIK
Saturday, November 10, 2018, 19:56

Warunki atmosferyczne i hydrologiczne nie sprzyjają rozgrywaniu zaplanowanych epizodów......TO CHYBA ŻART ....więc poco toto jest ...toto powinno trenować przy temperaturze -30 i nocnych zamieciach a sztaby siedzieć w ziemiankach razem z żołnierzami a nie grzać rozrośnięte ego po hotelach ...ZA TO IM PŁACĘ ..bo im mgła przeszkadza i jesienne temperatury ...

Bolo
Saturday, November 10, 2018, 18:43

To teraz na grząskim terenie okaże się na ile ten sprzęt na podwoziach kołowych jest wart w warunkach bojowych.

Rzyt
Saturday, November 10, 2018, 18:43

Pogoda nie sprzyja? Co to koncert życzeń? Jak bomby będą walić... To napiszecie bomby nie sprzyjają? Im cięższe warunki tym lepiej...caly czas w deszczu, wietrze i niskiej temperaturze powinni ćwiczyć. W godzinie próby będzie im lżej!!! Zdjęcia pokazują, co winni zmienić, mianowicie dystanse... Przy zdalnej broni to szybko ich załatwia jak w takich sądach będą egzystować. Winno im się mówić, że w każdej chwili dron Kamikaze czy coś przyleci i ich poślę do Piotra. Nie płacę po to by na jednym promie było 20 żołnierzy i kto...dyscyplina i odległości. Nie interesuje mnie jak, ale niech to zmienią, to jest żart smutny to nie 2 wś, tylko era działek, rakiet, pocisków z kamerami

Marek1
Saturday, November 10, 2018, 18:36

1. W sumie to już nawet NIE wiadomo cy się śmiać, czy płakać z opowiadanych dla mediów przez rzecznika DORSZ pierdoletów. Za niski stan wody(???), zamglenie, słaba widoczność i w zasadzie szumnie zapowiadana Anakonda się ... praktycznie nie odbyła. No bo przecież wjazd 2 KTO na prom i odwrócenie go przez saperów o 180st. chyba TRUDNO nazwać manewrami ... ?? 2. P. generał zdaje się zapominać, że w warunkach wojny, przewagi przeciwnika w powietrzu i beznadziejnie kiepskiej własnej plot maszerujące kolumny zostaną najpierw zmasakrowane przez rakiety i bomby lotnictwa, a ich resztki po zbliżeniu się do rejonu działań wojennych(30-70 km) wybite przez artylerię przeciwnika posiadającą wszechstronne i dalekozasięgowe środki rozpoznania. W tych warunkach sukcesem będzie doprowadzenie na pole bitwy 20-30% stanu pojazdów i ludzi ...

Harry 2
Saturday, November 10, 2018, 18:34

Jeżeli wojsko chce mieć pogodę do pozorowanych działań zbrojnych to może... ćwiczenia na Seszelach?

Yugol
Saturday, November 10, 2018, 18:34

To nic trzeba będzie grzecznie poprosić ewentualnego agresora o rozejm do czasu poprawy pogody.

jkopsf
Saturday, November 10, 2018, 18:24

Żołnierz jest od tego, żeby nawet jeśli będzie -20, deszcz a on będzie miał cały mundur oblany szambem z szambiarki to ma dać z siebie wszystko i zabić wroga oraz jego zasoby (sprzęt, budynki, cywilów).

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama