Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Podwojenie wartości niemieckiego eksportu broni

Fot. KMW
Fot. KMW

Niemcy wyeksportowały w 2015 roku broń i sprzęt wojskowy o wartości 7,86 mld euro. Kwota transakcji wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2014 - podał niemiecki dziennik „Welt am Sonntag” (WamS), powołując się na raport rządu.

Dwa lata temu Niemcy sprzedały broń za 3,97 mld euro. Minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) zapowiadał po objęciu urzędu w 2013 roku bardziej restrykcyjną politykę udzielania pozwoleń na handel bronią. Z danych za rok 2015 wynika, że liczba pozwoleń na transakcje zbrojeniowe wzrosła w zeszłym roku o 593 do 12 687.

Rekordowy poziom eksportu zbrojeniowego wynika po części z realizacji starych kontraktów. W 2015 roku zrealizowano zamówienie na cztery samoloty zbiornikowce dla brytyjskiej armii. Kontrakt wart był 1,1 mld euro, a samoloty zamówiono już w 2008 roku. Ta transakcja służy wzmocnieniu europejskiej polityki zbrojeniowej oraz "uzasadnionym interesom bezpieczeństwa Niemiec" - uzasadnia ministerstwo.

Inną dużą transakcją jest sprzedaż czołgów i haubic pancernych do Kataru za 1,6 mld euro. Eksport do Kataru jest kontrowersyjny ze względu na zarzuty wobec władz tego kraju o wspieranie Daesh. Jak pisze "WamS", Gabriel próbował zablokować udzielone w 2013 roku przez poprzedni rząd pozwolenie, jednak musiał się ugiąć pod presją innych członków rządu popierających ten projekt. Spór dotyczy też eksportu sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej.

Z raportu wynika, że 59 proc. eksportu broni trafia do krajów niebędących członkami UE czy NATO.

Gabriel uznał za swój sukces ograniczenie liczby pozwoleń na sprzedaż broni małokalibrowej. Wartość pozwoleń spadła z 47 mln do 32 mln euro.

Rząd Angeli Merkel rozpatrzy raport o eksporcie broni za rok 2015 na najbliższym posiedzeniu w środę.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (4)

  1. zLoad

    No to bron juz rozwiezli. Teraz operatorow musza wyslac i piechote he he

  2. ehh

    co to są haubice pancerne? odmiana haubic pancernopokładowych?

    1. vvv

      o czym ty mowisz? artyleria nie jest opancerzona bo nie musi.

  3. Rumcajs

    Buhahahaha sam Lockheed i tylko na jeden produkt F35 ma zamówienia na 560 miliardów dolarów.

    1. Bartek

      To fajnie, ale program opracowania tego samolotu kosztował i kosztuje USA i inne kraje, które biorą w nim udział ponad 12 miliardów dolarów rocznie a koszt całego programu szacuje się, że osiągnie trochę ponad 1 bilion dolarów, może nawet 1,5 bln $ - oczywiście większość pokrywa USA, więc jest to jedynie jak na razie minimalizacja strat, bo poza Japonią to ten samolot kupują tylko kraje, które brały udział w programie JSF.

    2. spartakus

      Dlatego powinniśmy budować własny przemysł , technologię i zdolności produkcyjne . Modernizację armii wykorzystywać do kupowania licencji z możliwością własnych modernizacji i eksportu . O sile gospodarki decyduje przemysł a nie tylko eksport jabłek do Chin . Swoją drogą to przeciętny Chińczyk zarabia 2600 yuanów około 1500 zł ROCZNIE czyli nie będzie go stać na Polskie jabłka i Polskie mleko . Otwarcie Polskiego rynku dla Chińskiej tandety spowodowało upadek wielu polskich firm np. tekstylnych i odzieżowych . Budowa " jedwabnego szlaku " działa jednokierunkowo - chińska tandeta zalewa cały Polski rynek , który musimy bronić np. cłami , dodatkowymi opłatami itp.

    3. R3ne

      I co z tego ? Jaki jest sens porownywac zamowienia zrealizowane w jednym roku do portwela zamowien ktore bedą realizowane kilka jak nie kilkanascie lat.

  4. aswdxz

    Widać komu wojna na bliskim wschodzie się opłaca

Reklama