Podwodny kontrakt US Navy. Ponad 20 mld na okręty Virginia

4 grudnia 2019, 15:51
USS_North_Dakota_(SSN-784)_at_sea_in_August_2014
USS North Dakota (SSN-774), pierwsza jednostka wersji Block III. Fot. U.S. Navy

Stocznia General Dynamics Electric Boat Corp. otrzymała kontrakt o wartości ponad 22 miliardów dolarów na budowę dziewięciu okrętów podwodnych klasy Virginia, w tym ośmiu wyposażonych w moduły Virginia Payload Module (VPM), zawierające wyrzutnie przystosowane do przenoszenia pocisków manewrujących.

Przyznany kontrakt to modyfikacja wcześniej zawartej umowy. Zmiany obejmują zapisy dotyczące materiałów zapasowych oraz opcji na budowę dodatkowego okręt podwodnego klasy Virginia z modułami VPM. W przypadku skorzystania z prawa opcji, wartość umowy wzrośnie do ponad 24 mld USD. W jej ramach wykonawca zobowiązany jest do wybudowania i przeprowadzenia wszelkich niezbędnych prób tych jednostek. 

Głównym partnerem GDEB będzie, podobnie jak przy wcześniejszych partiach okrętów Virginia, stocznia Newport News Shipbuilding należąca do Huntington Ingalls Industries. Program Virginia odbywa się z udziałem tych dwóch firm, dzięki czemu obie one utrzymują kompetencje do budowy kluczowych elementów okrętów podwodnych z napędem atomowym, a także do końcowego montażu takich jednostek.

Według Defense News w wypadku skorzystania z opcji sześć okrętów powstanie w stoczni należącej do Huntington Ingalls Industries, a cztery w GDEB. Ma to związek z tym, że ta ostatnia będzie odpowiedzialna za większość prac przy nowych strategicznych okrętach typu Columbia (które również powstaną we współpracy obu stoczni).

Omawiane zamówienie dotyczy budowy dziewięciu okrętów typu Virginia, ośmiu w wersji Block V i jednej w wersji Block IV. Długość jednostek wersji Block V ma zostać zwiększona ze 115 do 140 metrów, a wyporność ma zwiększyć się z 7800 ton do 10200 ton.

Przyznane fundusze pochodzą z budżetu na lata fiskalne 2019-2023. Przewidywany termin zakończenia budowy to sierpień 2029 r., w przypadku skorzystania z prawa opcji termin ten ulegnie przesunięciu na luty 2030 r.

Okręty podwodne typu Virginia są wielozadaniowymi jednostkami, które poza działaniami "myśliwskimi" w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, przewidziane są do operacji na wodach przybrzeżnych (w tym transportu i wsparcia sił specjalnych), a także wykonywania uderzeń na cele naziemne przy pomocy pocisków manewrujących Tomahawk. W szeregach amerykańskiej floty sukcesywnie zastępują one okręty typu Los Angeles.

Dotychczas wybudowano siedemnaście jednostek tej klasy w wersjach Block I-III.

Okręty partii Block V będą charakteryzować się dodatkową sekcją przeznaczoną na cztery silosy startowe VPM (Virginia Payload Module), mieszczące po siedem pocisków manewrujących każdy. Tym samym okręty te będą mogły zastąpić w zakresie zwalczania celów lądowych zmodyfikowane okręty podwodne typu Ohio (SSGN 726-729). Związane jest to ze zbliżającym się terminem wycofania ze służby tych byłych nosicieli rakiet balistycznych.

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24