Reklama

Podsekretarz Stanu MON z wizytą w Afganistanie

17 maja 2016, 18:06
Fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/Combat Camera DORSZ
Fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/Combat Camera DORSZ
Fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/Combat Camera DORSZ
Fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/Combat Camera DORSZ

Wiceminister Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski wizytował polskich żołnierzy w Afganistanie, służących na III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach natowskiej misji Resolute Support (RSM).

Jak podaje MON, podczas czterodniowego pobytu dokonano przeglądu działalności polskich żołnierzy służących w bazach w Bagram, Gamberi, Kabulu i Kandaharze. Tematem meldunków był stan realizacji zadań, nastroje panujące wśród żołnierzy, a także przygotowania do przekazania obowiązków IV zmianie PKW RSM.

Szczególnie ważnym elementem pobytu była wizytacja afgańskiej jednostki specjalnej sił policyjnych – ATF 444, którą programem szkoleniowym i doradczym objęli polscy komandosi z Lublińca.

Podsekretarz stanu w MON rozmawiał o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie i przyszłości RSM z dowódcą misji – generałem Johnem Nicholsonem, a także gen. dyw. Jeffrey’em Bannisterem, odpowiedzialnym za realizację programu zmniejszenia ilości baz amerykańskich na terenie Afganistanu oraz gen. bryg. Tonym Aguto, kierującymi działaniami doradczymi misji na terenie Kandaharu.

Bartłomiej Grabski wręczył przyznane przez Ministra Obrony Narodowej odznaczenia dla żołnierza rumuńskiego i żołnierzy amerykańskich, w tym generała dyw. Seana Swindella, dowódcy amerykańskich i sojuszniczych wojsk specjalnych w ramach RSM.

Misja: pomóc Afgańczykom

Misja NATO w Afganistanie nie ma charakteru bojowego, a siły w niej uczestniczące nie biorą udziału w zadaniach zwalczania rebeliantów oraz w operacjach antynarkotykowych. Misja prowadzi działalność doradczo-szkoleniową, a jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu. 

W Afganistanie przebywa około 200 polskich żołnierzy i pracowników wojska. III zmiana PKW pochodzi głównie z jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej, a komponent wojsk specjalnych wystawia Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. W czerwcu zmiana ma zostać zastąpiona nowym kontyngentem, w składzie której wejdą żołnierze z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 43. Bazy Lotniczej MW oraz 10. blog Żandarmerii Wojskowej. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
szeregowy
wtorek, 17 maja 2016, 23:12

Zamiast być w kraju i przygotować odparcie ataku Rosjan na Polskę - to gdzieś ich tam wysyłają ? Ciekawe ?

rozczochrany
środa, 18 maja 2016, 15:28

"ataku Rosjan na Polskę" ? :( O czym ty gadasz. A po co mieli by nas atakować?

Yow
środa, 18 maja 2016, 11:22

Nieprawnie facet nosi mundur wojskowy. Lubimy przebieranki?

db
czwartek, 19 maja 2016, 01:20

W sterfie wojny to bym sie nie czepiał - każdy gość wyglądający inaczej niż cała reszta to obiekt zainteresowania dla snajpera. Błyszczące buty, mundur z lepszego materiału, lornetka, mapnik, brak karabinu - wielu oficerów takie błędy przypłaciło zyciem. Co innego Minister i jego Rzecznik - ci latają w Suezach w kraju.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama