Reklama

Pobity rekord odległości przez bezzałogowy pojazd podwodny

24 listopada 2013, 14:31
Autonomiczny pojazd podwodny Reliant pobił rekord długości rejsu przepływając ponad 500 km – fot. www.unmannedsystemstechnology.com
Rekordowa trasa dronu Reliant – fot. www.unmannedsystemstechnology.com

Bezzałogowy pojazd podwodny Reliant przepłynął 315 Mm (507 km) bijąc w ten sposób rekord odległości przebytej jednorazowo przez tej klasy systemy.

O rekordzie poinformowało laboratorium badawcze amerykańskiej marynarki NRL (Naval Research Laboratory) współpracujące z producentem dronu - firmą Bluefin Robotics. W czasie testów wykorzystywano pojazd Reliant - prototyp dronu przeciwminowego Knifefish, który w przyszłości ma wejść na wyposażenie amerykańskich okrętów jako element modułu zadaniowego do systemu niszczenia min.

Długi na około 6,1 m pojazd Reliant, wywodzący się w prostej linii z bezzałogowych pojazdów podwodnych Bluefin 21, waży około 610 kg. Podczas swojej rekordowej misji wyruszył z wód koło portu Boston następnie opłynął przylądek Cod i popłynął na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża aż do Nowego Yorku.

Był to rejs w pełni autonomiczny i by osiągnąć jak największy zasięg pojazd poruszał się z ekonomiczną, średnią prędkością 2,5 w na głębokości ok. 10 m., w obecności silnych prądów oraz przy dużym ruchu jednostek pływających. Pojazd wypływał na powierzchnię co 20 km by przekazywać informację o swojej pozycji za pomocą satelity Iridium i osiągnął punkt docelowy Upper New York Bay (na wysokości Brooklynu) z 10% zapasem energii.

Reliant ma budowę modułową i zamontowano na nim sonar niskiej częstotliwości LFBB (low frequency broadband) oraz moduł zasilania o zapasie energii 40 kilowatogodzin, która pozwala na 109 godzin rejsu. Był to pierwszy z całej serii testów zaplanowanych, by sprawdzić nowe rozwiązania techniczne, które będzie można zastosować w systemie przeciwminowym Knifefish przeznaczonym dla okrętów do działań przybrzeżnych LCS.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama