PLP: Marynarka wymaga natychmiastowych działań

12 czerwca 2020, 14:44
Pioch_15
Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch/3 FO
Reklama

Niezbędne są natychmiastowe działania – czytamy w stanowisku Polskiego Lobby Przemysłowego w sprawie finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP, jej zadań i sił. Eksperci PLP podkreślają, że dalsze zaniedbania w modernizacji morskiego rodzaju Sił Zbrojnych mogą w sytuacji kryzysu przełożyć się np. na zagrożenie przerwania ciągłości dostaw surowców energetycznych do Polski.

Stanowisko PLP, sygnowane przez koordynatora prof. dr hab. Pawła Sorokę nawiązuje do wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w kontekście ćwiczeń Anakonda-20. Zwierzchnik Sił Zbrojnych zadeklarował w Lęborku, że w wydatkach obronnych, zwiększanych stopniowo do poziomu 2,5 proc. PKB powinna znaleźć się pewna dedykowana i gwarantowana za pomocą ustawy część, przeznaczona właśnie na modernizację MW RP. Stwierdził też, że otrzymał zapowiedź wsparcia od szefa MON Mariusza Błaszczaka w tym, aby stosowny projekt ustawy został przyjęty przez rząd.

Eksperci PLP w ostrym tonie mówią o zaniedbaniach w modernizacji MW. Wskazują że w ich wyniku „jedyną jednostką Marynarki Wojennej zdolną do rzeczywistego oddziaływania na siły morskie potencjalnego przeciwnika jest brzegowa Morska Jednostka Rakietowa. Zwracają też uwagę, że nawarstwiające się zaniedbania wywołały „efekt kuli śnieżnej, która jednocześnie niszczy okrętowy przemysł obronny”. Wyzwają do realizacji zamówień na produkcję nowych okrętów – niezbędnych z punktu widzenia Marynarki Wojennej jak i przemysłu – realizowanych w sposób „długofalowy, planowy i przewidywalny, zarówno dla zamawiającego jak i wykonawcy”.

W stanowisku PLP stwierdzono też, że nie wolno sprowadzać roli MW wyłącznie do obrony wybrzeża. Posiadanie odpowiedniej zdolności przez Marynarkę Wojenną jest kluczowe dla dywersyfikacji dostaw surowców strategicznych – zarówno za pomocą tankowców/gazowców, jak i np. gazociągu Baltic Pipe.

Nie można wykluczyć scenariusza, gdzie w sytuacji dużego napięcia politycznego wrogie nam państwo wprowadza blokadę morską dostaw strategicznych surowców energetycznych. Blokada ta może być zorganizowana przed wejściem w Cieśniny Bałtyckie, gdzie każdy ze statków kierujący się do polskich portów byłby zatrzymywany i zmuszony do zmiany portu docelowego. Zbliżony scenariusz został przećwiczony w sierpniu 2019 r. przez rosyjską marynarkę wojenną w czasie ćwiczenia pod kryptonimem „Tarcza Oceanu 2019”

Koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego prof. ucz. dr hab. Paweł Soroka

Podkreślono, że w takiej sytuacji raczej nie ma co liczyć na wsparcie sojuszników i Polska zostanie zmuszona do reakcji sama. Marynarka Wojenna ma do odegrania swoją rolę także w kontekście zobowiązań Polski wobec NATO, przede wszystkim w stosunku do państw bałtyckich. Ponadto, MW powinna być elementem szerszej polityki morskiej i zaangażowania RP na arenie międzynarodowej.

Bez decyzji o budowie wielozadaniowych okrętów uderzeniowych posiadamy i będziemy posiadać wyłącznie Marynarkę Wojenną czasu pokoju, niezdolną do prowadzenia działań bojowych na morzu. Tymczasem polskie porty, które tylko w zeszłym roku, przyniosły 40 mld zł dochodów do Skarbu Państwa wymagają sił morskich zdolnych do ich osłony i obrony w czasie kryzysu i wojny.

Koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego prof. ucz. dr hab. Paweł Soroka
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 95
Reklama
mustafa
środa, 23 grudnia 2020, 18:16

niech polska zdecyduje się na zakup duńskich ,niemieckich czy francuskich fregat rakietowych w końcu potrzebujemy ich i to kilka czy kilkanaście i inne jednostki również niszczyciele torpedowce czy krążowniki i inne

anatol
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 09:45

Obecna ekipa w zasadzie zlikwidowała PMW. Dwie fregaty OHP dobiły 40 lat, 17 trałowców ma od 30-40 lat, desantowce 30-32 lata, okręty podwodne 35-54 lat. W zasadzie jedynie 1 patrolowiec bez wyposażenia ofensywnego i 1 okręt przeciwminowy są nowymi jednostkami. Praktycznie cała PMW powinna od razu iść na złom. Aby wypełniać funkcje obronne potrzebne są 2-4 fregaty, 2-4 okręty podwodne, 10-20 okrętów przeciwminowych, okręt ratowniczy. Więcej nie trzeba ale tego podstawowego sprzętu raczej nigdy nie będzie. Aby cokolwiek kupić potrzeba 4-6 lat na budowę nowych jednostek. Ostatnie 5 lat dobrej koniunktury gospodarczej zostało całkowicie zmarnowane w zakresie modernizacji technicznej PMW. Dziwne podejście w sytuacji działań zmierzających do dywersyfikacji dostaw gazu i konieczności ochrony szlaków żeglugowych. Teraz przy recesji spowodowanej Covid trzeba się spodziewać utrzymania PMW jedynie w jakiejś szczątkowej formie bo pieniędzy na zakupy nie będzie.

tom97
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 08:19

Do wszystkich zwolenników okręcików małych i szybkich. Jeszcze nie zbudowano tak zwrotnego okręcika żeby wymanewrował P-800 Oniks'a, a nawet najszybszemu wyjście zasięgu rażenia zajmie 10 godzin. Żeby uniknąć trafienia (zatopienia) trzeba posiadać środki zakłócające i aktywne środki obrony z zapasem rakiet, a to waży i wymaga platformy wielkości minimum 2000t . Jak kto che oszczędzić to jedna ciężarówka Jelcza wozi 4 rakiety i kosztuje 000 tego co okręcik, a zasięg rakiet obejmuje cały południowy Bałtyk z cieśninami Duńskimi i wybrzeżem Szwecji.

Jastrzębiec
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 06:05

Nasza marynarka potrzebuje zdolności do rażenia przeciwnika, przymierzano się do budowy podwodnych okrętów we Francji, jednak z Francją ciągle nam politycznie nie po drodze. Warto przemyśleć współpracę z Japonią czy z Koreą, Niemcy czy Szwecja nie dysponują odpowiednim systemem rakiet dla floty podwodnej. Mimo to coś trzeba dla marynarki robić, przynajmniej kutry rakietowe dla obrony zalewów i delt rzek.

gliwiczanin
niedziela, 14 czerwca 2020, 22:31

Fregaty typu Iver Huitfeldt charakteryzują się modułową budową i stosunkowo niską cenną w porównaniu do konkurencji (stosunek koszt/efekt). Można je łatwo dostosować do wymagań kraju zamawiającego co spowodowało, że biedny kraj taki jak Indonezja chce budować je u siebie. Gdyby program Narwia był rozstrzygnięty na korzyść systemu Camm to fregaty typu Iver Huitfeldt u nas uzbrojone w ten system spokojnie mogły bronić nie tylko siebie, ale i resztę naszej bezbronnej floty.

znosek
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 11:04

a jak się same obronią zamknięte na M.Bałtyckim w zasięgu 45 samolotów Su-24 z Czerniachowska uzbrojonych w Ch-35 Uran , a jeszcze lądowe i lotnicze P-800 Oniks.

gliwiczanin
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 18:28

Pomyliłeś wieki. Dziś nie ma 1939 roku. Mamy 2020 rok. Jesteśmy w NATO. To Rosja jest zamknięta na Bałtyku. Na dziewięć krajów, które mają dostęp do Bałtyku sześć jest w NATO, a pozostałe dwa ściśle współpracują z krajami NATO. Tylko Rosja jest sama na Bałtyku i do tego zamknięta. Dania kontroluje Cieśniny Duńskie, które są jedyną droga wyjście z Bałtyku na Morze Północne, które też jest kontrolowane przez kraje NATO. A te 45 samolotów Rosji pewnie nawet w połowie nie jest sprawne, a nawet jeśli to musi być przegotowane do obrony obwodu kaliningradzkiego przed lotnictwem NATO. Ba jakbyś nie liczyć to NATO ma przewagę w powietrzu, a nie rosja.

znosek
niedziela, 14 czerwca 2020, 21:28

wykonać PEKING[PEKIN].duże okręty na M.Bałtyckim?cena nowej fregaty to 340milionów dolarów ,P-800 Oniks około 2 milionów.w drugą stronę podobnie AGM-84 1,2 miliona dolarów a ruskie fregaty im starsze tym droższe.kot w worku ma większe szanse na przeżycie niż duże okręty na sadzawce jaką jest Bałtyk.jak już to flota 200 Gwiezdnych Niszczycieli klasy Venator

As
niedziela, 14 czerwca 2020, 19:32

To holownik Bolko nie wystarczy dla kilkunastu admirałów?

Michałek
niedziela, 14 czerwca 2020, 19:19

Smutna rzeczywistość jest taka, że nie stać nas przynajmniej na razie na porządną MW. Zwyczajnie są zbyt wielkie potrzeby w lotnictwie, wojskach lądowych, nie mówiąc już o slużbie zdrowia czy energetyce. Niestety, prawdziwe zagrożenie czyha na lądzie - ryzyko związane z zaniedbaniem MW jest o wiele, wiele mniejsze ,( zarówno jeśli chodzi o prawdopodobieństwo jak i skutki ziszczenia.

Piotruś
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:22

O jakim ryzyku na lądzie mówimy? Pytam z ciekawości, bo się nie znam.

realnie
niedziela, 14 czerwca 2020, 19:06

Najważniejsza jest obecnie obrona przeciwlotnicza, reanimacja leopardów i borsuk, ponieważ wysyłanie ludzi do walki w papierowych bwp-ach byłoby zbrodnią.

Victor
niedziela, 14 czerwca 2020, 21:18

Prawda, ale zanim wyśle się ich do walki może nastąpić etap wojny hybrydowej w czym Rosja ostatnio celuje. Nie trzeba dużej wyobraźni aby przewidzieć możliwe scenariusze. Może to być "przypadkowa" awaria Baltic Pipe, zaminowanie przez "nieznany"okręt toru do Świnoujścia, a nawet atak "piratów" na gazowiec płynący do gazoportu. Konsekwencje były by łatwe do przewidzenia - brak dostaw surowców energetycznych, brak możliwości transportu wojsk sojuszniczych i ich sprzętu drogą morską, brak możliwości eksportu polskich produktów drogą morską. Czy wtedy sprawę załatwią wojska lądowe i lotnictwo? Nawet nasza Formoza musi być czymś "podwieziona" w rejon ewentualnej akcji. Pontonami Bałtyku nie przepłyną. Odrębną kwestią jest tak szeroko deklarowane wspieranie polskiego przemysłu. Jak widać nie dotyczy to stoczni, a i w pozostałych zakupach dla WP kasa płynie bardziej za ocean niż do podmiotów krajowych. Symbolem - słynna stępka promu w Stoczni Szczecińskiej.

NAVY
niedziela, 14 czerwca 2020, 14:10

Nawet nie wiedziałem,że trzeba być fachowcem ,aby dojść do powyższych wniosków o których każdy ,kto sie tematem interesuje - wie !

dywersant
niedziela, 14 czerwca 2020, 12:21

Co z Orką, gdyż lata lecą? Ślązaka budowano 18 lat, więc z kalkulacji wynika, iż gdy będziemy wprowadzać ostatni z trzech zapowiedzianych okrętów do użytku, to pierwszy zacznie przechodzić w stan spoczynku... hehehe. Naturalnie, przy udziale w budowie naszego przemysłu stoczniowego. ;D

Sdr
niedziela, 14 czerwca 2020, 11:44

PMW powinna mieć dwa podstawowe zadania: ochrona szlaków/konwój handlowych a tym samym zaopatrzenia oraz blokady portów rosyjskich. Dlaczego portów? W ten sposób neutralizuje się szereg zagrożeń, od operowania floty rosyjskiej na Bałtyku i blokady naszych portów, poprzez utrudnienie przeprowadzenia desant na polskie wybrzeże oraz odcięcie Kaliningradu od dostaw sił i środków do wzmocnienia Kaliningradzkiego okręgu, którego uruchomienie wiąże znaczne siły WP, pozwalając na wyprowadzenie głównego natarcia FR ze strony Białorusi przy ograniczonej odpowiedzi WP.

Orthodox
niedziela, 14 czerwca 2020, 13:43

Problem w tym, że do realizacji tych celów potrzebna marynarka porównywalna do tej przeciwnika, ze szczególnym uwzględnieniem OP. A to w przewidywalnej przyszłości nie realne.

Jacek
sobota, 13 czerwca 2020, 22:03

Fajnie jest mieć marynarkę wojenną na Bałtyku, tylko nie wiem po co w sytuacji braków wyposażenia wszystkich rodzajów wojsk. Niezależne systemy rozpoznania, w tym satelitarne, OPL, nabrzeżna artyleria rakietowa, lotnictwo i drony podwodne do blokady rosyjskich portów. A przede wszystkim własna broń A. Nie będziemy przecież toczyć bitw morskich na Bałtyku. Na stan dzisiejszy naszych finansów, potrzebujemy wyłącznie okrętów zabezpieczających nasze interesy na czas pokoju.

MateuszS
niedziela, 14 czerwca 2020, 10:22

I pojawi się okręt z zielonymi ludzikami, który będzie zatrzymywać statki z surowcami do Polski. Gazowce, tankowce, masowce czy kontenerowce. Duża część polskiego handlu idzie wlaśnie przez Bałtyk. Gazoport w Świnoujściu ( planowany gazoport w Gdańsku), naftobaza w Gdańsku, trójmiasto, Baltic Pipe. Wszystkie te instalacje, potrzebują ochrony. Nikt nie mówi, że potrzebujemy lotniskowców. Ale bez jaj, 2 fregaty, 4-5 korwet, 3 OP to nie taki wielki problem. I trzeba będzie się pogodzić, że OP w Polsce nie zbudujemy. Ale mamy licencję na jeszcze kilka ' gawronów'. Należało by znaleźć partnera, który pomoże polskim stoczniom wybudować prototyp korwety ( z 12 komorową wyrzutnią ). Po zbudowaniu korwet polskie stocznie byłyby gotowe do budowania fregaty, nie całej, ale w znacznym stopniu.. i tak kilkanaście mld zł trafi do polskich zakładów ( nie tylko stoczni ). A duża część wróci do budżetu państwa. Nawet z zakupu uzbrojenia - NSM - pociski dla 6 okrętów - więc część elementów będzie mogła być produkowana u nas, elememty do pocisków PLOT camm już mesko robi- przy zakupie da się zwiększyć ilość produkowanych u nas elementów. Systemy łączność wewnetrzej i zewnętrznej, wyposażenie do walki elektronicznej, pasywne uklady wykrywania, działka 30mm, elementy systemu kietowania ogniem, Mówienie, że przy zakupie okrętów bojowych cała kasa pójdzie za granicę to kpina. A jak byśmy chcieli to i kadłub frrgaty bez licencji damy radę zaprojektować i zbudować...

Weryfikator
niedziela, 14 czerwca 2020, 08:45

Niestety racja. Bardzo żałuje, ale główne starcie z ewentualnym „przeciwnikiem” odbędzie się na ladzie. Tu mamy tez olbrzymie braki w nowoczesnym wyposażeniu. Nie stać nas na nowoczesna marynarkę (najdroższy rodzaj sił zbrojnych). Co najwyżej można dokupić kolejny NDR aby go można było rozmieszczać w strategicznych punktach i zamykac dostęp flocie rosyjskiej. Resztę trzeba robic przy pomocy lotnictwa i dronów. Zamykanie dostępu statkom do cieśnin duńskich od strony oceanu przez flotę rosyjska uważam za żart cytowanego profesora. Założenie na Polskę takiej blokady uważam za głęboko nieprawdopodobne, zreszta jaka byśmy musieli miec flotę oceaniczna by temu przeciwdziałać. Pisze to wszystko z przykrością, bo oczywiscie dobrze by było miec flotę 3-4OP, 3 fregat, i kilku korwet tylko taki wydatek załatwiłby budżet wojskowy na dziesięciolecia bez poprawy zdolności w decydującej domenie (lad)

As
niedziela, 14 czerwca 2020, 22:55

No wybacz, ale w naszej sytuacji geopolitycznej nie mamy komfortu aby odpuszczać cokolwiek. Jesteś tak mocny jak twoje najsłabsze ogniwo. Weźmy pod uwagę milion działań poniżej progu wojny. Popatrzmy jak niszczona ekonomicznie jest wschodnia Ukraina i jej porty przez działania Rosji.

Orthodox
niedziela, 14 czerwca 2020, 13:37

Jeśli faktycznie nie stać nas na marynarkę z prawdziwego zdarzenia, logicznym wydaje się reaktywacja jakiejś formy lotnictwa morskiego, opartego na statkach załogowych, jak i z szerokim użyciem bezzałogowców.

bobo
niedziela, 14 czerwca 2020, 12:13

Główne starcie odbędzie się w powietrzu-lotnictwo i rakiety. Wojska lądowe jak i morskie będą głównie do ``sprzątania`` po walce w powietrzu.

Orthodox
sobota, 13 czerwca 2020, 15:43

Mizerne finansowanie MW ma podstawową przyczynę. Po prostu Amerykanie nie za bardzo mają co nam sprzedać w tym temacie. Gdyby mieli do zaoferowania odpowiednie jednostki kaska szybko by się znalazła.

Adrian
sobota, 13 czerwca 2020, 12:08

Po co nam marynarka wojenna przecież mamy US Navy.

SOWA
sobota, 13 czerwca 2020, 13:59

Najlepiej sprywatyzo

Jan
sobota, 13 czerwca 2020, 11:53

Na Bałtyk to potrzebne szybkie patrolowce z rakietami NSM ,rakietami OPL i,armatą 35 mm Oerlikona to wersja dla uboższych. Droższa niewielkie niszczyciele w rodzaju Błyskawicy prędkość 40 węzłów,armata 150 mm z Kraba , Oerlikon -35 mm , NSM ,rakiety OPL i wyrzutnie torped do tego dron pionowego startu z zasięgiem powyżej 100 km .

mick8791
sobota, 13 czerwca 2020, 17:16

Patrolowce nie są wyposażone w rakiety, które wymieniłeś - jak sama nazwa wskazuje służą do patrolowania. Nie ma współcześnie takiej klasy okrętu jak "niewielki niszczyciel" - niszczyciele to jedne z największych okrętów. Krab, nie ma armaty tylko haubicoarmatę i nie kalibru 150, a 155 mm. I najważniejsze - potrzebujemy MW, która jest w stanie operować nie tylko na Bałtyku!

Jan
sobota, 13 czerwca 2020, 23:30

Jasne że nie tylko korwety rakietowe, jeden grom taktyka się zmienia i zastosowanie też . A kto powiedział że nie może być niewielkich niszczycieli za to szybkich i zwrotnych i tu się mylisz wszystko zależy od tego do czego ma on służyć . Koszt efekt , ilość . Poza horyzontem bez satelit , przewagi w powietrzu możesz zapomnieć o MW . Lepiej zainwestować w lotnictwo i kolejne dywizjony naziemne NSM ,OPL , i jednostki specjalne .

mick8791
niedziela, 21 czerwca 2020, 16:14

Bo niszczyciel to określona klasa okrętu, która przenosi odpowiednią ilość uzbrojenia. Stąd niszczyciel nie jest mały, bo miałby zbyt małą wyporność i objętość kadłuba żeby go odpowiednio wyposażyć! Jak chcesz mieć coś małego to patrz w kierunku kutrów i korwet.

MateuszS
niedziela, 14 czerwca 2020, 10:30

Bez MW nie zapewnisz przewagi powietrznej ( bo pół patriotów musiało by patrzeć w morze ). 8 bateriami patriota zabezpieczysz 8 miejsc wielkości powiedzmy warszawy( Warszawa, elektrownia bełchatów, 2 lotniska, gazoport, naftobaza - i 2 baterie do ochrony 4 dywizji ). Marynarka Wojenna zapewni ochronę dla gazoportu, naftobazy i zapewni wczesne wykrycie celów dla MJR - nie czarujmy się morskie jednostki rakietowe mogą strzelać do celów lądowych i duża część rakiet tak zostanie użyta. Lotnictwo (48 +32 samoloty ) nie zapewnią przewagi powietrznej, wsparcia dla wojsk lądowych i Jeszce zabezpieczania handlu i dostaw surowców drogą morską. I NSM nie ochroni Baltic Pipe. F35 też tego nie zrobi.

Orthodox
niedziela, 14 czerwca 2020, 16:06

Wniosek z tego, że trzeba sondować kiedy Amerykanie będą wycofywać najstarsze Burki i zamienić nimi nasze OHP. Nawet jakby były zajechane, aby opl była sprawna. Taki sobie żart, ale czy takie pływające przy brzegu baterie plot nie miałyby sensu.

say69mat
niedziela, 14 czerwca 2020, 19:27

Obawiam się, że amerykanie, mając na względzie własne bezpieczeństwo, nie będą się śpieszyć ze sprzedażą - leasingiem - jakiejkolwiek morskiej platformy uzbrojenia, które ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo terytorium USA. Stąd prędzej Burki pójdą na żyletki, niż dla naszej MW. Biorąc za punkt odniesienia, sposób w jaki Ministerstwo ON poradziło sobie z darowanymi OHP. Czyli z beznakładowa v/s bezinwestycyjną eksploatacją okrętów, wymagających poważnej modernizacji już w momencie przekazania na własność naszej MW.

say69mat
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 08:40

Osobną kwestią jest totalny imposybilizm naszego Ministerstwa ON w kwestii wykorzystania potencjału amerykańskich korporacji, jak ntp.Lockheed Martin przy współpracy w zakresie projektowania i budowy okrętów dla naszej MW.

Olo
sobota, 13 czerwca 2020, 09:21

Przy założeniu utrzymania naszych europejskich sojuszy jak też sojuszy w ramach NATO - chybionym pomysłem byłoby, w sytuacji znaczącego zagrożenia lub konfliktu, forsowanie realizacji transportów morskich z zewnątrz do portów polskich co stwarzałoby zagrożenie zatopienia jednostek. Rozsądniejsze byłoby wyładowanie w zach. Europie i transport lądowy do Polski.

chateaux
niedziela, 14 czerwca 2020, 00:50

Tak,przez te kilkanascie mostow na Odrze i Nysie, z ktorych tylko niektore nadaja sie do transportu masowego, a wszystkie zostana zniszczone w ciagu kilku godzin.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 14:18

Ponieważ AR stacjonowania tu dziesięciolecia, i to wiedzą, to przypomnę że Odrę można forsować ,sucha noga po dnie.

mick8791
sobota, 13 czerwca 2020, 17:25

Tyle, że tutaj nie chodzi o transport trampek i skarpetek, a o surowce strategiczne jak ropa i gaz. W czym je przetransportujesz? W sakwach?

sobota, 13 czerwca 2020, 12:44

Forsowanie transportu lądowego stwarza zagrożenie zniszczenia środków transportu. Rozsądniejsze jest zastosowanie transportu lotniczego...

MateuszS
niedziela, 14 czerwca 2020, 10:32

Żadne rozwiązanie nie jest rozsądkiem. Rozsądkiem jest wykorzystanie wszystkich opcji. A do tego trzeba mieć ' siły i środki '..

ito
sobota, 13 czerwca 2020, 08:59

Jestem ciekaw, czy mędrkowie udowadniający nieprzydatność MW na Bałtyku przeanalizowali kiedykolwiek jak łatwo niewielkimi siłami zamknąć rosyjską flotę w bazach. W znacznie lepszej sytuacji, wbrew powszechnemu przekonaniu, jesteśmy my. Trudniej byłoby z Finami albo Niemcami, w najlepszej sytuacji jest Szwecja. Żeby całkowicie zamknąć Rosjan w bazach potrzebnych byłoby ze 6 OP plus lotnictwo morskie. Żeby utrzymać w ruchu własne bazy- pewnie z tuzin korwet i, przede wszystkim, sprawna OPL. Do tego misje typu krążowniczego- eskortowanie statków, zwalczanie piractwa itp.- czyli eskadra dużych, oceanicznych patrolowców. Okręty minowe. No i okręty pomocnicze. Tak powinna wyglądać PMW. A kolejne rządy bredzą o "bajorze" i sojusznikach- sojusznicy POMOGĄ, ale nie załatwią sprawy, a pomogą tym chętniej im mniej będziemy od ich pomocy zależeć.

Piotr ze Szwecji
sobota, 13 czerwca 2020, 09:35

To wszystko po to, aby rosyjską flotę bałtycką zamknąć? Mniejsze nakłady w piechotę morską, w Formozę i rosyjską flotę bałtycką można byłoby zlikwidować. Teren zaś zająć. Rosjanie zrobili to właśnie tak z flotą ukraińską na Krymie i z samym Krymem. Nie wysyłali w ten region ani jednej fregaty, krążownika czy jedynego swojego lotniskowca tylko hybrydowo załatwili. Przepis gotowiec jak się to robi dali światu. Tutaj zaś jakaś teoria niewyobrażalnej blokady morskiej. Po co Polsce ma ona służyć? Do plucia w kaszę Rosjanom? Bałtyk to nie jedyny akwen na którym Rosjanie są obecni. To nie ma najmniejszego sensu, szczególnie w działaniach obronnych Polski w czasie wojny. ----- Co do szlaków morskich ochrony, to jak historia raz po razie wskazuje, największym problemem jest sam załadunek polskich towarów na statki transportowe płynące do Polski. Żadna misja krążownicza czy oceaniczno-patrolowa nie zmusi robotników portowych do załadunku polskiego towaru na polski statek cywilny. Tutaj trzeba śmigłowcowiec, piechotę morską, Formozę i pogwałcenia suwerenności krajów neutralnych albo nawet sojuszniczych, a na to już nie wskazujesz. Samo plucie w kaszę Rosjanom to odlot.

ito
niedziela, 14 czerwca 2020, 18:14

Tak, jeśli ludność Kaliningradu i obwodu opowie się w ponad 90% za przyłączeniem do Polski masz gotową metodę zajęcia tego terenu. I wtedy nawet będziesz w stanie przeprowadzić siłami Polski okupację tego terenu. Formoza dziś to jakoś koło pięciu ludzi- jeśli będą w stanie obezwładnić eskadrę stacjonującą w Kaliningradzie sądzę, ze spokojnie możemy zafundować im koszulki supermenów i żadnej skuchy nie będzie. Co prawda zostanie jeszcze eskadra z Petersburga, ale co tam. Nam wiszą floty rosyjskie poza Bałtykiem, blokada ich bałtyckich baz to metoda zapewnienia funkcjonowania polskiego transportu morskiego i, jak pokazuje historia, da się to zrobić dość skutecznie. A jeśli nie znajdzie się nikt, kto będzie trzymał pozostałe rosyjskie floty z dala od cieśnin duńskich to mamy przerąbane- bo będzie oznaczało, że zostaliśmy sami. I jeszcze: najgłupsze co w tej chwili Polska robi to skupianie się na Rosji jako na wrogu- przerabialiśmy to już w dwudziestoleciu, a potem, ku zaskoczeniu polskiego rządu, uderzenie przyszło z innego kierunku. jak widać miał rację wieszcz- polak przed szkodą i po szkodzie głupi. Natomiast misje krążownicze NIE mają być misjami korsarskimi, jest dużo innych działań na rzecz własnego transportu nie naruszających niczyjej suwerenności, i w normalnie funkcjonujących flotach stanowią dużą część ich działań w czasie pokoju (czyli nawet we flocie USA przez ponad 90% czasu).

Piotr ze Szwecji
niedziela, 14 czerwca 2020, 22:44

90% nie potrzeba. 55% starczy i to tylko tych, którzy pofatygują się nawet do urny, bo im jak zawsze w Rosji wsio rawno. Acz nie zdradzajmy na tym forum sekretów Polski, dobrze? :) Ważne, aby Rosja nerwowo nie reagowała na razie na cud gospodarczy w Polsce. Rosjanie przez wieki już byli Polsce wiernymi obywatelami/szlachtą, lecz trzeba ich zmianę stron czymś jak zawsze zachęcić. Nie? ----- Formoza sama nie starczy. Tak. Potrzeba sformować brygadę piechoty morskiej w MW. Zakupić sprzęt specjalistyczny, acz sam rozumiesz ito, gdzie to zmierza. Koniec Floty Bałtyckiej w Kaliningradzie przesądzony. Finlandczycy mają wbudowane działa artyleryjskie w swoje nadbrzeże, więc to co piszesz o eskadrze z Petersburga to się zgadza. Nawet z portu nie wypłynie. Co do piechoty morskiej brygady, to da się ją na wielu kierunkach użyć. Na Zachód też. Można nią (zakładając ich wyposażenie na wzór szwedzkich Kust Jeagare) nawet wesprzeć obronę Duńczyków w tych cieśninach bez potrzeby jakichkolwiek okrętów desantowych i eskorty dla nich. ----- Misje krążownicze (konwojowe) byłyby interesującym elementem strategicznym, ważnym dla zadań MW. Acz Polska nie ma cywilnej floty transportowej. To wszystko obce bandery. Popraw mnie tutaj, jeśli nie widzę tego właściwie.

Jabadabadu
sobota, 13 czerwca 2020, 13:52

Szanowny Piotrze, już kiedyś byliśmy na Kremlu - dwa razy. Raz jako mocarstwo, drugi jako siła pomocnicza mocarstwa. W obydwu przypadkach różnica widoczna. Jeżeli sądzisz, że 34 mln kraj jest w stanie okupować kraj 200 mln, a dodatku kilkadziesiąt razy od niego większy, to lepiej pozostań w Szwecji i nie zabieraj głosu. To o czym piszesz można porównać do takiej sytuacji, w której Szwecja usiłowała by okupować Stany Zjednoczone lub Chiny. Prawda, że bez sensu?

Piotr ze Szwecji
sobota, 13 czerwca 2020, 19:59

Okręg Kaliningradzki nie jest zamieszkały przez 200 mln Rosjan. Ponadto nie ma on połączenia lądowego z resztą Rosji. Zajęcie i okupacja Okręgu Kaliningradzkiego nie wymaga zaangażowania wielkich sił, tylko odpowiedniego sprzętu, dobrze wyszkolonych i wyposażonych żołnierzy i marynarzy. Co do Rosji, to powiedzmy tylko, że daleko jej do jednolitości etnicznej i religijnej Polski. Nawet liberałowie wykorzystują tarcia polityczne wśród samych mieszkańców Moskwy od wielu już dekad, choć bez pomarańczowej rewolucji sukcesu.

SOWA
niedziela, 14 czerwca 2020, 00:13

Zajęcie Kaliningradu kompletnie nie ma sensu. Nawet gdyby to się udało zostałoby okupione ogromnymi stratami na całym terytorium Rzeczypospolitej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest posiadanie na tyle skutecznych sił aby Rosjanom nie przyszło nic głupiego do głowy (polityka odstraszania i stabilizacji regionu). Uważam wręcz, że należy prowadzić rozsądną politykę wobec wschodu. Oprzeć nasze bezpieczeństwo na współpracy z państwami nadbałtyckimi a w szczególności musimy wspierać i wzmacniać Białoruś, gdyż Mińsk w ujęciu geopolitycznym jest bramą i kluczem do bezpieczeństwa Polski. Być może przyjdzie kiedyś czas na dobrą współpracę z Rosją. Pamiętajmy w 1986 roku nikt nie myślał o upadku muru berlińskiego i rozpadzie ZSRR. Nikt nie myślał o narodzinach nowego mocarstwa -Chin. Polityka konfrontacji nie wnosi niczego dobrego. Jeszcze jest za wcześnie na zmiany w układzie sił w naszym regionie. Szczególnie w sytuacji kiedy potencjał naszej armii z ledwością pozwala na obronę zaledwie połowy naszego terytorium.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 14 czerwca 2020, 14:35

Amerykanie podziwiali kunszt dowodzenia WP, po wejściu Polski do NATO podczas ćwiczeń około roku 2000. Polacy stracili na nich wszystkie swoje wojska atakując Kaliningrad i jakimś manewrem dano im drugie tyle samo do dowodzenia. Stracili je równie prędko. Amerykański generał na propozycje przejęcia amerykańskich oddziałów przez polskie dowództwo stanowczo odmówił. Więc widzisz, ja, jak ten amerykański generał też stanowczo odmawiam przy zajęciu Okręgu Kaliningradzkiego takich taktyk okupionych ogromnymi stratami i to na terenie całej Polski. Inna sprawa, że WP nie ma ani do obrony ani do ataku żadnej piechoty morskiej czy specjalistycznego sprzętu, więc pytanie nawet czym. Admirałowie MW i lobbyści siedzący na MW tylko okrętów by chcieli, starych czy nowych nieważne byle okrętów. Zmechem wojsk lądowych, frontalnym atakiem jak na Anakonda 2020, prosto przez rzekę, bez żadnego manewru okrążenia, a być może w zasadzkę? Pisałem o stopniowym hybrydowym ataku, który odbywa się z dnia na dzień bez większych strat własnych Polaków, bez większych strat Rosjan i przy totalnym niemal zezłomowaniu całej Floty Bałtyckiej tam stacjonującej. Jak Rosjanie zajęli Krym? Też tymi posowieckimi taktykami polskiego dowództwa z około 2000 roku? Nie kpij z rozumu.

Orthodox
niedziela, 14 czerwca 2020, 21:28

Kpiną z rozumu jest forsowanie piechoty morskiej jako najważniejszego, wręcz strategicznego rodzaju sił zbrojnych, który byłby lekiem na wszelkie bolączki nie tylko marynarki, ale i całej armii. Mamy brygadę obrony wybrzeża, więc powodzenia w aneksji Kaliningradzkoj Obłasci.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 14 czerwca 2020, 22:55

Wybacz, lecz jedyny strategiczny zasób w WP dziś to 2 brygady PD i KP (frontowi strażacy), które niestety nie mają wszystkie szkolenia specjalistyczne ani wszystkie możliwe wyposażenie specjalistyczne do wykonywania wszystkich specjalistycznych zadań bojowych w każdym możliwym terenie. Dobrze, że je mamy, acz nadal WP wisi bez 2 dodatkowych specjalistycznych komponentów jak piechota morska czy górska. To są 4 jak najbardziej strategiczne rodzaje sił zbrojnych bez których nie widzę przyszłości wojsk operacyjnych nowoczesnego WP. Posiadanie ich oczywiście podbija rachunek utrzymania tych wojsk. Czasami są te wojska znacznie ważniejsze niż wojska pancerne, zmechanizowane i zmotoryzowane. Sprzęt specjalistyczny czyni te jednostki droższymi, acz ich specjalistyczne szkolenie daje znaczną przewagę w terenie na którym inne rodzaje sił zbrojnych nie mogą wręcz przeprowadzać działań, albo mogą z ogromnymi opóźnieniami i ograniczeniami. W działaniach obronnych porażka na froncie, sam wiesz co oznacza.

SOWA
niedziela, 14 czerwca 2020, 15:49

Niestety ten stan niekompetencji będzie dopóki w Polsce oddziałami np. powietrzno-desantowymi będą dowodzić ludzie którzy nie oddali nawet jednego skoku spadochronowego.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 14 czerwca 2020, 23:06

Mamy 2 opcje. 1. Wysłać oficerów do USA, aby przyjrzeli się Amerykanom i przeszli ich szkolenia oficerskie. Marines, PD, KP czy piechota górska. 2. Zwerbować entuzjastów sportów ekstremalnych i dać przeszkolenie, czy doszkolenie jeśli nie są oficerami jeszcze. Entuzjazm nie wystarczy, kiedy będzie zbijany pracą papierkową. Brak nowoczesnych garnizonów przypoligonowych będzie dalej przekładał się na słabsze możliwości szkoleniowe.

Damian
sobota, 13 czerwca 2020, 06:44

Bardzo trafny artykuł.

dim
sobota, 13 czerwca 2020, 06:40

Owszem, mam zasadniczą wątpliwość. Nasza marynarka i tak nie byłaby w stanie samotnie przeciwstawić się marynarce Rosji, o ile zakładamy bierność sojuszników przy cieśninach. Natomiast przy rządzie z cojones, a nie tylko z bandą urzędników - karierowiczów i łapówkowiczów, oczekiwałbym że zatrzymanie polskiego transportu morskiego spowoduje natychmiastowe i bardzo głośno rozgłoszone - wyjaśnione zatrzymanie transportu drogowego i kolejowego do Rosji. Co zresztą raz już trenowaliśmy, gdy nie udzielano zezwoleń naszym ciężarówkom i wtedy kilka sąsiednich krajów naraz przestało przepuszczać ciężarówki rosyjskie. I to poskutkowało natychmiast. W przeciwieństwie do dość niedorzecznej - w moich oczach - sugerowanej w tym artykule próby przeciwstawienia się jakiegoś patrolowca rosyjskim fregatom.

Orthodox
sobota, 13 czerwca 2020, 16:34

Powielanie opinii, że w naszym położeniu posiadanie MW nie jest specjalnie uzasadnione to oczywisty nonsens. Pytanie jest, jaką formę ta marynarka powinna przedstawiać. Jeśli faktycznie nie stać nas na serię pełnoprawnych korwet, czy fregat, zbudujmy jeszcze ze trzy Gawrony, takie golasy, które w przyszłości można bezproblemowo dozbroić. Tak by zabezpieczyć podstawowe interesy w swojej strefie ekonomicznej i bez wstydu wykonywać zobowiązania sojusznicze. Na tyle chyba nas stać. No i ze dwa OP na których posiadanie tracę nadzieję. Ewentualnego starcia z Rosją z oczywistych względów sami nie wygramy, jednak mając taki kawałek wody wypadałoby to przynajmniej kontrolować. No i udział w misjach sojuszniczych chcąc liczyć na pomoc w przyszłości. Summa summarum, 4 patrolowcem z możliwością dozbrojenia, 3 trałowce, 4 małe okręty rakietowe i 2-3 OP w sferze marzeń, tak powinien wyglądać trzon MW. I oczywiście cała plejada jednostek pomocniczych, o których takie larum na tym portalu, a niezbędnych do zabezpieczenia działań jednostek własnych i sojuszniczych.

SOWA
niedziela, 14 czerwca 2020, 00:24

Skoro nie mamy pieniędzy na okręty to powinniśmy zrobotyzować MW. To jest znacznie tańsze rozwiązanie, idealne na Bałtyk. Mamy w Polsce przynajmniej dwie uczelnie które potrafią zaprojektować podwodne, nawodne i nawodno-powietrzne narzędzia walki, mamy kilka firm. Należy tylko zmienić sposób myślenia bo w ten sposób możemy w ciągu 10-15 lat stać się rozgrywającym w naszej części Bałtyku, zresztą nie tylko w naszej części. Dodatkowo posiadając znaczną liczbę latających bojowych BSL mamy możliwość kontrolowania praktycznie całego Bałtyku.

Orthodox
niedziela, 14 czerwca 2020, 13:24

Zapewne masz rację, jednak to perspektywa znacznie wykraczająca poza 10-15 lat, o czym świadczą działania nieco bardziej rozwiniętych technologicznie państw w tej dziedzinie. Aczkolwiek wprowadzenie BSL do zadań patrolowych jest możliwe i konieczne do wykonania na cito.

SOWA
niedziela, 14 czerwca 2020, 16:01

Można się zdziwić w jakim stopniu są zaawansowane prace nad niektórymi rozwiązaniami. To widać zresztą po blokadzie informacji. Patrząc na instytuty badawcze w USA można odnieść wrażenie, że nie zrobili żadnych znaczących postępów w ciągu 10 lat. Jednak jak spojrzymy na rynek cywilnej elektroniki i robotyki to widzimy, że okres 10 lat to przypaść technologiczna i coraz większe zaangażowanie sztucznej inteligencji. Miałem okazję kilka lat temu porozmawiać z osobą która zetknęła się z wojskowym podwodnym pojazdem autonomicznym i już wtedy można było się zdziwić co takie maszyny potrafią.

dim
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 10:28

Jestem za, ależ jasne, że robotyzacja. Ale co wtedy z karierami zawodowymi, z "rozwojem zawodowym" setek oficerów Mar.Woja ? Poza tym nigdy nie byłem przeciw korwetom. Chodzi o to, by nie sięgać wyżej. Gdyż posłużyłoby to Polsce, jak niegdyś udział polskich dywizjonów w bitwie o Anglię. Innym się to przyda, a my za to tylko zapłacimy.

michu
sobota, 13 czerwca 2020, 01:42

a to mało ciagneli kasy przez 20 lat ze Slazaka... wg mnie powinien być jeden okret na wypasie do misji pokojowych NATO

dim
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 10:30

Ależ jasne, że tylko do misji ! Potrzebnych nam jak dziura w moście, przy tym kosztem braku pieniędzy na obronę Wybrzeża.

nn
sobota, 13 czerwca 2020, 01:07

„… produkcja nowych okrętów”? Niech najpierw Ślązaka dozbroją. Budować okręt tyle lat za kosmiczne pieniądze (OK. to pierwszy więc koszty większe) a na uzbrojenie go nie stać? Po co nam kolejne okręty uzbrojone w armatkę 76 mm bez OPL i możliwości zwalczani okrętów podwodnych? (o nawodnych nie wspominajmy nawet)

Piotr ze Szwecji
piątek, 12 czerwca 2020, 23:51

Polskie porty można lepiej osłonić bateriami Patriot i 155 mm artylerią z brzegu. Baltic Pipe najlepiej osłonić bateriami nadbrzeżnymi NSM i lotnictwem, bo wiadomo to lotnictwo decyduje gdzie okręty mogą pływać, a gdzie nie. MW nie wypełnia swojego zadania ochrony wybrzeża, bo nie posiada choć jednej brygady piechoty morskiej, która nie jest formacją ofensywną jak niektórzy sobie to wymyślili (patrz amerykańska Marines). Najszybciej miny i okręty podwodne są niszczone przez śmigłowce wyposażone w odpowiednie wyposażenie, bo tam nie ma statku który by pływał 300 km/h i zarazem niszczył miny z precyzją powolnego lecz zwrotnego okręty wojny minowej. Co do tych wspomnianych statków wojny minowej, które mają działać w wąskich i krętych podejściach do polskich portów, MW nie ma planów nawet aby uzbroić je na statek patrolowy z uzasadnieniem, że nie nadają się do zadań patrolowych na szerokim morzu (tylko, że nikt ich na szerokie wody nie chce nawet wysyłać). MW nie działa według jasnej strategi czy doktryny, a jedyne uzasadnienie na zakup koszmarnie drogich okrętów, które polskie stocznie nie są w stanie same wyprodukować, to ochrona Baltic Pipe i cudzoziemskich szlaków handlowych cudzoziemców importujących do Polski tanie surowce, tak aby nam Polakom nie opłacało się inwestowanie w wydobycie ich w Polsce.

Dyktatorek
piątek, 12 czerwca 2020, 22:41

Sorry Marynarze i wszyscy zainteresowani modernizacją MW...kasa jest pusta..kasa poszła na socjal typu 500+ a teraz czasach pandemii będzie jeszcze gorzej ...niebawem wybory wybieramy m.in.Zwierzchnika Sił Zbrojnych obyśmy ponownie nie wybrali amatora zakupu wszelakiego złomu od Australii poczawszy na Szwecji skończywszy

Kol
sobota, 13 czerwca 2020, 07:01

Kasa na 500 + jest dopiero 4 lata, przed mogli wybudować 4 lotniskowce ale Jasiu sie jir złożyło co?

Max
piątek, 12 czerwca 2020, 23:25

Po co nam marynarka wojenna jak mają nią Niemcy co nie?

Adam
sobota, 13 czerwca 2020, 09:35

Po co nam Wojsko Polskie jak obecny rząd uważa że obronią nas Amerykanie i latają na klęczkach do Waszyngtonu na żebranie

Turbo
piątek, 12 czerwca 2020, 23:23

Naprawdę tak ci te 500 złoty na dzieci przeszkadza ?

Dyktatorek
sobota, 13 czerwca 2020, 10:14

Przeskadza mi ,że składam się na 500plus dla rodzin , które są wielokrotnie bogatsze od mojej , w zeszłym roku to była kwota ok. 4 miliardów zł ...sprawdź ,poczytaj sobie to zrozumiesz

niedziela, 14 czerwca 2020, 13:49

Tylko 4 mld ciekawe czy sprawdzasz inne wydatki państwa. Założę się ze jest masa innych wydatków które można by także uciąć. W końcu stali byśmy się taka Koreą biedna lecz uzbrojona po zęby.

sff
sobota, 13 czerwca 2020, 09:25

Nie jest kwestią czy komuś przeszkadza czy nie. Ważniejsze jest zrozumienie mechanizmów pojawiania się takiego "socjalu". To wyłącznie kiełbasa wyborcza, a polskie dzieci i tak rządzący mają w d*****

więc o co ci chodzi?
sobota, 13 czerwca 2020, 10:11

Ale przecież napisano powyżej, że zanim nastał program 500+, minęło wiele lat, a i tak nikt nie budował PMW!

pol2234
piątek, 12 czerwca 2020, 20:24

To dowód że Polskie stocznie i PIS MON nic nie potrafią wybudować dla Marynarki Wojennej nic dobrego nowoczesnych statków wojennych , tylko byle co . Zaczęli od Ślązak , Kormoran , Mieszko holownik , Bolko holownik , Gniewko holownik budują tylko holowniki które nie są potrzebne dla Marynarki Wojennej . To nie obroni przed wrogiem , Marynarka Wojenna jak z nazwy potrzebuje fregat rakietowych np. FREMM czy klasy LCS statków wielozadaniowych i łodzi podwodnych z rakietami manewrującymi a nie badziewia jak holowniki . Byle jakiś prezydent A. Duda MARIONETKA i PIS ludzie Mon nie potrafią myśleć . Niszczą Marynarkę Wojenną Polską. WSTYD

ito
sobota, 13 czerwca 2020, 08:36

To dowód, ze stary chłop miał rację- nie dasz miedzy rogi to nie sięgaj między nogi- nie płacisz za budowę- nie masz okrętów. O ile samodzielna budowa OP z pewnością nasze stocznie przerasta, to seria Gawronów był do zbudowania bez problemu-gdyby użytkownik wyspecyfikował czego tak naprawdę chce, a zamawiający PŁACIŁ, a nie udawał.

Greg
piątek, 12 czerwca 2020, 23:20

Wstyd to było jak POprzednicy chcieli likwidować armię bo przecież Niemcy jak coś nas obronią

Gucio77
piątek, 12 czerwca 2020, 18:47

Marynarka wojenna na Bałyku ? Poza jednostkami SAR i eskadrą trałowców wspartymi dronami podwodnymi nie mamy większych potrzeb. Cały swój "obszar morski" jesteśmy w stanie bronić z lądu. Rakiety NSM rozlokowane na lądzie łatwiej ukryć niż jakąkolwiek jednostkę pływająca.

ad
sobota, 13 czerwca 2020, 00:57

a przeczytałeś tekst ze zrozumieniem?

chateaux
sobota, 13 czerwca 2020, 00:15

Nalezysz do ludzi ktorzy nawet po przedstawieniu na patyczkach przed oczyma, ze 2+24, dalej będą twierdxzić że równa się 3.

Gucio77
sobota, 13 czerwca 2020, 23:30

Wojna obronna 1939 jakie były osiągnięcia MW ? Poza obroną Helu coś więcej ?

chateaux
niedziela, 14 czerwca 2020, 00:52

wlasnie obrona Helu spowodowala, ze nie bylo zadnych osiagniec.

SOWA
niedziela, 14 czerwca 2020, 00:49

Idąc tym tokiem rozumowania należy się zapytać po co Francji marynarka wojenna skoro w wojnie obronnej 1940 poniosła klęskę i nie ma już koloni? Największym problemem PMW nie jest brak funduszy, niechęć polityków do finansowania drogich zakupów a brak wizji rozwoju tego rodzaju sił zbrojnych z uwzględnieniem zmian technologiczno-społecznych. Po prostu kadra oficerska w naszym kraju ale także społeczeństwo zatrzymało się na poziomie zapewnień "zielonej wyspy" lub "cały świat zazdrości Polsce".

MW
piątek, 12 czerwca 2020, 23:54

Kiedy czytam powtarzane, pozbawione elementarnych podstaw logiki dyrdymały o braku potrzeby posiadania sił morskich, to ogarnia mnie litość. Porty i wybrzeże nie służą do obrony, tylko do zapewnienia strategicznych dostaw, a linii komunikacyjnych nie broni się z lądu. Darujcie dobie ignoranckiego komentarze, koledzy!

Olo
sobota, 13 czerwca 2020, 09:32

ze względu na współpracę europejską nasze linie zaopatrzenia i skomunikowania zaczynają się w portach wybrzeża atlantyckiego, ostatecznie Bałtyk może pozostać pusty...

Zatroskany
sobota, 13 czerwca 2020, 08:53

W naszych realiach operacyjnych MW zawsze będzie pomocniczym rodzajem sił zbrojnych. Jeśli nawet weźmiemy pod uwagę mocno wydumany argument o ochronie przez nią szlaków morskich i interesów ekonomicznych to nie potrzebujemy to tego fregat a "wystarczą" tańsze wyspecjalizowanego jednostki patrolowe zdolne do prowadzenia operacji na otwartych akwenach w zespolach sojuszniczych.

chateaux
niedziela, 14 czerwca 2020, 00:54

a za pomoca czego te "wyspecjalizowane jednostki patrolowe" beda proeadzic owe operacje?

Orthodox
niedziela, 14 czerwca 2020, 19:06

Będą wykonywać zadania do których są przeznaczone.

sobota, 13 czerwca 2020, 12:54

najważniejsze, to aby nasz przemysł budował te rzeczy, w tym okręty podwodne.

Zbigniew
piątek, 12 czerwca 2020, 18:13

Wszelkie okoliczności wskazują na możliwość skutecznego ciągle działania agentury wpływu samych Niemiec jak i lobby grup przemysłowych starej unii. Nie tylko Tusk chodził na łapkach wobec pani kanclerz i nie tylko Trzaskowskiemu wystarcza berlińskie lotnisko i inna niemiecka infrastruktura zamiast budowy silnej Polski.

dim
sobota, 13 czerwca 2020, 06:55

Ale nie wspomnisz, że tę silną Polskę, po pierwsze zabezpieczyć należy od strony Bugu ? A nie ma tam prawie nic. Przypuśćmy, że stanie się jak przestrzegają nas autorzy inicjatywy - Rosja zablokuje nam cieśniny duńskie, a tamtejsze państwa palcem w bucie nie kiwną militarnie na takie działania. Zatem ile czasu, wiadomo że miesięcy, Polska jest w stanie przetrwać bez tych cieśnin ? Jednocześnie jasne, że blokując przez swe terytorium cały transport do Rosji ? - A przez ile dni Wojsko Polskie wytrzymałoby uderzenie od Brześcia, w stronę Warszawy ?

Olo
sobota, 13 czerwca 2020, 09:33

jest w stanie przetrwać ile potrzeba bo wykorzysta porty atlantyckie

Prawda
piątek, 12 czerwca 2020, 17:55

W końcu ktoś stwierdził coś, co jest bardzo oczywiste. Jeśli ma się gazoport i planuje mieć podwodny gazociąg, to jest logiczne, że w naszym położeniu geopolitycznym trzeba mieć czymś tego bronić - sprawna Marynarka Wojenna. Problem w tym, że politycy tego nie widzą albo przypominają sobie o tym w trakcie kampanii wyborczych :(

dim
sobota, 13 czerwca 2020, 06:57

gazociąg, w razie wojny, jest i tak stracony. Załatwia go np. jedna, precyzyjna rakieta. Wystrzelona z dość daleka. Jasne, że trzeba go osłaniać - patrolować, ale do tego potrzebne są głównie drony. I ogólnie sprzęt bardzo specjalistyczny. Nie fregaty.

Olo
sobota, 13 czerwca 2020, 09:34

dokładnie. Izrael ma bardzo rozwinięty temat dronów morskich.

chateaux
sobota, 13 czerwca 2020, 00:17

40% rosyjskiego eksportu idzie przez Baltyk. 60% polskiego. Ale Polsce Marynarka Wojenna nie jest do niczego potrzebna.

Paweł P.
piątek, 12 czerwca 2020, 23:33

W pewnym sensie, są to argumenty za zakupami i inwestycję w MW, najlepiej w polskich stoczniach – a nie jej zwijaniem...

Tweets Defence24