Plecaki ratunkowe dla lotników i nie tylko

6 lipca 2021, 07:20
840_472_matched__qa6pyk_1SERE
Fot. st. chor. Rafał Mniedło/11LDKPanc.
Reklama

8. Baza Lotnictwa Transportowego poszukuje 474 sztuk plecaków ratunkowych z wyposażeniem. Mają one umożliwić przetrwanie w środowisku wroga, na wypadek izolacji od własnych wojsk. Trafią one do wielu jednostek, w tym licznych baz lotnictwa taktycznego i transportowego, jak również i do JW GROM.

Jak czytamy w ogłoszeniu zamieszczonym w suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, przedmiotem zamówienia jest dostawa 474 plecaków ratunkowych wraz z wyposażeniem, służącym do przetrwania we wrogim środowisku, do momentu przybycia wojska i ekip ratowniczych.

Zamówienie zostanie zrealizowane w 2 etapach: pierwszy, tegoroczny, będzie polegał na fazie przygotowawczej, szyciu, kompletowaniu elementów wyposażenia oraz dostawie 256 plecaków. Natomiast etap drugi, przewidziany na 2022 rok, pozbawiony będzie tylko fazy przygotowawczej i zakończy się dostawą 218 plecaków. Termin wykonania wszystkich prac upłynie 25 marca 2022 roku.

Plecaki trafią do sześciu Wojskowych Oddziałów Gospodarczych w Ustce, Toruniu, Poznaniu, Koszalinie, Wejherowie i Zgierzu, trzech Baz Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, Malborku i Mińsku Mazowieckim, trzech Baz Lotnictwa Transportowego w Powidzu, Warszawie i Balicach, do Jednostki Wojskowej 2305 GROM w Warszawie oraz do Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Mrągowie. Najwięcej egzemplarzy trafi do baz transportowych w Krakowie, Powidzu i do WOG w Zgierzu.

Reklama
Reklama

Plecaki ucieczkowe mają posiadać wyposażenie ratunkowe dla załóg statków powietrznych, które w wyniku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak katastrofa, awaryjne lądowanie czy zestrzelenie samolotu, znalazły się na terytorium wroga. Wyposażenie ma zapewnić przetrwanie użytkownikom do momentu ewakuacji przez własne wojska z terenu nieprzyjaciela. Zawartość plecaków powinna składać się z szeregu urządzeń takich jak nawigacja GPS, narzędzi typu nóż survivalowy, piły składanej, lusterek, latarek, oraz medykamentów. Na wszystkie elementy powinna zostać udzielona 24-miesięczna gwarancja. Cały plecak z wyposażeniem powinien ważyć od 15 do 18 kilogramów i powinien zapewnić wsparcie przetrwania 10 osób przez co najmniej 3 doby.

Oferty można składać do 4 sierpnia br., do godziny 10:00. Ich otwarcie zostało przewidziane na godzinę 10:10. Jedynym kryterium wyboru wykonawcy jest cena, która ma być możliwie jak najniższa, pod warunkiem wypełnienia wymagań eksploatacyjno-technicznych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
ww
środa, 7 lipca 2021, 15:21

O tu co chodzi z kilkunastokilogramowym plecakiem ratunkowym , jednym na 10 osób. Jak pilot f16 ma się z nim zabrać w czasie katapultowania. czy po zastrzeleniu należy go szukać w szczątkach samolotu. Jakoś nie mogę tego zrozumieć. Wydaje mi się że to nie alaska i nie surwiwal , w przypadku jak nagle załoga samolotu ratuje się z niego za pomocą spadochronu to często jest rozproszona i każdy powinien posiadać niewielki zestaw ucieczkowy przy sobie.

chorążyPL
wtorek, 6 lipca 2021, 16:42

Należy tylko obejrzeć film "Za linią wroga (2001) Behind Enemy Lines ". Piękna opowieść o zestrzelonych amerykańskich pilotach w toczącej się (wówczas) okrutnej wojnie w ówczesnej Jugosławii. Wyposażenie pilota to: uprząż, w niej: racja żywnościowa (na klika dni) liofilizowane, "wzmacniacze itp,mapy (teraz wszystko w specjalnej komórce), latarka, wskaźnik laserowy? do pozycjonowania lotnika, oraz radiostacja specjalistyczna. To prawie nie waży i po co pilotom "Plecaki ratunkowe dla lotników", chyba,że do Afryki na sawannę po zestrzeleniu. Ba - z czegoś muszą się utrzymać "tabuny tubylców" - oczywiście u Nas a nie w Afryce. PS. Czy kiedyś będziemy normalnym krajem.

Maro
wtorek, 6 lipca 2021, 11:19

Najważniejszym elementem plecaka powinna byc "radiostacja ratunkowa" lub radiostacja która zapewni ratunek !!! Poczytajcie proszę o CSAR

Tweets Defence24