Reklama

Siły zbrojne

Pławy dla Bryz i Kamanów kupione w Kutnie

Planowane do zakupu przez Marynarkę Wojenną pławy AN/SSQ-53 w wersji E są wykorzystywane m.in. na śmigłowcach SH-60B Seahawk - fot. US Navy
Planowane do zakupu przez Marynarkę Wojenną pławy AN/SSQ-53 w wersji E są wykorzystywane m.in. na śmigłowcach SH-60B Seahawk - fot. US Navy

Inspektorat Uzbrojenia powiadomił o wyborze dostawcy pław hydroakustycznych oraz markerów sygnalizacyjnych dla samolotów Bryza/Bis i śmigłowców SH-2G Kaman. Przetarg (pisaliśmy o nim 28 sierpnia br.) wygrała firma MEGMAR Logistics & Consulting z Kutna, co było w miarę łatwe, ponieważ wpłynęła tylko jedna oferta.



W ramach kontraktu do 29 listopada 2013 Marynarka Wojenna ma otrzymać 1580 pław hydroakustycznych 4 typów (AN/SSQ 53F, AN/SSQ 62E, AN/SSQ 955C, AN/SSQ 36B) i 1300 morskich markerów sygnalizacyjnych KC-25 (lub równoważnych).

Sama firma MEGMAR nie informuje na swojej stronie internetowej, że ma w ofercie pławy hydroakustyczne tak więc prawdopodobnie spełni jedynie rolę pośrednika w dostawie tych urządzeń. Ich producentem jest natomiast konsorcjum Sonobuoy Tech Systems powstałe z połączenia amerykańskich firm Undersea Sensor Systems Inc. i Spartan Electronics Florida, Inc. Producentem markerów KC-25 jest firma Kilgore Flares Company (również amerykańska).

AN/SSQ 53F są to pasywne i kierunkowe sonoboje pozwalające na określenie namiaru na wykryty obiekt podwodny, AN/SSQ 62E to pławy aktywne zdolne do określenie namiaru i odległości do wykrytego obiektu podwodnego. Kierunkowe pławy AN/SSQ 955C pozwalają na analizę i rejestrowanie sygnałów akustycznych oraz poprzez kojarzenie sygnałów z kilku pław jednocześnie, na określenie metodą triangulacyjną położenia wykrytego obiektu podwodnego. AN/SSQ 36B to pława batytermograficzna, służąca do określenia warunków hydrometeorologicznych, jakie panują na danym akwenie (zasolenie i rozkład temperatury w funkcji głębokości). Natomiast marker KC-25 służy do oznaczania miejsca, w którym znajduje się cel ataku lub do określania kierunku i siły wiatru ponad powierzchnią wody (np. podczas akcji ratowniczych).

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama