Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PL-01 Concept - nowy pojazd modułowy z Łabęd

  • Artystyczna wizja planety pozasłonecznej. Ilustracja: NASA / nasa.gov
  • <p>Pilot z celownikiem JHMCS w kabinie Jastrzębia - fot. Łukasz Pacholski</p>
  • Image Credit: Marcin Kamassa / Space24.pl

Prezentacja wozu wsparcia bezpośredniego PL-01 uświetniła 45. rocznicę powstania Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach. Rodzina modułowych wozów, jaką zwiastuje Concept PL-01, ma być pierwszym pokoleniem polskich pojazdów, które prosto z rzeczywistości wirtualnej trafią na wyposażenie sił zbrojnych.

Wóz wsparcia bezpośredniego PL-01 Concept miał swoja premierę na kieleckim salonie MSPO i wzbudził tam duże zainteresowanie. Bazujący na podwoziu wozu gąsienicowego BAE System CV-90 to zarys jednego z możliwych wariantów modułowego systemu pojazdów gąsienicowych. Ale jednocześnie coś więcej niż tylko makieta.

Andrzej Szortyka, prezes zarządu OBRUM i Bumaru-Łabędy podkreśla, że wóz w takim kształcie nie pojawi się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Posłuży jedynie do badań pewnych założeń konstrukcyjnych, z których tylko część zostanie użyta w ostatecznej konstrukcji. - Może to nastąpić za 4 – 5 lat, bo tak jest cykl projektowy w zakresie przygotowania prototypu i przetestowania go - mówił prezes Szortyka. 

Kluczowe dla ostatecznego kształtu będą wymagania MON, które są obecnie ustalane w procesie dialogu technicznego. Niezbędne są też fundusze. W najbliższych dniach OBRUM wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie projektu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Pojazd ma być wyposażony w wiele zaawansowanych technicznie rozwiązań. Takich jak bezzałogowa wieża z automatycznie ładowaną armatą kalibru do 120mm i sprzężonym karabinem maszynowym 7,62 mm. Dodatkowe uzbrojenie jest instalowane w Zdalnie Sterownym Module Uzbrojenia i stanowi je zwykle maszynowy karabin przeciwlotniczy kalibru 12,7 mm. Można zastąpić go innym uzbrojeniem, dostosowanym do wykonywanych zadań, na przykład 40 mm granatnikiem automatycznym. 

Całość będzie osadzono na modułowym kadłubie z silnikiem z przodu i pancerną kapsułą załogi z tyłu. Jak podkreślają przedstawiciele OBRUM, takie rozwiązanie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa załodze i ułatwia adaptację podwozia dla innych pojazdów. Wysoką mobilność zapewni zastosowanie nowoczesnej jednostki napędowej o mocy 950KM, umożliwiając osiągnięcie prędkości 70 km/h i zasięg 500km. 

Ochrona pojazdu to zarówno złożony z modułów kompozytowy pancerz ceramiczno-aramidowy, jak i system wykrywania i zwalczania nadlatujących pocisków. Futurystycznie wyglądająca bryła PL-01 Concept to również ważny element tego systemu. Specjalny kształt, powłoka pochłaniająca fale radarowe i systemy obniżające emisję ciepła mają za zadanie utrudnić wykrycie pojazdu przez termiczne i radarowe systemy przeciwnika. 

Modułowa budowa, systemy pasywnej i aktywnej obrony, oraz różnorodne możliwości uzbrojenia zapewniają tej konstrukcji dużą uniwersalność i możliwości rozwoju. Mają one utorować koncepcji prezentowanej przez pojazd PL-01 Concept drogę również na zagraniczne rynki. - Mamy ambicję, aby nasz pojazd stał się elementem wyposażenia sił zbrojnych innych krajów NATO. Nie tylko Polski. Byłby to ogromny sukces i duże wyróżnienie – mówi Andrzej Szortyka.

Jednak Concept PL-01 to nie jedyny ambitny projekt ośrodka OBRUM. Podejmowane są działania związane z wykorzystaniem 3D Cave. Ten wirtualny system zobrazowania i projektowania został wykorzystany przy tworzeniu pojazdu PL-01. Podobnie powstaje kolejny pojazd, którego koncepcję zaprezentowano podczas uroczystości z okazji 45 lat Obrum. Jest to nowoczesny pojazd inżynieryjno-saperski M-UV, przeznaczony zarówno do zadań wojskowych jak i cywilnych oraz posiadający opcję pracy bezzałogowej.

W planach OBRUM jest również stworzenie przy ośrodku  centrum treningowego i symulacyjnego, oraz prace nad zaawansowanymi symulatorami. Będą one przeznaczone zarówno do zastosowań wojskowych jak i komercyjnych.

OBRUM nie jest nie tylko firmą inżynierską, która zajmuje się mechaniką –powiedział podczas uroczystości w auli Politechniki Krzysztof Krystowski, prezes Polskiego Holdingu Obronnego - Na naszych oczach zamieniło się w firmę, która rzeczywiście jest innowacyjna, opartą o informatykę, o elektronikę, o wielkie umiejętności inżynierów. OBRUM zaczyna dziś biec w czołówce tego wyścigu światowego, o to, kto będzie przewodził innowacjom. O to, kto będzie bardziej konkurencyjny.

Reklama

Komentarze (43)

  1. patrze

    jest dobry ale jednostka napedowa za slaba bo taki czolg musi byc szybki dlatego mam jednostke napedowa lepsza od abramsa ale szkoda

  2. xxx

    latka mijają i jak zwykle polski przemysł zbrojeniowy pokazuje na co go stać....

  3. aabbcc

    Moim skromnym zdaniem uważam, że jeśli PL 01 byłby dopracowany to moglibyśmy zastąpić nimi nasze t-72, ale twarde lepiej byłoby zastąpić jakimś ciężkim czołgiemi nie żlomować ich tylko zakonserwować i zmagazynować, ponieważ w razie czego do walki z ruskim złomem będzie się nadawał. A PL 01 myśle, że bardziej nadawałby się do ''osłony'' BWB i KTO niż do typowych walk pancernych chodź nie twierdze, że nie można by zastosować go i do tego.

  4. Gustlik

    Ta wnęka w wierzy z przodu to chyba jakaś pomyłka.

    1. Maras

      W T-14 Armata też jest taka wnęka a nawet większa. To nie znaczy że to będzie lipa.

  5. perewiaska

    I co z tym projektem? Dzieje się coś, czy zatrzymali się na etapie makiety?

    1. Dodo

      W tym roku ma wyjść prototyp

  6. bu

    https://www.youtube.com/watch?v=mMNsLZWKOb4&list=FLo5t1TfEJu0WsloeJneQpLA&index=2 wykorzystać ten Polski wynalazek do pochłaniania energi z działa... ewentualnie dostosować do pancerza który pochłaniałby energie kinetyczną...

  7. Krzysztof Fabiniak

    Czy my jako Polska nie mamy broni ATOMOWEJ to by załatwiło sprawe.

  8. Krzysztof Fabiniak

    Jest super

  9. Aaaa

    prosze redakcje rzebyści pisali wiecej o człoguPL-O1Concept kiedy wejdzie w produkcje

  10. Robert Karpeta

    Pewien pan mówił że ma strzelać wiązką plazmy,ale to chyba w jego wyobraźni.Aby nieskończył jak PZL Scorpion.

  11. Robert Karpeta

    Dobrze że będziemy mieć własny(rzekomy)wóz bojowy.Pewien pan mówił że czołg będzie strzelał wiązką plazmy,ale to chyba w jego wyobraźni.Aby jego finał nie był taki jak PZL Scorpion którego makieta stoi w Muzeum Polskiego Lotnictwa na bemowie.

  12. DD

    Jakie cudeńko co wy piszecie to jest tylko makieta nawet nie demonstrator polski przemysł nigdy nie zbuduje takiego czołgu nie potrafią nawet głupiego podwozia do kraba zrobić a co dopiero czołg.

  13. arczi

    Trzymam mocno kciuki za jak najszybsze wprowadzenie tego cudenka do sluzby!!'

  14. pasztet1986

    Ładnie, nowy BWP uzbrojony jak niszczyciel czołgów na pewno się przyda. Czołgi to już przeżytek więc te 250 leo powinno styknąć. Załogi pt-91 i t-72 przezbroić w to cudo i dać im porządne wsparcie z powietrza, mianowicie helikopter uderzeniowy, niszczyciel czołgów własnej produkcji w ilości ok 60 szt. To mi się marzy.

  15. tankista

    No to spieszcie się ... bo nigdy nie wiadomo. Żebyśmy znowu nie byli niedozbrojeni ...

  16. wolf

    No ale tego gościa w pilotce jak z czterech pancernych to mogli schować

  17. g3r

    Może Zimbabwe albo Laos kupi kilka sztuk.A poważnie ostatnio przejeżdżałem koło huty łabędy to nie zakład to ruina.

  18. BiurkoŁawka

    Boże, jacy wy tępi jesteście, to szok. Naprawdę musicie być tak pesymistycznie nastawieni? Bo nie da się wierzyć, że jednak się uda. Tępota z was. Mam nadzieję, że projekt się powiedzie i wejdzie do produkcji masowej. Tyle...

    1. Optimistyczny Pesimista

      "Andrzej Szortyka, prezes zarządu OBRUM i Bumaru-Łabędy podkreśla, że wóz w takim kształcie nie pojawi się na uzbrojeniu Wojska Polskiego." Tez jestem optimista, ale jak czytam cos takiego to ciezko.

  19. SLAW69

    Podwozie pamięta połowę lat 80-tych. Na Polonezie też da się ciekawie blachy pospawać. Trzeba było pokazać światu Andersa (można? można!) i go zamordować. Nie wspominając Rosjan, Turcy wzięli się za coś podobnego. Był taki PZL Skorpion. No i co? Skorpion lata w Ameryce (podobieństwo uderzające nie tylko zewnętrznie). Ciekawe kiedy go kupimy?

  20. tolek

    moim zdaniem macie rację dane mówią o wysokości 280 cm a ukraiński Opłot ma 221cm wysokości

  21. dociekliwy

    swoja droga - wg. wiki wyższy od t 55 prawie o pól metra. wiem, że pod uwagę należy brać rózne parametry, ale coś tak prozaicznego jak miniaturyzacja całego pojazdu nie da się zastosować?

    1. Edek

      Porównujesz konstrukcję T-55 opartą na T-54, tj. pochodzącą z 1945r z konstrukcją zaprezentowaną w 2013r ? Szacun :D Tak na marginesie Leopard 2, który już jest na wyposażeniu WP jest wyższy o 80 cm :D :D

  22. rambo pilkarz

    A ma dach do obrony przed deszczem?

  23. osamka

    Skończy jak Anders.

    1. Yogo

      tzn zostanie Premierem?

  24. Saluno

    Polub teraz PL-01 Concept na Facebooku! https://Facebook.com/pages/Wóz-Wsparcia-Ogniowego-WWO-PL-01-Concept/292014067605342

  25. AndrzejS

    W sam raz na różnej maści rekonstrukcje bitew. Jeszcze minie kilkanaście lat zanim makieta zamieni się w wóz bojowy, a jak w dzisiejszych czasach wróg znajduje się w zasięgu ogna z takiej zabawki to nie należy strzelać tylko się zwijać, chyba że przewidujemy, że Polskę zaatakują partyzanci. Ja rozumiem pokolenie wychowane na Czterech Pancernych, ale dzisiaj walka toczy się na odległość setek kilometrów.

Reklama