Piorun i Pirat od Mesko na MSPO [Defence24.pl TV]

18 września 2019, 14:34

Oczywiście, naszym sztandarowym produktem jest Piorun, jest to bardzo nowoczesna rakieta, bardzo nowoczesny system przeciwlotniczy. Realizujemy kontrakt wieloletni z polskimi siłami zbrojnymi na dostawę 1300 rakiet i 400 wyrzutni. Kontrakt obecnie jest realizowany terminowo. W zeszłym roku dostarczyliśmy pierwszą partię ponad 100 rakiet. W tym roku dostarczamy ponad 250 rakiet z kompletem wyrzutni. Jesteśmy bardzo dumni, że ten bardzo nowoczesny system będzie chronił polskie niebo — powiedział prezes zarządu Mesko S.A. Tomasz Stawiński.

W rozmowie z Defence24 TV prezes Stawiński przedstawił przygotowywany zakres modernizacji systemu przeciwlotniczego Piorun, która ma objąć zwiększenie zasięgu czy poprawienie działania głowicy naprowadzającej (w tym dodać dodatkowy zakres promieniowania, np. nadfiolet) w celu zwiększenia niezawodności i utrudnienia zakłóceń. W celu zapewnienia optymalnego szkolenia dla operatorów tych systemów Mesko przygotowało także system szkoleniowy, który może być wykorzystywany zarówno dla Groma, jak i Pioruna. Pozwala on w pełni symulować wystrzał z wyrzutni tego typu przy prawie stukrotnie niższej cenie niż w przypadku prawdziwej rakiety.

Tomasz Stawiński zaprezentował wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR, a także najnowszy projekt jego spółki, czyli wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat.

Prezes Mesko wspomniał także o amunicji precyzyjnego rażenia, która ma pozwolić na zwiększenie skuteczności ognia polskiej artylerii. Według szacunków jeden pocisk tego typu może zastąpić 20-25 klasycznych pocisków artyleryjskich. Z tego powodu, mimo wyższej ceny, jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekonomiczne od dotychczasowych, klasycznych odpowiedników.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 52
Jacek90144
piątek, 3 kwietnia 2020, 16:28

Wie ktoś dlaczego w piracie została zastosowana głowica kumulacyjna która służy do przebijania grubych pancerzy czołgów a nie została zastosowana głowice EFP? Przecież pirat ma być stosowany do niszczenia celów lekko opancerzonych a głowica EFP robi to dużo lepiej. W Iraku bardzo duzo żołnierzy zginęło w pojazdach opancerzonych właśnie od takich ładunków.

Covax
środa, 25 września 2019, 22:41

Davien wtorek, 24 września 2019, 19:44 Sorry Covax sprawdziłem i wychodzi że ja mam rację że głowica IIR/CCD nie jest chłodzona, natomiast Mesko dostaje gorsze głowice IR/CCD. To ciekawe czemu mamy gorsze GSN? Odpowiedź: Bo ani na stronie Eurospaika ani Rafael nie masz karty katalogowej Spike LR tylko Spike LR II ( te ii z dużej czyta się jako "2" ). Sprawdź sobie co znaczy I przed IR a później piszą o GŚN Spika , bo IR 128x128 aż kłuje w oczy ;-)

Covax
środa, 25 września 2019, 15:11

Davien, w odpowiedzi zapytanie nr 2370 "w sprawie niejasności wokół procedury przetargowej ppk typu NTS oraz zasadności jego zakupu" ,jest wyraźnie napisane że Transfer technologi Spike do Polski obejmował miedzy innymi " - zbiornika z tytanu na sprężony argon," ktoś podał nieprawdę w odpowiedzi na interpelację poselską ??. Mon twierdzi że w ramach polonizacji Polska dostała technologie zbiorników ciśnieniowych na Argon wykorzystywanych w Spike RL, Rafael Twierdzi że przekazał tą technologię a Mesko Twierdzi że przyjęło tą technologię.....a Davien ma informacje że nie ma w ogóle zbiorników z ciekłym argonem. Komu by Tu wierzyć ;-). CLU Spika ma wskaźnik laserowy, a wiesz po co ? Wiesz do naprowadzania czego IDF wykorzystuje CLU Spika ? Rafael Ci tego nie powiedział który "stanag" spalania podświetlacza CLU Spika ? Takie same banialuki pisałeś w czerwcu jak napisałem że Pirat będzie TOP ATAK. A Mesko szanuje własność intelektualna i dlatego wszystkie testy Pirata które widziałeś na filmikach odbyły się z ekwiwalentem masowo-gabarytowym tych rzeczy co mają taki sam gabaryt i masę jak w Spike RL i też wytwarza to Mesko na podstawie licencji z końca 2005 roku. A makietę Pirata widziałem jak leżała koło makiety Spike LR jak brat rodziony jeden pocisk koło drugiego ;-)

Covax
niedziela, 22 września 2019, 07:16

Jeszcze raz powtórzę: Spike LR z karty katalogowej Mesko kaliber 107 mm, długość z kontenerem 1140, Korsarz ( ze strony Łucz) kaliber 107mm i 1180 długość kontenera. A w Piracie nie musisz zmieścić zbiornika na ARGON ( w pierwotnej wersji tekstu było azotu, mój błąd przepraszam. Dla tych co szukają źródła polecam stronę Mesko ) i 4,5 km światłowodu, a paliwa potrzebujesz też mniej. Dodatkowo w przyszłym roku chyba kończy się zastrzeżenie patentowe dla głowic bojowych Spika ( nie wiem czy liczy się od 2003 czy 2005) które w ramach Polonizacji wykonuje Mesko. Pirat ma Top Atak 60 stopni i kilka trybów pracy: top atak, atak na wprost, atak na śmigłowiec, i atak że wskazaniem z zewnętrznego podświetlacza ( to te o których wiem ), wymaga podświetlenia tylko w terminalnej fazie lotu ( 2-3 sekundy ) i tylko do celów ruchomych. Cofnijmy się do 2003r. Wtedy WP zaprosiło przedstawicieli koncernów na testy, i testy jasno pokazały że Javelin E "gubi się czasami" w naszych warunkach i istnieje gigantyczne ryzyko porażenia naszych T/PT( więcej w frag out Spike vs. Javelin nr. 22 artykuł J.Wolskiego ). Wracamy do Pirata, to nie jest "Bieda PPK" i w jego procesie projektowania biorą udział "chłopaki że zmechu" i ciekawostka naprowadzanie "na plamkę" daje możliwość podsterowywania Pirata przez CLU Spika ( ma wskaźnik laserowy ) i w optyce pocisku Spajka widać plamkę z CLU Pirata co daje możliwość wskazywania celów Spajkowi jeżeli NIE ZOSTAŁ odpalony w Trybie FF. Pirat ma modułową budowę i wykorzystuje elementy Pioruna, APR 120/155 mm i można go budować na linii Pioruna, a Pirat 2 będzie "Super granatnikiem", głowicami termobarycznymi itd. z CLU "obtanionym" do maksimum coś jak Dynarange z Panzerfausta

Davien
poniedziałek, 23 września 2019, 10:56

Covax, a ja ci powtarzam, obejrzyj sobie schemat pocisku Spike LR, obejrzyj sobie jak wygląda pocisk a jak RK-3 Korsar i naprawde przestań zmyslac na potege. Systemy IIR/CCD w Spike.u nie sa chłodzone, nawet Spike SR ma te systemy bez chłodzenia. Pirat panie Covax to pocisk naprowadzany na odbite swiatło lasera i leci dokładnie tam gdzie wskazuj promień. Bez podswietlenia nie trafi w NIC. A co do tych słynnych testó w 2003r.: Brały w nich udział pociski Spike LR i Javelin. Wtedy wygrał w Polsce Spike, w innych krajach w takiej sytuacji wygrywał javelin albo Spike. CLU Spike'a nie naprowadzi Pirata, bo ten uzywa kodowanej wiazki lasera o innej czestotliwości niz wskaznik laserowy Spike'a Spike w trybie z operatorem w petli korzysta z głowicy IIR/CCD która przesyła obraz do CLU a nie ze wskaznika laserowego. Pirat nie wykorzystuje elementów Pioruna, nie ma modułowej budowy, to zwykły licencyjny RK-3 z wymienionym systemem naprowadzania. Naprawde panei Covax jak pan nie wie to czemu zmysla.

Covax
poniedziałek, 23 września 2019, 23:58

Davien, czy ja dobrze rozumiem podważasz oficjalne informacje ze strony Mesko a jednocześnie za dowód podajesz rysunek poglądowy ( czym różni się rysunek poglądowy od schematu nie chce mi się tłumaczyć) z Wikipedii umieszczony tam pierwszy raz przez użytkownika Dave1185 ?

Davien
wtorek, 24 września 2019, 17:39

Covax po pierwsze Mesko nie produkuje głowic naprowadzajacych więc co, rozebrali jakaś by nielegalnie kopiować?? Po drugie przy schemacie nawet na wiki nie chodzi o GSN ale o umieszczenie światłowodu bo najwyrazniej nie wiedziałes gdzie on jest, a co do chłodzenia to informacje wziałem od firmy Rafael, to troche pewniejsze żródło od Mesko, nie uważasz?

Szwejk
sobota, 21 września 2019, 21:17

PPK Pirat powinien być zintegroany z obecnymi wierzami Rosomaków DO HITFISÓW POWINNY BYĆ DOŁOŻONE TAKIE LEKKI PPK zwiekszyło by to autonomiczność KTO ORAZ DAŁO WIEKSZE MŻLIWOŚCI NASZEJ ARMI ponadto PPK Pirat powinien byc szereko rozpowszechniony w WOT oraz naszej armi zawodowej ---- produkcja w POLSCE TO POLSKA SILNA GOSPODARCZO I MILITARNIE

Covax
poniedziałek, 23 września 2019, 08:07

Dla WOT jako tanie uzupełnienie "kosmicznie drogiego" PPK Spike LR (156 tyś dolarów prosto z Mesko ) na dystansie do 2,5 km został przepchnięty "prostszy" PPK Javelin (199 tyś dolarów prosto zza oceanu). Można ?? Można !!

dropik
czwartek, 19 września 2019, 10:47

wbrew temu co się pisze pirat zapewne ma mocniejszą głowicę niż 500mm . To zapewne ok 650-700mm , oczywiscie bez prekursora. Także metoda naprowadzania na cel laserem nie jest tym co powszechnie jest stosowane od lat. Jest to na promień odbity , a nie w wiązce ,a dodatkowo jest to zrobione dość sprytnie tak aby radzić sobie z systemami ostrzegającymi przed promieniowaniem laserowym. Stare systemy sobie z tym nie poradzą. Wazne jest też to, że ten podswietlacz moze być używany do naprowadzania pociskow 120/155mm a także bomb lotniczych więc urządzenie jest uniwersalne.

Sidematic
piątek, 20 września 2019, 11:19

Pirat jest naprowadzania na orbity promień ale zachował zdolność naprowadzania w wiązce którą ma oryginalnie Korsar.

Davien
poniedziałek, 23 września 2019, 10:57

Nie zachował, dopiero Mesko ma zamiar to przywrócic bo miejsce zostało. Ale dalej będzie to pocisk zdolny do zwalczania jedynie BWP i transporterów bez ERA>

?
poniedziałek, 23 września 2019, 21:37

Jakiego ERA? Przecież odejście ERA na blaszanym ruskim BWP 1, 2, 3 zdemoluje go bardziej skutecznie jak PPK.

Davien
wtorek, 24 września 2019, 17:40

A to sie juz pytaj Rosjan.

Davien
czwartek, 19 września 2019, 18:09

Dropik, w wiazce to ppk naprowadzali chyba tylko Rosjanie, naZachodzie zawszebyło to naprowadzanie na odbite promieniowanie lasera. A co do głowicy to wcale bym się nie zdziwił jakby uzywali zwykłej od Korsara tyle że juz bez prekursora i stad te 500mm penetracji.

dropik
piątek, 20 września 2019, 08:11

a może to głowica od spike lub taka jaka powstała na jego bazie ;) to chyba bardziej logiczne ...

Davien
piątek, 20 września 2019, 15:01

Nie, nie bardziej bo to zupełnie inne głowice. Pirat to licencyjny RK-3 Korsar więc głowica ze Spike'a nawet by tam nie weszło, proszę sobie zobaczyc na schemacie jakich jest rozmiarów i gdzie jest usytuowana.

poniedziałek, 23 września 2019, 21:39

Pirat to nie jest licencyjny Korsar.

Davien
wtorek, 24 września 2019, 17:40

Panie ichtamniet Pirat to licencyjny RK-3 Korsar ze zmienionym sposobem naprowadzania i uposledzoną przez brak prekursora głowica bojowa.

Covax
czwartek, 19 września 2019, 12:38

Spike LR z karty katalogowej Mesko kaliber 107 mm, długość z kontenerem 1140, Korsarz ( ze strony Łucz) kaliber 107mm i 1180 długość kontenera. A w Piracie nie musisz zmieścić zbiornika na azot i 4,5 km światłowodu, a paliwa potrzebujesz też mniej. Dalej uważasz że dwa plus dwa równa się trzy ?

Davien
czwartek, 19 września 2019, 18:13

Covax a widziałes w ogóle jak wyglada RK-3 Korsar a ak SpikeLR? Bo chyba nie skoro takie rzeczy opowiadasz:) Aha od kiedy to głowica IIR musi byc chłodzona? A może chłodzisz tez kamerę CCD? Panei Covax nawet na wiki masz ładny schemat Spike'a wiec jak widać to chyba pan uwaza że 2+2 to trzy:)

Covax
czwartek, 19 września 2019, 23:32

" ok. 1 kg mniej niż Spike LR, m.in.dzięki wyeliminowaniu dotychczasowego systemu chłodzenia głowicy " całość na https://www.defence24.pl/wielozadaniowe-pociski-spike-nowa-generacja-analiza ) coś jeszcze panie Davien ?

Davien
piątek, 20 września 2019, 15:16

Taak, tylko ciekawe że żadne zródło poza tym artykułem nie potwierdza chłodzenia w Spike'u, od Rafalela po EuroSpike, ba twierdza że głowica jest niechlodzona nawet w Spike SR:) Takze w opisie Spike LR II nie ma ani słowa ze poprzednik miął chłodzona głowice, podany jest jedynie że LR II uzywłą niechłodzonego sensora IR CCD

Covax
sobota, 21 września 2019, 14:37

Bo jak byś poszukał na stronie Mesko to byś znalazł ;-) co prawda nie azot a argon ale to chyba bez różnicy :-)

Davien
wtorek, 24 września 2019, 17:44

Sorry Covax sprawdziłem i wychodzi że ja mam rację że głowica IIR/CCD nie jest chłodzona, natomiast Mesko dostaje gorsze głowice IR/CCD. To ciekawe czemu mamy gorsze GSN?

Davien
poniedziałek, 23 września 2019, 10:58

Covax, ja jakos wolę sprawdzić w Rafaelu, to oni dostarczają kompletne głowice naprowadzające a Mesko je jedynie montuje. GSN w Polsce nie robią.

Covax
sobota, 21 września 2019, 14:10

Sprawdź poziom polonizacji Spika ;-)

O-la-la
czwartek, 19 września 2019, 10:21

Dla batalionów na Rosomakach należałoby dokończyć projekt wersji z modułem rakietowym AMUR z zestawem 4 rakiet Spike oraz do 6 rakiet Grom. OBRUM to kiedyś zaprojektował, ale oczywiście MON nie był zainteresowany takim wzmocnieniem WP. A ten system miał być zdolny do mobilnej obrony plot nawet podczas marszu z obniżonym do transportu modułem. No jak dla mnie po prostu perełka!! I co? Ano teraz MON wymyślił sobie.... rzeczone niszczyciele ale gąsienicowe! Zatem Rośki zostaną zostawione same sobie z oszałamiającą liczbą 6 wyrzutni Spike na... cały batalion Rośków! Przecież to jest chore, wręcz nienormalne - 6 sztuk wyrzutni ppk na batalion wozów????? Pod sąd decydenta o takim "nasyceniu" ppk!!

jumaty
czwartek, 19 września 2019, 07:44

poprawię: 1300 pocisków w wyrzutni i 400 mechanizmów startowych

23 mm w każdym polskim domu
czwartek, 19 września 2019, 07:14

Trochę dziwna ta wypowiedź. Zauważalne zwiększenie zasięgu Pioruna będzie trudne, chyba że mówi się raczej o mitycznym PK-6. Również nadfiolet we wcześniejszych wypowiedziach był wiązany właśnie z tą rakietą. Gdyby jednak faktycznie była tu mowa o Piorunie, to chyba (jak to u nas) coś jest nie tak. Nie czepiam sie zasięgu, bo ten jest adekwatny do innych najnowszych konstrukcji tego typu, ale już trzecie pasmo to nie jest "odkrycie Ameryki" - vide - Wierba.

Covax
środa, 18 września 2019, 22:50

Po internetach krąży taka opowieść: będziemy świadkami spektakularnego transferu technologii do "Polskich zakładów w Mielcu" i objawi nam się Javelin H ( najnowszy dla US to f/g) lub PL lub pod inną nazwą. Pocisk z matrycą z Javelina E wygrzebana z magazynów leżących za wielką wodą. O zaletach Javelina E najlepiej świadczy fakt że w 2003 roku dostał wilczy bilet od WRiA. Ale lata płyną i w wojsku pojawili się generałowie co jak słyszą "Interoperacyjny" to mają erekcję a jak słyszą dostawy Sojusznicze to już nawet ejakulację. No wracając do ppanc, Pojawi się Javelin pl albo H ( sugerujący najnowszy model ) będący składaniem seekera z Javelina E ( wygrzebane go z starego magazynu) i silnika z F/G oczywiście ten potworek będzie się zachowywał jak wykopany w 2003r. Javelin E ale będzie najpolszy i wejdzie jako pustelnik do WO. A gra się toczy o 450-550 CLU i 6-9 tys pocisków....niech archiwum będzie dla Ciebie Piracie spokojne i suche

Davien
czwartek, 19 września 2019, 11:09

Covax biorąc pod uwage że przy Javelinie Pirat to na starcie przestarzały ppk z nieskuteczna głowicą... Natomiast co do 2003r to Javelin przegrał wtedy w przetargu w Polsce ze Spike'am z ktorym wygrał w innych krajach, oba pociski sa w pełni porównywalne

dropik
czwartek, 19 września 2019, 14:36

jak mogą być porównywalne skoro javelin to tylko F&F. Nie bez powodu javelin przegrał ze spikem. Ze starymi javelinami ruskie już sobie potrafią radzić choć nie tak jak z innymi starszymi rakietami.

Davien
czwartek, 19 września 2019, 22:51

Dropik, a jak maja sobie poradzic Rosjanie z javelinem jak Sztora est bezsilna na pociski pasywne:) Spike wygral z Javelinem w Polsce, przegrał w innych krajach i tak te oba pociski sa całkiem porównywalne,

Marek1
środa, 18 września 2019, 21:20

Jak zwykle bleblanie przed kamerami. KIEDY rusza seryjna produkcja Piratów i amunicji precyzyjnej 120 i 155mm i KIEDY planowane sa dostawy dla WP ??

Sternik
piątek, 20 września 2019, 11:27

Jak przejdą badania a MON zamówi. Patrząc na Feniksa to pewnie za kilka lat.

dropik
czwartek, 19 września 2019, 10:19

stary javelin będzie najpewniej , a pirat trafi do muzeum ;) Ta władza tak działa

Davien
czwartek, 19 września 2019, 22:52

Dropik, ty na serio porównujes Pirata do javelina??

dropik
piątek, 20 września 2019, 13:59

nie porównuje. piszę że spike, którego mamy i produkujemy jest lepszy i tańszy niż javelin, który zaczyna trącić myszką.

Davien
niedziela, 22 września 2019, 00:57

Dropik, oba pociski to ten sam okres, ba Javelin jest o 15 lat młodszy od Spike'a-pierwsze SpikeNLOS to 1981r.. Oba pociski sa porównywalne , u nas wygrał Spike z javelinem, gdzie indziej odwrotnie. Panie dropik: "stary javelin będzie najpewniej , a pirat trafi do muzeum ;)". Jakos tu nie widzę nic o Spike'u ale o Piracie vs javelin.

Pytajnik
środa, 18 września 2019, 20:15

A co z rakietą p/lot PK-6 o zwiększonym do co najmniej 12km zasięgu?

Mesko Man
środa, 18 września 2019, 21:51

A gdzie 120 mln pln od MON?

Piorun
środa, 18 września 2019, 17:44

Rozwija i wprowadzać do wojska.

silvioo
środa, 18 września 2019, 17:23

Trzymam kciuki za Mesko i za długoterminowe kontrakty dla was ze strony Wojska Polskiego na zakup waszych najlepszych na świecie rakiet.

rydwan
środa, 18 września 2019, 22:23

masz nadzieje że długotermonowo nikt nie opracuje noczego nowego? kontrakty długoterminowe były ale w PRLu i jak na nich wyszliśmy każdy wie.

LAIK
środa, 18 września 2019, 17:08

Ciekawym rozwiązaniem było by zamiast spika dać pirata albo moskita (o ile powstanie i będzie przyzwoity) na BWP. Mam nadzieje, że pirat i precyzyjna amunicja 120 i 155 jak najszybciej wejdą do służby.

Gds
czwartek, 19 września 2019, 07:47

Bwp muszą być uzbrojone w niezawodne, ciężkie pociski. Niestety Pirat to nie ta kategoria.. Za to Pioruny powinny jak najszybciej trafiać na zautomatyzowane systemy, takie jak Poprad czy robot z PIAP. Silna i gęsta OPL krótkiego zasięgu wypchnie przecinika do góry w zasięg Narwi I Wisły.

czwartek, 19 września 2019, 07:45

A co miałby do roboty Pirat na nowym BWP?

Davien
czwartek, 19 września 2019, 00:16

Laik, i co tym Piratem zrobia nawet T-72A?? Osmala wieże i kadłub? bo nawet bez ERA ma mocniejszy pancerz niz Pirat głowicę.

Cine
piątek, 20 września 2019, 11:30

Chyba nie zauważyłeś że Pirat ma zdolność do atakowania od góry.

dropik
czwartek, 19 września 2019, 14:39

ale pirat ma mocniejszą głowce niz to co jest pisane. ok 700mm

Davien
czwartek, 19 września 2019, 22:54

Dropik, to może jakis dowód na to, bo chyba Mesko nie wie co mówi bo twierdzi ze Pirat ma penetrację 500mmRHA. 700mm za ERA to ma miec Moskit czyli taki, polski odpowiednik Spike LR:)

Tweets Defence24