Pierwszy rosyjski BMS wchodzi na wyposażenie

4 stycznia 2019, 15:13
SAV_6050(1)-550
Fot. mil.ru
  • Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zawarło kontrakt z koncernem Sozwezdije dotyczący pozyskania i dalszego rozwoju taktycznego systemu zarządzania polem walki (BMS).
  • YeSU TZ jest pierwszym tego typu systemem, który zostanie wprowadzony do eksploatacji w rosyjskiej armii.

YeSU TZ (Yedinaja Sistema Uprawlenija Takticzeskowo Zwena) to system zarządzania polem walki (BMS) rozwijany przez firmę Sozwezdije z Woroneża (spółkę zależną koncernu Rostec Roselektronika). Koncern ten jest przede wszystkim znany z opracowania i produkcji wielu typów systemów walki radioelektronicznej, łączności czy zautomatyzowanych systemów przesyłu danych.

Podpisanie kontraktu w dniu 22 grudnia 2018 roku w Woroneżu oznacza przejęcie specjalnego nadzoru przez Siły Zbrojne FR na dalszymi pracami związanymi z produkcją, dostawami i przygotowaniem kolejnych wersji tego systemu BMS. Sama umowa rozciągnięta jest na długi okres czasu bo aż do 2027 roku, ale nie podano żadnych jej warunków (w tym planów czasowych realizacji zadania i wielkości samych dostaw). Poinformowano natomiast, że dotychczas zakładane harmonogramy są realizowane bez przeszkód.

BMS YeSU TZ to w zasadzie modułowy kompleks w skład którego wchodzi jak na razie 11 podsystemów zarządzania przeznaczonych dla m.in. dla oddziałów/pododdziałów  artylerii, pancernych, zmechanizowanych, zmotoryzowanych, rozpoznawczych, obrony przeciwlotniczej, inżynieryjnych czy logistycznego wsparcia działań.

Jedne pierwszych testów tego systemu odbyły się już pod koniec 2010 roku na podmoskiewskim poligonie Alabino. Brała w nich udział 5 Brygada Strzelców Zmotoryzowanych. Natomiast o wprowadzenia tego BMS do eksploatacji już na początku tego roku informował minister obrony FR gen. Siergiej Szojgu.

Pozyskanie BMS dla wojsk lądowych FR znacznie wzmocni ich możliwości realizacji zadań w skali taktycznej a przede wszystkim skróci szybkość reakcji i wypracowanie decyzji na istniejące zagrożenia. Zapewni też zwiększoną świadomość sytuacyjną na szczeblu pododdziału – batalionowej grupy zadaniowej czy bardziej efektywne pozyskiwanie i obróbkę danych z poszczególnych systemów rozpoznawczych. Po raz pierwszy też w historii rosyjskie wozy bojowe mogą zostać wyposażone w doskonały środek ich wzajemnej komunikacji co niewątpliwie przyczyni się do wyeliminowania jednej z ich zasadniczych obecnie wad.

Ponadto nowy system ma być znacznie odporniejszy na różnego typu zakłócenia prowadzone w ramach walki radioelektronicznej i będących ich elementem cyberataków.

 

 

 

 

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24