Pierwszy modułowy symulator lotu w Lotniczej Akademii Wojskowej

1 grudnia 2020, 16:25
thumbnail_IMG_6484
Fot.GB Aircraft

W Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie oddano do użycia nowy symulator lotu dla samolotów Diamond Da-40/Da-42 klasy FNTP II wyprodukowany przez firmę ALSIM, dostarczony przez spółkę GB Aircraft Sp. z o.o. Jest to system służący kompleksowemu szkoleniu pilotów, teoretycznie pozwalający na realizację pełnego cyklu od zerowego nalotu do doskonalenia umiejętności dla danego typu maszyn. 

Dostawa została zrealizowana w ramach wygranego przez GB Aircraft Sp. z o.o. przetargu ogłoszonego przez LAW na wiosnę tego roku. W krótkim czasie, już 30 listopada 2020 roku odbyło się oficjalne przekazanie symulatora do eksploatacji.

Systemy tego typu obniżają znacznie koszty i podnoszą efektywność szkolenia. Można na nich przedłużać uprawnienia, przeszkolić się na dany typ samolotu, "przejść" z prawego na lewy fotel lub zdobyć kwalifikacje instruktora, ale też doskonalić swoją umiejętność pilotażu. Podczas wirtualnego lotu można zasymulować wybraną trasę lotu na konkretnym typie samolotu w każdych warunkach pogodowych o dowolnej porze dnia lub nocy. Wypracowuje się dobre nawyki lotnicze. Piloci uczą się jak najprościej, najskuteczniej oraz najbezpieczniej wyjść z nietypowej sytuacji.

Symulator ALSIM AL4X-5 jest pierwszym tego typu urządzeniem w Lotniczej Akademii Wojskowej. Posiada on modułową konfigurację kabiny z pełnym odzwierciedleniem kokpitu zarówno jednosilnikowego samolotu Da-40 jak i dwusilnikowego Da-42. Czas zmiany (konwersji) kokpitów pomiędzy poszczególnymi konfiguracjami wynosi mniej niż 10 minut. 

W symulatorze AL4X-5 zastosowano oryginalną awionikę Garmin G1000NXi oraz system zapewniający regulację temperatury i wilgotności powietrza doprowadzanego do kabiny załogi (kokpitu). Oznacza to zarówno pełną zgodność z "realnym" płatowcem jak też wysoki komfort pracy. Symulator będzie wykorzystywany w szkoleniu do licencji PPL(A), CPL(A), uprawnień IR i PBN na samolotach Da-40 i Da-42.

image
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Andrzej
środa, 2 grudnia 2020, 10:59

Nam trzeba symulatora dla marynarki, będzie idealnym środkiem treningu dla marynarzy bez statków. Można zapodać futurystyczny statek z super wyposażeniem. Będzie to działać antystresowo dla marynarzy. Być może przyszłe starcia marynarki będą rozgrywane w wirtualnym świecie, wtedy będziemy mieli szanse.

Tani
czwartek, 3 grudnia 2020, 02:33

W sumie ruscy maja to samo tylko dwusilnikowe. Oni szkola na tym pilotow samolotow wielosinikowych i montuja je u siebie. Musi byc dobre bo austriackie.

Tweets Defence24