Pierwszy lot F-15EX. Możliwa dostawa przed czasem [WIDEO]

4 lutego 2021, 11:59

Jak poinformował producent, pierwszy z dwóch samolotów F-15EX zamówionych u Boeinga dla USAF został oblatany przed czasem co będzie oznaczało, że obydwie maszyny zostaną najprawdopodobniej dostarczone przed czasem, jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

W czasie pierwszego lotu pilot testowy Matt Giese sprawdził działanie pokładowej awioniki, oprogramowania i poszczególnych systemów. Obydwa samoloty to pierwsze z zamówionej w lipcu ubiegłego roku ósemki F-15EX, najbardziej zaawansowanego wariantu legendarnego myśliwca F-15, jaki kiedykolwiek powstał.

Ich koszt to – bagatela – 1,2 mld USD, ale wliczają się w niego koszty prac rozwojowych i wdrożenia nowej wersji samolotu do produkcji. W tym roku ma zostać zamówionych kolejnych 12 egzemplarzy. Pentagon związany z tymi samolotami program wycenia łącznie nawet na 23 mld USD. Kwota ta dotyczy zapewne maksymalnej zakładanej liczby maszyn, czyli 144 egzemplarzy i wydaje się, że mogłyby one zostać dostarczone w ciągu najbliższej dekady. Plan minimum to z kolei 76 samolotów, które pojawiłyby się w linii w ciągu pięciu lat.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Reklama

Pośpiech w dostawie tych samolotów nie dziwi. W obliczu ujawnieniu program NGAD (Next Generation Air Dominance), którego efektem będzie prawdopodobnie nowa maszyna przewagi powietrznej – następca F-15C i w dalszej perspektywie F-22A - nie jest takie pewne ile F-15EX zostanie zamówionych. Samoloty te mają bowiem docelowo kosztować po około 80 mln USD za egzemplarz przy zakupie 144 maszyn bądź około 120 mln przy zakupie 76. A zatem drożej, albo podobnie jak masowo produkowane F-35. Co warte podkreślenia godzina lotu F-15EX ma kosztować tylko 27 tys. USD. W przypadku Lightninga II wskaźnik ten waha się obecnie nieco powyżej 35 tys. USD.

F-15EX pomimo zastosowanych rozwiązań nadal pozostaną jednak samolotem generacji 4+.  W Pentagonie istnieją w związku z tym poważne wątpliwości co do tego czy warto inwestować w takie platformy. Szczególnie, że pieniędzy w dobie zbrojenia się przeciw Chinom brakuje i od dawna mówi się, że trzeba wydawać je jak najbardziej racjonalnie. Niewykluczone, że w związku z tym Departament Obrony uzna, że efektywniej pieniądze z program F-15EX mogłyby zostać przeznaczone albo do szybszej rozbudowy floty F-35 (co w świetle ostatnich zastrzeżeń może być jednak wątpliwe), albo szybszego wdrożenia samolotu NGAD.

Program F-15EX to walka nawet o większa stawkę niż zamówienie 76 czy 144 maszyn. W sierpniu pojawiła się informacja o rozważaniach na temat zastąpienia nim także myśliwca bombardującego F-15E Strike Eagle. Mogłoby to zwiększyć zamówienie o dalszych 150-200 egzemplarzy i wpłynąć na… zmniejszenie zamówień na F-35A dla US Air Force.

Tego rodzaju rewelacje mogą być wywieraniem nacisku na produkującego F-35 Lockheed Martina. Podobnie zresztą jak rewelacje o możliwości przeniesienia w przyszłości części planowanych zamówień z Lightninga II przez myśliwiec NGAD.

W każdym razie Boeing stara się budować F-15EX solidnie i na czas, a nawet jak obecnie – wyrabiać się przed czasem. Tak aby maksymalnie dobrze wypaść w oczach Pentagonu. Zapewnić mu to może nie tylko kolejne kontrakty i pieniądze, ale także przedłużenie o wiele lat funkcjonowania linii produkcyjnej F-15, która do niedawna jeszcze działała wyłącznie dzięki zamówieniom zagranicznym z Kataru, Arabii Saudyjskiej i Singapuru. F-15EX promowany jest także na rynku indyjskim, gdzie konkuruje z maszynami rosyjskimi i francuskimi, ale też z F-21 - będącym zaawansowaną wersją F-16V przeznaczoną właśnie dla Indii.

KomentarzeLiczba komentarzy: 307
ree
poniedziałek, 24 maja 2021, 04:06

w newadzie stoja setki gotowych kadlubow

Ja
poniedziałek, 15 lutego 2021, 11:22

A my poczekamy 10 lat na f35 beznadziejny samolot gdy juz będzie wchodzil w końcu 6 generacja. Nie umiemy kupować eh

j 23
czwartek, 11 lutego 2021, 19:04

tradycyjnie wielkie bummmm , "genialnej amerykańskiej myśli technicznej". to "cudo" pt. f 35 skończy szybciej na śmietniku niż f 117, którego złom można podziwiać w belgradzie. Kolejne "cacko" RAH-66 comanche .15 letni program pochłonął około 48 mld USD, śmigłowiec nigdy nie wszedł do produkcji

RK
poniedziałek, 15 lutego 2021, 10:25

J23 uważasz więc że gdyby uzbroić się w szybowce było by taniej i lepiej oraz mniej złomu??? gratuluje myślenia , rozwijaj je i kontynuuj!!!

F-15EX deklasuje F-35.
piątek, 12 lutego 2021, 09:40

Okazuje sie, że Turcy też nie chca tego szmelcu, wola modernizować i dokupic nowe F-16. Artykuł na Defence 24 pod tytułem: "Turcja gotowa do kompromisu ws. S-400. „Model grecki”. Tak leci: "Turcy nie chcą w zamian powrotu do zakupu F-35, a jedynie zniesienia sankcji na amerykańskie uzbrojenie, które eksploatują już teraz.", i dalej: "Wycofanie się z F-35A wpisuje się z kolei w decyzję Turków o przedłużenia żywotności F-16C/D i wyprodukowaniu dodatkowych 30 samolotów. Zgodnie z ostatnimi informacjami maszyny te mają służyć do czasu zastępowania ich krajowym myśliwcem T-X, co nastąpi zapewne w latach 30.".

Trzezwomyslacy
niedziela, 21 lutego 2021, 15:46

Tia nie chciała i dlatego wynajeła amerykański firmę lobbystyczną w celu nacisków na oblokowanie zakazu zakupu F35. Zaplacą 750 mln dolców za sam lobbing

F-15EX deklasuje F-35.
poniedziałek, 22 lutego 2021, 06:42

A to zdanie z artykułu dotyczałeś? Defence 24, artykuł pod tytułem "Turcja nadal walczy w sprawie swoich F-35". Cytuje: "Co więcej, dla strony tureckiej równie ważne ma być walka o interesy własnych firm zbrojeniowych zaangażowanych w program Joint Strike Fighter F-35 Lightning II.". I zapłaca on 750 TYSIĘCY a nie milionów za lobbing. " Jak wskazał Reuters chodzić ma dokładnie o firmę prawniczą Arnold & Porter, która miała uzyskać kontrakt w zakresie „strategicznego doradztwa i pomocy” w ramach sześciomiesięcznego kontraktu o wartości 750 000 USD, który rozpoczął się w tym miesiącu". Za F-35 zapłacili już ponad miliard USD, więc te 750 tysięcy to na "waciki". Zapłacili, zainwestowali, do chcą tego co im sie należy.

Stary zgred
piątek, 12 lutego 2021, 15:32

Rzeczpospolita donosiła: "Minister obrony Turcji, Hulusi Akar we wtorek oświadczył, że doniesienia jakoby Turcja miała zamiar kupić rosyjskie myśliwce Su-35, są nieprawdziwe. - Doniesienia, że Turcja kupi myśliwce Su-35 są nieprawdziwe. Jesteśmy partnerami w programie F-35. Chcemy, aby zagwarantowano nam realizację naszych praw - powiedział minister cytowany przez rosyjską agencję TASS. 25 października turecki dziennik "Daily Sabah" napisał, że Ankara i Moskwa są bliskie podpisania umowy na zakup przez Turcję 36 myśliwców Su-35.  Jednocześnie Turcja i Rosja miały rozmawiać o produkcji elementów rosyjskich samolotów w Turcji. Z kolei 22 października szef rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej, Dmitrij Szugajew, mówił, że jest za wcześnie, aby mówić o negocjacjach w sprawie dostaw myśliwców Su-35 i Su-57 do Turcji. Jednak - jak dodał - konsultacje w tej sprawie trwają. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, nie wykluczył, w czasie sierpniowej wizyty w Moskwie, że Turcja może kupić rosyjskie Su-35 i Su-57 zamiast F-35. Zakup amerykańskich F-35 przez Turcję stoi pod znakiem zapytania w związku z zakupem przez Ankarę rosyjskich systemów rakietowych S-400. Biały Dom oświadczył latem, że w związku z finalizacją zakupu S-400 przez Turcję dalsze zaangażowanie Ankary w program F-35 jest niemożliwe." Prawda panie manipulant jest taka, że Turcja została definitywnie wyrzucona z programu F-35 i dlatego nie ma wyboru jak modernizować F-16. Jednak Turcy wolą zmodernizowane F-16 niż rosyjskie nowe Su-35 i Su-57.

poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:58

Z powodu braku silników ogrnaiczona zostanie liba pokazów dawanych przez F-35 Demo team. „Air Force Cuts Back F-35 Demo Performances Due to Engine Shortage”. Czyli cudak ma kolejne problem, teraz z silnikami. Co prawda na dzień dzisiejszy napisali, że nie zagraża to bezpieczeństwu lotów. Ale jak widać, odnośnie F-35 pojawiaja sie coraz ciekawsze informacje. Cytuje: “The F-35A Joint Strike Fighter will participate in fewer air shows this year as military leaders deal with an engine shortage for the fifth-generation stealth jet. Bloomberg News reported this week that there is a growing shortage of F135 engines, which are manufactured by Pratt & Whitney, now owned by Raytheon Technologies Corp. Air Combat Command, or ACC, which oversees fighter aircraft units, has scaled back its 2021 air show requirements for the F-35 to ensure availability of jets for deployments and training. It has cut about eight performances, according to Bloomberg. "The leadership team here is focused on a comprehensive recovery plan to mitigate the readiness impact to our F-35 operational units," Pentagon spokesman John Kirby said Friday. Since August 2020, Pentagon senior leadership has been "actively engaged" on F-35 engine availability issues, he said during a press briefing. "They don't deem the engine issues right now to be a safety of flight issue, but maintenance inspections are resulting in unscheduled engine removal." I tak dalej…

sobota, 13 lutego 2021, 16:57

Defence Newn donosił wczoraj o problemach z silnikami F135 z F-35.

Pilot Wojskowy
czwartek, 11 lutego 2021, 17:54

Ech piękne maszyny.. żeby Polska miała takich przynajmniej z 20..a najlepiej z dwie eskadry(32)...

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 13 lutego 2021, 01:00

Piękne to fakt ale jak by byłe jeszcze zintegrowane z Meteorem to by była bajka, bez tego bajki nie ma.

Przemo
sobota, 13 lutego 2021, 14:27

Wystarczyłoby zintegrować nasze F-16 z MBDA Meteor i kupić ze 400 sztuk Meteorów, to by kosztowało w sumie mniej więcej 500 mln . Wzrost siły lotnictwa byłby ogromny.

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:53

Nie przesadzajmy, ilość naszych F-16 jest śladowa i nadaję się do obrony 1 województwa i to nie najwiekszego oczywiście przez 1 dzień, te meteory niewiele by zmieniły po za tym wieki brat z USA któremu nasi rządzący robią ciągle łaskę nie pozwoli na to! bo przecież kupujemy już od niego amramy po 10 000 000 PLN sztuka.

Pirx
wtorek, 9 lutego 2021, 20:12

Najciekawsze jest to jak koncerny zbrojeniowe podnoszą ceny swoich produktów i jak wszyscy na świecie traktują to jako coś normalnego. Cytat: godzina lotu F-15EX ma kosztować tylko 27 tys. USD. Super... O kosztach wykorzystanego uzbrojenia nie ma co wspominać. Rozumiem, że uzbrojenie musi kosztować. Rozumiem, że wszystko jest drogie. Ale rozumiem też, że wielkie koncerny zarabiają potworne pieniądze na zbrojeniach i trzeba jednak nie dać się zwariować.

Jan
sobota, 6 lutego 2021, 19:50

Początek końca F-35, nielota z małymi skrzydełkami i malutkim zasięgiem, niewielkim udżwigiem uzbrojenia i wielu wad konstrukcyjnych.

Wku
wtorek, 9 lutego 2021, 12:10

..... i kolejką chętnych z całego świata i z pod każdej szerokości geograficznej:) Ale oni pewnie się nie znają bo nie czytają tutejszego forum ;)

sobota, 13 lutego 2021, 07:41

No nie dokońca. USA wznawia produkcję F-16, Turcja woli F-16 i nie chce F-35, teraz dochodza problemy z silnikiem, a dokjładnie ich brak.

czytelnik D24
sobota, 13 lutego 2021, 21:06

Ale się plączesz w tych kłamstwach. Turcja nie "nie chce" F-35 tylko została wyrzucona z programu a modernizacja F-16 jest tego bezpośrednim następstwem jako brak jakichkolwiek alternatyw.

niedziela, 14 lutego 2021, 15:21

Jeszcze będa się na kolanach Turcji prosić, żeby kupili te F-35. Poza tym przeczytaj Artykuł na Defence 24 pod tytułem: "Turcja gotowa do kompromisu ws. S-400. „Model grecki”. Tak leci: "Turcy nie chcą w zamian powrotu do zakupu F-35, a jedynie zniesienia sankcji na amerykańskie uzbrojenie, które eksploatują już teraz.", i dalej: "Wycofanie się z F-35A wpisuje się z kolei w decyzję Turków o przedłużenia żywotności F-16C/D i wyprodukowaniu dodatkowych 30 samolotów. Zgodnie z ostatnimi informacjami maszyny te mają służyć do czasu zastępowania ich krajowym myśliwcem T-X, co nastąpi zapewne w latach 30.".

Kuba
poniedziałek, 8 lutego 2021, 07:47

Jasiu, ale żeś wiedzą błysnął.

Trol
niedziela, 7 lutego 2021, 18:27

Ten mały udźwig to żart? Z zewnętrznymi pylonami f35 poniesie więcej niż su 35. A powierzchnię nośna ma większą niż mig 29.

Marcin
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:43

więcej udżwignie tylko że paliwa zabierze na kwadrans lotu i musi byc natychmiast zatankowany, stąd dla USNavy jest praktycznie bezwartościowy. Powierzchnia nośna może i większa tylko masa znacznie wyższa etc. To nie jest z resztą nigdy nie był samolot walki powietrznej.

wtorek, 9 lutego 2021, 06:31

Te fanbojki nie znają pojęcia takiego jak współczynnik obciążenia powierzchni nośnej. Dopatrzyli się wiki, że F-35 ma powierzchnię skrzydeł większą od MiGa-29 to dl nich juz musi być bardziej manewrowy.

wert
wtorek, 9 lutego 2021, 12:46

fanbojkom wystarczy że F-35 pozdejmuje sowieckie latadełka na dystansie a latadełka nawet nie będą wiedzieć skąd tu gleba

wtorek, 9 lutego 2021, 14:50

Pozdejmuje, o ile naprawia ekran dotykowy, hełm pilota i reszte z 871 wad...

piątek, 5 marca 2021, 15:37

a to już nie 900?

chateaux
poniedziałek, 8 lutego 2021, 16:27

Jedynym samolotem walki powietrznej w usa jest dxis f23

bekaaa
piątek, 5 marca 2021, 15:39

Niema niczego takiego jak "f23". Był YF-23 - prototyp, a nie zaden samolot do walki. A co to jest "dxis"?

Czysta prawda
środa, 10 lutego 2021, 11:57

F-23 skończył się na prototypach...aczkolwiek szkoda. Był wspaniałą maszyną V (wręcz plus) generacji. Przegrał z YF-22 przez wyższą cenę i (podobno) gorszą manewrowość, która wynikała głównie z braku ruchomych dysz silników. Była jeszcze znikoma nadzieja,że F-23 weźmie US Navy,ale tam wybrano modernizację sprawdzonego Horneta, czyli maszyny jedynie z elementami stealth. Krótko mówiąc szkoda, każdy kto śledził losy programu następcy F-15, chyba się ze mną zgodzi. Tak niesamowite maszyny jak F-23 , nie powinny kończyć się na prototypach.

czwartek, 11 lutego 2021, 06:39

YF-23 przegrał też między innymi dlatego. że LM obiecał, że F-22 będzie mniej czasochłonny i tańszy w eksploatacji niż F-15C. A jak wyszło, każdy wie, F-22 nosi przydomek "Hangar Queen". Poza tym YF-23 charakteryzował sie lepszym zasiegiem, lepszym supercruise, duzo lepszym stealth. Był nieznacznie słabiej manewrowy ale tylko w zakresie niskich prędkości.

wtorek, 9 lutego 2021, 12:11

Niema czegoś takiego jak "f23". I Nigdy nie było.

Ja
poniedziałek, 8 lutego 2021, 15:07

Skad info ze na kwadrans lotu? Oczywiscie wiadomo ze to bzdura wymyslona przez ruskich troli, ale tak z ciekawosci. Skad te 15 minut? :)

wtorek, 9 lutego 2021, 00:36

Jak w US NAVY to z lotniskowców są limity masy startowej.

Marcin
wtorek, 9 lutego 2021, 11:18

Tyle że F-35C nie może startowac z dopalaniem bo ogon sobie przypali w locie też limit kilkunastu sekund. Generalnie to samolot poddżwiękowy

czytelnik D24
sobota, 13 lutego 2021, 21:09

No popatrz ty. Na yt znalazłem filmy jak F-35C startują z lotniskowca z włączonym dopalaczem. Jak to wytłumaczysz?

wtorek, 9 lutego 2021, 14:51

Zaraz ci Th vel Jaca strzeli gotowca i wytłumaczy, że nie msz racji...

KPPL
sobota, 6 lutego 2021, 14:48

Drogie lecz dla Polski bardziej potrzebne niż f-35. To są prawdziwe myśliwskie samoloty stworzone do pełnoskalowego konfliktu.

vvv
poniedziałek, 8 lutego 2021, 13:36

dla Polski f-35 to najlepszy wybór bo może latać w strefie wrogiego OPL a f-15ex juz nie

wtorek, 9 lutego 2021, 08:50

To sobie nim polatają w strefie OPL to zobaczysz jak długo się w powietrzu utrzymasz no może że nad krajami który nie ma dobrej OPL

zenek
poniedziałek, 8 lutego 2021, 20:29

Dlatego ćwiczenia zima 2020 zakończone na szóstkę, F-35 rozgromiły OPL czerwonych zbombardowały ich wojska i niebiescy dotarli do Moskwy.

dim
poniedziałek, 8 lutego 2021, 19:09

Dziś BYĆ MOŻE może, za lat 10 tym bardziej już nie na pewno będzie mógł, za lat 15 prawie na pewno już tak niezauważony nie polata... Czyli mówisz za ile lat osiągną w Polsce gotowość bojową ? Nie, nie jestem przeciw temu zakupowi, jednak proporcje wydają mi się zupełnie nie te optymalne.

W3-pl
sobota, 6 lutego 2021, 18:40

Jeden trafiony z ziemi biedniutkiego jemenu, Bez jedzenia za to z pick-upem podobno + rakieta-27 niezwykle podobna do aim7 sparrow. Czyli ala Vietnam wojna. Ale potwierdza trafienie trafiony

andys
sobota, 6 lutego 2021, 09:39

" W przypadku Lightninga II wskaźnik ten waha się obecnie nieco powyżej 35 tys. USD." Jako czlowiek starszej daty, pomyslałem sobie, ilu ludziom można byłoby kupić za te pieniadze obiad,ile wykopac studni z woda, ile szkół można by wybudować ......

On
poniedziałek, 15 lutego 2021, 11:30

Rosjanie powinni wypuszczać awionetki nad granice. Polacy do przechwycenia F35 i bankructwo po roku

wtorek, 9 lutego 2021, 12:13

I ci wszyscy ludzie studnie i szkoly zastąpili by F-35?

Marcin
poniedziałek, 8 lutego 2021, 16:22

Ilu pacjentów na covid można by wyleczyc za pół miliarda zlotych utopionych w karabinki Grot ?

DrHouse
wtorek, 16 lutego 2021, 16:50

Żadnego. Nie ma pacjentów chorych na Covid. W Polsce, podobnie jak na całym świecie chorujemy głównie "na testy PCR" , o których sam ich twórca napisał , że nie nadają się do celów diagnostycznych. Trudno wyleczyć z czegoś, co nie daje specyficznych objawów żadnej choroby, poza.. wynikiem "testu" . PS. Tymczasem wg danych polskiego rządu np. taka sezonowa grypa została w Polsce zlikwidowana aż w 86%, i to zobacz, kompletnie bez szczepionek, których ten "dobry" rząd nie zdołał od jesieni 2019 zakupić i sprowadzić do Polski. Ale "na szczęście" wybuchła w tym samych czasie "ta" epidemia, więc szczepionki na grypę nie były potrzebne. Ot taki medyczny c u d????

Czysta prawda
niedziela, 7 lutego 2021, 10:23

O naiwności. Przekaż swoje przemyślenia wielkim tego świata i poproś o rozbrojenie Rosji, USA, Chin,etc.

fefe
sobota, 6 lutego 2021, 22:04

I pomyśl sobie że myśli tak Polak obywatel kraju który 3 razy znikał z mapy i był jednym z najbardziej poszkodowanych państw IIWW. Teraz na utrzymanie wojska płacimy w złotówkach po to żeby za kilka kilkanaście lat nie musieć płacić kilka kilkanaście razy więcej w rublach albo markach

Ech
poniedziałek, 15 lutego 2021, 11:30

I znów czekać na pomoc sojusznika

wtorek, 16 lutego 2021, 16:51

Raczej tylko tacy jak ty czekają. Normalni i patrioci wola się zabezpieczać.

SOWA
poniedziałek, 8 lutego 2021, 21:24

Albo realizować kolejnego planu sojuszniczego w ramach bajońskich sum jak za Napoleona.

niedziela, 7 lutego 2021, 15:09

W markach?

Jaro
niedziela, 7 lutego 2021, 09:21

trafie w 10

Eee tam
piątek, 5 lutego 2021, 09:11

Ten filmik jak z pokazów retro maszyn

Olgino
czwartek, 4 lutego 2021, 16:28

I nie rozbił się w pierwszym locie jak ten nielot SU-57?

us man
czwartek, 4 lutego 2021, 20:37

Ha ha 15 stka jest piękna no 14 była piękniejsza Tak trzymać

Czysta prawda
niedziela, 7 lutego 2021, 10:25

Zgoda w 100%. Tomcat był najpiękniejszą maszyną , jaka dotychczas latała. Szkoda,że przedwcześnie wysłali go na emeryturę...Ale zostaje zawsze do obejrzenia "Top gun".

chateaux
poniedziałek, 8 lutego 2021, 16:33

To byla bardziej skomplikoeana sprawa, zwiazana z Grummanem, a raczej jego wrogim przejeciem przez Northopa. Generalnie dosc skomplikowana sprawa, o ktorej napisano juz książki.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 19:59

Ile można.... Grumman zwyczajnie zbankrutował a o zakup tej firmy starał sie Northrop i martin marietta, Northrop zwyczajnie dał więcej.

lot
czwartek, 4 lutego 2021, 18:25

Pięćdziesięcioletnie konstrukcje się nie rozbijają.

biały
czwartek, 4 lutego 2021, 18:23

f-15 to maszyna która doskonale się sprawdza od kilkudziesięciu lat , a nie nowy samolot którego wady będą się ujawniać w ciągu kilku najbliższych 5 , 10 lat ... F-15 ex to udoskonalona wersja doskonałego samolotu f-15 więc nie widzę najmniejszego powodu dla którego doskonała ulepszona maszyna miała by się rozbić

chateaux
poniedziałek, 8 lutego 2021, 16:39

Dlatego ze ma bardzo duzo nowych urzadzen. Z ktorych kazde moze zawiesc

Dobromir
czwartek, 4 lutego 2021, 15:52

niech go jeszcze psikną farbą antyradarową!

Fanklub Daviena
piątek, 5 lutego 2021, 15:41

Nie raz o tym pisałem: rozpatrywanie RCS maszyn przenoszących uzbrojenie zewnętrznie jest dywagacją czysto akademicką, nie mającą praktycznie realnego znaczenia.

Vege
poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:32

Hmm dlatego też dla F-18 Boeing wymyślił coś takiego jak EWP, co by ta dywagacje zrobić mniej akademicką...

Gnom
czwartek, 4 lutego 2021, 22:15

A jak sądzisz, czym jest malowany? Myślisz, że współczesne farby maskujące maskują samolot tylko optycznie? Nie jest to pokrycie z F-35 ale i tak zmniejsza odbicie.

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 09:39

Ale nie tak dużo, dlatego w Stanach F-15X ma być jedynie do obrony kontynentu amerykańskiego przed bombowcami itp. RCS dla F-15A/C wynosiło ok 25m2 wiec więcej niż dla Su-27.

Herr Wolf
sobota, 6 lutego 2021, 11:51

Co jest synku z Indiami?! Dopiero twierdziłeś że rezygnują z miga29 na lotniskowca a oni kupują 21 nowych i moderkę dla 59 szt.jak i 12 su i 6 ka31. Tyle są warte twoje wróżby hahaha..

sobota, 6 lutego 2021, 13:36

On tez twierdził, że F-35 jest tani a USA juz nigdy nie kupią F-16 Hihihihi...

poniedziałek, 15 lutego 2021, 08:53

To ile ty F-16 kupili Amerykanie?

wtorek, 16 lutego 2021, 06:15

A jakie ramy czasowe cię dokladnie interesują? Po przez te 47 lat od oblotu to kupili oni tych F-16 kilka tysięcy.

AlS
piątek, 5 lutego 2021, 17:11

GS.o podaje minimum 10m2 w przypadku F15E. Silent Eagle miał mieć 0.1 m2 w przedniej półsferze i maksymalnie 1m2 z innych kątów. We wlotach do silników umieszczono reflektory, podobne do F/A18 E/F Block 3, które rozpraszają promieniowanie radarowe na pokryciach RAM we wnętrzu kanału, zamiast je kierować z powrotem do nadajnika. Szyba owiewki kabiny jest napylona złotem, a szczeliny paneli poszycia wypełniono przewodzącym uszczelniaczem. Kratki wentylacji systemów zastąpiono siatkami, działającymi na zasadzie ekranów Faraday' a. To daje bardzo duże obniżenie echa. Echo boczne mogłoby być mniejsze, ale z uwagi na koszty zrezygnowano z zamontowania usterzenia pionowego pod kątem - tak jak w F18, czy F35. F15EX nie odstaje pod względem RCS od europejskich 4+.

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:02

Podawałem RCS dla F-15C/D nie dla F-15E Przyjmujac te 10m2 dla F-15E i biorąc pod uwage ze F-15EX to wersja F-15QA to nie będzie miał RCS jak Silent Eagle ale zapewne do jakichś 2-3m2 by zjechali. Chociaż patrząc co wyciagneli z przodu na B-1B czyli RCS 1.45m2......

Gnom
piątek, 5 lutego 2021, 14:06

Oj, cos ci się pomyliło, dopuszczasz gorsze parametry sprzętu "Made in USA" niż "Sdiełano w SSSR"? Ale fakt, z podwieszonym uzbrojeniem na maksa pewnie owe 25 m2 by miał i w momencie wchodzenia Su-27 to by po dupie dostał.

piątek, 5 lutego 2021, 15:45

Nie wydaje mi się. Su 27 w chwili wprowadzania był nieporozumieniem. Dopiero później go usprawniono. I pewnie był niezłym samolotem w czasie świetności

Gnom
niedziela, 7 lutego 2021, 16:05

Nie myl z T-10 jako prototypem z ostrołukowymi kształtami. Po otrzymaniu nowych danych o F-15 przeprojektowali samolot i do produkcji wszedł już zupełnie inny niż pierwsze prototypy, z których jeden stał na Chodynce.

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:03

Su-27 miał RCS 15m2 co zmniejszono do połowy w Su-30/35.

poniedziałek, 8 lutego 2021, 06:35

Nie. RCS Su-35 to 1 - 3m2. Doucz się.

piątek, 5 marca 2021, 15:44

A stealth nie działa i jest nie potrzebny. Po co Rosjanie mięli by się przejmwać RCS?

GB
piątek, 5 lutego 2021, 12:39

Davidku, widzę, że nawet kiedy trzeba to amerykańskie produkty potrafisz zdyskredytować. Ale i tak nie zakrzyczysz faktu, że F-15EX buje indyczka F-35 praktycznie pod każdym względem.

Stary zgred
piątek, 5 lutego 2021, 23:37

Naprawdę panie Ekspert? Jakoś dowódcy US Air Force jak np. szef sztabu U.S. Air Force gen. David Goldfein mają zgoła inne zdanie. Ten ostatni wyraził się kiedyś jasno: "gdybym miał odpowiednie fundusze, kupiłbym same F-35". F-15EX to model który powstał po modyfikacji ponad 40-letniej konstrukcji, a samolot F-35 to konstrukcja 5. generacji która została zaprojektowana od podstaw z wykorzystaniem najnowszych technologii.

poniedziałek, 8 lutego 2021, 06:36

A czy wtedy ten generał wiedział jakim bublem jest F-35? Z którego roku jest ta wypowiedz?

Stary zgred
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:41

Polecam artykuł w TNI p.t. "Forget About the F-15X: This Retired General Says Embrace the F-35 (Or Else)".

Jaca
środa, 10 lutego 2021, 11:40

Stary artykuł, z 2019 roku? czy generał wiedział wtedy, jaki bedzie F-15EX? Chyba nie, boi w artykule mowa o F-15X, nawet słowoem nie wspomniano o F-15EX? Pan Generał wiedział, czy był sobie nawet w stanie wyobrazić, że w 2021 roku rozważane będzie wznowienie produkcji F-16 celem zastapienia F-35? tak to własnie jestm jak sie powołujesz na stare artykuły Panie Stary Zgred.

Stary zgred
czwartek, 11 lutego 2021, 00:21

Że tak zapytam. Ile jeszcze nicków panie Expert vel Fan zademonstrujesz na tym forum? Jesteś bardzo ciekawym przypadkiem. Hmm... artykul z 2019r. uważasz za stary i nieaktualny? Bardzo ciekawe bo F-35 był na nieco wcześniejszym etapie rozwoju i wymagał więcej prac niż dzisiaj, a F-15X to jednomiejscowa wersja dwumiejscowej EX - to konstrukcje ponad 40 letnie po liftingu o czym pisze generał. Emerytowany generał USAF który przez 40 lat latał na F-15 nie pozostawia żadnych złudzeń jaka maszyna została stworzona na miarę zagrożeń XXI wieku. Różnica pomiędzy generacją 4 a 5 to różnica pokoleniowa i nie można w ogóle porównywać tych dwóch konstrukcji. F-15EX to model który powstał po modyfikacji ponad 40-letniej konstrukcji, a samolot F-35 to konstrukcja 5. generacji która została zaprojektowana od podstaw z wykorzystaniem najnowszych technologii. Generał mówi wprost i wystarczająco jasno jaka jest różnica pomiędzy F-35, a nowym F-15X. Zaprojektowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie Sił Powietrznych F-15 został przeznaczony wyłącznie do misji przewagi powietrznej. Po raz pierwszy został zaprezentowany na początku lat 70-tych. Podobnie jak P-51 i F-86, które były najlepszymi myśliwcami przewagi powietrznej swojej epoki, F-15 był największym powietrzno-powietrznym myśliwcem swojej generacji - lat 80-tych i 90-tych. Jednak, podobnie jak P-51 i F-86 zostały pokonane przez F-15, tak teraz F-15 został pokonany przez bardziej zaawansowanego wojownika F-35. Podobnie jak starsze odpowiedniki samolotów, F-15 jest myśliwcem zbudowanym z myślą o zagrożeniach z jego okresu czasu -  XX wieku. Nie jest wojownikiem zbudowanym w oczekiwaniu na to, jakie zdolności potrzebne są do przetrwania w XXI wieku. Średni wiek samolotów amerykańskich sił powietrznych, w tym samolotów myśliwskich, jest obecnie rekordowy ze względu na restrykcyjne budżety obronne dawnych administracji. Dlatego też dla USAF jest bardziej niż kiedykolwiek potrzebny zaawansowany technologicznie, wysoko przeżywalny na polu walki myśliwiec, który zapewnia maksymalną wydajność w ramach alokacji budżetowych, a co ważniejsze, może być nadal modernizowany dzięki najnowocześniejszej technologii. Mądrze, amerykańskie siły powietrzne zainwestowały w F-35 Lightning II, najbardziej zaawansowany na świecie wielozadaniowy operacyjny samolot myśliwski. Ten  samolot piątej generacji przekształca walkę powietrzną z charakterystyczną prędkością, zasięgiem i pojemnością broni w połączeniu z niewidzialnością, możliwościami czujników, łączeniem informacji i łącznością sieciową, co zapewnia bezprecedensową zdolność do walki. Chińskie i rosyjskie zagrożenia ziemia-powietrze i powietrze-powietrze mnożą się pod względem ilości, zwiększając możliwości i wdrażając je w krytycznych obszarach interesów USA. Aby przetrwać w nowoczesnej przestrzeni bitewnej, samolot musi mieć zdolności utrudnionego wykrycia, zaawansowaną 360-stopniową obserwację przestrzeni powietrznej przez sensory, zaawansowane zdolności do prowadzenia wojny elektronicznej i możliwość łączenia się z jednostkami morskimi, powietrznymi i kosmicznymi w czasie rzeczywistm. F-35 robi wszystkie te rzeczy - F-15X nie może zrobić żadnego z nich - mówi doświadczony amerykański generał. Z takiego samego założenia wychodzą dowódcy US Air Force. Szef sztabu U.S. Air Force gen. David Goldfein wyraził się jasno: "gdyby miał odpowiednie fundusze, kupiłby same F-35. Ale podległe mi siły muszą posiadać odpowiednie zdolności, a F-15 będą do tego odpowiednie". F-15EX ma być uzupełnieniem F-35 w misjach bojowych, a nie odwrotnie. Dostawy F-15X/EX miałyby bowiem zapewnić odświeżenie floty samolotów myśliwskich F-15 i utrzymanie zdolności amerykańskich sił powietrznych. Mówił o tym wspomniany przeze mnie gen. David Goldfein, który stwierdził, że "przy podjęciu decyzji o możliwym kupnie F-15 chodzi o utrzymanie w służbie koniecznej liczby maszyn, niezależnie od ich generacji. Oba typy - F-15 i F-35 - dobrze się uzupełniają. Odświeżenie floty F-15C jest niezbędne - sił powietrznych nie stać na utratę zdolności oferowanych przez te maszyny. Mamy zamiar odświeżyć flotę F-15 i kontynuować rozbudowę stanu posiadania F-35, to niezależne od siebie".

piątek, 12 lutego 2021, 09:42

Okazuje sie, że Turcy też nie chca tego szmelcu, wola modernizować i dokupić nowe F-16. Artykuł na Defence 24 pod tytułem: "Turcja gotowa do kompromisu ws. S-400. „Model grecki”. Tak leci: "Turcy nie chcą w zamian powrotu do zakupu F-35, a jedynie zniesienia sankcji na amerykańskie uzbrojenie, które eksploatują już teraz.", i dalej: "Wycofanie się z F-35A wpisuje się z kolei w decyzję Turków o przedłużenia żywotności F-16C/D i wyprodukowaniu dodatkowych 30 samolotów. Zgodnie z ostatnimi informacjami maszyny te mają służyć do czasu zastępowania ich krajowym myśliwcem T-X, co nastąpi zapewne w latach 30.".

Stary zgred
piątek, 12 lutego 2021, 15:55

Turcja była blisko decyzji nabycia 36 Su-35, a podpisanie umowy miało zostać ogłoszone do końca 2019r. . Niestety po analizach przeprowadzonych w Turacji okazało się że Su-35 nie ma czego szukać w powietrzu z F-35 i dlatego odstąpiono od tego zamiaru o czym poinformował tureckie media ich minister obrony. Dlatego Turcja zintensyfikowala starania o cofnięcie zakazu sprzedaży do ich kraju przez USA samolotów F-35. Osobiście jak informuje Sputnik Erdogan pofatygował się do Waszyngtonu prosząc Trumpa o cofnięcie zakazu sprzedaży F-35 do Turcji. Rezygnacja Turcji z zakupu 36 samolotów Su-35 i odrzucenie propozycji zakupu Su-57 wraz z kooperacją w produkcji części do niego oraz wyprawa Erdogana do USA w sprawie F-35 jest najlepszym dowodem jak Turcja była zdeterminowana kupić F-35A. Decyzja administracji amerykańskiej pozostała niezmienna- Turcja won z programu F-35. Dlatego Turcji nie zostało nic innego jak starać się zmodernizować posiadane F-16 aby mieć w ogóle na czym latać. Turcy wolą zmodernizowć F-16 niż kupić te rosyjskie złomy Su-35 i Su-57.

niedziela, 14 lutego 2021, 17:10

No i znowu musze prostowac twoje bzdury, które w sumie juz raz sprostowałem. Juz ostatnio obalałem te twoje bzdury o tym, jak rzekomo Erdogan błagał w waszyngtonie o F-35. Jeżli ktokolwiek jest zainteresowany dyskusja, to miała ona miejsce na Defence 24 pod artykułem "Pierwszy Su-57 w linii. Produkcja (trochę) przyspiesza". Więc skorzystam ze swojego starego komentarza. No to za pomocą cytatów z polskiej prasy prasy udowodnię, że kłamiesz. Żródłą nie podam, bo może komentarza nie puszcza, ale łatwo sobie to znaleźć po wpisaniu hasła "wizyta Erdogana w Waszyngtonie". Cytuje; "Jak zauważa większość komentatorów, jedynym konkretnym ustaleniem podróży szefa tureckiego państwa do Waszyngtonu jest deklarowana konieczność dalszych spotkań. Interwencja zbrojna Ankary w północnej Syrii, zakupy zbrojeniowe od Rosji, uznanie przez zdominowaną przez Demokratów Izbę Reprezentantów USA rzezi Ormian za ludobójstwo i wezwanie przez nią Trumpa do nałożenia sankcji na Turcję za operację w Syrii – w żadnej z tych spraw nie wypracowano rozwiązań między stronami. Trump, a za nim część Republikanów, nie używa ostrych słów wobec tureckiego rządu. Po rozpoczęciu ofensywy Ankary w północnej Syrii prezydent USA mówił, że Erdogan "w swoim rozumowaniu działa dla dobra swojego kraju". Co prawda Trump nałożył sankcję na Turcję, ale trwały one dziewięć dni i - jak zauważył portal tabloidu "Washington Examiner" – "prawdopodobnie były najkrócej obowiązującymi sankcjami w historii". O "braterskim romansie (ang. bromance)" między przywódcami pisał Reuters, a "New York Times" o nieformalnej dyplomacji między zięciami prezydentów. Jared Kushner, mąż córki prezydenta USA Ivanki Trump, jest jego doradcą i odgrywa znaczną rolę w kształtowaniu amerykańskiej polityki zagranicznej na Bliskim Wschodzie. Chociaż z ust Trumpa padły zapewnienia o bardzo dobrych relacjach z Erdoganem, to kwestią sporną pozostaje chociażby zakup przez Turcję rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400, co wykluczyło ten kraj z udziału w programie amerykańskich myśliwców F-35. System S-400 może nie tylko stanowić zagrożenie dla F-35, ale nie jest również kompatybilny z systemem NATO. Jeden z dziennikarzy zapytał amerykańskiego prezydenta o to, czy Turcja może korzystać z obu systemów. Ten stwierdził, że wciąż trwają rozmowy i mówił o nadziei, że w końcu „uda się wyjść z tej sytuacji ". A teraz okazuje sie, że Turcy wcale tak bardzo tego F-35 nie chcą.

odlot davienitów jak widać trwa
piątek, 12 lutego 2021, 20:04

A poza tymi wynurzeniami wszystko OK?

Jaca
piątek, 12 lutego 2021, 07:23

Dokładnie, jest to artykuł stary i nieaktualny, a chociazby dlatego, że słowem w nim nie wspomniano o czymś takim jak F-15EX. A czy pan genetrał latał na F-35, że sie tak zapytam? Czy zna tylko mozliwości tego F-35 z broszurki reklamowej. I dlaczego znowu czepiasz sie nicków? Czyzby dlatego, że to to Jaca vel Th vel z netu vel abc (technologii)? Bo to jest twój stary gotowiec Jaca, chyba nie zaprzeczysz? Zapytam sie jeszcze raz, czy ktokolwiek w 2019 roku przypuszczał, że będzie rozważane wznowienie produkcji F-16 w celu zastapienia F-35? Odpowiedz krótko, bez kolejnej ściany tekstu nie na temat.

Stary zgred
piątek, 12 lutego 2021, 09:15

A czy ty kolego latałeś na F-35 i F-15 aby wyrażać opinie sprzeczną z opinią generała USAF? Człowieka który ma nieporównywalnie większe doświadczenie i wiedzę o samolotach F-15 i F-35 niż forumowy gość piszący tutaj totalne brednie. Tekst jaki zamieściłem to w miarę wierne tłumaczenie artykułu i nie mam pojęcia o jakim gotowcu bredzisz. Artykuł jest nadal aktualny tak jak aktualny jest F-15X/EX i F-35. Dla Twojej wiedzy: F-15X (F-15CX) w niczym nie różni się od F-15EX (F-15DX) z wyjątkiem tego, że ten drugi jest wersją dwumiejscową.

Jaca
piątek, 12 lutego 2021, 15:35

Totalne brednie to wypisujesz ty, jak chociażby tą, jak to rzekomo turbomaszyna T/EMM chłodzi gazy wylotowe w silniku F-35. O tym jaki jest F-35 świadcza następujące fakty. 1. Rozważane jest wznowienie produkcji F-16 celem zastapienia części F-35. 2. Pojawiaja sie głosy, że nie bedzie zamówionych tylu F-35 ile wcześniej planowano, a przyspieszone mogą zostac prace nad NGAD który także ma F-35 zastapić. 3. Turcy juz nie chca F-35. Wolą F-16. 4. Oficjalne raporty mówiące o 871 wadach drugiej kategorii, o 10 wadach pierwszej kategorii, o niepoprawnie działających hełmie pilota i ekranie radaru a także niektórych typach pracy radaru. jeżeli F-15X nie rózni sie niczym od F15EX, to po co tam upychac drugiego pilota, dodatkowe systemy podtrzymywania życua, dodatkowe systemy awioniczne dra drugiego pilota, dodatkowy fotel. Przeciez to wszystko kosztuje. I skąd wytrzasnąłeś te bajki o F-15CX i F-15EX? Przeciez to nie ma absolutbnie niczego wspólnego z rzeczywistoiścią. I powtórze swoje pytanie po raz trzeci. Czy Pan Generał kiedykolwiek przypuszczał, że w 2021 roku może być rozważane wznowienie produkcji F-16 celem zastapieni nimi F-35?

Stary zgred
piątek, 12 lutego 2021, 17:48

Kłamiesz albo popisujesz się brakiem elementarnej wiedzy jak w przypadku silnika F135 przy którym wypisywałeś farmazony o braku chłodzenia spalin powietrzem. General dobrze wiedział o planach Pentagonu odnośnie F-15X/EX i F-16. Możliwość zakupu kolejnych F-16 nie jest nowa tylko stanowi rozwinięcie koncepcji która już w 2018 roku zaprezentowało Air Force Warfighting Integration Capability (AFWIC). De facto sugerowano tam ograniczenie zamówień na F-35, aby zwiększyć liczbę dostępnych płatowców jak rownież zmniejszyć koszty eksploatacji.Tak w zakresie ceny jednostkowej, jak i kosztów godziny lotu F-35 mimo zapowiedzi znajduje się dość daleko nie tylko od F-16 ale w ogóle od większości platform 4. generacji. Jakbyś uważnie czytal artykuły na Def24.pl to byś wiedział że cyt: "względy ekonomiczne ale też taktyczne wskazują, że o ile samoloty 5. generacji są bardzo istotne dla przełamania obrony przeciwnika i zwalczania kluczowych celów, to samoloty 4. generacji w zupełności wystarczą do realizacji wielu zadań, w których liczba przenoszonego uzbrojenia i koszt jego dostarczenia na pole walki są ważniejsze niż niska sygnatura czy pasywne sensory. Poza tym koncepcje sieciocentrycznego pola walki pozwalają skutecznie współdziałać obu generacjom maszyn uzyskując synergię." Po prostu analitycy z AFWIC stwierdzili, że wobec zadyszki rosyjskiego lotnictwa bojowego, a przede wszystkim upadku projektu Su-57 w Rosji, amerykanskie samoloty 4+ generacji F-15X i F-16 bl. 70 zupełnie wystarczą na Rosjan i szkoda pompować kasę na samoloty 5. generacji. Te ostatnie zostaną przeznaczone wyłacznie na wyjątkowo trudne misje do wykonania gdzie wysłanie nowych maszyn F-15 i F-16 będzie zbyt ryzykowne. Ale do tego nie potrzeba utrzymywać blisko 2 tysiące F-35A. Może skończ już manipulować bo staje się to niesmaczne. Nawet nie wiesz ze pierwotne oznaczenie F-15X to było F-15CX a dwumiejscowego F-15EX to F-15DX. O czym tutaj z Tobą jeszcze dyskutować? Zamiast merytorycznej dyskusji tylko hejt i głupoty z których wszyscy moi znajomi się śmieją czytając pańskie wypociny na tym forum i zmiany nicku nic tutaj nie pomogą. Stajesz się wyjątkowo rozpoznawalny po bredniach jakich serwujesz.

:D
sobota, 13 lutego 2021, 10:20

Ty to musisz byc Jaca vel Th vel abc (technologii) vel z netu. Jestem przekonany na 99%. Tylko na 99% a nie na 100%, bo za rękę cię nie złapałem. Jaca tez kiedys w akcie desperacji do kogos wypisywał, że "nabija sie razem ze swoimi kolegami". Popełniasz te same błędy co Th, mianowicie wypisujesz, że T/EMM chłodzi gazy wylotowe w F-35. Z kolei Th wypisywał, że ma takie same wykształcenie jak Jaca, dokładnie słowo w słowo (mogę zacytować), z kolei Jaca przyznał sie kiedyś, że podpisywał się jako abc (technologii). Właczając wszystkie te elementy do równainia odpowiedź staje się oczywista i jasna, jak księżyc w pełni. A ty sie czepiasz, że ktopś używa kilku nicków. Dobre.

Ekspert
sobota, 13 lutego 2021, 10:19

To twierdzisz, że to nie ty pisałeś, że T/EMM chłodzi gazy wylotowe w F-35? Tak twierdzisz? Nie chą F-35 to teraz piszesz, że nie trzeba tylu F-35 bo na Rosję wtystarczą F-16? Ale przeciez w swoich założeniach F-35 miał całkowicie zastapić F-16. A zapomniałes o Chinach? Na nich tez wystarcza F-16? Prawda okazuje sie zgoła inna niz twoje wyobrażenia i przeczy temu co tutaj wypsiywałes to zarzucasz i "hejt", samemu pisząc, że "smiejesz sie ze swoimi znajomymi z twoich komentarzy"? A gdzie napisałem nieprawdę, w którym punkcie? A czy "twoi znajomi" nie śmiali się, gdy czytali o tym, jak to według ciebie T/EMM chłodzi gazy wylotowe F-35? Nie? No to fajnych masz znajomych, bardzo wyrozumiałych? To wierdzisz, że nie prawda jest to co napisałem? Twierdzisz, że nie rozważane jest wznowienie produkcji F-16 dla USAF w 2023 i że nie było artykułu o tym, że koszty cyklu życiowego F-35 sa zbyt wysokie nawet dla USA, i jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, to zamówionych zostanie mniej F-35 niz planowano a ich miejsce zalmie NGAD? Tak twierdzisz? A co do poprawy sytuacji z kosztami F-35 nie ma racej co liczyc, bo dzisiaj pojawiły sie informację o problemach z silnikiem F135.

Ekspert
sobota, 13 lutego 2021, 10:18

Nie ja wypisywałem farmazony o chłodzeniu silnika F135. To ty pisałeś o tym, że turbomaszyna T/EMM chłodzi te gazy wylotowe. A dokładnie to pisałes ta: „Defence 24, artykuł „Rosja: Bezzałogowy Ochotnik w roli bombowca”, @Stary grzyb, czwartek, 14 stycznia 2021, 09:05: „A co to jest wyszczególniona na schemacie "Fig. 9 T/EMM turbomachine cross-section" w kolorze niebieskim "cooling turbine"? Z angielskiego "turbina chłodząca". Jak myślisz co ta turbina chłodzi jak nie gazy wylotowe? Żądasz opisu technologii wbudowanego układu chłodzenia która jest tajna? Na jakim świecie żyjesz?”. Spokorniałes dopiero, jak Pan Ekspert ci bardzo dokładnie i bardzo szczegółowo wytłumaczył, w trzech komentarzach (gdyz dalej nie potrafiłes zaakceptować porażki), że tak nie jest i do czego słuzu moduł T/EMM. I wtedy napisałeś tak: @Stary zgred, sobota, 16 stycznia 2021, 10:03„No dobra panie Ekspert... W dużej części przyznaję Ci rację”. Potem cos tam doczytałes wypisywałeś o jakiś otworach i klapkach, a dokładnie tak: @Stary zgred, sobota, 16 stycznia 2021, 13:18 „Jednak ma taki system panie Ekspert.. Nazywa się LOAN (Low Observable Axisymmetric Nozzle). Technologia chodzenia polega na przepływie powietrza przez drobne otwory w dyszy silnika. Dodatkowym czynnikiem obniżajacym ślad termiczny są specjalne częściowo zachodzących na siebie klapki, które tworzą wzór piłokształtny na krawędzi spływu. Powoduje to powstawanie wirów obkurczających mocno smugę spalin i zmniejszajacą tym samym sygnaturę w podczerwieni.”. Ale i tutaj musieli cie poprawiać. @Ekspert, niedziela, 17 stycznia 2021, 13:31 „Kolejna bzdurka, ale to i tak juz lepiej niz wypisywanie ze turbomaszyna T/EMM chlodzi gazy wylotowe. Jak przyjrzysz sie dokladnie zdjecia F-35 to zobaczysz szczeline miedzy poszyciem platowca a dysza silnika. To te wlasnie szczeliny pomagaja chlodzic gazy wylotowe. W dyszy silnika nie ma zadnych otworow. Ale widze ze poglebiasz wiedze, a to sie chwali. Absolutnie nie chce byc zlosliwy, ale wydaje mi sie ze nie masz wyksztalcenia technicznego. Ja bym tego stystemem nie nazwal, taka jest konstrukcja dyszy. System to jest cos odrebnego, jak na przyszklad system olejowy, system paliwowy, system chlodzenia cieklym azote, A juz tak nawiasem mowiac, to ten system nie jest chyba zbyt wydajny, skoro powodowal uszkodzenia powlok w sekcji ogonowej podczas lotow z predkoscia nadzwiekowoa na duzych wysokosciach.”. Cała dyskusja do przesledzenia na Defence 24 pod artykułem „Rosja: Bezzałogowy Ochotnik w roli bombowca”. I na koniec, podaj źródło twierdzące, że wcześniejsze nazwy F-15X to F-15CX czy że F-15EX to wczesniej był F-15DX. Bo po wpisaniu tych nazw uzyskuje się tylo jeden wynik, blog pisany przez amoatorów, niejakie Quora. Bo niestety rzeczywistość jest taka, że o F-15CX i F-15DX to w Boeingu nikt nigdy nie słyszał. Był wczesniej F-15 2040c (zarzucony), ale nigdy nie było F-15CX/DX.

Ekspert
sobota, 13 lutego 2021, 10:18

A co ma piernik do wiatraka? Maja tych F-16 ponad dwieście to musza je modernizować i dokupic nowe. Czy to takie trudne do pojecia? Znowu próbujesz zakrzyczeć fakt, że Turcja woli F-16 od F-35 za pomocą tematu zastepczego Su-35 i Su-57? A czytałeś chciaż artykuł na który sie powołałem? A co do F-35, to pojawił sie dzisiaj na Defence News kolejny artykuł o problemach z F-35. Tym razem są to problemy z silnikami F135, które to silniki według ciebie sa takim cudem i w których to, według ciebie, turbomaszyna T/EMM chłodzi gazy wylotowe. Problem jest dwojaki. Po pierwsze, brakuje silników, gdyż centrum remontowe w bazie Sił Powietrznych Tinker w Oklahomie nie jest w stanie planowo wykonywać napraw, przeglądów i remontów (maintenance). Po drugie, sewisanci odkrywają „przedwczesne zniszczenie powłok łopatek wirnika” w „małej liczbie” modułów mocy silnika, co prowadzi do większej liczby napraw i przyczynia się do zaległości. Problem okreslany jest jako "poważnym problemem dotyczącym gotowości". Według oficjeli, nawet 20% floty F-35 może byc dotknietych brakiem silnika. Według wypowiedzi Elen lord ze stycznia 2021, problemy silnikiem były jednym z głównych problemów trapiących F-35, które obniżyły zdolnośc operacyjna F-35 do 69% (oczywiście nie chodzi tutaj o Full Mission Capability, bo ta jest poniżej 50%). A teraz to samo, tylko że w orygunale po angielsku. Artykuł z 12 lutego 2021 pod tytułem: "An engine shortage is the newest problem to hit the F-35 enterprise.". Cytuje: „The F-35 joint strike fighter program is grappling with a shortage of the jet’s Pratt & Whitney F135 engine, and it could be months before the situation starts to improve, a defense official said Friday. The problem, according to the F-35 joint program office, is twofold. First, the F135 Heavy Maintenance Center at Tinker Air Force Base, Okla., has not been able to process engines through scheduled depot maintenance as quickly as projected. Second, maintainers are discovering “premature distress of rotor blade coatings” in a “small number” of engine power modules, creating more repair work and contributing to the backlog. Leaders hope that corrective actions will keep the program from exceeding that threshold, but the defense official confirmed that as many as 20 percent of F-35s could be impacted by the engine shortage if those fixes do not work and no further action is taken. In January, Ellen Lord — then the Pentagon’s top acquisition official — told reporters that the engine problems were one of the main maintenance issues found to degrade F-35 mission capable rates, which sat at 69 percent last month.”. I co teraz napiszesz? Że Su-57 nie ma jeszcze docelowego silnika (chociaz i tak z AL-41F1 ma lepsze osiagi niż F-35)? I ty dziwisz sie, że oni nie chcą tego F-35?

Trol
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:01

Czy ty na prawdę wierzysz w to co piszesz.? Nawet jak f35 jest bublem to i tak jest lepszy niż połowa latadel świata. Myślę więc że starczy.

wtorek, 9 lutego 2021, 06:36

No tak, lepszy od Tejasa, sterych MiG-29, lepszy od Gripena C, lepszy od Mirage 2000, lepszy od starych F-16, lepszy od starych F-15C i F-18C/D. Tutaj masz racje.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 20:03

Jest lepszy od dowolnego rosyjskiego mysliwca z nielotem i królem puzzli Su-57 naczele:)

środa, 10 lutego 2021, 06:20

Jak zwykle cos ci sie pomieszało Fabianku. Tytuł króla nielotów należy do F-35, samolotu jedynego w swoim rodzaju, w którym składaja się koła zaraz po wylądowaniu...

sobota, 13 lutego 2021, 21:13

Tytuł króla nielotów należy do Su-57. Na jedenaście prototypów aż cztery miały pożary. Na dwa seryjne egzemplarze jeden się rozbił tak więc królem nielotów niepodzielnie jest Su-57.

niedziela, 14 lutego 2021, 08:51

Ale dalej rozbił sie tylko jeden Su-57,a F-35 rozbiło się pięć (w tym jeden skasował siebie i przy okazji KC-130). Więc król nielotów jest tylko jeden i jest nim F-35.

piątek, 5 marca 2021, 15:49

Su-57 rozbiło się 50% :) Ile procent F-35 się rozbiło?

Big Jim
czwartek, 4 lutego 2021, 21:23

Niewiele to da, bo samolot jest wielki jak stodoła i bez jakichkolwiek elementów konstrukcyjnych redukujących odbicie radarowe (jak np. F-18e)

Trol
sobota, 6 lutego 2021, 10:03

Dziwne, ja zawsze myślałem że wielki jak stodoła to jest su 35. Wielki a zabiera mniej uzbrojenia. To też dziwne....

niedziela, 7 lutego 2021, 08:13

Su-35 zabiera dokładnie tyle uzbrojenia ile powinien.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 20:03

A co, dalej tej skopanej struktury wytrzymałosciowej kadłuba nie poprawiliscie że więcej nie może zabrac?:)

środa, 10 lutego 2021, 06:22

Skopany to jest F-35, który posiada 871 wadm w którym składaja się koła zaraz po wylądowania, w którym psują się jednocześnie po cztery systemy w trakcie ladowania, w którym poprawnie nie działa radar, ekran dotykowy, komendy głosowe i hełm pilota. Coś jeszcze pominąłem?

niedziela, 14 lutego 2021, 15:24

Te twoje 871 wad to zebrany feedback od pilotów nt co można by ewentualnie poprawić i nie ma to związku z jakością samolotu ani nie narusza żadnych warunków podpisanych umów na zakup F-35 o czym wyraźnie poinformował producent.

poniedziałek, 15 lutego 2021, 06:12

Z polskiej prasy "Opóźnienia notuje również wprowadzenie nowego systemu logistycznego ODIN (Operational Data Integrated Network), który ma zastąpić wadliwy i krytykowany system ALIS (Autonomic Logistics Information System). Sporo problemów związanych z wielozadaniowymi myśliwcami piątej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II miało wpływ na decyzję Pentagonu o opóźnieniu ich wielkoseryjnej produkcji".

poniedziałek, 15 lutego 2021, 06:06

Było wyraźnie napisane, że przez problemy techniczne zostało opóźnione rozpoczęcie produkcji pełnoseryjnej. Teraz do listy możesz dołączyc jeszcze problemu z silnikiem F135.

Lol
niedziela, 7 lutego 2021, 18:33

Taa. Czyli w sumie nawet mniej niż f35 gdyby dołożyć mu zewnętrzne pylony.

Jabadabadu
czwartek, 4 lutego 2021, 20:38

Już to zrobili.

Matnet
czwartek, 4 lutego 2021, 13:48

Piękny, klasyczny myśliwiec. I dalej robią to samo przy pierwszym locie, najpierw rozpędzanie parę metrów nad pasem, a potem pionowo w górę. Widziałem to na własne oczy w 1994, coś pięknego.

us man
czwartek, 4 lutego 2021, 20:42

Na pokazach w Bydgoszczy nie pamiętam roku ale drugich pokazach po poznańskich, pierwszych w Polsce. F 18 będąc 20 m nad pasem wykonał beczkę, byłem w szoku

Marcel
piątek, 5 lutego 2021, 16:12

W Poznaniu był w 1991 roku. Na lotnisku Poznan ławica. Był Pierwszy raz sprzęt USAF w naszym kraju.

niedziela, 7 lutego 2021, 15:11

Nie po raz

Dawo
czwartek, 4 lutego 2021, 13:48

Manewr z 38 sekundy robi niezłe wrażenie.

Tylko pozazdrościć.
czwartek, 4 lutego 2021, 13:34

Tylko pozazdrościć. A my kupilismy nielota F-35.

BUBA
czwartek, 4 lutego 2021, 17:43

F35 to dla nas dobra bron.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 4 lutego 2021, 17:51

Są lepsze za podobną cenę.

Alaris
czwartek, 4 lutego 2021, 21:32

Zależy do jakich zadań

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 4 lutego 2021, 21:52

Do roli bombowca taktycznego oczywiście F-35 się nadaje znakomicie taki odpowiednik F-117, tyle że to trochę mało za ta cenę i przy już znanych problemach technicznych tej maszyny.

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 09:40

A ten dalej... F-35 to mysliwiec wielozadanioowy, sprawdż sobie co ten termin oznacza,może się czegoś nauczysz:)

piątek, 5 lutego 2021, 11:43

Wielozadaniowy to jest F-16 bo może wiele, F-35 nie nadaje się do skutecznej walki powietrznej bo ma osiągi samolotów 2 generacji

czytelnik D24
piątek, 5 lutego 2021, 14:18

Najważniejszym czynnikiem w walce powietrznej jest jak najniższe SPO czego dowiodły ćwiczenia tajskich Gripenów z chińskimi J-11.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 5 lutego 2021, 16:34

Bzdura, Gripeny ćwiczyły z Su-27 pierwszej generacji z prymitywnym radarem, niech powalczą z Su-35 odpowiadającym im datą. F-22 też dostał łomot na ćwiczeniach i co stealth nie pomogło.

czytelnik D24
środa, 10 lutego 2021, 00:02

To może niech twój Su-35 powalczy z F-35 i zobaczymy wtedy ile mu pomoże ten dziadowski (jak twierdzą Chińczycy) radar. F-22 dostał baty w walce w zasięgu wzroku a nie w BVR (więc stealth nie ma nic tu do rzeczy) i dostał je tylko dlatego że pilot używał TVC który jak się okazuje bardziej szkodzi niż pomaga w walce manewrowej.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 13 lutego 2021, 00:54

Jak poniżej kolega pisał ZORGANIZUJ TAKI POJEDYNEK !! i nie pitol farmazonów.

czytelnik D24
sobota, 13 lutego 2021, 21:15

Przecież twój Su nie doleci na żaden pojedynek bo dostanie rakietą znikąd.

niedziela, 14 lutego 2021, 08:52

Najprędzej to nie doleci to F-35, bo albo sie popsuje albo rozbije sie o poiwietrzny tankowiec.

czytelnik D24
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:52

Fakty są takie że twój jedyny seryjny Su-57 nie doleciał do bazy.

wtorek, 16 lutego 2021, 06:27

Dlaczego mój Su-57? Ja nie mam Su-57, bo Polakom oni tego nie sprzedają. Poza tym, znowu muszę cie rozczarować. W intenecie dostepne są zdjęcia pierwszego Su-57 T 50 S-2, z dnia 25 drudnia 2020 roku. Jest to pierwszy samolot który oficjalnie został dostarczony ich siłom powietrznym. Ten co rozbili to należal do producenta. A F-35 rozbiło sie juz pięć, w tym jeden rozbijając siebie rozbił jeszcze KC-130. Statyskiti oczywiście wypadaja niekorzystnie dkla ruskiego samolotu, ale patrzac z drugiej strony, tyle lat po oblocie i po wydaniu tak niebotycznych pieniędzy jak na F-35, nie powinny sie w nim składać koła po wyladowaniu czy psuc kilka stsemówjednocześnie w trakcie lądowania. I wprzeciwieństwie do F-35, ruski samolot ma przynajmniej sprawdzony i niezawodny silnik, bo zapewne wiesz, że F-35 ma znowu problemy, tym razem z silnikiem. Nawet pokazy F-35 Demo Team zostana z tego powodu ograniczone.

wtorek, 16 lutego 2021, 06:19

I pozostała ci tylko "pyskówka", bo w każdej merytorycznej dyskusji bardzo szybko obnażana jest twoja niewiedza, jak poniżej o manewrowości F-16 i F-35. A prędzej to nie doleci F-35, bo albo się po drodze popsuje, albo zderzy się po drodze ze swoim powietrznym tankowcem.

środa, 10 lutego 2021, 11:24

To zorganizuj taki pojedynek. Kupimy sobie popcorn i zchęcią poogladamy. Z tego co pamietam, to kiedys Rosjanie wyszli z taka propozycja, bodajże podczas pokazów lotniczych Farnborough, aby zorganizowac taki symulowany pojedynek między Su-27M a obojetnie jakim samolotem zachodnim. Ale nie było chetnych. Musiał bym poszukać w garazu strych magazynów Skrzydlata Polska, tam jest to dokładnie wszystko opisane i przede wszystkim który był to rok.

czytelnik D24
sobota, 13 lutego 2021, 21:16

Nie ważne co było kiedyś. Liczy się co jest teraz.

niedziela, 14 lutego 2021, 05:58

To zorganizujesz taki pojedynek?

niedziela, 14 lutego 2021, 05:57

Teraz było by dokładnie to samo.

czytelnik D24
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:55

Nic nie byłoby tak samo bo wtedy zachód dysponował jedynie maszynami 4-tej generacji. Twój Su dostałby AMRAAMa nawet nie wiedząc że nadlatuje. I taki byłby finał twojego "pojedynku"

wtorek, 16 lutego 2021, 06:29

Tak, na pewno. Mówisz o tym AMRAAMIE który nie był w stanie trafić w Su-30MKI mimi sześciu odpaleń?

czytelnik D24
wtorek, 16 lutego 2021, 18:12

To była AMRAAM C6. Są jeszcze C7 i D.

środa, 17 lutego 2021, 10:13

Nawet nie wiesz że to były AIM-120 C5.

środa, 17 lutego 2021, 06:25

No i widzisz, nawet nie wiesz, że to były wersje C5.

piątek, 5 lutego 2021, 16:05

Nie, najwazniejszym czynnikiem w walce nie jest SPO, czego dowiodły F-117 nad Serbią.

czytelnik D24
wtorek, 9 lutego 2021, 23:53

Dokładnie F-117 dowiodły że SPO jest krytycznym czynnikiem jeżeli chodzi o walkę a konkretniej dowodzi tego tylko jedno zestrzelenie przy kilkuset wykonanych przez nie misjach.

Trol
niedziela, 7 lutego 2021, 18:36

Nad Serbia dowiodły że można wykonać wiele lotów bez strat. Pomyśl ile opl w Serbii wybiła by su 25 gdyby nimi robiono naloty.

wert
wtorek, 9 lutego 2021, 12:51

700 rakiet wystrzelili czyli min 350 latadełek na glebie

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 20:05

Więcej, Su-25 nawet działka ściągały z nieba.

piątek, 5 lutego 2021, 12:40

100/100

GB
piątek, 5 lutego 2021, 12:35

F-35 to ma osiągi lepsze od F-16, a jeśli chodzi o SPO, które ma kluczowe znaczenie w walce powietrznej to tylko F-22 jest od niego lepszy (z myśliwców).

sobota, 6 lutego 2021, 06:16

To niby które osiągi F-35 ma lepsze od F-16?

Stary zgred
sobota, 6 lutego 2021, 13:24

Prędkość maksymalną w konfiguracji bojowej, dużo mniejszy RCS, większy promień działania i lepszą manewrowość oraz nieporównywalnie lepszą świadomość sytuacyjną pilota.

K.
niedziela, 7 lutego 2021, 13:49

Promień działania mają porównywalny . Manewrowość lepszą ma F-16 . Prędkość maksymalna także na korzyść F-16 . Te wszystkie dane i tak nie są w pełni miarodajne bo podaje się parametry F-16 z uzbrojeniem które go ogranicza a dane F-35 uwzględniają tylko to co ma w komorach . Ciekawe by było porównanie z konfiguracją Bestia .

czytelnik D24
środa, 10 lutego 2021, 00:11

F-16 z podwieszonymi zbiornikami paliwa (a tylko tak latają F-16 w misjach bojowych) nie ma lepszej manewrowości od F-35. Wadą F-16 jest konieczność zabierania dodatkowego paliwa które zajmuje pylony dla uzbrojenia, systemów celowniczych (które ważą i znowu pogarszają manewrowość). Nawet gdy F-16 lata tylko ze zbiornikami konforemnymi to i tak pogarszają one parametry samolotu. F-35 jest pozbawiony tego typu wad. Zresztą manewrowość F-16 nie jest wcale lepsza nawet w konfiguracji gładkiej dlatego że F-35 osiąga nieporównywalnie wyższe kąty natarcia bez jakiejkolwiek utraty stateczności.

środa, 10 lutego 2021, 11:20

Ale nie tylko kąty natarcia świadcza o manewrowości samolotu. Ale wiem, że wykorzystujesz ten parametr bo jest lepszy niż w F-16. Zapomniałes o prostym fakcie, że F-16 tak samo uzbrojony jak F-35, czyli w cztey pociski pow. - pow. w niczym nie ustepuje F-35 manewrowością (no poza katem natarcia). Gdy pod skrzydłami F-35 podwiesisz uzbrojenie lub zbiorniki paliwa, zapominasz wtedy nie tylko o stealth, ale i o manewrowości właśnie. Co do katów natarcia i manewrowości. Na przykład Eurofighter, który uważany jest za samolot bardzo zwrotny, nie może pochwalic się zdolnąscia do lotów na wysokich katach natarcia, ale za to charakteryzuje się bardzo dobrymi predkościami katowymi w zakręcie ustalonym, szybkim odzyskiwaniem energii, dobrymi przyspieszeniami. Rozumiał bys to, gdybys potrafił czytać tak zwane charakterystyki energetyczne samolotów (charakterystyki prędkości kątowej wyrażanej w stopniach na sekundę w funkcji prędkości wyrażonej w Mach albo km/h). Ale wiem, wyczytałes w komentarzach Jacy vel Th o AoA i na tej podstawie twierdzisz, że F-35 jest najbardziej manewrowy na swiecie (zaraz po F-22 oczywiście) XD.

czytelnik D24
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:56

F-16 uzbrojony w 4 pociski ustępuje F-35 tym że można go bardzo łatwo wykryć.

wtorek, 16 lutego 2021, 06:30

A co ma piernik do wiatraka. Mowa o manewrowości. A F-16 to bardzo łatwo wykryc nawet jak leci w konfiguracji gładkiej.

czytelnik D24
wtorek, 16 lutego 2021, 18:14

To ma piernik do wiatraka że pierwszym trrupem zawsze jest ten wykryty na początku.

środa, 17 lutego 2021, 10:14

Ale mimo wszystko postaraj sie wyjasnić, co twój komentarz wznosi do dyskusji której przedmiotem jest manewrowość? Zwyczajnie lubisz mieć ostatnie słowo? Zreszta ta wykrywalność to sprawa dyskusyjna, nie podana nigdzie oficjalnie, tylko na jkis blogach. Nie wiadomo jak bedzie w rzeczywistości, zapominasz o tym, że zalezy ona takze od stanu powłok, i tak, dalej.

środa, 17 lutego 2021, 06:29

Ale mimo wszystko postaraj sie wyjasnić, co twój komentarz wznosi do dyskusji której przedmiotem jest manewrowość? Zwyczajnie lubisz mieć ostatnie słowo? Zreszta ta wykrywalność to sprawa dyskusyjna, nie podana nigdzie oficjalnie, tylko na jkis blogach. Nie wiadomo jak bedzie w rzeczywistości, zapominasz o tym, że zalezy ona takze od stanu powłok, i tak, dalej.

środa, 17 lutego 2021, 06:29

Ale co to wnosi do dyskusji o manewrow

K.
środa, 10 lutego 2021, 09:28

Ma lepszą manewrowość . Jest raport z 2015 roku . F-35 miał dużo gorszą prędkość kątową i przegrywał walki manewrowe . Po tych "walkach" zmieniono oprogramowanie F-35 pozwalając mu na więcej ale w konfiguracji Bestia tak nie polatasz . F-35 nie jest stworzony do walki manewrowej , nikt tego nie ukrywał . Jego zalety to walka na odległość i rozbudowana świadomość pilota . Trzeba zadać sobie pytanie co się stanie kiedy samoloty V generacji będą bardziej dostępne lub kiedy dojdzie do walki bezpośredniej . Bezgraniczni wielbiciele tej maszyny do niedawna twierdzili , że to niemożliwe i zdejmie on wszystko co lata bez wiedzy przeciwnika . Teraz starają się udowodnić , że to samolot przewagi powietrznej który wygra każdy pojedynek . Zapominają tylko ile trwa odtwarzanie jego zdolności bojowej , ile zabiera uzbrojenia w komorach i ile może latać na dopalaczu . Fakty są takie , że dwumiejscowy block 40 wymanewrował w każdej sytuacji nieuzbrojonego a więc lżejszego F-35 .

Jaca
czwartek, 11 lutego 2021, 07:10

To nie do końca tak. Z czasem manewrowośc F-35 uległa poprawie. Wczesniej ograniczona było oprogramowaniem. F-35 jako samolot niestateczny (zreszta F-16 też) manewruje i lata tylko dzięki zaawansowanemu systemowi kontroli lotu, a nie dlatego, że jak twierdzi Th vel Jaca płatowiec jest to aerodynamiczne cudo które jako całośc, nie tylko skrzydła wytwarza siłe nośną (wszystkie samoloty generacji 4 takie są). Więc na pokazach daje radę, potrafi nawet wykonywać „dramatyczne manewry powietrzne :D), w tym "flat spin", nazywany inaczej "pedal turn". Przy prędkościach naddźwiękowych będzie już gorzej, bo silnik ma wysoki stopien przepływu no i skrzydełka małe i nie zakrzyczy tego faktu nawet Th vel jaca, wypisując bajki o manewrowaniu z prędkościa Mach 1.6 i przeciążeniem 9g, bo nie wazne jakie przeciążenie, ale ważne jest jaki przy takich parametrach jest promień skrętu (prędkość kątowa). O tym, że F-35 będzie strzelał do przeciwników z odległości 100 km to trzeba zapomnieć. Zasięg pocisku zależy od pułapu i prędkości nosiciela, a z tym w F-35 nie jest najlepiej. Więc realnie F-35 będzie mógł odpalać pociski z odległości nie większej jak 50 km (optymistycznie, a w realu będzie to pewnie ze 30 km), czyli z odległości, z której sam jest już widoczny na radarze. F-35 przenosi na dzień dzisiejszy w komorach tylko cztery pociski AIM-120 (według producenta), a że zazwyczaj strzela sie od razu dwoma pociskami aby zwiekszyć prawdopodobieństwo rażenia celu, F-35 bardzo szybko sie „wystrzela”. W trybie „Bestia” co prawda F-35 może przenosi więcej tych pocisków, ale wtedy jest już totalna cegłą i widoczny na radarach jak każdy inny samolot. A że, wbrew opini jaką starają się co niektórzy kreowac, Chińczycy i Rosjanie nie są idiotami, znają zalety i wady amerykńskiego samolotu, tak samo znają wady i zalety swoich maszyn, i tak dostosuja taktykę, aby to najefektywniej wykorzystać. W przypadku starcia F-35 z trudno wykrywalnym mysliwcem, F-35 nie będzie miał żadnej przewagi i racze nie bedzie miał za wiele do powiedzenia, właśnie ze wzgledu na słabe osiagi. Na dzień dzisiejszy przewaga chociazby ilościowa i tak jest po stronie USA.

K.
czwartek, 11 lutego 2021, 23:25

No ale ja pisałem o zmianie oprogramowania która podniosła manewrować F-35 . Nie przebudowali płatowca więc to zasługa oprogramowania . W konfiguracji Bestia nikt go nie będzie używał bo straci wszystkie atuty . Od przenoszenia dużej ilości uzbrojenia będą samoloty 4 generacji .

Jaca
piątek, 12 lutego 2021, 09:48

Mi też chodziło o zmiane oprpgramowania. Płatowiec F-35 to żadna rewelacja, ciasny, ma nawet porządnych komór na uzbrojenie i bez specjalnego urządzenia zwanego „Sidekick”, które nie zostało jeszcze wdrożone, przenosi śmieszną liczbe czterech AIM-120. W 2015 roku F-35 dostał baty od starego F-16D, który to F-16 miał nawet podwieszone dwa zbiorniki paliwa. Tylko teraz kwestia, jaki to był „Block” w tych ćwiczeniach.

Jaca
piątek, 12 lutego 2021, 09:47

Mi też chodziło o zmiane oprpgramowania. Płatowiec F-35 to żadna rewelacja, ciasny, ma nawet porządnych komór na uzbrojenie i bez specjalnego urządzenia zwanego „Sidekick”, które nie zostało jeszcze wdrożone, przenosi śmieszną liczbe czterech AIM-120. W 2015 roku F-35 dostał baty od starego F-16D, który to F-16 miał nawet podwieszone dwa zbiorniki paliwa. Tylko teraz kwestia, jaki to był „Block” w tych ćwiczeniach.

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:11

Nie, promień ziałania dla F-35 wynosi 1280/1410km wyłacznie na paliwie wewnetrznym, dla F-16 nie przekracza 1000km nawet w wersji bl 52+ ze zbiornikami konforemnymi. W konfiguracji Bestia F-35 może przenosić standardowe zasobniki paliwa z jakich korzysta F-16. ManewrowośćF-35 jest większa od F-16 czego dowodzą własnie cwiczenia i testy.

K.
wtorek, 9 lutego 2021, 00:04

Promień działania dla F-35 wynosi 869/1141 na paliwie wewnętrznym . Taktyczny promień działania dla F-16 to maksymalnie 980 km . Nie ma więc znaczącej różnicy . W walce manewrowej F-35 zaczął prowadzić wyrównane pojedynki dopiero kiedy zdjęto z niego narzucone przez konstruktorów ograniczenia po pierwszych "walkach" z F-16 kiedy dostawał baty . Czujniki zamontowane w F-35 pokazały , że sporo brakuje do wartości krytycznych . W konfiguracji Bestia to raczej niemożliwe bo na płatowiec będą działały inne obciążenia niż przy locie bez podwieszonego uzbrojenia .

środa, 10 lutego 2021, 06:25

On, czyli Fabianek nie ma pojęcia o czym pisze. Według oficjalnych informacji z LM, bojowy promień ddziałania F-35 wynosi 1093 km. On jak zwykle podaje dane nie wiadomo skąd, może nawet z jakiejs gry komputerowej.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 20:09

Panie K, po pierwsze kiepska manipulacja bo podajesz dane dla F-35B, dla F-35A wynosi 1280/1410km. Dla F-16 bl 50 wynosi 550km. Nie było żanych walk ćwiczebnych z F-16 były testy nowego oprogramowania które ubezpieczał F-16D. F-35 jest w stanie wykonywać manewry z 1,6Ma przy przeciazeniu 9g z 2800kg uzbrojenia w komorach, F-16 nie jest do tego zdolny, cos jeszcze panie K?

środa, 10 lutego 2021, 06:24

Nie Davidku, dla F-35 bojowy promień działania wynosi 1093 km. Żródło Lockeed Martin.

K.
wtorek, 9 lutego 2021, 23:25

Podałem zasięg dla wszystkich modeli F-35 , nie tylko dla wersji A . Walki miały miejsce w 2015 roku i były opisywane w prasie . Zmieniono po nich oprogramowanie F-35 . F-16 miał podwieszone dodatkowe zbiorniki paliwa o F-35 był bez uzbrojenia . Jest dostępny oficjalny raport .

Th
niedziela, 7 lutego 2021, 15:59

F-35 ma stosunkowo duży zasięg i promień bojowy (2220 km i 1135 km), które to parametry znacznie rosną gdy zastosujemy zbiorniki podwieszane. Natomiast F-16 ma maksymalny promien działania 550 km czyli promien operacyjny F-35 jest 2x większy. Manewrowość F-35 należy do najlepszych wśród samolotów wysokomanewrowych. W styczniu 2015 w czasie testów z F-16, piloci testowi wykonywali loty z kątami natarcia dochodzącymi do 110 stopni i z przeciążeniami do 9g+ i -3g. F-35 na wysokości 50 000 stóp wykonywał manewry do 9G przy prędkości 1,6 Macha. Maksymalne przeciążenie jakim został poddany wynosiło nawet 9,88G. Dla porównania system kontroli lotu EF-2000 nie pozwala przekraczać kąta natarcia AoA wynoszącego 25 stopni. Cytat: "The Typhoon, by comparison, has a 25° AOA limit. In the F-35, Lockheed made the decision to limit the AOA to 50°, but test pilots have flown the aircraft well past that." DFCS Rafale nie pozwala przekroczyć mu kąta natarcia 29 stopni przy przeciążeniu +9g w trybie powietrze-powietrze i 20 stopni w trybie powietrze-ziemia przy przeciążeniu +5,5g. Cytat: "The DFCS is a "g" demand system with +9.0g/29° angle of attack (AoA) limit in air-to-air mode and +5.5g/20° AoA limit in both of the two air-to-ground/heavy stores modes (ST1 and ST2) to cater for forward or aft centre of gravity. The aircraft continuously "recognises" the load it carries, but indicates and leaves the final DFCS mode selection to the pilot. Minus g limit in all modes is -3.2." Stały kat natarcia AoA F-16 wynosi 26 stopni. Jaki z tego wniosek? F-35 dysponuje doskonałą manewrowością na poziomie zbliżonym do maszyn wyposażonych w napęd ze zmiennym wektorem ciągu, bijąc zdecydowanie najlepsze konstrukcje 4. generacji. Stała prędkość kątowa F-22 i F-35A jest bardzo wysoka i wynosi 28 stopni/s czyli 0,48 radiana przy przeciążeniu 9 G. Przykładowo Rafale dysponuje prędkością kątową ok 24 stopni/s (0,42 rad/s). Su-35 dysponuje prędkością kątową zbliżoną do samolotu Rafale tzn. ok 24 stopni/s (0,42 rad/s). Maksymalna stała prędkość kątowa Typhoona to 23,4 stopni/s co daje w przeliczeniu 0,41 rad/s. W końcu stała maksymalna predkość kątowa F-16 wynosi ok. 23 stopnie/s. Czas takiego zakrętu wynosi 15,65 s. Obejrzyj sobie rewelacyjny filmik na YT autoryzowany przez Defense News i Breaking News pt. "This Video Shows Wath The F-35 Can Really Do, jaw-dropping maneuvers" oraz "F-35 Lightning II: Full Demonstration". Czego można chcieć więcej aby udowodnić, że F-35A na prędkościach poddźwiekowych dysponuje zwrotnością na poziomie F-22. Każdy myśliwiec 4 generacji ma dane dotyczące maksymalnej prędkości i manewrowości w konfiguracji gładkiej, bez podwieszonego uzbrojenia, ale jak podwiesi się mu zbiorniki z paliwem i uzbrojenie to już tego nie osiągnie. Stanie się ociężały i pęka wtedy jak bańka mydlana mit o jego nadzwyczajnej manewrowości i dużej prędkości 2 machy. F-16 z podwieszonym uzbrojeniem, dodatkowymi zasobnikami i zbiornikami z paliwem uzyskuje maksymalną predkość 1,5 Macha na pułapie 15 km. F-35A z pelnymi komorami uzbrojenia 1,6 Macha, z pustymi 1,8+ Macha.

K.
wtorek, 9 lutego 2021, 23:30

To w jaki sposób F-35 dostał baty od F-16 w 2015 roku ? Raport mówił wprost , że F-16 był lepszy w walce manewrowej . 1,5 Macha to szybkość maksymalna F-16 lecącego na wysokości poziomu morza a więc nisko . Jego promień działania to 980 km .

Fan eksperta od dramatycznych manewrow powietrznych.
poniedziałek, 8 lutego 2021, 06:53

Według oficjalnego dokumentu ze strony LM, datowanego na 1 lutego 2021 zatytuowanego "F-35 Lightning II Program Status and Fast Facts" bojowy promień działania samolotu F-35A wynosi 1093 km, combat radius samolotu F-35B wynosi 833 km, combat radius samolotu F-35C wynosi 1100 km. Producent nigdzie nie podaje maksymalnej prędkości Mach 1,8. Nie wiadomo tez, czy tem Mach 1,6 samolot osiiaga z pełnymi zbiornikami paliwa. Na prawde wypadało by uaktualnic gotowca panie Jaca.

Th
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:27

Posłuchaj panie Fan. Od gotowców wklejanych pod każdym tematem na mój temat to jesteś niedoścignionym mistrzem. Dlatego dla przyzwoitości zamilcz. Moje dane odnośnie combat radius F-35 pochodzą z artykulu w Defence24.pl i domyślnie dotyczą wersji podstawowej A. Skoro przytaczasz źródło w postaci dokumentu "F-35 Lightning II Program Status and Fast Facts" to powinieneś "specjalisto" w tabelce przed Mach 1.6 (~1,200 mph) zauważyć Speed (full internal weapons load). Z pełnym wewnętrznym uzbrojeniem. Znowu dałeś ciała. Global Security podaje: Max Level Speed at altitude - about Mach 1.5 / Mach 1.8+ (~1,200 mph). Masz dane z pełnym uzbrojeniem - 1,5 Mach i bez uzbrojenia - 1.8+ Mach. Jeszcze czegoś nie rozumiesz?

Fan eksperta od dramatycznych manewrow powietrznych.
wtorek, 9 lutego 2021, 06:54

Co do gotowców, to jak byś nie zauważył, to napisana w nich jest sama prawda, a dokładniej to cytowane są w niej twoje wypowiedzi, bo czytelnicy maja prawoa wiedzieć, że ty, osobnik, który zarzuca wszystkim, że nie posiadaja wiedzy i odsyła innych do książek, sam tej wiedzy nie posiadasz. Cytujesz właśnie jakies Global Security a potem wychodza ci takie kwiatki, jak to, że „Low Speed Pass może byc wykonywany tylko przez samoloty supermanewrowe. Jak podałem dane techniczne z najbardziej wiarygodnego źródła, czyli ze strony producenta. O odnosnie prędkości Mach 1.6, napisałem, że nie wiem, czy jest to prędkość z pełnymi zbiornikami paliwa i zgodnie z prawda napisałem też, że producent w dokumencie tym nie podaje prędkości maksymalnej Mach 1.6. I dlaczego każesz mi milczeć? W Polsce mamy chyba jeszcze wolność słowa? A ty wszystkich odsyłasz do nauki albo każesz innym milczeć.

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:14

F-16 ma te 550km zasięgu w misji hi-low-hi z 4-3ma bombami półtonowymi i to w wersji bl 50. W wersji Bl 50/52+ ze zbiornikami konforemnymi i uzbrojeniem pow-pow zasieg będzie znacznie większy.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 5 lutego 2021, 16:35

I pewnie dlatego F-22 dostał baty od Eurofighterów Glowlera, F-16 i bóg wie czego jeszcze.

Trol
niedziela, 7 lutego 2021, 18:46

Tzn ile razy na ile pojedynków?

środa, 10 lutego 2021, 06:27

Wystarczająco. Przeciez wy zawsze twierdziliście, że F-22 jest niepokonany. A tu nawet Mirage 2000 dał radę.

czytelnik D24
środa, 10 lutego 2021, 15:46

Wystarczająco to znaczy ile? 10 razy na 200 zestrzeleń?

czwartek, 11 lutego 2021, 07:12

To F-22 zestrzeliwał Eurofightera 200 razy? A gdzie i kiedy?

czytelnik D24
niedziela, 14 lutego 2021, 15:28

Zestrzeliwał różne samoloty na Red Flag wliczając w to Eurofightery. Jakoś nie dotsrło do ciebie do tej pory co powiedzieli niemieccy piloci ile razy dostali bęcki zanim zestrzelili F-22.

niedziela, 14 lutego 2021, 17:08

No to ile razy. napisz.

czytelnik D24
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:58

Dużo. Odsyłam do wyników corocznych ćwiczeń Red Flag.

wtorek, 16 lutego 2021, 08:53

tak? A gdzie mozna znaleść takie wyniki. podpowiedz.

us man
czwartek, 4 lutego 2021, 20:45

Jakie?

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 4 lutego 2021, 21:22

Eurofighter, F-15EX, F/A-18E/G, Rafale, F-16V, w takiej kolejności lepszości, a ceny utrzymania w porównaniu do awaryjnego F-35 są w perspektywie czasu na pewno niższe, choć nie ma to u nas znaczenia bo F-35 będą latały tylko z okazji świąt państwowych dlatego prawie nie będą się psuły i posłużą dopóki plastik się nie utleni czyli pewnie ze 100 lat.

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 09:41

Każda z tych maszyn ustepuje F-35 który nie miał z nimi najmniejszych problemów w Red Flag:) a co do cen to EF-2000 to 70 tys euro za godż lotu biedaku. Ech skad oi biorą takich jak ty...

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 6 lutego 2021, 13:18

Każda z tych maszyn przewyższa bombowiec F-35

W3-pl
sobota, 6 lutego 2021, 19:05

Podniecony grami Zima 2020..? W realnej obronie wietnamu, spece w liczbie 17000 ludzi zestrzelili 15 wielkich b-52...z 100, blisko, ale w eskorcie ECM czyli wymuszaczy szumu electromagnetycznego

biały
piątek, 5 lutego 2021, 16:54

może w walce 1 na 1 ale jak by przyszło do takiej pustynnej burzy drugi raz to dalej koniem roboczym byłby f-15 i f-16 tylko w początkowej fazie f-35 były by głównymi maszynami

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:16

Apo kiego wysyłać F-35 jak lotnictwo i OPL wroga zostało wybite?:) Tam nawet nie tzreba F-16, wystarczą wtedy AC-130:)

piątek, 5 lutego 2021, 12:41

Mówisz na tych ustawionych pod F-35 Red Flag?

piątek, 5 lutego 2021, 12:41

Mówisz na tych ustawionych pod F-35 Red Flag?

czytelnik D24
piątek, 5 lutego 2021, 14:19

Masz jakieś dowody na tą ustawkę trefnisiu? Czy tylko tak sobie zmyślasz bo ci pasuje do twojej tezy?

niedziela, 7 lutego 2021, 08:20

Poczytaj sobie wypowiedzi Duńskich pilotów.

czytelnik D24
niedziela, 14 lutego 2021, 15:29

Czytałem wypowiedzi duńskich pilotów i zastanawiam się gdzie ty tam wyczytałeś że ktoś ustawia Red Flag pod F-35?

poniedziałek, 15 lutego 2021, 06:09

Ty zawsze czytasz nie to co trzeba...

Kot
niedziela, 7 lutego 2021, 18:49

Ito niby dowód?

Nikt
czwartek, 4 lutego 2021, 22:14

Z wymienionym samolotów ceną jedynie F-16 mozę się wybić, pozotałe samoloty to dużo więskze dwusilnikwoce produkowane w dużo mniejszej liczbie. O przewadze jakościwoej F-35 nie wspominająć

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 5 lutego 2021, 10:43

Przewaga jakościowa F-35 chyba żartujesz to najbardziej awaryjny obecne samolot, wymagający wiele godzin obsługi technicznej, i w dodatku oferuje możliwości mniej niż te co wymieniłem. F-16 to samolot budżetowy, nam potrzebne są myśliwce zdolne odeprzeć atak czyli górna półka i w odpowiedniej ilości.

GB
piątek, 5 lutego 2021, 12:36

Przecież wiesz dobrze że najbardziej awaryjnym samolotem produkowanym seryjnie jest Su-57. %0% wyprodukowanych seryjnych uległo katastrofie. F-35 ma setki tysięcy godzin wylatanych w tym także bojowych. Su-57 może ma tych godzin 20, w tym zero bojowych.

JP
piątek, 5 lutego 2021, 22:21

Co to za statystyka z jednym samolotem i wyciąganie z tego wniosków? Z dostarczonych 213 F-16 do Holandii utracono 37. Może ktoś to skomentuje?

Jan
sobota, 6 lutego 2021, 19:48

Typowa manipulacja GB, F-104G w RFN - ile rozbiło się ? wady samolotu zdyskredytowały ten samolot słynny ''samolot wdów'' niewiele mniejszy odsetek tych samolotów w innych krajach także straty były ogromne.

Marcin
piątek, 5 lutego 2021, 19:33

kłamiesz GB, Su-57 jego egzemplarze przedprototypowe latały w Syrii i atakowały pozycje państwa islamskiego, jakoś im to nie zaszkodziło

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:17

Latały jeden dzień niekompletne prototypy T-50 nie mogaące używac uzbrojenia wiec jakie zmyslone przez rosjan ataki:)

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 5 lutego 2021, 16:39

Su-57 nie jest produkowany seryjnie to po pierwsze, a po drugie nie rozumiem dlaczego zawsze jest poruszany temat Su-57? jak pokazała symulacja Zima 2020 nie jest potrzebny Su-57 wystarczą starsze konstrukcje zapewne Mig-29 i Su-30 żeby zlikwidować lotnictwo polskie nawet wyposażone w nielota F-35.

Whiro
sobota, 6 lutego 2021, 10:12

Ty masz że sobą jakiś problem.? Przecież Rosja ma z tysiąc maszyn. Nawet jak zamiast f35 było by 100 f15 to i tak by nas roznieśli. A ty jesteś żałośnie czepliwy i malostkowy. Całe nato w Europie miało by problem z jedną Rosja. To świadczy o tym że Rosja to zmilitaryzowany, faszystowski kraj żyjący z agresji.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 6 lutego 2021, 15:07

bzdura Rosja nie ma 1000 samolotów myśliwskich zdolnych do walki na naszym odcinku, ma ich stosunkowo nie wiele

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:21

Jak widac zaczynamy wyci z bólu:)) A dla twojej zerowij wiedzy, nawet nie znasz założeń ćwiczeń, może było te 1000maszyn:)

poniedziałek, 8 lutego 2021, 06:55

A dla twojej zerowej wiedzy, w 1973 niemieckie F-4F nie mogły być uzbrojone w pociski AIM-120 i AIM-9L jak twierdzisz, gdyż w tamtym czasie te pociski jeszcze nie istniały. A w Polsce nie było referendum o przystapieniu Polski do NATO.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 20:13

Przeciez to twoje urojenia o tych AIM-120 co ci wielokrotnie udowodniłem:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
czwartek, 11 lutego 2021, 07:12

Tak dla przypomnienia, nie kto inny jak Davien pisal, ze F-4F Luftwaffe uzbrojone byly w pociski AIM-120 i AIM-9L w 1973 roku. Nie kto inny jak Davien pisal, ze Prezydent FR Putin w oficjalnym wystapieniu oswiadczyl, ze F-35 ma system chlodzenia spalin. Nie kto inny jak Davien pisal, ze widzial lopatki turbiny od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym a w Polsce bylo referendum o przystapieniu Polski do NATO. Nie kto inny jak Davien pisal, ze konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, znana również jako konwencja chicagowska musi byc przestrzegana i obowiazuje takze samoloty bojowe. Nie kto inny jak Davien pisal, ze YF-12 lata w 2021 roku. I jeszcze wiele innych tylko mi szkoda czasu zeby wszystko wymieniac.

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 7 lutego 2021, 18:21

Ciekawe jakich chyba te MiGi 23 spod plandek na Syberii.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 20:15

!20 Su-30 róznych wersji, 98 Su-35, 249 MiG-29, 150 MiG-31, 230 Su-27, 124 Su-34, wystarczy?:)

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 13 lutego 2021, 00:56

I jeden F-35

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 6 lutego 2021, 13:24

Z takim myśleniem to i super amerykańska technika od Daviena nam nie pomoże choć podobno F-35 w trybie bestia i w tej zawrotnej liczbie 32 to powinien poskładać ten tysiąc i jeszcze zrzucić bomby.

Kot
niedziela, 7 lutego 2021, 18:55

Ale jesteś żałosny. Obecnie jedynie z 10 krajów świata mogło by przerywać konwencjonalne starxlcie z Rosją. A te pozostałe 180 według ciebie to żałosne kraje z żałosna armia?

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 7 lutego 2021, 20:24

Sam jesteś żałosny. Nie ważne ile krajów, ważne że by Wojsko Polskie było w stanie wytrzymać wystarczająco długo aż dotrą siły NATO z zachodu 4-5 dni to o wiele za krótko więc jest to totalna porażka dowódców i koncepcji opartej na sprzęcie defiladowym, chyba nie myślisz poważnie że ta symulacja to była walka przeciwko całym siłą zbrojnym FR.

piątek, 5 lutego 2021, 16:09

No nie. F-35 ma oficjalnie 871 wad, w tym dziesięć krytycznych, niedziałające ekrany dotykowe i hełmy pilota, niespotykana dotad nigdzie indziej awaryjność, niezdolnośc do latania w burzy, niedziałający system ALIS i brak jego nastepcy, i tak dalej...

piątek, 5 marca 2021, 15:57

Odpadajęce powłoki i łuszcząca się farba to wada krytyczna czy nie? I czy uniemożliwia latanie w burzy?

Th
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:45

Może juz skończ wypisywać w kółko jedne i te same brednie w każdym swoim komentarzu. Mając tyle usterek ten F-35 nie powinien w ogóle oderwać się od ziemi. Jakim cudem lata i jeszcze wykonuje misje to tylko chyba jeden pan Bóg wie. Tak to cię podnieca? Ponad 600 samolotów wylatało już prawie 400 tysięcy godzin z czego zaledwie 3 uległy wypadkowi. Daje to jeden z najniższych współczynników wypadkowości w historii lotnictwa myśliwskiego. Nic ci to nie mówi? Ile razy można powtarzać, że te "usterki" wynikają z błędów w oprogramowaniu, wystąpiły tylko raz, inne usunięto, lub są w trakcie eliminowania. Z tych 871 rzekomych drobnych usterek wiele jest wyłącznie sugestiami dotyczącymi możliwych ulepszeń, zgłaszanymi przez pilotów odnośnie oprogramowania. Wynika to z wysokich standardów bezpieczeństwa w siłach zbrojnych USA. Jeszcze raz odsyłam do artykułu z 24 kwietnia 2020 roku w Defense News p.t. "The Pentagon has cut the number of serious F-35 technical flaws in half" autorka artykułu która od lat zajmuje się programem F-35 Valerie Insinna pisze, że w ciągu roku (od kwietnia 2019 do kwietnia 2020) liczba usterek krytycznych zmniejszyła się o połowę z 13 do 7. Do końca roku 2020 mogly zostać już usunięte wszystkie usterki Kat. 1. Defence24.pl pisał o rozwiązanym problemie hełmu Gen3 już dawno temu:"Konstruktorzy zmienili przede wszystkim sam wizjer, rezygnując z wyświetlacza ciekłokrystalicznego z matrycą aktywną na rzecz wyświetlacza wykonanego w technologii OLED (z organiczną diodą elektroluminescencyjną) - znanej z najnowszych smartfonów. Wyeliminowano w ten sposób m.in. optyczny efekt rozbłysku w nocy (blooming effect), szczególnie uciążliwy dla pilotów lądujących na lotniskowcach (którzy określali to zjawisko jako „zielona poświata”)." Piloci F-35C latają w hełmach Gen II i nie przeszkadza im to w lądowaniach ponad 50 razy w nocy na pokładzie lotniskowca. Ulepszony hełm Gen III oparty o technologie OLED (Organic LED), czyli diod elektroluminascyjnych został już zaprojektowany, przetestowany i jest obecnie kwalifikowany do użytku. Pierwsze partie nowych hełmów Gen3 zostało dostarczonych w 2020r. z rozwiązanym problem zielonej poświaty w nocy. Wdrożenie do użytku na wszystkich wyprodukowanych wersjach samolotu ma się zakonczyć w drugiej połowie 2021r.. Tak jak poradzono sobie z "zielona poświatą" na wyświetlaczu hełmu tak poradzono sobie z innymi problemami wskazanymi przez GAO. Choćby problemy dotyczące zakresu pracy radaru w warunkach morskich (Radar Sea Search) zostały także rozwiązane przez aktualizację oprogramowania. Nowe oprogramowanie wdrożone do wersji C już poprawiło pracę radaru w trybie morskim a pelne możliwości radar uzyska wraz z aktualizacji komputera Tech Refresh 3, w którym samolot otrzyma bardziej nowoczesne systemy komputerowe, które zwiększą moc przetwarzania i pamięć odrzutowca.... "In an interview with Defense News, the head of the Pentagon’s F-35 program office, Vice Adm. Mat Winter, said the issue was being resolved by software and computing upgrades, and there would be no requirement for a new radar." Te odrzutowce wyposażone w TR3 zejdą z linii produkcyjnej najpóźniej w 2024 r.. Nie działa ekran dotykowy w samolocie powiadasz? Epokowe odkrycie kompletnego ignoranta i laika. Ekran w kabinie pilota stanowi interfejs czlowiek-samolot. Awionika w F-35 steruje samolotem w zakresie podstawowych własności lotnych jak i charakterystyk manewrowych, a także wszystkie możliwości systemów i układów są sterowane i kontrolowane przez system komputerowy. Ekran stanowi dla pilota konsole do sterowania wszystkimi tymi funkcjami samolotu i bez sprawnego ekranu pilot nie mógłby nawet wystartować. Ekran może co najwyżej czasami nie reagować na dotyk i trzeba stuknąć palcem po raz drugi. Problem wygląda na czysto software'owy i na pewno nie stanowi większego problemu. F-35 jest w pełni gotową maszyna do wykonania zadań operacyjnych w ramach IOC.

Jaca
wtorek, 9 lutego 2021, 07:18

"USA. Myśliwce F-35 z kłopotami. W raporcie wyliczono 871 problemów. Samoloty Lockheed Martin F-35 Lightning II należące do armii USA wciąż borykają się z licznymi kłopotami. Najnowszy raport Dyrektora Testów Operacyjnych i Ewaluacji Departamentu Obrony wskazuje na aż 871 problemów z myśliwcami piątej generacji. Dyrektor Testów Operacyjnych i Ewaluacji Departamentu Obrony przedstawił Kongresowi coroczny raport poświęcony postępom związanym z programem F-35. Okazuje się, że w trakcie 2020 roku koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zdołał naprawić sporo usterek wskazanych w poprzednim raporcie. Niestety, liczba problemów związanych z myśliwcami piątej generacji wciąż jest ogromna. Jest ich dokładnie 871. Przedstawiciele Lockheeda ujawnili, że spośród wszystkich usterek, dziesięć zaliczono do kategorii pierwszej, czyli problemów wpływających na bezpieczeństwo i możliwości bojowe samolotu lub mogących spowodować wstrzymanie produkcji. To o trzy tego typu kłopoty mniej niż w zeszłym roku. Koncern zaznacza, że 70 procent wszystkich problemów ma niski priorytet lub Joint Program Office już się nimi zajmuje. - Obecnie mamy zero usterek kategorii 1A, czyli zagrażających życiu oraz dziesięć usterek kategorii 1B, czyli wpływających na możliwość realizacji misji - czytamy w raporcie cytowanym przez serwis Konflikty. – Dla dziewięciu z nich już opracowano plan rozwiązania problemów, w tym dla siedmiu oczekuje się już tylko na ostateczną decyzję rządową o wdrożeniu. Ostatnia usterka jest przedmiotem analizy ze strony Joint Program Office - dodają przedstawiciele Lockheeda. Samoloty Lockheed Martin F-35 Lightning II należące do armii USA wciąż borykają się z licznymi kłopotami. Najnowszy raport Dyrektora Testów Operacyjnych i Ewaluacji Departamentu Obrony wskazuje na aż 871 problemów z myśliwcami piątej generacji. Dyrektor Testów Operacyjnych i Ewaluacji Departamentu Obrony przedstawił Kongresowi coroczny raport poświęcony postępom związanym z programem F-35. Okazuje się, że w trakcie 2020 roku koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zdołał naprawić sporo usterek wskazanych w poprzednim raporcie. Niestety, liczba problemów związanych z myśliwcami piątej generacji wciąż jest ogromna. Jest ich dokładnie 871. Przedstawiciele Lockheeda ujawnili, że spośród wszystkich usterek, dziesięć zaliczono do kategorii pierwszej, czyli problemów wpływających na bezpieczeństwo i możliwości bojowe samolotu lub mogących spowodować wstrzymanie produkcji. To o trzy tego typu kłopoty mniej niż w zeszłym roku. Koncern zaznacza, że 70 procent wszystkich problemów ma niski priorytet lub Joint Program Office już się nimi zajmuje. - Obecnie mamy zero usterek kategorii 1A, czyli zagrażających życiu oraz dziesięć usterek kategorii 1B, czyli wpływających na możliwość realizacji misji - czytamy w raporcie cytowanym przez serwis Konflikty. – Dla dziewięciu z nich już opracowano plan rozwiązania problemów, w tym dla siedmiu oczekuje się już tylko na ostateczną decyzję rządową o wdrożeniu. Ostatnia usterka jest przedmiotem analizy ze strony Joint Program Office - dodają przedstawiciele Lockheeda. Producenci samolotu wyjaśniają, że wiele kwestii określanych mianem "usterek" nie wynika z niewypełnienia zapisów kontraktowych, a są one wyłącznie sugestiami dotyczącymi możliwych ulepszeń, zgłaszanymi przez pilotów. Jak poinformowano w raporcie, do jednych z głównych problemów należy zaliczyć wadliwe działanie nowych wersji oprogramowań oraz opóźnienia w ich wprowadzaniu. Opóźnienia notuje również wprowadzenie nowego systemu logistycznego ODIN (Operational Data Integrated Network), który ma zastąpić wadliwy i krytykowany system ALIS (Autonomic Logistics Information System). Sporo problemów związanych z wielozadaniowymi myśliwcami piątej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II miało wpływ na decyzję Pentagonu o opóźnieniu ich wielkoseryjnej produkcji. Według pierwotnych ustaleń, w marcu 2021 roku powinien zakończyć się tzw. etap kluczowy C programu produkcji myśliwców piątej generacji F-35, co oznaczałoby, że maszyny w wersji Block 3F pomyślnie przeszły fazę wstępnych testów operacyjnych i oceny konstrukcji (IOT&E, Initial Operational Test and Evaluation). Zdaniem Departamentu Obrony USA, pozytywne zakończenie etapu kluczowego C pozwoliłoby rozpocząć masową produkcję wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II. Do tego jednak prędko nie dojdzie, gdyż Pentagon poinformował, że etap IOT&E po raz kolejny zostanie przedłużony. Jak na razie nie podano dokładnej daty jego zakończenia. Specjaliści podkreślają, że opóźnienie wielkoseryjnej produkcji samolotów bojowych nie będzie miało wpływu na tempo dostaw i wdrażania maszyn do poszczególnych rodzajów sił zbrojnych USA. Nie wpłynie również na umowy z partnerami programu F-35 i zagranicznymi odbiorcami. W minionym roku amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zbudował 123 maszyny F-35. To o 18 mniej niż pierwotnie zakładano. Eksperci przewidują, że spadek tempa produkcji utrzyma się co najmniej do 2023 roku”.

Jaca
wtorek, 9 lutego 2021, 07:17

F35 po zainstalowaniu kotlow opalanych oparami benzyny i po uaktualnienu oprogramowania do wersji 9876865ZXCRT bedzie mysliwcem miedzygalaktycznym. W docelowej jednak wersji, czyli 12348783873AFUJ bedzie posiadal zdolnosc podrozowania w czasie. W swoje miedzygalaktyczne podroze, a po zaktualizowania oprogramowania do wersji docelowej takze w podroze w czasie, F-35 bedzie startowal z krazownila lotniskowcowego IS Dodzo (IS - Intergalactic Ship), orbitujacego na granicy horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury, znajdujacej sie w centrum naszej galaktyki. Wedlog zapewnien roznych prestizowych zrodel, do tego czasu powinien zostac rozwiazany problem topienia sie platowca w sekcji ogonowej oraz opracowany powinien zostac sytem "Sidekick", pozwalajacy na przenoszenie szesciu pociskow AIM-120 z 1973 roku w wewnetrznych komorach uzbrojenia. Do tego czasu dopracowane maja zostac takze najnowszej generacji piorunochrony, umozliwijace latania jak i garazowanie F35 w kazdych warunkach, takze na powierchniach planet gazowych gigantow. Wedlog zapewnien anonimowych, lecz wiarygodnych i prestizowych zrodel, gotowosc operacyjna bedzie wynosic 564,86%, a pelna zdolnosc do wykonywania zadan wynosic bedzie 501,14%. Zdjete maja zostac takze ograniczenia oprogramowania, pozwalajace na wykonywanie nienazwanych dramatycznych manewrow powietrznych. Chociaz nazwa "powietrznych" nie do konca opisuje zdolnosci maszyny, gdyz bedzie ona zdolna, w trybie Bestia, do manewrow zarowno w prozni, w tunelach czasoprzestrzennych, w studniach grawitacyjnych jak i poza granicami horyzontu czarnych dziur z przeciazeniami wynoszacymi 9g przy predkosci wynoszacej SOL 1.6 (SOL - Speed Of Light, predkosc swiatla), z pelnymi komorami uzbrojenia i zbiornikami pelnymi oparow benzyny.

wtorek, 9 lutego 2021, 12:07

"Koncern zaznacza, że 70 procent wszystkich problemów ma niski priorytet lub Joint Program Office już się nimi zajmuje . - Obecnie mamy zero usterek kategorii 1A, czyli zagrażających życiu oraz dziesięć usterek kategorii 1B, czyli wpływających na możliwość realizacji misji - czytamy w raporcie cytowanym przez serwis Konflikty. – Dla dziewięciu z nich już opracowano plan rozwiązania problemów, w tym dla siedmiu oczekuje się już tylko na ostateczną decyzję rządową o wdrożeniu. Ostatnia usterka jest przedmiotem analizy ze strony Joint Program Office - dodają przedstawiciele Lockheeda. Producenci samolotu wyjaśniają, że wiele kwestii określanych mianem "usterek" nie wynika z niewypełnienia zapisów kontraktowych, a są one wyłącznie sugestiami dotyczącymi możliwych ulepszeń, zgłaszanymi przez pilotów. Jak poinformowano w raporcie, do jednych z głównych problemów należy zaliczyć wadliwe działanie nowych wersji oprogramowań oraz opóźnienia w ich wprowadzaniu ." Skończ z tymi bajeczkami.

Jaca
wtorek, 9 lutego 2021, 14:54

Opóźnienia notuje również wprowadzenie nowego systemu logistycznego ODIN (Operational Data Integrated Network), który ma zastąpić wadliwy i krytykowany system ALIS (Autonomic Logistics Information System). Sporo problemów związanych z wielozadaniowymi myśliwcami piątej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II miało wpływ na decyzję Pentagonu o opóźnieniu ich wielkoseryjnej produkcji.

Jaca
wtorek, 9 lutego 2021, 14:54

Opóźnienia notuje również wprowadzenie nowego systemu logistycznego ODIN (Operational Data Integrated Network), który ma zastąpić wadliwy i krytykowany system ALIS (Autonomic Logistics Information System). Sporo problemów związanych z wielozadaniowymi myśliwcami piątej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II miało wpływ na decyzję Pentagonu o opóźnieniu ich wielkoseryjnej produkcji.

wtorek, 9 lutego 2021, 07:13

Nie działa ekran dotykowy i do tego nie działaja komendy głosowe. A po resztę odyłam cię do raportu GAO z 2020 roku.

Trol
niedziela, 7 lutego 2021, 18:57

Jezu. Według tego co piszesz to ten samolot nie lata i tylko stoi na ziemi.

wtorek, 9 lutego 2021, 07:13

No większość czasu stoi na ziemi.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 20:17

Wow to jakim cudem wylatał ponad 350 tys h w powietrzu?:))

czwartek, 11 lutego 2021, 07:15

To twierdzisz, że jeden wylatał 350 tysięcy godzin... Wow...Wow!...Wow!!...Wow!!!

niedziela, 14 lutego 2021, 15:31

A gdzie napisał że chodziło o jeden samolot? Samolotów lata ponad 400 ty chyba umiesz na tyle matematykę by wyliczyć sobie ile godzin lotu przypada na jeden egzemplarz? Zajarzyłeś?

Davien
czwartek, 4 lutego 2021, 20:22

Niby jakie?:))

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 4 lutego 2021, 22:42

Poczytaj sobie informacje z wyniku ćwiczeń Zima 2020 były już tam uwzględnione F-35 i inne zabawki z USA zamówione w ilościach defiladowych, może dotrze do ciebie coś.

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 09:42

Jak widać płacz na całego jak wpadłęś na zmyslaniu:)) Ale płacz dalej, choc do lidera terrorystó ze Spectre to nie przystoi:))

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 5 lutego 2021, 11:50

Żyj sobie dalej w bajkowym świecie sloganów reklamowych LM i pięknych liczb z wikipedii, tyle że to ma niewiele albo nic wspólnego z rzeczywistością.

GB
piątek, 5 lutego 2021, 12:37

Co nie ma wspólnego z rzeczywistością? Izraelskie naloty w centralnej Syrii, czy tuż obok stanowisk syryjskich S-300?

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 5 lutego 2021, 16:46

Syria to ma słabsze lotnictwo bojowe od Polski bo go niema wcale, gratuluje zapatrywań się na takie interwencje, Może też powiesz że lotnictwo USA przełamało obronę przeciwlotniczą i siły powietrzne talibów (co kłamstwem nie będzie) i jest kolejny dowód na skuteczność ich technologi. Chyba nie trafiłem z tymi talibami bo nie chcą przegrać, może jakaś wojenka w Afryce z tubylcami uzbrojonymi w dzidy zapewne to by otworzyło oczy niedowiarkom jaką przewagą nad przeciwnikiem ma nowoczesne uzbrojenie!!

piątek, 5 marca 2021, 15:59

Przecież S-300 i Pancyry zamknęły niebo nad Syrią...

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:28

Syria ma 51 MiG-21, 87 MiG-23, 29 MiG-29, o tak tylko w kwestii mysliwców. A Izrael nie ma jak Rosja kilkuset mysliwców w zachodnich okręgach wojskowych:) czyli znowu zbłażniłęś się na całego:)) Do tego doliczmy 24 S-300, 60 Buk-ów, ponad 50 Pancyrów i ty twierdzisz że nei maja lotnictwa ani OPL?? Aha doliczmy rosyjski kontyngent w Syrii który ma tez bronic syryjskiego nieba przed napastnikami.

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 7 lutego 2021, 18:29

Chyba kpisz Migi 21 i 23. Reszta to bzdury, Ile Rosja ma myśliwców to można policzyć i w dodatku musi nimi zabezpieczyć dużo większy obszar niż strefa z Polską. Tak samo to OPL.

Matołusz
czwartek, 4 lutego 2021, 15:50

no popatrz, a Izrael je sobie chwali i lata nimi gdzie chce

biały
czwartek, 4 lutego 2021, 18:26

a ile Izrael oprócz nich ma jeszcze maszyn f-15 , po resztą chyba ostatnio nawet zamówili dodatkowe f-15 .... f-15 to jeden z najdoskonalszych samolotów , możliwościami bojowymi ustępuje jedynie f-22

us man
czwartek, 4 lutego 2021, 20:46

F 18 jestnajwszechstronniejszym samolotem bojowy na świecie Tak taka jest prawda

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 09:43

Nie, jest gorszy tu od F-16 czy od F-15E nie mówiąc juz o F-35 i to cała prawda.

piątek, 5 lutego 2021, 12:42

Gorszy bo nie od LM?

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:29

Nie, bo F-18 był wyspecjalizowaną maszyna morską, zabiera mniej uzbrojenia, ot tak by dobic ichtamnietka:)

niedziela, 7 lutego 2021, 21:20

Czy to że na lotniskowce to przeszkadza w czymkolwiek na lądzie chyba nie, co do uzbrojenia ma więcej punktów podczepień więc fizycznie zabiera więcej uzbrojenia niż F-16 F-35.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 20:27

Doprawdy?? F-35 zabiera 14-16 rakiet p-p, F-18E maks 12 F-35 zabiera 8040kg uzbrojenia, tyle samo co F-18E, F-16 zabiera 9770kg F-16 i F-35 zabieraja znacznie bardziej zróznicowane uzbrojenie niz F-18E, cos jeszcze czy dobijamy dalej:)

środa, 10 lutego 2021, 06:32

No to wyszczególnij, jakie to bardziej zróżnicowane uzbrojenie zabiera F-35. Tylko te realne, a nie to co napisane jest w broszurce reklamowej albo wiki, bo jak wiadomo, to coś nie jest jak narazie zdolne do przenoszenia sześciu AIM-120 w komorach.

poniedziałek, 15 lutego 2021, 08:58

No to wymień które uzbrojenie jest w broszurce reklamowej i którego nie przenosi F-35.

wtorek, 16 lutego 2021, 06:40

Chociazby AGM-88G AARGM-ER, SPEAR 3.

wtorek, 16 lutego 2021, 18:17

I w której broszurce jest napisane że F-35 przenosi takie uzbrojenie?

środa, 17 lutego 2021, 11:50

Chcesz, żebym ci linka podał? Przecież nie puszczą. Ale postaraj się, to znajdziesz. Ale zreszta jakie to ma znaczenie, jak ten bubel ma teraz problemy z silnikami, więc uzbrojenie to najmniejszy problem.

wtorek, 9 lutego 2021, 17:45

Na tych punktach podwieszeń to zabiera paliwo plus wszystkie potrzebne zasobniki (IR oraz laserowe) i systemy WRE. Na samo uzbrojenie pozostaje mało miejsca.

środa, 10 lutego 2021, 06:33

Tak samo jak F--16. Zapomniałes jeszcze, że Super Hornet nie musi przenosić zasobników WRE, gdyz od tego ma Growlera.

środa, 10 lutego 2021, 15:53

No to świetnie. Jeden F/A-18 musi mieć obok drugiego F/A-18 przystosowanego do zadań WRE żeby wykonać zadanie, bo samemu zostanie szybko zestrzelony. I tu się objawia przewaga F-35. Poleci sam i wykona zadanie.

Marek L.
czwartek, 4 lutego 2021, 20:41

Izrael (IAF), niezależnie od tego, że zamówili 50 F-35I (mają teraz już ich 30!), oraz za chwilę zamówią jeszcze dodatkowo 25 F-35I (czyli w sumie to będzie ich: 75), to mają oni zamiar oprócz tego zamówić 25 sztuk tych najnowszych F-15EXI, które dołączą do tych, już od lat obecnych 25 F-15I. Oprócz tego to IAF posiada 50 sztuk starszych F-15C/D, których to IAF absolutnie nie zamierza się pozbywać, tylko IAI je kontynuacyjnie remontuje, polepsza, i modernizuje.

Wawiak
piątek, 5 lutego 2021, 10:29

Bo nikt nie opiera całego lotnictwa na jednym typie samolotu. Zamówienie kolejnych owych dodatkowych 25 sztuk jest najlepszą laurką dla F-35.

Davien
czwartek, 4 lutego 2021, 20:23

Biały, izraelskie F-15 to obecnie antyki, istotnie kupuja nowe F-15IA i modernizują do tego standardu większość swoich F-15, ale kupuja też dodatkowe 25 F-35. F-15 ustepuje mozliwościami bojowymi F-35 co udowoniły ćwiczenia Red Flag.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 4 lutego 2021, 21:25

Ta ustawka nie żartuj. No i jak ćwiczenia to niech ćwiczą z F-15EX a nie z zabytkami.

Wawiak
piątek, 5 lutego 2021, 10:30

Jak ci nie odpowiada owa "ustawka", to zawsze możesz wziąć pod uwagę misje bojowe lotnictwa Izraela nad Syrią.

qwert
piątek, 5 lutego 2021, 13:05

Nie ma czegoś takiego jak" misja bojowa nad Syrią ", są co najwyżej misje bojowe z nad terytorium Libanu i ew. Iraku

piątek, 5 marca 2021, 16:01

Taaa. Syrii wogóle niema.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 5 lutego 2021, 12:38

Syria nie ma lotnictwa bojowego a Rosjanie tam stacjonujący nie są w stanie wojny z Izraelem.

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:30

Syria ma ponad 150 mysliwców i ponad 130 wyrzutni OPL wiec skończ te kłamstwa

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 09:45

Jak widać prawda poteznie zabolała:) A ćwicza z F-15 najnowszych wersji czy EF-2000 :)

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 5 lutego 2021, 11:57

Tylko że najnowszych wersji F-15 jeszcze niema w służbie, a EF skopały tyłki Raptorm na co są dowody !!! pokaż mi materialne dowody że F-35 kiedykolwiek wygrały z EF no pokaż bo słowa nic nie kosztują.

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:31

Są od dawna , to F-15SA i F-15QA wiec daruj sobie brednie:)

piątek, 12 lutego 2021, 09:50

Jemu zapewne chodziło o F-15EX. Aż takie to skomplikowane, żeby to zrozumieć?

Czysta prawda
sobota, 6 lutego 2021, 13:13

Piszesz o sporadycznym przypadku lub dwóch, w warunkach celowo naciąganych pod EF. Poczytaj może opinie niemieckich pilotów o tychże Raptorach,po walkach z nimi. F-22 bił EF średnio po kilkanaście razy pod rząd,bez strat własnych.

czytelnik D24
piątek, 5 lutego 2021, 14:20

To ty pokaż dowody że F-35 przegrały z EF. No pokaż bo słowa nic nie kosztują.

Riki Tiki
piątek, 5 lutego 2021, 17:07

Skoro EF zrobiły sobie sałatkę z Raptorów, na co dowody sa łatwo dostepne w internecie w postaci zdjęć co najmniej czterech Eurofighterów noszacych "F-22 Kill Mark", to o wiele gorszy od F-22 niegramotny, F-35, do tego z niedziałającym hełmem pilota i niedziałajacym ekranem dotykowym nie ma żadnych szans. Czy tak ciężko zaakceptować fakt, że F-35 w porównaniu do Rafale, najnowszych transzy Eurofightera, najnowszych wersji F-16/15/18 to zwykły szmelc? Poza tym, nie po to wznowili produkcje F-15 (mowa o F-15EX) i nie dlatego wznowia produkcję F-16, a kraje Europejskie, Japonia i Korea nie buduja własne mysliwce, bo F-35 to taki cud. Jezeli to byłby taki cud, to kupili by go więcej i nie musieli by marnować środków na nowe kontruowanie nowej maszyny. Paniał?

Trol
sobota, 6 lutego 2021, 10:24

Tzn żebyś mnie przekonał do swej tezy to musisz mi jeszcze pokazać ile pojedynków pomiędzy f22 a ef wygrały ef. To że wygrały to nic dziwnego. Ale jeśli wygrał kilka pojedynków na 20 to kto według ciebie jest zwycięzca? Rozumiem też że Indie czy Pakistan robiąc swoje słabe samoloty to udowadniają ze Rafale jest gorszy, ef, f15, f35. Bo przecież gdyby były lepsze to po co oni mieli by trącić kasę na projekt jak mogą kupić lepsze gotowe. Twój tok myślenia ma dziury z każdej strony, jest jedynie nachalnym narzucaniem twojego punktu widzenia.

Riki Tiki
sobota, 6 lutego 2021, 13:45

Kto wygrał więcej pojedynków Ef czy Raptor to mówia tyuły opracowań nazwane "Sałatka z Raptorów". To twój tok myslenia jest jednobiegunowy i pełen dziur. Twierdzisz, że opracowane maszyny będą (Tempest, FCAS) bedą gorsze od F-35?

Th
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:57

Niemcom na Eurofighterach udało się pokonać Raptora tylko w jednym ze scenariuszy walk w pozostałych EF nie miały nic do powiedzenia z Raptorami. Po co więc manipulować faktami? W czasie wykonywania manewrów przy użyciu TVC Raptor jest stosunkowo łatwym celem, co bezlitośnie wykorzystało niemieckie Luftwaffe. Uważa się, że dzięki implementacji High Off Boresight, którego F-22 jeszcze nie posiadał, Eurofightery były zdolne do zdobycia przewagi. Elektronika i uzbrojenie okazały się w tym przypadku bardziej znaczącym elementem w walce na krótki dystans niż supermanewrowość. To tylko potwierdza jakimi możliwościami dysponuje F-35 oraz może dysponować Raptor po integracji celownika nahełmowego i Sindewindera X drugiej generacji. Sami niemieccy piloci Eurofighterów przyznali jednak, że w walce na dystans Raptor pozostaje bezkonkurencyjny - tu nie ma z kolei dwóch zdań. Jeden z niemieckich dowódców płk Andreas Pfeiffer i pilot mjr Marco Gumbrecht określili "unikalne" (unique) możliwości amerykańskiego samolotu za "przytłaczające" (overwhelming). Cyt: "Pfeiffer says flying with the Raptor was an interesting experience. "Its unique capabilities are overwhelming," Pfeiffer says" i "Two other German officers, Col. Andreas Pfeiffer and Maj. Marco Gumbrecht, noted in the same report that the F-22’s capabilities are “overwhelming” when it comes to modern, long-range combat as the stealth fighter is designed to engage multiple enemies well-beyond the pilot’s natural field of vision – mostly while the F-22 is still out of the other plane’s range. Grumbrecht said that even if his planes did everything right, they weren’t able to get within 20 miles of the next-generation jets before being targeted." Generalnie EF dostały na Red Flag niezłe baty od F-22 nie będąc w stanie przedostać się do Raptora na odległość 20 mil zanim zostały namierzone i " zestrzelone". Pomimo, że USAF postanowiło ułatwić przeciwnikom wykrycie Raptorów podwieszając im pod kadłubem  zasobniki zwiększając tym samym ich RCS. Raptor po prostu nie wykorzystał swoich możliwości walki na dużych prędkościach do których został stworzny. Gdyby pilot nie bawił się w robienie efektownych figur na prędkościach poddźwiękowych przy pomocy TVC tylko od razu wszedł do walki z maksymalną energią na szybkościach naddźwiękowych to skończyłby walkę zanim Niemcy zdążyliby się zorientować, że się w ogóle zaczęła. Często piloci EF o zestrzeleniu dowiadywali się dopiero wieczorem na podsumowaniu dnia. Na ćwiczeniach w ZEA w listopadzie 2009 r. w walce z widocznością wzrokową F-22 vs. Rafale i F-22 vs Mirage 2000 Amerykanie obalili opowiastki Francuzów i odpowiedzieli twierdząc, że ich samoloty były niepokonane przeciwko Francuzom i w rzeczywistości F-22 zestrzelił Rafale sześć razy w pojedynkę jeden na jednego, podczas gdy pięć innych pozorowanych walk zakończyło się remisem. Natomiast w BVR Rafale nie miał także najmniejszych szans sprostać Raptorowi i dlatego po jednej konfrontacji dano sobie spokój. Znowu więc nie manipuluj faktami panie o wielu nickach.

Welcome back :D
wtorek, 9 lutego 2021, 07:10

@Th to @Jaca, ale takze @JW vel @abc (technologii) vel @z netu. Tutaj wklejam dowod. Defence 24, artykul "Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km": Th, wtorek, 6 października 2020, 14:49: "Z wykształcenia jestem inżynierem elektronikiem ze specjalnością awionika lotnicza po szkole w Dęblinie panie felon. Jeszcze raz postaram się w prostszy i krótszy sposób wytłumaczyć najważniejszą różnicę pomiędzy antenami PESA i AESA bo wyraźnie pan nie zrozumiał o czym piszę. Z pominięciem budowy bo nie chce się powtarzać, a opisałem dość szczegółowo ten temat. Nie błysnąłeś wystarczającym poziomem wiedzy technicznej, wykazując kompletną ignorancję w temacie znajomości zasad pracy radarów pokładowych choć wywnioskowałem, że za takiego znawcę się uważasz". A tak na Defence 24, pod tytulem „Raptory na spotkanie rosyjskim Delfinom”. 10 kwietnia 2020, o godzinie 10:30 Jaca napisal tak: „Ja jestem inżynierem po studiach z zakresu awioniki na Wyższej Szkole Oficerskiej Sił powietrznych w Dęblinie. Dla mnie jesteś cienki Bolek, zwykły niedouczony amator-laik z tematu lotnictwa”. Jakie to szczescie ze mamy na forum dwoch ekspertow z dziedziny radarow AESA po szkole w Deblinie. A z nich sa tacy eksperci, ze JW wypisywal, ze F-22 w komorach wewnetrznych przenosi 8 AIM-120, takze w komorach bocznych, dedykowanych tylko i wylacznie dla AIM-9.

wtorek, 9 lutego 2021, 07:08

Kłamiesz. Amerykanie przyznali sie do przegranej F-22 z Mirage 2000, Rafale, Eurofighterem (co najmniej cztery razy), z F-16 i Growlerem.

Th
środa, 10 lutego 2021, 20:26

Wpisz sobie w wyszukiwarkę "F-22 kill ratio" i nie pisz bzdur. W ćwiczeniach Red Flag Raptor dosłownie masakruje swoich przeciwników ale na setki zwycięstw zdarza się jedna lub dwie wpadki co jest rzeczą naturalną. Przyklad: "To confront the F-22-led “Blue Air” collection, the joint force mustered its best “Red Air” threat—front-line F-15s, F-16s, and Navy F/A-18 Super Hornets. The F-22’s team blitzed the opposition with a favorable 241-to-two kill ratio. What’s more, the two lost aircraft were F-15Cs, not F-22s. The Raptors came through the engagements untouched." W tych Red Flag Raptory rozniosły swoich przeciwników 241 do 2. Raptor ma wszystkie atuty aby zwyciężać ( stealth, wysoką manewrowość, supercruise, awionikę) ale jest jeszcze jeden element - pilot, najsłabsze ogniwo wyposażenia F-22 które czasem zawodzi.

czwartek, 11 lutego 2021, 07:19

Znowu? Nikt nie podważa zdolności F-22. Podważana jest po raz kolejny twoja wiarygodność. Twierdzileś, że F-22 jest niepokonany i nigdy nie miało miejsca „zestrzelenie” w symulowanych pojedynkach F-22 przez, Rafale, Mirage 2000, a udowodniono ci, że miało to miejsce. I nie pisz o Red Flag. Red Flag a to co będzie w realu to dwie zupełnie różne rzeczy.

do anonimowego fankluba
środa, 10 lutego 2021, 15:55

Na kilkaset zestrzeleń uzyskanych przez F-22 to muszą być zrozpaczeni.

czwartek, 11 lutego 2021, 07:20

Nikt nie ejst zdesperowany. Podważana jest tylko wiarygodnośc komentarzy Th.

Th
czwartek, 11 lutego 2021, 10:47

Moje komentarze mają źródło w poważnych periodykach w których eksperci i piloci mają zgoła zupełnie inne zdanie niż kolega. Twoje nawet nie pochodzą ze Sputnika czy RT tylko z wyobraźni. Podważając moje komentarze podważasz wiarygodność autorów tych informacji. To może pochwal się panie "ekspert" tytułami naukowymi, liczbą godzin za sterami samolotu i doświadczeniem nabytym na Red Flag. Dla mnie jesteś ciekawym obiektem socjologicznym. Twoje zadanie na forum jest proste: zdyskredytować F-22 i F-35 bo to samoloty amerykanskie. To nic, że zgodnie z tym co mówią eksperci nacalym świecie to najnowocześniejsze i najbardziej skuteczne naszyny 5. generacji w swojej klasie. Gdyby to były samoloty rosyjskie pianie z zachwytu nie byłoby końca.

piątek, 12 lutego 2021, 07:32

To odpowiedz, w którym periodyku wypisywano, że „Low Speed Pass może zostac wykonywany tylko przez samoloty super manewrowe”. Napisz, w którym periodyku napisano, że „Pedal Turn (flat spin” to inaczej rudder pedal czyli pedał orczyka”? napisz, w którym periodyku „turbomaszyna T/EMM chłodzi gazy wylowtowe w silnika F135? Napisz w którym periodyku napisano, że „ODIN jest operacyjny w 23 bazach”. Czas start.

Th
piątek, 12 lutego 2021, 12:21

Czy ty wiesz o czym piszesz? Jaki znowu Low Speed Pass? Gdzie ja takie rzeczy pisałem na tym forum odnośnie tematu F-22? Skończ juz z tymi fantazjami bo jesteśmy na forum def.24 a nie WP. Wycisz się człowieku i nie rób z siebie pośmiewiska.

sobota, 13 lutego 2021, 14:55

To twierdzisz, że nie ty pisałes o tym, że „Low Speed Pass” może byc wykownywane przze samoloty super manewrowe? No to ci udowadniam, że tak pisałeś. Defence 24, artykuł pod tytułem „Wszystkie rekordy pobite”. Amerykanie przetestowali zupełnie nowy myśliwiec”. Komentarz @Th, środa, 23 września 2020, 10:37, pisałeś dokładnie tak: „...Dlatego F-35 jest samolotem supermanewrowym. Dobrej zabawy życzę kolego. Aha Low Level Pass też wykonują tylko samoloty supermanewrowe...”. Więc dalej twierdziesz, że niczego takiego nie pisałeś? I ty kogos odsyłasz na WP? Dobre.

Riki Tiki
wtorek, 9 lutego 2021, 07:06

The National Interest. F-22 dostal baty od Mirage 2000 nalezacego do ZEA. W necie znajdziesz zdjecia co najmniej czterech Eurofighterow o roznych numerach ktore nosza F-22 Kill Mark. Cytuje: "The French victory over the F-22 occurred in November 2009. A squad of F-22s from the Air Force’s 1st Fighter Wing in Virginia flew to Al Dhafra, in the UAE, to train with French air force Rafale fighters and Typhoon jets from the British Royal Air Force. The video from the Rafale’s camera clearly shows the French plane maneuvering into a good position to launch an infrared-guided Mica missile against a defending F-22. Even before the Emirati and French wins in 2009, the Americans knew the F-22 could be beaten, although they rarely mentioned this uncomfortable fact. The U.S. pilots copped to just one loss in the war game — an F-22 defeated by a Mirage 2000 flown by an Emirati aviator". During the Raptor’s first-ever major air exercise in 2006, an Air Force F-16 most likely dating from the 1980s managed to “kill” an F-22. A Navy Growler jet, designed to jam enemy radars, repeated the feat in 2008 or early 2009. And the 2009 war game would not be the last to result in “dead” Raptors. In June 2012 a contingent of German pilots (flying the same new Typhoon fighters as the British) figured out the best tactics for shooting down the F-22. Nie dosc ze zostal pokonany przez Mirage 2000, to Amerykanie sie sami do tego przyznali. Masz cos jeszcze do dodania?

Th
wtorek, 9 lutego 2021, 13:46

Jeszcze jedno panie Riki. Jest głupotą podważać a nawet nie przyjąć tego do wiadomości co powiedzieli po ćwiczeniach płk Andreas Pfeiffer i mjr Marco Gumbrecht.

Riki Tiki
wtorek, 9 lutego 2021, 15:06

Głupota jest twierdzic, że F-22 niue został "pokonany" przez Mirage 2000 czy Rafale w przypadku, kiedy sami Amerykanie potwierdzaja te informację.

Riki Tiki
wtorek, 9 lutego 2021, 14:56

Ale głupota nie jest twoje twiuerdzenieni, że Mirage 2000 pokonał F-22 nawet kiedy sami Amerykanie to przyznali?

Th
wtorek, 9 lutego 2021, 19:02

Zwracam honor. Faktycznie w czasie treningów w ZEA w 2009r. z francuskimi samolotami Rafale i Mirage 2000 udało się temu ostatniemu raz ustrzelić F-22. I to potwierdza USAF. Jednak powtarzam jest to wyjątek od reguły. W czasie tych manewrów Francuzi na Rafale dostali niezłe baty przegrywając z Raptorami w walce na bliski dystans sześć do zera, a pięć pojedynków zostało nieroztrzygniętych. Świadczy to o ogromnym potencjale Raptorów gdyż Rafale dysponuje lepszymi możliwościami manewrowymi niż Mirage 2000.

środa, 10 lutego 2021, 06:55

Powtórzę, bo widze, że masz problem z akjceptacją faktów. F-22 został pokonany przez Mirage 2000, Rafale, Eurofightery, Growlery i F-16.

Th
środa, 10 lutego 2021, 20:29

Powtórzę: Rafale na ćwiczeniach w ZEA dostały niezłą lekcję od F-22: But the American pilots insisted their planes had gone undefeated against the French during the November exercise — that, in fact, the F-22s had “shot down” Rafales in six one-on-one engagements. Five other simulated battles ended in draws, the Americans said. The U.S. pilots copped to just one loss in the war game — an F-22 defeated by a Mirage 2000 flown by an Emirati aviator.

piątek, 12 lutego 2021, 07:34

To także zaprzeczasz, że F-22 nie został nigdy „pokonany” przez Rafale?

Th
środa, 10 lutego 2021, 11:47

Zamiast improwizować panie manipulant wystarczy wpisać w Google "F-22 kill ratio". Słyszałeś takie przysłowie "... jak ślepej kurze ziarno"? Tak właśnie jest z tym Mirage, F-16 i Growlerem i Eurofighterem.

czwartek, 11 lutego 2021, 07:25

„Kill ratio”? To ile w prawdziwym konfliktów zestrzeleń uzyskały F-22? Konjretne dane podaj. No bo wiesz, na ćwiczeniach to i ruskie Su-27 uzyskiwałe bardzo wysokie „Kill ratio” a S-300 i S-400 dokonywały 100% zestrzeleń celów.

Th
środa, 10 lutego 2021, 09:57

But the American pilots insisted their planes had gone undefeated against the French during the November exercise — that, in fact, the F-22s had “shot down” Rafales in six one-on-one engagements. Five other simulated battles ended in draws, the Americans said. The U.S. pilots copped to just one loss in the war game — an F-22 defeated by a Mirage 2000 flown by an Emirati aviator.

czwartek, 11 lutego 2021, 07:22

Ślepej kurze ziarno? Co najmniej cztery razy przez Eurofightery? Przy tak małej liczbie F-22 jest to nieopisana strata. A jak by nie patrzeć, zostac pokonanym przez Mirage 2000, latając samolotem o takich mozliwościach, to jak by nie patrzeć, zwykła kompromitacja.

czytelnik D24
wtorek, 9 lutego 2021, 17:53

To zabawne jak desperacko usiłukesz odwrócić uwagę od szerszego kontekstu całej sprawy. F-22 został zestrzelony kilka razy na bliskim dystansie jednak na te kilka razy sam dokonał kiluset zestrzeleń i to jest najważniejsze.

środa, 10 lutego 2021, 06:56

Zabawne to jest to, jak wy nie potraficie akceptować faktów. Bo jak widać dane z wiki to jedno, a rzeczywistość to co innego, czego właśnie dowodzi pokonanie F-22 przez schyłkowego juz Mirage 2000.

rri
środa, 10 lutego 2021, 06:36

Widzę, że prawda zabolała. Th twierdził, że takie zdarzenia nie miały miejsca, a tutaj okazuje sie, że jednak miały. I to by było na tyle w kwestii twoich wynurzeń.

Th
wtorek, 9 lutego 2021, 10:43

Raptor dysponuje doskonałą manewrowością, najlepszą wśród najlepszych współczesnych maszyn myśliwskich. Jego pr. kątowa zakrętu ustalonego, wynosi 28 st/s. na wys. 6000 m. Prędkość 28 st/s. daje wartość ok. 0,48 rad/s.. Zważywszy ścisłą zależność "turn rate" od pr. liniowej po okręgu i promienia zakretu, daje to w przybliżeniu pr. liniową rzędu 655 km/h, przy promieniu ok. 380 m i przeciążeniu 9G. Żaden współczesny samolot, oprócz Raptora, nie dysponuje takimi możliwościami manewrowymi, łącznie z F-35, Su-57 i nowymi konstrukcjami chińskimi. Su 30 dysponuje pr. kątową zbliżoną do Rafale, tzn. ok. 24 st/s. (0,42 rad/s.). Przy przyspieszeniu odsrodkowym wynoszącym 87,74 m/ss, daje to prędkość liniową ok. 209 m/s (752 km/h). Promień zakretu Su-30, wyniesie więc ok. 498 m. Parametry te dla Su-35 S, sa tylko nieco lepsze. Dla Typhoona pr. maks. kątowa, to 23,4 st/s., co daje 0,41 rad/s. a więc pr. skrętu ok. 522 m przy pr. przyrzadowej 214 m/s. (770 km/h). W/w dane zaczerpnąłem z ksiażki "Taktyka pilotów myśliwskich" Wyd. III. Patrick Stephens. London 2013 r. Autor Mick Spick, str. 206-208. Czas wreszcie zrozumieć że na dzień dzisiejszy Raptor nie ma godnego przeciwnika w walce powietrznej. Jeżeli nawet zdarzy się jedna porażka na 100 to jest tylko wyjątek od reguły. Oprócz samolotu jest jeszcze pilot który może popełniać ludzkie błędy. Tym bardziej, że piloci F-22 szkoleni są w walkach BVR - najbardziej efektywnych dla Raptora.. Opowiadania Francuzów o zwycięstwie Mirage-2000 nad Raptorem zostały już dawno obalone przez USAF, a publicysta David Axe zasłynął już wielokrotnie przesadnymi artykułami. Rafale dostały lanie 6:0 w pojedynku 1 na, a 5 walk było nieroztrzygniętych i nie pomogą tutaj "dowody" w postaci zdjęć w podczerwieni na których widać Raptora. Na ćwiczeniach w ZEA jak przyznali sami Francuzi, tak nowoczesny  system jak SPECTRA samolotu Rafale nie wykrywał opromieniowania przez radar APG-77. Z kolei na ćwiczeniach w Malezji Cope Taufan 2014 pomiędzy F-22 i Su-30MKM zrezygnowano w ogóle z walk w BVR gdyż uznano, że walka poza widocznością wzrokową z Raptorem jest poza możliwościami Su-30MKM. W walce manewrowej malezyjskie Su-30 także nie sprostaly Raptorom. Według relacji malezyjskiego pilota walka z Raptorem była w miarę wyrównana w manewrze poziomym. Jednak kiedy Raptor coraz bardziej zaczął wykonywać manewry w płaszczyźnie skośnej stopniowo coraz bardziej przerzucając walkę do pionu wtedy od razu dała się poznać moc silników Raptora i było po walce. W tym przypadku pilot nie popelnić żadnego błędu i nie pozostawił złudzeń pilotowi Su-30MKM. Znowu wracając na chwilę do Red Flag. F-22 dysponuje silnikami ze zmiennym wektorem ciągu i w momencie wykorzystania owego ciągu wektorowego, F-22 musi się ustawić w pozycji umożliwiającej zestrzelenie wrogiego samolotu. W tym czasie jest stosunkowo łatwym celem, co bezlitośnie wykorzystało niemieckie Luftwaffe. Ponadto europejskie myśliwce wyposażone zostały w systemy IRST (tzw. Infra-Red Search and Track). Działające do 50 kilometrów będące w stanie wykryć samoloty w technologii stealth. Pomimo porażki piloci F-22 twierdzą, że pilotując samoloty w technologii stealth bardzo rzadko będą zmuszeni do bezpośredniej konfrontacji z wrogimi odrzutowcami co też miało miejsce na Red Flag z niemieckimi EF-2000. Amerykański myśliwiec okazał się bezkonkurencyjny w sytuacji namierzenia przeciwnika bez kontaktu wzrokowego, co, w teorii, stawia F-22 co najmniej półkę wyżej od Eurofighterów. Raptor to najbardziej zaawansowany technologicznie samolot myśliwski i nie jest tego w stanie nic zmienić. F-22 został zoptymalizowany do walki manewrowej na prędkościach naddźwiękowych i zgodnie z zasadą `first to see - first to kill`. Technologia stealth, supercruse 1,78 macha oraz zestaw sensorów fusion MultiSensor gwarantuje panowanie w powietrzu na jeszcze długie lata. Sam fakt, że Japonia chciała zapłacić nawet 300 mln usd za samolot, najlepiej świadczy jak bardzo "kraj kwitnącej wiśni" był zdesperowany aby zakupić ten samolot.

Riki Tiki
wtorek, 9 lutego 2021, 15:00

Ale po co wklejasz tego gotowca? Nikt nie twierdzi, że samolot F-22 jest zły. Zwyczajnie stwierdzono i udowodniono fakty, że F-22 w symulowanych walkach WVR został pokonany przez Eurofightera (minimum cztery razy), przez Rafale, przez Growlera, przez F-16 i przez Mirage 2000. Nie zakrzyczysz tym tego faktu.

Th
środa, 10 lutego 2021, 10:35

Wpisz sobie w wyszukiwarkę "F-22 kill ratio" i nie pisz bzdur. W ćwiczeniach Red Flag Raptor dosłownie masakruje swoich przeciwników ale na setki zwycięstw zdarza się jedna lub dwie wpadki co jest rzeczą naturalną. Przyklad: "To confront the F-22-led “Blue Air” collection, the joint force mustered its best “Red Air” threat—front-line F-15s, F-16s, and Navy F/A-18 Super Hornets. The F-22’s team blitzed the opposition with a favorable 241-to-two kill ratio. What’s more, the two lost aircraft were F-15Cs, not F-22s. The Raptors came through the engagements untouched." W tych Red Flag Raptory rozniosły swoich przeciwników 241 do 2. Raptor ma wszystkie atuty aby zwyciężać ( stealth, wysoką manewrowość, szybkość, awionikę) ale jest jeszcze jeden element - pilot, najsłabsze ogniwo wyposażenia F-22 które czasem zawodzi.

piątek, 12 lutego 2021, 07:37

„Kill ratio”? To ile w prawdziwym konfliktów zestrzeleń uzyskały F-22? Konjretne dane podaj. No bo wiesz, na ćwiczeniach to i ruskie Su-27 uzyskiwałe bardzo wysokie „Kill ratio” a S-300 i S-400 dokonywały 100% zestrzeleń celów.

Th
wtorek, 9 lutego 2021, 16:31

No to kolejny gotowiec przygotowalem panie o bardzo wielu nickach i bez nicku. Mam jeszcze kilka w zanadrzu wiec postaraj się jeszcze bardziej trefnisiu abym je wykorzystał. Świadomość sytuacyjna pilota na polu walki to rzecz decydująca o zwycięstwie zarówno w powietrzu z samolotami przeciwnika jak i z powietrza likwidując najbardziej zaawansowane systemy OPL oraz inne strategiczne cele na ziemi. Ten kto dysponuje lepszą orientacją na polu walki, wykorzystując wszelkie środki wykrywania i wyznaczania celów zintegrowane sieciocentrycznie w jednolitym systemie dowodzenia ten uzyskuje przewagę w powietrzu nad przeciwnikiem. Wykorzystanie samolotów E-3 Sentry AWACS i E-8 JSTARS, satelitarnych systemów obserwacji i rozpoznania, zadań wywiadowczych i wyszukiwania celów (ISTAR) to podstawowy warunek stawiany dla nowoczesnego lotnictwa. Kto nie dysponuje takimi możliwościami to bez względu jakimi super manewrowymi samolotami dysponuje z góry skazuje się na klęskę. Coraz nowocześniejsze rakiety do BVR dysponują coraz lepszą strefą rażenia z której nie ma już ucieczki żadnym nagłym manewrem (tzw. no escape zone). Pilot takiej maszyny nawet nie będzie sobie zdawał sprawy skąd nadlatuje zagrożenie, a jak w końcu się zorientuje będzie już spadał w płomieniach na ziemię. Samoloty 5. generacji F-35 i F-22 dysponują możliwościami w/w platform wynikających z nowej koncepcji prowadzenia walki powietrznej  zapewniając im zarówno zdolności do walki z samolotami wroga, precyzyjne ataki na cele naziemne, prowadzenie rozpoznania pola walki w sieciocentrycznym współdziałaniu środków napadu powietrznego jako samoloty wczesnego ostrzegania, walki radioelektronicznej EW, prowadzenia cyber - wojny (cyber-warfare), rozpoznania i wskazywania celów (ISR) oraz wielu innych zadań. Amerykańska koncepcja samolotów nowej generacji powielania jest w projektach chińskich i rosyjskich samolotów 5. generacji (stealth, zaawansowana awionika, sieciocentryczność). Wracajac zaś do konfrontacji niemieckich EF z Raptorami. Porównując możliwości manewrowe tych konstrukcji które przedstawiłem wcześniej Raptor jest poza zasięgiem Eutofightera, Rafale czy Mirage 2000.. Przypomnę jeszcze raz że Raptor wykonuje manewry przy prędkości liniowej wynoszącej 655 km/h i promieniu zakrętu ok. 380 m. Dla Typhoona promień skrętu ok. 522 m przy pr. przyrzadowej 214 m/s. (770 km/h). Jak z tego wynika Raptor potrafi wykonać w walce kołowej znacznie ciaśniejsze zakręty i szybciej zająć dogodną pozycję do ataku niż Eurofighter. Gdyby Niemcy nie wykorzystywali HMSS i pocisku Iris-T nie mieliby w tym elemencie walki też nic do powiedzenia. Radar AESA AN/APG-77 Raptora z aktywnym skanowaniem fazowym zmienia częstotliwość pracy z prędkością ponad 1000 razy na sekundę stając się wyjątkowo trudnym do wykrycia przez wrogie RWR o czym przekonali się Francuzi na Rafale. W wielu sytuacjach AN/APG-77 potrafi identyfikować cele o wiele szybciej niż radar samolotów dozoru radiolokacyjnego z odległości co najmniej 210 km dla celu o RCS1 m2. Radar AESA Raptora to urządzenia o bardzo wysokich parametrach pracy w wielu trybach. W połączeniu z cechami obniżonej wykrywalności stealth może pilotom Raptora pozwolić na uzyskanie danych o sytuacji taktycznej, które byłyby niedostępne bądź trudno dostępne dla innych myśliwców. Mechaniczny radar Eurofightera Captor jest radarem bezporównywalnie słabszym (łatwy do zakłócenia, wykrycia, mniejszych możliwościach przetwarzania, rozdzielczości) od radaru Raptora o maksymalnym zasięgu wykrywania samolotu myśliwskiego o RCS 5 m2 do 160 km. Dlatego ma być wymieniony na Captor-E z aktywnym skanowaniem fazowym AESA. Różnica technologiczna dzieląca te stacje radiolokacyjne to różnica przynajmniej dwu-pokoleniowa. Eurofighter posiada system na podczerwień IRST PIRATE o maksymalnym zasięgu wykrywania wynoszącym 90 km od czoła celu. Niemcy przyznali, że z odległości ok. 35 km radary Captor Typhoona nie były w stanie wykryć F-22, a systemy na podczerwień PIRATE wykrywały go z odległości 50km (to gdzieś na 1-1,5 min przed minięciem się w powietrzu) - śledzić aby odpalić rakietę gdzieś z odległości 35 km. Czyli jak to się mówi było już "po zawodach". Raptor jest trudno wykrywalny przez systemy radarowe wroga (RCS0,0001 m2 lub -40dB co odpowiada stalowej kulce o średnicy 1-2 cm). Sygnatura radarowa EF jest dużo gorsza i wynosi 0,5-1 m2. Kolejnym wyznacznikiem możliwości Raptora jest pasywny system AN/ALR-94 firmy BAE Systems, który nie ma nigdzie poza USA odpowiednika. którego zakres wykrywania sygnałów radarowych wynosi 463 km z z dużą dokładnością w azymucie i elewacji. Składa się z 30 anten w architekturze rozproszonej zabudowanych na kadłubie F-22, które mogą wykrywać wrogie radary w zakresie 360 stopni w azymucie i elewacji pracując non-stop w pełnym zakresie pasma elektromagnetycznego. ALR-94 pełni rolę urządzenia SIGINT ( signals intelligence) do rozpoznania elektromagnetycznego. System może z dużą dokładnością rozpoznać typ radaru, odległość, określić współrzędne celu dla pocisków AMRAAM. Może on współpracować z APG-77 poprzez dostarczanie informacji, która umożliwia radiolokatorowi do śledzenia celów wykorzystując wąską wiązkę elektromagnetyczną, która z kolei umożliwia wykorzystanie pocisków powietrze-powietrze.  ALR-94 nie tylko określa zakres i rodzaj zagrożenia, ale następnie oblicza odległość, w której wrogi radar może wykryć F-22 wyświetlając informację na wyświetlaczu w kabinie pilota. Przeciwnik aby nie zostać namierzonym musi zachować całkowitą ciszę radiową, a to jest niemożliwe. Jeszcze F-35 dysponuje podobnym tylko jeszcze nowszym urządzeniem. Czy teraz rozumiesz co miał na myśli pułkownik Andreas Pfeiffer mówiąc o unikalnych i "przytłaczających" możliwościach Raptora?

Riki Tiki
środa, 10 lutego 2021, 06:44

Ale mógłbyś postarać sie bardziej i chociaz zaktualizowac trochę te gotowce. Bo ostatnio wypisywałes nieaktualne juz dane, chociazby o liczbie zamawianych F-35. Dane o usterkach też mógłbys trochę zaktualizować, gdyż liczba ta spadła z tysiąca do 871, a wady pierwsze kategorii spadły z trzynastu do dziesięciu. Więc jak widzisz w tej kwestii tez zaobserwować mozna jakis postęp. Co do świadomości sytuacyjnej to tujaj zgoda, jest ona ważna. Oczywiście pod warunkiem, że wszystkie systemy działają, a jak wiadomo, w F-35 nie działa poprawnie radar, hełm pilota i ekran dotykowy. Ale głowa do góry. W takim tepie, to za jakąś tekadę będziesz mógł znowu wkleić tego gotowca i wtedy z czystym sumieniem będzie można stwierdzić, że wreszcie prawie wszystko działa w miare poprawnie.

wtorek, 9 lutego 2021, 14:58

No i co z tego, że Raptor ma prędkość kątową 28stopnia na sekundę jak i tak nie wykona wiekszości figór wykonywan ych przez Su-35 gdzyż nie posiada 3D TVC?

Bat
niedziela, 7 lutego 2021, 19:05

Tempest i fcas to będą maszyny przewagi powietrznej.

Czysta prawda
niedziela, 7 lutego 2021, 18:43

Opowiadasz straszne bajki i to na podstawie jednego "artykułu" czy raczej samego tytułu...Przeczytaj lub oglądnij relacje z tych ćwiczeń ,oczami właśnie niemieckich pilotów. F-22 zdeklasował EF na praktycznie każdym poziomie. Niemieccy piloci mówili wprost,że zanim mogli realnie zagrozić Raptorowi, to ten kilkakrotnie zaliczał wcześniej zestrzelenie EF. Twierdzili szczerze,że w realnej walce nie mieliby szans nawet zbliżyć się do F-22, jak i to,że krótko mówiąc jest to wspaniała, nieosiągalna dla nich maszyna.

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 17:33

Raptory rozniosły EF w pył co potwierdzaja sami Niemcy. FCAS/Tempest maja własnie zastapić te "cudowne" EF-2000, cos ci chyba nie wyszło:)

poniedziałek, 8 lutego 2021, 07:01

To ciekawe, bo po zapoznaniu sie z F-35 niemcy wybrali F-18 i Eurofightera.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 20:33

Nie biedaku:0 Luftwaffe i bundeswehra chcieli F-35 ale Francuzi zagrozili zakończeniem programu FCAS wiec niemcy pod naciskiem Francji zrezygnowali z F-35. i tyle z twoich kłamstw.

środa, 10 lutego 2021, 06:53

Tak, jasne. Zrezygnowali z zakupu nielota F-35, żeby narobic sobie problemów z integracja B61 na Super Hornety? Twoja teoria zupełnie sie nie klei dziecko. Jakoś Brytjczycy kupili nielota F-35 i pracują nad Tempestem, jakoś Japonczycy kupili nielota i pracują nad F-X. Zakup tych kilku sztuk F-35 w niczym nie przeszkodił by kontynuacji programu FCAS, tylko po co im coś, co do niczego sie nie nadaje, a do tego przesyła informacje do „centarli”? Widocznie niemcy nauczyli się juz po doświadczeniach jakie mieli z F-104 „Twóra Wdów”. Poza tym, tego bubla może juz kupić praktycznie każdy. Zobaczymy co wybierze Finlandia, jeżeli noie wybierze F-35, to bedzie juz to ostateczny dowód na bublowatośc F-35, którego jak wiadomo nawet USA nie zamówi tylu ile planowało i wznowi produkcję zabytkowego F-16.

środa, 10 lutego 2021, 06:45

Biedaka to sobie w swojej ukraińskiej rodzinie poszukaj.

Riki Tiki
poniedziałek, 8 lutego 2021, 07:01

The National Interest. F-22 dostal baty od Mirage 2000 nalezacego do ZEA. W necie znajdziesz zdjecia co najmniej czterech Eurofighterow o roznych numerach ktore nosza F-22 Kill Mark. Cytuje: "The French victory over the F-22 occurred in November 2009. A squad of F-22s from the Air Force’s 1st Fighter Wing in Virginia flew to Al Dhafra, in the UAE, to train with French air force Rafale fighters and Typhoon jets from the British Royal Air Force. The video from the Rafale’s camera clearly shows the French plane maneuvering into a good position to launch an infrared-guided Mica missile against a defending F-22. Even before the Emirati and French wins in 2009, the Americans knew the F-22 could be beaten, although they rarely mentioned this uncomfortable fact. The U.S. pilots copped to just one loss in the war game — an F-22 defeated by a Mirage 2000 flown by an Emirati aviator". During the Raptor’s first-ever major air exercise in 2006, an Air Force F-16 most likely dating from the 1980s managed to “kill” an F-22. A Navy Growler jet, designed to jam enemy radars, repeated the feat in 2008 or early 2009. And the 2009 war game would not be the last to result in “dead” Raptors. In June 2012 a contingent of German pilots (flying the same new Typhoon fighters as the British) figured out the best tactics for shooting down the F-22. Nie dosc ze zostal pokonany przez Mirage 2000, to Amerykanie sie sami do tego przyznali. Masz cos jeszcze do dodania?

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 7 lutego 2021, 18:32

Tak jak pisałem dowody bo słowa nic nie kosztują.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 5 lutego 2021, 16:49

To ty twierdzisz że wygrały, ja nigdzie nie pisałem że w ogóle walczyły.

czwartek, 4 lutego 2021, 17:32

Tak, a gdzie lata?

Wawiak
piątek, 5 lutego 2021, 10:31

np. nad Syrią.

czwartek, 4 lutego 2021, 17:20

To niech poleci do Iranu.

czwartek, 4 lutego 2021, 18:22

Już był w Iranie i zrobił ładne zdjęcia.

No i życie znowu boleśnie zweryfikowało rzecywistość Fabianka.
czwartek, 4 lutego 2021, 13:29

Pozwole sobie zacytować dwa zdania z powyższego artykułu. "W czasie pierwszego lotu pilot testowy Matt Giese sprawdził działanie pokładowej awioniki, oprogramowania i poszczególnych systemów. Obydwa samoloty to pierwsze z zamówionej w lipcu ubiegłego roku ósemki F-15EX, najbardziej zaawansowanego wariantu legendarnego myśliwca F-15, jaki kiedykolwiek powstał.". Ze słów tych wynika, że F-15EX to najbardziej zaawansowana wersja F-15. A nie kto inny jak nasz Fabianek wmawiał, że F-15EX to "okrojony" F-15QA. No i życie znowu boleśnie zweryfikowało rezcywistość Fabianka.

Marcin
piątek, 5 lutego 2021, 19:35

Davienek twierdził że F-15EX będą miały radary z wycofanych F-15C. to jedna z jego popularnych teorii

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 20:34

Nie F-15 ale wasze Su-57 i nie z F-15 ale z MiG-23:))

piątek, 12 lutego 2021, 15:39

Davienek to juz nawet twierdził, że F-4F Luftwaffe uzbrojone były w AIM-120 w 1973 roku.

us man
czwartek, 4 lutego 2021, 20:48

Zmienił kolega zdanie

Tweets Defence24