Pierwszy kadłub australijskiego Loyal Wingmana

11 lutego 2020, 10:53
124A8421_EDITED2-med-res
Fot. Boeing
Reklama

Jak poinformowała firma Boeing, jej zespół zakończył w Australii montaż konstrukcji kadłuba dla pierwszej maszyny Loyal Wingman. Samolot jest jednym z trzech prototypów, które zostaną opracowane w ramach programu Loyal Wingman - Advanced Development Program we współpracy z Royal Australian Air Force (RAAF).

„To ważne osiągnięcie dla całego programu rozwojowego oraz dla australijskiego przemysłu lotniczego, ponieważ rozwijamy produkcję pierwszego od ponad 50 lat samolotu wojskowego, który zostanie opracowany w Australii” – powiedział dr Shane Arnott, dyrektor programowy, Boeing Airpower Teaming System (ATS).

Wykorzystując inżynierię cyfrową i zaawansowane materiały kompozytowe, australijski zespół osiągnął zakładane cele w zakresie kosztów i sprawności samolotów o długości 38 stóp (11,7 metra), które zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do współpracy z innymi załogowymi i bezzałogowymi platformami.

„Współpraca z Boeingiem jest nam potrzebna nie tylko, żeby zrozumieć konsekwencje operacyjne związane z wykorzystaniem tego typu maszyn, ale też czyni z nas klienta, który już teraz przezornie rozważa możliwości współpracy maszyn załogowych i bezzałogowych w nadchodzącej dekadzie” – powiedział Air Commodore Darren Goldie, dyrektor generalny RAAF ds. zdolności bojowych. „Projekt Boeinga rozwija się bardzo dobrze, a my czekamy na finalny produkt w nadchodzących miesiącach.”

Arnott podkreślił, że udział australijskiego przemysłu był kluczowy dla szybkiego rozwoju programu, a grupa 16 podmiotów przemysłowych z Australii dokonała ważnych dostaw, w tym:

  • BAE Systems Australia, które dostarczyło zestawy komponentów, w tym komputery kontroli lotów i sprzęt nawigacyjny;
  • RUAG Australia, które dostarczyło system podwozia;
  • Ferra Engineering, które dostarczyło komponenty do maszyn precyzyjnych i podzespoły do obsługi programu;
  • AME Systems, który dostarczył wiązki przewodów do obsługi pojazdu.

Pierwszy prototyp Loyal Wingmana dostarczy wnioski niezbędne do produkcji systemu ATS, który Boeing Australia będzie oferować na globalnym rynku obronnym. Klienci będą mogli dostosowywać czujniki i systemy zamontowane na platformie ATS w oparciu o własne cele obronne i przemysłowe.

Kolejnym ważnym etapem będzie przeniesienie kadłuba maszyny z instalacji montażowych i postawienie jej na własnym podwoziu, aby kontynuować montaż i testy funkcjonalne. Samolot ma odbyć swój pierwszy lot w tym roku.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
asd
wtorek, 11 lutego 2020, 20:18

Faktycznie, jak w mordę strzelił zaprojektowany w Australii...:D

Laara
wtorek, 11 lutego 2020, 18:24

A u nas będzie studium analityczno-koncepcyjne przez następne 10 lat i jak zwykle nic z tego nie będzie poza obietnicami i ogromnymi kosztami podniesionymi na partyjnych "specjalistów"

Rex
wtorek, 11 lutego 2020, 19:29

O F-35 też pewnie pisałeś, że nigdy nie kupimy i tylko będą obietnice i analizy :)

T7g
wtorek, 11 lutego 2020, 13:27

A tymczasem w Rosji...

dropik
wtorek, 11 lutego 2020, 13:10

ale jak to? minister wszak obiecał że to myyyy tego wingmana , razem z Amerykanami...

Alternatywny Fun fana fanów fana Daviena
środa, 12 lutego 2020, 08:41

dropik To jest australijski wingman ciamajdo, a poza tym US i Australia mają swoje osobne NATO więc są bardzo bliskimi współpracownikami wojskowymi.

wtorek, 11 lutego 2020, 18:07

Obiecywał?

rED
wtorek, 11 lutego 2020, 22:31

No właśnie

Tweets Defence24