Pierwszy F-35 montowany w Japonii

17 grudnia 2015, 12:20
F-35A
Fot. Cpl. Anne Henry/USMC
Reklama

W należących do Mitsubishi Heavy Industries zakładach FACO w japońskim mieście Nagoja rozpoczął się montaż pierwszego egzemplarza myśliwca F-35A przeznaczonego dla Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Maszyna ma trafić do służby w 2017 roku. Tokio zdecydowało o zakupie 42 amerykańskich myśliwców 5. generacji za ponad 10 mld USD. 38 egzemplarzy ma zostać zmontowanych na Wyspach Japońskich. 

W zakładach FACO (Final Assembly and Check-Out) należących do Mitsubishi Heavy Industries w japońskim mieście Nagoja rozpoczął się montaż pierwszego egzemplarza myśliwca F-35A Ligthning II przeznaczonego dla Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Maszyna ma trafić do służby w 2017 roku. Samolot nosi oznaczenie AX-5. Pierwsze cztery F-35A dla Japonii: AX-1, 2, 3 i 4 powstają natomiast w zakładach koncernu Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie, pierwszy z nich ma być gotowy do przekazania użytkownikowi już w drugim kwartale 2016 roku.  

Tokio zadecydowało w 2011 roku o zakupie 42 amerykańskich myśliwców 5. generacji F-35A za ponad 10 mld USD. Mają one zastąpić przestarzałe samoloty F-4EJ Phantom II, a oferta koncernu Lockheed Martin pokonała w tym postępowaniu ofertę firmy Boeing, oferującej F/A-18E/F Super Hornet, jak również propozycję europejskiego holdingu Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, który oferował Eurofightera. Na mocy umowy tylko cztery myśliwce powstaną w USA, a pozostałe 38 egzemplarzy Ligthningów II zostanie zmontowane w Kraju Kwitnącej Wiśni. Doświadczenia zdobyte w tym procesie zostaną prawdopodobnie wykorzystane przez inżynierów z Mitsubishi Heavy Industries przy projektowaniu myśliwca F-3, czyli maszyny 5. generacji, która ma zastąpić w Japońskich Siłach Samoobrony F-15J/DJ. Demonstrator technologii tej konstrukcji oznaczony ATD-X ma wznieść się w powietrze na początku przyszłego roku

Czytaj więcej: Mitsubishi F-3 – klucz do utrzymania geopolitycznej pozycji Japonii

Drugim krajem, gdzie - poza USA - trwa montaż myśliwców F-35 (w wersjach A i B) są Włochy. Pierwsza maszyna pochodząca z należących do Finmeccanica-Alenia Aermacchi zakładów FACO w Cameri w prowincji Novara na północy kraju została oblatana we wrześniu br. We włoskiej fabryce powstaną samoloty przeznaczone dla lotnictwa i marynarki wojennej Włoch oraz sił powietrznych Holandii, a także 835 zestawów skrzydeł. 

Czytaj więcej: Pierwszy lot "europejskiego" F-35 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Lotnik
czwartek, 17 grudnia 2015, 22:58

Mogliby u nas w Mielcu też te eFy montować.

naczelny
sobota, 19 grudnia 2015, 19:42

Nie wiem czy mają moce produkcyjne w końcu tak zaawansowana fabryka może liczyć na montaż myśliwców typu TIE jeszcze w grudniu br.

Nebi
piątek, 18 grudnia 2015, 00:41

taaa. chociaz wolałbym f-22 :P jesli dałoby rade :D chociaz fajnie by bylo tez jakby polskie zaklady dogadaly sie z japonczykami w zwiazku z ich ATD-X moze bymy mogi w tym uczestniczyc. bo czuje ze nie bedzie to zly mysliwiec i tez nie taki drogi. bylby dobrym rozwiazaniem dla polski :)

Tweets Defence24