Pierwszy chorwacki okręt w misji NATO

1 lipca 2018, 14:09
phoca_thumb_l_25_god_hrm_16092016 3
Fot. MORH/T. Brandt

Chorwacki rząd poinformował 27 czerwca 2018 r., że jeden z okrętów sił morskich Chorwacji po raz pierwszy w historii weźmie udział w operacji NATO o kryptonimie „Sea Guardian” na Morzu Śródziemnym.

Chorwacka marynarka wojenna już wcześniej uczestniczyła w manewrach morskich organizowanych przez NATO na Morzu Śródziemnym. Jednak teraz zadecydowano, że Chorwacja wyśle jeden ze swoich okrętów do działań w ramach operacji Sea Guardian, jaka jest prowadzona na Morzu Śródziemnym. Jednostka ta stanie się w tym czasie częścią morskiej grupy zadaniowej NATO.

Jak na razie chorwacki minister obrony nie poinformował, jaki okręt zostanie oddelegowany do działań sojuszniczych na Morzu Śródziemnym. Wyjaśnił jedynie, że chorwacka jednostka będzie wysłana na około 30 dni, działając na akwenach bezpośrednio stykających się z Morzem Adriatyckim. Oznacza to, że akwenem operacyjnym Chorwatów będzie prawdopodobnie jedynie centralna część Morza Śródziemnego.

Minister zastrzegł dodatkowo, że na oddelegowanym okręcie zaokrętowanych będzie około 50 członków załogi. Zarówno pierwsza, jak i druga informacja wyklucza skierowanie tam posiadanych przez Chorwację okrętów bojowych. Są to bowiem najczęściej kilkusettonowe kutry rakietowe i artyleryjskie, których załoga liczy maksymalnie 33 osoby, a autonomiczność nie jest większa niż kilkanaście dni.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
TomaszBak
niedziela, 1 lipca 2018, 22:46

Stawiam na BŠ-72 Andrija Mohorovičić. Okręt brał udział w operacji Tryton. Wybudowany w 1971 r. w Stoczni Gdańskiej okręt szkolny coś jak nasz ORP Wodnik. Zresztą bardzo podobny projekt jak nasze ORP Nawigator czy Hydrograf

Tweets Defence24