Reklama

Geopolityka

Pierwszy Apache Guardian już w Indonezji

Fot. Sgt. Daniel Kyle Johnson (USARPAC)
Fot. Sgt. Daniel Kyle Johnson (USARPAC)

Pierwszy Boeing AH-64E Apache Guardian został dostarczony do Indonezji. Jak informują lokalne źródła, maszyna została przetransportowana przy pomocy należącego do amerykańskich sił powietrznych samolotu C-17A Globemaster III. 

Apache Guardian został dostarczony do Semarang, znajdującego się w północno-centralnej części wyspy Jawa. Jego "podróż" do Indonezji rozpoczęła się pod koniec zeszłego tygodnia.  

Zgodnie ze złożonym przez władze tego kraju zamówieniem, siły zbrojne otrzymają osiem maszyn Apache Guardian. Pozyskanie odbywa się za pośrednictwem programu Foreign Military Sales, a zgodę na ich sprzedaż Amerykanie wydali w 2013 roku. Śmigłowce miały zostać potencjalnie przekazane razem z wyposażeniem i częściami zapasowymi. Na liście znajdowały się m.in. radary Longbow Fire Control Radar oraz 140 pocisków Hellfire II. Wartość całej transakcji oszacowano wtedy na 1,42 mld USD. Podpisanie umowy potwierdzono oficjalnie na początku 2015 roku, informując jednocześnie, że jej wartość ostatecznie osiągnęła 295,8 mln USD a dostawą zajmie się Boeing. Przekazanie całego sprzętu zakończyć ma się na początku 2018 roku.

Według oficjalnych źródeł, Indonezja zamierza wykorzystać amerykańskie maszyny m.in. do prowadzenia akcji związanych z ochroną granic, kontrterrorystycznych oraz przeciwko piratom. Część z nich ma stacjonować na Wyspach Natuna, czyli archipelagu na Morzu Południowochińskim.  

Wiadomo również, że trwają rozmowy między przedstawicielami Indonezji, m.in. szefem resortu obrony kraju, oraz szefostwem Boeing Defence and Space, dotyczące pogłębienia współpracy, przez co rozumie się m.in. potencjalny offset, który miałby zapewnić wzmocnienie krajowego przemysłu obronnego Indonezji. Jest to bowiem sektor w którym kraj ten stawia na duży rozwój. Świadczyć mają o tym m.in. porozumienia podpisane w ostatnim czasie, a dotyczące m.in. produkcji lekkich czołgów czy śmigłowców. 

Co więcej, Indonezja ma być także zainteresowana pozyskaniem śmigłowca o dużym udźwigu, który wspomógłby prowadzone przez siły zbrojnego tego kraju operacje. Na liście potencjalnych maszyn znajduje się Chinook.  

Boeing AH-64E Apache Guardian to zaawansowana modernizacja wersji „D”, uznana za odrębny model. Na wyposażenie śmigłowców trafiły nowe kompozytowe łopaty wirnika, a także nowe przekładnie i głowice pozwalające m.in. na zwiększenie prędkości. Zmodernizowano również elektronikę i oprogramowanie. Guardian otrzymał radar Longbow typu AESA oraz zmodyfikowany układ optoelektroniczny M-TADS/PNVS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor), charakteryzujący się wyższą rodzielczością.

Czytaj więcej: Macierewicz: Włosi i Amerykanie w programie Kruk. Decyzja w przyszłym roku

AH-64E Apache Guardian, czyli najnowszy produkowany wariant śmigłowca rodziny Apache, to także oferta koncernu Boeing w ramach programu śmigłowców uderzeniowych Kruk. Jak podkreślił podczas grudniowego wywiadu szef polskiego resortu obrony, „Boeing dysponuje śmigłowcem, który przez dziesięciolecia uznawany był za najlepszy”. Znajduje się on na wyposażeniu US Army i kilku odbiorców zagranicznych. W bieżącym roku również Wielka Brytania zdecydowała się na modernizację swoich WAH-64D Apache do standardu „E”.

Zakup śmigłowców szturmowych jest priorytetem Strategicznego Przeglądu Obronnego, a ich liczba według MON ma ulec zwiększeniu. Jeszcze w drugiej połowie ubiegłego roku resort zapowiadał jednak, że podpisanie umowy w programie Kruk planowane jest w br. Obecnie zakłada się, że kontrahent zostanie wybrany w 2018 roku.

Reklama

Komentarze (3)

  1. LL

    Zbili cenę z 1,4 mld dolarów do 300 mln dolarów???? Trzeba zatrudnić ich negocjatorów bo to są geniusze. Bardzo możliwe też, że nie robią "łaski" Amerykanom i rozmawiają jak partnerzy, to są traktowani jak partnerzy.

    1. Boczek

      Za ASPI: "But there’s another intriguing thing about the deal. For a full package, the DSCA estimated the cost of eight Apache for Indonesia at US$1.42 billion. Why then is the current deal only worth a third of that? It’s possible that the deal doesn’t include all of the armament and support systems. Such a scaled-down acquisition isn’t new in Indonesia’s arms purchases. For example, in 2004, Indonesia bought its first four Sukhoi jet fighters unarmed."

  2. Victor

    Co za czasy. Żebym zazdrościł siłom zbrojnym Indonezji.

  3. Historia magistra vitae

    Co za czasy! To dawniej Indonezja np. w latach 60tych używała sowieckie Tu-16 na okoliczność kontrakcji floty Holendrów, a teraz...amerykański sprzęt. Pragmatycznie wybierają ten lepszy. Chruszczow się w grobie przewraca.

Reklama