Pierwsze śmigłowce Mi-28NE przyleciały do Iraku

4 lipca 2014, 13:48
Śmigłowiec bojowy Mi-28. Fot. mod.gov.pk
Reklama

Rosyjskie media poinformowały, że drogą lotniczą do Iraku dotarły pierwsze trzy śmigłowce bojowe Mi-28NE i cztery Mi-35M. Ich dostawa odbywa się w ramach wielomiliardowego kontraktu na dostawy broni, podpisanego w 2012 roku. 

Jak podała agencja informacyjna ITAR-TASS, cztery śmigłowce Mi-35M i pierwsza partia 3 maszyn najnowszego typu Mi-28NE zostały dostarczone 2 lipca na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego An-124. Ten doraźny i kosztowny tryb dostawy związany jest z pilnym zapotrzebowaniem na maszyny bojowe, związanym z działaniami bojowników ISIL.

Śmigłowce Mi-35M, będące modyfikacją dobrze znanych również w Iraku Mi-24, uzupełnią 10 maszyn dostarczonych przez Rosję w zeszłym roku, intensywnie wykorzystywanych w walce z rebeliantami Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu. Jeden Mi-35M został utracony w walkach 28 czerwca.

Natomiast trzy Mi-28NE to pierwsze egzemplarze dostarczone temu odbiorcy. Bardzo prawdopodobne, że są to te same maszyny, które dzień wcześniej prezentowano podczas uroczystości 75 rocznicy powstania zakładów Rosvertol w Rostowie nad Donem. Eksponowano tam dwa śmigłowce Mi-28 w wersji eksportowej i kamuflażu pustynnym, ale bez oznaczeń. Irak zamówił 15 maszyn w wersji Mi-28NE.

Mi-28NE to eksportowy wariant śmigłowca szturmowego Mi-28N, wprowadzanego obecnie na uzbrojenie rosyjskich sił zbrojnych. Maszyna jest uzbrojona w 30mm działko i bogaty zestaw podwieszanego uzbrojenia. Może ona przenosić bomby, rakiety niekierowane i zasobniki artyleryjskie, jak również kierowane radiokomendowo przeciwpancerne pociski rakietowe 9M120 Ataka.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24