Pierwsze przesłuchanie dawnej przywódczyni Mjanmy w połowie czerwca

7 czerwca 2021, 09:25
Aung San Suu Kyi
Fot. Comune Parma/Flickr/CC BY-SA 2.0
Reklama

Pierwsze przesłuchania w procesie Aung San Suu Kyi rozpoczną się 14 czerwca - poinformowała w poniedziałek adwokatka byłej szefowej birmańskiego rządu, obalonego wskutek wojskowego zamachu stanu 1 lutego.

"Będziemy mieli zeznania wnioskodawcy i świadków od poniedziałku 14 czerwca" - powiedziała mecenas Min Min Soe po spotkaniu z byłą przywódczynią, która przebywa w areszcie domowym w stolicy Mjanmy, Naypyidaw.

Aung San Suu Kyi jest wśród ponad 4 tys. osób zatrzymanych przez armię od zamachu stanu. Wojskowe władze postawiły jej szereg zarzutów kryminalnych, w tym nielegalnego posiadania krótkofalówek, złamania obostrzeń covidowych i naruszenia przepisów ochrony tajemnic państwowych. Grozi jej zakaz działalności politycznej i wieloletnie więzienie.

W Mjanmie panuje chaos od czasu przejęcia władzy przez armię i aresztowania dawnej wieloletniej dysydentki i laureatki pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi oraz innych członków jej partii NLD. Przez kraj przetaczają się protesty, marsze i strajki przeciwko juncie. Birmańskie siły bezpieczeństwa odpowiedziały na nie siłą, zabijając łącznie 845 osób i wsadzając do więzień blisko 4,5 tys. – podaje organizacja Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP).

Trwające od wielu miesięcy protesty nasiliły też tendencje odśrodkowe i animozje między różnymi grupami narodowościowymi oraz wspólnotami religijnymi.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24