Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze od 23 lat wzmocnienie amerykańskiej floty w Japonii

Przybycie krążownika USS „Chancellorsville” do bazy Yokosuka - fot. US Navy
Przybycie krążownika USS „Chancellorsville” do bazy Yokosuka - fot. US Navy

Amerykanie skierowali do VII Floty w Japonii krążownik USS „Chancellorsville”, który jako pierwszy został wyposażony w najnowszą wersję okrętowego systemu walki AEGIS (Baseline 9) – specjalnie przystosowanego do zwalczania rakiet balistycznych i działania w środowisku sieciocentrycznym. Manewr ten pokazuje, jaki kierunek jest przez Amerykanów uznawany obecnie za największe zagrożenie.

Zmodernizowany okręt przypłynął do bazy w Yokosuka (na południe od Tokio) 18 czerwca br. Był to jednocześnie pierwszy przypadek zwiększenia liczebności VII floty od 23 lat. Obecnie w jej obręb wchodzi 12 dużych amerykańskich okrętów, na czele z jednym lotniskowcem USS „Blue Ridge” oraz dziesięcioma niszczycielami i krążownikami z systemem AEGIS. Co ważne - do 2017 r. skład VII Floty uzupełnią dodatkowe dwa niszczyciele rakietowe.

Przez obserwatorów zostało to uznane za próbę wprowadzenia przeciwwagi dla zwiększającej się siły Chin, w tym również na morzu.

USS „Chancellorsville” otrzymał po modernizacji najnowszą wersję okrętowego systemu walki Baseline 9 AEGIS. Pozwala ona między innymi na włączenie tego okrętu w zintegrowany sieciowy system obrony przeciwlotniczej Naval Integrated Fire Control-Counter Air. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie sobie celów pomiędzy okrętami i samolotami lotnictwa morskiego, a więc strzelanie do obiektów, których się samodzielnie nie „widzi”. W tym celu wykorzystywane są m.in. rakiety przeciwlotnicze SM-6.

Reklama

Komentarze (5)

  1. to już było

    To potrafili już Sowieci kilkadziesiąt lat temu: np. Tu-142 przekazywały okrętom cele dla rakiet przeciwokrętowych o kilkuset km zasięgu, więc taka sieciocentryczność to żadna nowość. To że NATO nie napadło na Syrię wynikało też z tego, że Rosjanie wokół rozmieścili pełno okrętów, których systemy radarowe przekazywały dane do syryjskiej obrony plot, co ew. umożliwiłoby Syrii używanie rakiet w sposób skryty i bez uprzedzenia i bez demaskowania swoich radarów dozoru powietrznego a nikt nie może przecież zabronić Rosji używania radarów na wodach międzynarodowych. :-)

    1. jasio

      A jakiż to Syria ma system OPL zsieciowany z systemami rosyjskich okrętów? kolejny z matrixu...

  2. MR Gdynia

    Chcialbym sprostowac okret USS Blue Ridge stacjonujacy w Japonii nie jest zadnym lotniskowcem a okretem dowodzenia , nie majacym zadnych cech lotniskowca

    1. Directol

      Tam po prostu przecinka zapomnieli ;) miało być 1 lostniskowiec, uss i 10 niszczycieli i krążowników ;)

  3. a-i

    Wcale się nie dziwię Amerykanom, na Pacyfiku to właśnie Chiny są obecnie potencjalnie najgroźniejszym przeciwnikiem. Według danych opublikowanych w Military Balance 2014 chińska flota posiada: 4 okręty podwodne nosiciele pocisków balistycznych, 66 uderzeniowych op (w tym 5 z napędem atomowym), 69 niszczycieli i fregat no i jeden lotniskowiec. Flota Rosji wypada na tym tle skromniej: wprawdzie posiada 11 boomerów ale pozostałych op. już tylko 45, krążowników, niszczycieli i fregat 32 oraz 1 lotniskowiec. USNavy to 14 boomerów, 58 uderzeniowych op., 103 krążowniki, niszczyciele i fregaty oraz 10 lotniskowców. Nie wchodzę w zagadnienia wartości bojowej wszystkich chińskich okrętów ale liczby robią wrażenie, pod względem liczebności floty Chiny ustępują jedynie USA. No i warto wspomnieć, że flota amerykańska (podobnie rosyjska) działa na kilku oceanach/morzach natomiast całość floty chińskiej operuje na praktycznie jednym akwenie.

    1. jasio

      Jaki to lotniskowiec posiada Rosja na Pacyfiku?????

    2. Rasta

      Według opini ekspertów USA już nie ma szans wygrać konfliktu morskiego w okolicach Chin przegapili okienko zasięg ataku z lotniskowców jest mniejszy niż zasięg obrony rakietowej Chin, do tego dochodzi problem z odległością,zaopatrzeniem etc Nikt tak naprawdę nie wie ile sprzętu mają Chińczycy ale ich gospodarka niedługo przegoni USA,kontrolowanie i zablokowanie szlaków handlowych ostatecznie może się nie udać Chińczycy w odpowiedzi mają już plan jedwabnego szlaku pociągi z Łodzi już zaczynają kursować, jest też odpowiedż na politykę banku światowego Chińczycy stworzyli nowy w którym my i jakieś 40-50 innych krajów jesteśmy w gronie założycieli. Wyobrażmy sobie jakie to będzie miało długoterminowe skutki w przypadku dolara? Amerykanie są bardzo sprytnie rozgrywani, Chińczycy zaczynają dominować w niektórych dziedzinach jest to wysoce rozwinięta cywilizacja z 4-5 tyśiącami lat historii zawsze byli najbogatszym państwem na świecie dopóki Anglicy ich nie zruinowali nazywają to wiekiem upokorzenia i pamiętają, Xi podkreśla to w swoich wypowiedziach. Wydaje się że Amerykanom nie pozostanie nic poza zejściem ze sceny hegemona mogą to zrobić dobrowolnie albo z "hukiem"

  4. xXx

    USS "Blue Ridge" nie jest lotniskowcem tylko okrętem dowodzenia

  5. zuo

    Od kiedy USS Blue Ridge to lotniskowiec ?

Reklama