Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze litewskie NASAMS nad Bałtykiem

Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony
Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony

Litewscy żołnierze otrzymali pierwszy system NASAMS, nabyty od Norwegów. System obrony przeciwlotniczej klasyfikowany przez Litwinów jako średniego zasięgu ma znacząco usprawnić i polepszyć tamtejszy poziom obrony przeciwlotniczej kraju.

Litewskie siły zbrojne otrzymały swoje pierwsze systemy obrony przeciwlotniczej NASAMS. Nowe uzbrojenie ma pozwolić na zwiększenie możliwości ochrony przestrzeni powietrznej kraju. Chodzi przede wszystkim o monitorowanie i wykrywanie statków powietrznych, ostrzeganie przed możliwymi zagrożeniami płynącymi z powietrza i potencjalnie również eliminację wrogich celów. NASAMS jest produkowany przez norweski koncern Kongsberg i służy do zwalczania statków powietrznych na średnich zasięgach.

Pojawienie się wspomnianych systemów obrony przeciwlotniczej nad Bałtykiem jest pochodną umów z 2016-2017 r. pomiędzy Litwinami i Norwegami. Wówczas ustalono, że litewskie siły zbrojne pozyskają dwie baterie NASAMS oraz niezbędny pakiet logistyczny, a także szkolenie dla własnych wojskowych. Litwini mieli uzyskać nowe systemy, za wyjątkiem samych wyrzutni, które wcześniej były użytkowane przez norweskie siły zbrojne. Te ostatnie zostały poddane modernizacji, zgodnie z potrzebami litewskiego odbiorcy.

System NASAMS został opracowany w kooperacji amerykańskiego koncernu Raytheon i norweskiego Kongsberga, jako skalowalny zestaw obrony powietrznej (w przypadku Litwy) średniego zasięgu.

Standardowa jednostka ogniowa NASAMS jest uzbrojona w trzy wyrzutnie, każda z sześcioma pociskami - Wilno najprawdopodobniej zdecydowało się na pozyskanie konfiguracji, w której w skład jednej baterii wchodzą dwie wyrzutnie. „Bazowym” uzbrojeniem NASAMS jest pocisk AIM-120 AMRAAM, identyczny z używanym przez F-16 i F-35. To przy wykorzystaniu rakiet powszechnie używanej wersji C7 daje zasięg około 25 km. Litwini sygnalizowali zainteresowanie również pociskami AMRAAM-ER o zasięgu powiększonym do ponad 40 km. W bazowej konfiguracji w skład baterii NASAMS wchodzą również amerykańskie stacje radiolokacyjne AN/MPQ-64F1 Sentinel wyposażone w antenę ze skanowaniem fazowym, pracujące w paśmie X.

Strona litewska wskazała w oficjalnym komunikacie, że nabyła najnowszą generację oznaczoną NASAMS 3, a jej obecnymi użytkownikami są tylko Litewskie Siły Zbrojne i Siły Zbrojne Norwegii. Zaznaczając jednocześnie, że strona litewska zmodernizowała również, użytkowane dotychczas przez tamtejsze siły zbrojne, systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu RBS70. Tym samym, pozyskanie NASAMS i modernizacja RBS70 ma pozwolić integrację obu systemów, tworząc litewską, warstwową tarczę obrony przeciwlotniczej. W jej skład wchodzą także dostarczane od 2014 roku i używane m.in. przez tamtejsze siły specjalne oraz wojska obrony terytorialnej polskie przenośne zestawy Grom oraz samobieżne wyrzutnie Stinger. 

Reklama

Komentarze (17)

  1. block

    Kraje Bałtyckie oraz Polska ze względu na położenie i znaczenie strategiczne powinny być jedną wzpólną i szczelną"bańką antydostępową". Tylko tyle i aż tyle.

    1. Natowiec

      Kolego moga BYĆ pod warunkiem ze Polska kupi 120 baterii nasmas3 A BŁASZCZAK o tym wie?

    2. Roman

      Błaszczak wie, ale agentura judeoPOlszewicka nie ma o tym wiedzieć...a to nie takie proste..

  2. Michał

    A u nas faza analityczno-koncepcyjna :)

    1. w

      a nasteponie kuncepujno - analityczna do załozen . Az znajdzie sie taki co da tyle co potrzeba. W nosie z MESKO

  3. realista

    i bardzo dobrze skoro nie maja swojego lotnictwa to chociarz niech maja swoja obrone przeciwlotnicza takze juz im nic bezkarnie po niebie latac nie bedzie ,a i dla nas dobrze bo wzmacniaja obrone powietrzna

  4. vc Hert

    Dobry krok. Przynajmniej coś mają. W Polsce program Narew zmrożono, chociaż posiadamy większość kompetencji. Brakuje jedynie produkcji efektora a MBDA jest skłonne do współpracy. Jeśli nie jest kupowana Narew, to przeznaczone na nią kwoty powinny pozostać w pionie OPL i być wydatkowane np. na Poprady i modernizację Pioruna do standardu Błyskawicy.

    1. Jabadabadu

      W Polsce zamrożono rozum. Wiele, wiele lat temu. Młodzi nawet tego nie pamiętają. Samo bmw nie wystarczy.

    2. Tomasz33

      Odwrotnie. To że Polska upiera się o własnym efektorze w NARWII świadczy o posiadaniu rozumu. Tylko to wydłuża czas wprowadzenia.

    3. Extern

      Parę dni temu ktoś na forum sugerował że mamy już oblatany własny pocisk pod bliski zasięg. Prawdopodobnie może to być coś na bazie R-27 przy którym razem z UkrOboronProm dłubał WBE, Kto wie czy niedługo nie gruchnie wieść że mamy własny system pod bliski zasięg.

  5. michalspajder

    Estonia rozwija bojowe ladowe pojazdy bezzalogowe,Litwa ma pokryta obrone plot od bardzo krotkiego do sredniego zasiegu,Ukraina rozwija pociski taktyczne,Czechy oferuja Slowacji szkolenie pilotow.A niby to my jestesmy przykladem,jak wzmacniac sily zbrojne.Aha,jeszcze Serbia nie modyfikuje,a modernizuje swoje M84...

    1. Kazik :)

      Dodam jeszcze: Serbowie modernizują hubico-armaty 2S1 Goździk zwiększając zasięg, dodając tryb MSRI (czterostrzałowy) i skracając czas rozwinięcia do 20 s - można by tu wiele wymieniać - senes jest taki że jesteśmy w czarnej d..........

    2. Tomasz33

      Było ostatnio pare kontraktów w Polsce. Po drugie to nie porównuj Polski do tych krajów bo one wzmacniają swoje wojska w różnych obszarach, ale Polska i tak w większości z nich góruje znacznie już teraz.

    3. michalspajder

      Byloby kiepsko,gdybysmy przy porownaniu naszego ogolnego potencjalu z Litwa,Estonia czy Serbia nie gorowali.Ale juz do biednej i skorumpowanej Ukrainy nam troche brakuje.

  6. taka prawda

    Nasi sąsiedzi może nawet nieświadomie tworzą Polsce "bańkę anty dostępową" p.lot. Dzięki temu nadal możemy być "białą plamą" w tej sferze uzbrojenia i nie spieszyć się z jej nabyciem...

    1. Pankracy

      Kolega ma rację Aly czy Błaszczak o tym wie?

    2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      Niema czegoś takiego jak bańka antydostępowa. a jeśli ktoś twierdzi inaczej to dureń albo agent wpływu.

    3. Tomasz33

      Możesz też ignorować podpisanie 1 fazy Wisły(a to już 4 razy tyle wyrzutni co Litwa, i zakładając po 12 rakiet na każdej daje razem192 sztuki. Litwa kupiła 4 wyrzutnie po 6 rakiet, razem 24 sztuki rakiet, tak to wygląda) oraz to co Polska już posiada. Tylko czy to ma sens. Jeśli komuś Litwa tworzy taką "bańkę" to Rosji, nie Polsce.

  7. Baranek

    Kupili tyle samo rakiet co Polska dla NMS a,PRZECIEŻ my to POTĘGA

    1. Tomasz33

      Kupili 4 wyrzutnie po 6 rakiet. Polska w samej tylko I fazie Wisły kupiła 16 wyrzutni. A wiadomo że zapotrzebowanie jest większe. Po co porównujesz ich zakup z naszymi 2 dywizjonami NDR, skoro Litwa nie ma ani jednego?

  8. szwej

    a u nas jak zawsze dialogi i związkowcy

    1. Ustawiator

      Gastronomiczna zawodowa ma nas za GŁUPKA?

    2. Bumarowiec

      No i DOBRZE

  9. ZmartwionyJanusz

    No to Litwa i Romunia wyprzedzajom nas w zbrojeniach niedługo to będziemy mogli tylko wystawić grupę rekonstrukcyjnom wojen z lat 70 i 80 przykładowo Jom Kipur .

    1. Jerycho

      Jom Kipur bis nadchodzi

    2. Bobek

      Zapomniałeś dodać że Rosja to potęga i w 1 dzień zajmą całą Polskę, tak jak kierownik zmiany kazał. A skoro zapomniałeś, to poleci po premii....

    3. gliwiczanin

      Rosja to kolos na glinianych nogach. Jeśli będziemy mieli obronę powietrzną złożoną z wszystkich zaplanowanych baterii Patriot i dołączymy do tego system Camm, a najniższe piętro obstawimy piorunami to rosja może nas cmoknąć. Trzeba tylko nasycić nasze wojska piratami i spike. Najważniejsza jest obrona przeciwlotnicza i przeciwpancerna.

  10. asd

    Znaczy się pozyskali 4 wyrzutnie, czyli 24 pociski gotowe do odpalenia. To raczej niewiele.

    1. Ein

      Docelowo ma być 12 wyrzutni. Kupią też ERy. Jak na uwarunkowania przestrzenne to, to plus RBSy plus nasze Gromy i Stingery komplikują sytuację wiadomo komu. Ważne, że system zintegrowany z pełnym linkiem góra-dół (nawet na poziomie MANPADs). Wszystko łatwe w maskowaniu, mobilne, zdecentralizowane, z własnymi kanałami (wszystko z opcją pasywne!) i środkami rozp. poza wyższym piętrem C2I. Tym bardziej robić będzie robotę, bo Rosjanie nie mogą operować bezpieczenie na pułapie 6-8km, czyli niespodziewany atak na niskim pułapie, lotnictwo armijne, bliskie wsparcie. Jak Łotysze z Estończykami (ci już to robią btw) pójdą w ślady to Bałtowie przestaną być tacy bezbronni i bezsilni jak do tej pory. To dobrze. Dla Rosjan ewentualna "szybka" aneksja, może okazać się ani szybka, ani... łatwa.

    2. biały

      jeśli nawet to aneksja będzie przez zielonych ludzików a nie samoloty , a na zielonych ludzików opl nic nie da

    3. luka

      12 wyrzutni to jest w standardowej baterii NASAMS a Litwini zamówili łącznie 2 baterie w konfiguracji 1 bateria to 2 wyrzutnie + 1 radar + coś tam i więcej jak 4 wyrzutni mieć nie będą (chyba że zamówią więcej). Jedyne co to zamówili lub zamówią więcej rakiet żeby mieć zapas

  11. Leon zawodowiec

    Nie podali ceny za 2x2x6 rakiet

    1. luka

      Za całość zapłacili 109 mln euro, ale zdaje się że dokupili albo chcą dokupić więcej rakiet żeby mieć zapas.

  12. kris

    Polska nie moze poradzic sobie z pandemia gdzie po obostrzeniach nagle zezwolono na wesela czy wpuszczenie na trybuny kibicow a co dopiero mowic o rozsadnych zbrojeniach?Jestesmy nieudolni.

  13. Litwinów

    No NARESZCIE ma swoje Nastawienie na Pskow tam ruskie bombowce

  14. Polarny Miś

    Norweski partner zaprosił Litwinów na poligon zeby uczestniczyli w szkoleniu załóg radarowych

  15. Inspektor Łysiak

    Jaka jest platforma integracji?

  16. Litwinów

    Pierwsza faza 25 km Ale juz jest i ĆWICZYMY

  17. 600 mln złoty za 2 baterie...stawiajcie krzyżyki dalej na dwie główne partie...vivat miseria

Reklama