Pierwsza francuska fregata FREMM płynie na wojnę z IS

5 grudnia 2015, 17:02
fot. DCNS

Francuska marynarka wojenna poinformowała, że pierwsza fregata wielozadaniowa FREMM „Aquitaine” osiągnęła gotowość operacyjną i dołączy do sił chroniących lotniskowiec „Charles de Gaulle” we wschodniej części Morza Śródziemnego. Specjaliści przypuszczają, że przy okazji Paryż będzie chciał wykorzystać po raz pierwszy bojowo nowe rakiety manewrujące MdCN. 

Fregata „Aquitaine” weszła do służby we francuskiej marynarce wojennej w dniu 23 listopada 2012 r. jednak jako pierwszy okręt z całej serii jednostek pływających była praktycznie bez przerwy testowana. Teraz zadecydowano, że wszystkie systemy pokładowe są już w pełni sprawdzone i okręt będzie można wykorzystać w działaniach bojowych.

W ciągu najbliższych kilku dni ma "Aquitaine" ma więc dołączyć do zespołu lotniskowcowego, który działa we wschodniej części Morza Śródziemnego walcząc z siłami islamistów z Daesh na terenie Iraku i Syrii.

Specjaliści przypuszczają, że przy okazji Francuzi będą chcieli wykorzystać po raz pierwszy bojowo nowe rakiety manewrujące MdCN (missile de croisière naval), wystrzeliwane z wyrzutni pionowego startu zamontowanej na fregacie. Praktycznie takie same pociski są proponowane Polsce w ramach programu Orka jako wyposażenie okrętów podwodnych typu Scorpène.

Czytaj więcej: Francja testuje rakiety manewrujące MdCN

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Otek
sobota, 5 grudnia 2015, 22:24

Czas na mały test FREMM.

ryszard56
sobota, 5 grudnia 2015, 19:02

a kiedy My takie fregaty???

Boczek
niedziela, 6 grudnia 2015, 20:49

My MEKO200.

marek!
sobota, 5 grudnia 2015, 18:54

dlaczego w uzbrojeniu w/w/ fregaty nie ma superheli Karakan ? czekaja na produkcje z Polski? a jak sie okaze, ze NH90, cos ZA szybko rdzewieja? i Francuzi kupia Seahawki ??? ciekawe czy otrzymamy wyniki testow MdCN, oczywiscie nie my na D24 !!!! nam to jest akurat na grzyba potrzebne "z przyczyn formalnych" oczywiscie.....:)

tomo
niedziela, 6 grudnia 2015, 15:41

raczej małe szanse. W całej Marine nationale nie ma iai jednego śmigłowca z USA.

Boczek
niedziela, 6 grudnia 2015, 14:53

Nie łódź się marek!u. Przy całej sympatii dla tej maszyny, BH to już powoli historia i model schodzący. Ponadto nie wiem jak francuskie Fremm'y, ale włoskie biorą tez AW101. Ponadto jak sam dobrze wiesz - http://www.defence24.pl/238318,francja-caracale-moga-wspoldzialac-z-fregatami-fremm

Tweets Defence24