Piątkowy przegląd prasy - najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa

8 marca 2013, 11:35
Piątkowy przegląd prasy - najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa
Premier Donald Tusk otrzymywał anonimowe pogróżki. Sprawę bada ABW fot. policja.pl
Defence24
Defence24

Najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa w piątkowyn przeglądzie prasy

- Puls Biznesu - "ABW rozbija stalową mafię". Służba na tropie siatki przestępców: "Już ponad 40 osób zatrzymali przedstawiciele służb specjalnych, zarzucając im pranie brudnych pieniędzy i wyłudzanie VAT wartości ponad 600 mln zl. Chodzi głównie o oszustów nielegalnie zarabiających na handlu wyrobami stalowymi - przede wszystkim prętami żebrowanymi. (...) Wczoraj doszło do kolejnych aresztowań. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała o zatrzymaniu sześciu prezesów i właścicieli firm stalowych. Dwóch aresztowano na trzy miesiące, czterech wypuszczono po przesłuchaniu. Zarzucono im pranie pieniędzy i oszustwa podatkowe wartości 210 mln zł."

-Super Express -  "Tuskowi grożono śmiercią". Gazeta o anonimowych pogróżkach kierowanych do premiera: (...) "ich autorem jest osoba ze środowiska pseudokibiców. Ich autor grozi premierowi Tuskowi śmiercią w ramach odwetu za uwięzienie lidera kiboli warszawskiej Legii Piotra S. (301.), ps. Staruch. Pogróżki miały być pisane na komputerze, sporządzała je ta sama osoba. Wysyłano je trzykrotnie. Dwie groźby trafiły na domowy adres szefa rządu, ostatnia dotarła do Kancelarii Premiera. Z naszych ustaleń wynika, że sprawą zajęły się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja. - Zawsze reagujemy na takie sygnały i podejmujemy odpowiednie działania - mówi nam rzecznik ABW Maciej Karczyński."

- Fakt - "Nie ujawnia się informacji o groźbach" - Roman Polko o upublicznieniu informacji dot. anoniów do premiera: Mam nadzieję, że nasze służby są w stanie namierzyć, znaleźć i ukarać osobę, która w listach grozi śmiercią premierowi. Jednak zastanawiające jest że informacja o listach z pogróżkami trafiła do mediów.Takich informacji się nie ujawnia, jeśli zagrożenie nie jest w pełni ocenione, a sprawca nie jest schwytany.

- Gazeta Polska Codziennie - "Prokuratura: Rosjanie kłamią w sprawie trotylu" - GPC o dementi polskiej prokuratury oświadczenia rosyjskich śledczych : "(...)"Na podstawie rezultatów przeprowadzonych oględzin i badań dokonanych przez ekspertów stwierdzono, że na badanych obiektach brak jest jakichkolwiek śladów wybuchu" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. W oświadczeniu tym Władimir Markin poinformował także o tym, że polscy i rosyjscy eksperci zabezpieczyli brzozę, w którą uderzył Tu-154M, oraz 300 innych próbek, które miały przejść "różnego rodzaju badania w Polsce i Rosji". Naczelna Prokuratura Wojskowa w specjalnym komunikacie zdementowała rosyjskie doniesienia. "Polscy biegli oraz prokurator wojskowy nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w żadnych badaniach, tym bardziej laboratoryjnych, pod kątem wykrycia materiałów wybuchowych" - napisał rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa."

- Rzeczpospolita - "Kto dostanie w marcu podwyżkę" - Gazeta o podwyżkach także dla mundurowych: "(...) Ponadto wyższe świadczenia otrzyma: 1,30 mln emerytów i rencistów KRUS, 0,35 mln świadczeniobiorców tzw. służb mundurowych, tj.: - żołnierzy i ich rodzin, którzy pobierają świadczenia w wojskowym biurze emerytalnym Ministerstwa Obrony Narodowej, - funkcjonariuszy i ich rodzin (między innymi funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej), którzy pobierają świadczenia z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, - funkcjonariuszy służby więziennej i ich rodzin pobierających świadczenia w biurze emerytalnym służby więziennej podległemu Ministerstwu Sprawiedliwości."

- Rzeczpospolita -  "Czy drony mają licencję na zabijanie?" - Z USA Tomasz Deptuła o nowej interpretacji prawnej ws. użycia dronów: " USA Rząd może wydać nakaz zabicia swojego obywatela z użyciem dronów także na obszarze Stanów Zjednoczonych.Taka interpretacja prawa przez prokuratora generalnego USA Erica Holdera wywołała ostrą reakcję na Kapitolu. Przez 13 godzin republikański senator Rand Paul blokował debatę w izbie wyższej amerykańskiego Kongresu, domagając się od administracji szczegółowych wyjaśnień w sprawie użycia samolotów bezzałogowych w celu wyeliminowania obywateli amerykańskich także na terenie USA."

- Polska The Times - "Borowik, czyli ten który wie wszystko, ale nigdy się tą wiedzą nie dzieli" - Specyfikę służby BOR opisuje Dorota Kowalska: "Zawsze w cieniu, zawsze za plecami Znają tajemnice VIP-ów, ale zawsze milczą. Jak wygląda ochrona najważniejszych osób. (...) Ochroniarze spędzają z politykiem 24 godziny na dobę i bywają w bardzo niecodziennych sytuacjach. Józef Oleksy, były premier, opowiadał mi kiedyś dwie zabawne historie związane ze swoją ochroną. Obie, paradoksalnie jak na polityka lewicy, kościelne. Jako premier Oleksy pojechał swego czasu do Moskwy i odwiedził w niej niedawno otwarty polski kościół. Nie spodziewał się jednak, że podczas mszy ksiądz będzie zbierał na tacę. Nie miał ani grosza. Zapytał szefa ochrony, czy ma jakieś pieniądze. "Nie mam" - odpowiedział tamten. "To załatw" - poprosił Józef Oleksy. I załatwił, nawet całkiem sporo."

- Super Express - "Pomnik bohatera" : Jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej por. Jan Rodowicz „Anoda" doczekał się w końcu swojego pomnika. Kamień poświęcony jego pamięci stanął na pasie zieleni u zbiegu ulic Ciszewskiego i „Anody" na warszawskim Ursynowie."

JG
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24