Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Seul zwiększa wydatki na obronność; Rosja ćwiczy zdolności przerzucania środków bojowych na duże odległości; Wywiad z pierwszym prezesem PGZ; Jakie zmiany w instrukcji HEAD?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Obrona powietrzna i system odstraszania priorytetami”: Analiza budżetu obronnego Korei Południowej. Zgodnie z pięcioletnim planem obronnym na lata 2020-2024 rząd w Seulu przeznaczy na obronę aż 239 mld dolarów. „Rząd w Seulu zamierza zwiększać wydatki na obronność średniorocznie o 7,1 proc. przez pięć lat. Dodatkowe fundusze w budżecie obronnym pozwolą rozbudować zdolności odpierania ataków ze strony Korei Północnej rozwijającej program rakietowy i nuklearny [...] System KAMD osiągnie pełną gotowość operacyjną już w następnym roku. Koreańczycy z Południa mają zamiar zwiększyć liczbę precyzyjnej amunicji, która będzie miotana nie tylko z okrętów podwodnych i nawodnych, lecz także z samolotów oraz platform lądowych, co ma zwiększyć potencjał odstraszania wobec północnego sąsiada.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kreml prowokuje w powietrzu”: Loty samolotów strategicznych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej były częścią taktycznych ćwiczeń mających sprawdzić zdolności przerzucania środków bojowych na duże odległości. „Rosja przerzuciła bombowce strategiczne Tu-160, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, do swojej bazy Anadyr zlokalizowanej o niecałe 20 minut lotu od wybrzeży Alaski. Kilka dni wcześniej rosyjskie bombowce Tu-95MS przeleciały wzdłuż mórz Północnego oraz Barentsa. Odczytano to jako zachowanie prowokacyjne wobec Stanów Zjednoczonych oraz NATO.”



Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Nasza armia na zakręcie”: Podsumowanie blisko 4 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w resorcie obrony narodowej. „Jedynym programem modernizacyjnym sił zbrojnych, który obecna ekipa zrealizowała w całości, jest zakup samolotów dla VIP-ów za 2,5 mld zł [...]  Fatalnie wygląda sytuacja w Marynarce Wojennej. Tu w przypadku ewentualnych zakupów MON używa wszystko znaczącego stwierdzenia <<sprawa jest na etapie analiz>>. Mimo wielu zapewnień resort obrony nie zrobił nic w sprawie wymiany okrętów podwodnych, bo te obecne, liczące pół wieku, rdzewieją w naszych portach.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Mało wizji, dużo propagandy. W wojsku trwa regres”: Wywiad z Wojciechem Dąbrowskim, pierwszym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Gdy powstawała idea Polskiej Grupy Zbrojeniowej, chodziło o skonsolidowanie przemysłu obronnego, jego restrukturyzację i dostarczenie dzięki kontraktom zbrojeniowym z firmami zachodnimi nowoczesnych technologii. Miały z nich korzystać nasze siły zbrojne, a w przyszłości wyroby można byłoby eksportować. Te cele nie zostały osiągnięte, bo ani polska armia, ani polski przemysł obronny się nie modernizują. Ba, oceniam, że następuje regres.”



Marek Domagalski, Rzeczpospolita, „Loty HEAD: nazwiska mniej ważne”: Specjaliści i politycy komentują sprawę zmiany instrukcji przelotów najważniejszych osób w państwie – instrukcji HEAD. „Na pewno nie można publikować informacji o locie przed jego wykonaniem, może np. dopiero na koniec roku. Loty mają status HEAD w celu zapewnienia bezpieczeństwa, a nie np. szybkości, gdyż inny samolot leci z tą samą szybkością - wskazuje gen. Drewniak.”



Artur Bartkiewicz, Rzeczpospolita, „Mglista przyszłość polskiej armii”: Komentarz polityczny dotyczący stanu polskiej armii. „Trudno nie odnieść wrażenia, że w modernizacji polskiej armii odbijamy się od ściany do ściany, a perspektywę przemian wyznaczają wyniki kolejnych wyborów. Rząd PO chciał kupić caracale - PiS uznał, że nie są to dobre śmigłowce, i w efekcie do dziś o sile naszej kawalerii powietrznej stanowią poradzieckie Mi-24.”


Reklama

Komentarze

    Reklama