Piąta główna parada wojenno-morska w Petersburgu [RELACJA]

29 lipca 2021, 13:28
15
Mały okręt rakietowy Zielojonyj Don (562), Fot. mi..ru
Reklama

Wszelkie wydarzenia dotyczące floty cieszą się wielkim zainteresowaniem rosyjskiego społeczeństwa. Szczególnie jest to widoczne w Święto MW. Zostało ono ustanowione w 1939 roku i przez wiele lat obchodzone 24 lipca każdego roku, a w 1980 roku zostało przeniesione na ostatnią niedzielę lipca. W 2017 roku prezydent Władimir Putin paradę w Petersburgu podniósł do rangi Głównej Parady Wojenno-Morskiej. Dlatego tegoroczna jest piątą.

 Co roku prezydent Putin wydaje osobny ukaz polecający jej organizację. Tegoroczny miał numer 427 i został podpisany w dniu 23.07.2021 roku. Tego samego dnia prezydent podpisał ukaz nr 428, który zmodyfikował wzory rosyjskiej bandery wojennej. Aktem niższej rangi jest rozkaz Ministra Obrony (w tym roku nr 430 z dnia 22.07.2021 roku), który oprócz tej głównej parady w Petersburgu polecił głównemu dowódcy MW Rosji zorganizować parady w miastach siedzibach dowództw poszczególnych flot i Flotylli Kaspijskiej czyli w Bałtijsku, Władywostoku, Kaspijsku, Sewastopolu i Siewieromorsku oraz w zagranicznym punkcie bazowania czyli w syryjskim porcie Tartus. Inne mniejsze parady i podobne uroczystości, które odbywają się w innych miejscach jak w Noworossijsku czy Pietropawłowsku Kamczackim, są organizowane na mocy rozkazów dowódców niższych szczebli czyli flot.

Jak co roku pierwszy rosyjskiej kanał TV przeprowadził z całej petersburskiej parady bezpośrednią transmisję. Jest ona bardzo profesjonalna i realizowana z wielkimi nakładami. Kilkadziesiąt kamer filmuje ją z lądu, morza i powietrza. Korespondenci telewizyjny są w różnych newralgicznych miejscach i przed i po paradzie zdają szczegółowe relacje, dodatkowo przeprowadzając wywiady z uczestnikami. Wplatane komputerowe animacje dają chwilami złudzenie, że kamera filmuje okręt z powietrza i po chwili zanurza się pod wodę aby pokazać jego podwodną część i pracujące śruby. Na niektórych samolotach i śmigłowcach z części lotniczej zainstalowane są kamery pokazujące szyk w powietrzu, załogi samolotów czy widok na morze. Jednakże największe skupienie realizatorów koncentruje się na prezydencie Putinie, który jest równocześnie głównodowodzącym Sił Zbrojnych Rosji. Pokazywany jest nieustannie, ze wszystkich stron, a jako że cały czas porusza się w rożne rejony parady sprawia to dodatkowe wrażenie na telewidzach. Wszędzie jest bardzo entuzjastycznie witany zarówno przez wojskowych biorących udział w imprezie jak i cywilnych widzów. Jest to spektakl najwyższej jakości dla widzów krajowych i zagranicznych.

Reklama
Reklama

Przebieg Głównej Parady Wojenno-Morskiej w Petersburgu ma już ugruntowany scenariusz. Okręty zgrupowane są w cztery zespoły w dwóch miejscach. Pierwsze miejsce to Kronsztad na wyspie Kotlin czyli siedziba Leningradzkiej Bazy Wojenno-Morskiej (należącej do Floty Bałtyckiej), a drugie to rzeka Newa w Petersburgu. W obu miejscach są po dwa zespoły. Jeden cumuje na beczkach i pozostaje tak przez cały czas parady, a drugi przechodzi wyznaczoną trasą wzdłuż miejsc, gdzie gromadzą się widzowie i są zlokalizowane trybuny honorowe. Oczywiście, ze względu na lokalizację, w Kronsztadzie jest niewielu widzów. Jednakże ten podział jest konieczny ze względu na ograniczone rozmiary okrętów, które mogą wejść na Newę, a przede wszystkim swobodnie przedefilować. Okręty zakotwiczone na beczkach na Newie zajmują swoje miejsca wcześniej i to przy pomocy holowników.

Uroczystość 2021 roku z okazji 325. rocznicy utworzenia MW Rosji rozpoczęła się od przylotu śmigłowcem do Kronsztadu prezydenta Putina. Przesiadł się on tam na swój kuter i dokonał przeglądu  najpierw okrętów na redzie Kronsztadu czyli tych które przejdą w linii parady. Później podszedł do zakotwiczonych na beczkach okrętów podwodnych, a następnie udał się do Petersburga. Tam w Twierdzy Pietropawłowskiej główny dowódca MW Rosji przyjął meldunki od dowódców poszczególnych flot, Flotylli Kaspijskiej i dowódcy zgrupowania okrętów w Syrii o gotowości do uroczystości i taki meldunek złożył prezydentowi Putinowi. W tym momencie bateria artylerii oddala salut. Następnie prezydent Putin wsiadł na swój kuter i dokonał przeglądu okrętów zakotwiczonych na beczkach na Newie. Tak jak i w Kronsztadzie pozdrowił załogę każdego z okrętów, która zwyczajowo odkrzyknęła swoje pozdrowienie. Po zakończeniu prezydent udał się na honorową trybunę na nabrzeżu Newy, skąd obserwował bezpośrednie przejście okrętów wzdłuż rzeki. Po zakończeniu tej części parady rozpoczęło się przejście większych okrętów w Kronsztadzie. Prezydent i widzowie tę część parady obserwowali na monitorach. Następnym punktem uroczystości była cześć lotnicza, w której samoloty i śmigłowce przeleciały nad Newą. Ostatnim punktem była mała defilada lądowa zbiorczych pododdziałów pieszych miejscowych akademii, szkół i ośrodków szkolenia MW.

image
Prezydent Putin pozdrawia załogę irańskiej fregaty Sahand (74) / Fot. mil.ru

Prezydent Putin jako środek transportu używał dwóch swoich kutrów P-344 i Junarmiec Moskwy, o identycznym numerze taktycznym 001. Pomalowane na biało kutry należą do projektu 03160 Raptor, są łatwo rozpoznawalne po dużej antenie łączności satelitarnej Auriga. W ślad za prezydenckim kutrem 001, poruszała się bliźniacza jednostka tego projektu, również pomalowana na biało o numerze 002. Oczywiście jest jeszcze drugi biały kuter 002. Aby dopełnić obrazu „maskirowki” w zeszłym roku podczas analogicznej parady prezydent poruszał się białym kutrem 001 z Aurigą i białym 001 bez. Ta druga jednostka to po prostu jeszcze inny okręt. Obecnie MW Rosji dysponuje 17 kutrami tego typu. Wszystkie mają swoje nazwy lub oznaczenia zaczynające się na literę P oraz trzycyfrowe numery taktyczne zaczynające się od liczby 6 lub 8. Wybrane jednostki zostają okresowo przemalowane i otrzymują numery 001 lub 002. Obie „białe” jednostki były często pokazywane przez rosyjską telewizję. Natomiast dwie jednostki ochrony były skrzętnie pomijane. Obie są podobne do prezydenckich, ale należą do konkurencyjnego projektu 02510 (typu BK-16). Ta oszczędność w ich pokazywaniu wynika z przynależności do Specnazu Floty Bałtyckiej, a dokładnie do 561.Punktu Rozpoznawczego Specjalnego Przeznaczenia w Parusnoje w Obwodzie kaliningradzkim. Jeden z nich miał numer taktyczny 790 i został wcielony do służby 24.11.2020 roku. Drugi (bez numeru taktycznego) prawdopodobnie pochodzi z pary bliźniaczych jednostek wcielonych 15.07.2021 roku. Wszystkie trzy kutry na co dzień stacjonują w porcie Primorsk, nad Zalewem Wiślanym, który jest bazą Specnazu. W porcie tym znajduje się również plac ćwiczeń wyposażony m. in. w ściankę wspinaczkową i kontenerową atrapę pomieszczeń mieszkalnych. Oba kutry ochrony miały efektowny zielony kamuflaż i cały czas były w pogotowiu. nawet gdy prezydent był na trybunie honorowej w Petersburgu stały na wodzie, lekko schowane za kadłub rosyjskiej fregaty. Jak z tego widać prezydent Rosji jest bardzo dobrze chroniony.

image
Załoga atomowego podwodnego Kniaź Władymir (825) w czasie parady burtowej.

Linia okrętów stojących w Kronsztadzie składała się z czterech okrętów podwodnych, w tym aż trzech o napędzie atomowym. Jako pierwszy stał konwencjonalny Dmitrow (487) projektu 877 Pałtus (Kilo), należący do 3. Samodzielnego Dywizjonu Okrętów Podwodnych Floty Bałtyckiej w Kronsztadzie. To obecnie formalnie jedyny okręt podwodny tej floty. Został wcielony do służby 30.04.1986 roku czyli jest dokładnie rówieśnikiem ORP Orzeł (291). Na Bałtyku nadal przebywają zbudowane inne okręty podwodne nowszego projektu 06363 Warszawianka (Kilo), ale należą one formalnie do Floty Oceanu Spokojnego. Wzięły one udział w części defiladowej parady. Drugim okrętem był atomowy Wiepr (885) projektu 971 Szczuka-B (Akula). Okręt ten jest stosunkowo nowy, wcielono go w 1995 roku i dość szybko poddano modernizacji, zakończonej w sierpniu 2020 roku, w ramach której przystosowano go do strzelania rakietami Kalibr. Okręt wchodzi w skład 24. Dywizji Okrętów Podwodnych Floty Północnej. Z tej samej floty, ale z 11. Dywizji Okrętów Podwodnych przyszedł atomowy podwodny krążownik z rakietami skrzydlatymi Orjoł (847) projektu 949A Antiej (Oscar-II). To młodszy brat Kurska, który zatonął z całą załogą w 2000 roku. Jest jednym z największych okrętów podwodnych świata. Ale jeszcze większy był czwarty z cumujących okrętów czyli atomowy podwodny krążownik strategicznego przeznaczenia Kniaź Władymir (825) projektu 955A Borej-M (Dolgorukii). To najnowszy z serii rosyjskich strategicznych okrętów wcielony do służby w 2020 roku, do 31. Dywizji Okrętów Podwodnych Floty Północnej, pierwszy ze zmodyfikowanego projektu 955A. Wcześniej zbudowano trzy okręty w podstawowej wersji 955, a w budowie i zamówionych jest 7 kolejnych 955A. Tym sposobem Rosjanie pokazali wszystkie podstawowe klasy swoich okrętów podwodnych (konwencjonalny, atomowy myśliwski, atomowy rakietowy i atomowy strategiczny), oprócz specjalnych.

image
Prezydent Putin dokonuje przeglądu korwety Stojkij (545) zacumowanej na Newie / Fot. mil.ru

Ugrupowanie marszowe w Kronsztadzie tworzyły duże okręty. Otwierał je okręt obrony przeciwminowej Władimir Emieljanow (659), projektu 12700 Aleksandrit czyli duży niszczyciel min, o kadłubie z tworzyw sztucznych. Do niedawna stacjonował na Morzu Czarnym, ale po zakończonej paradzie wrócił do Baltijska razem z bliźniaczym Alieksandr Obuchow. Zapewne niedługo wyjaśni się czy zostanie w Bałtijsku na stałe. Flotę Bałtycką reprezentował mały okręt rakietowy Gejzier (555), projektu 1234 Owod (Nanuchka). Na co dzień stacjonuje w Bałtijsku i wchodzi w skład 36. Brygady Okrętów i Kutrów Rakietowych. Wcielony do służby został w 1989 roku i swoje najlepsze lata ma już za sobą. Powoli okręty tego projektu są wycofywane ze służby i zastępowane nowym pokoleniem. Za nim szedł mały okręt zwalczania okrętów podwodnych Uriengoj (304), projektu 133.1 (Parchim II). Został on zbudowany w NRD jako prototyp serii 12 jednostek dla Floty Bałtyckiej, oparty o projekt podobnych okrętów zbudowanych dla MW NRD. Obecnie pozostało ich jeszcze 6, a konkretnie ten okręt czuł się jak u siebie w domu, ponieważ na co dzień stacjonuje w Kronsztadzie w 105. Brygadzie Okrętów Ochrony Wodnego Rejonu. Kolejnym okrętem zagranicznej budowy był duży okręt desantowy Mińsk (127), projektu 775/II (Ropucha) zbudowany w Polsce, w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Nadal Ropuchy stanowią około połowy dużych okrętów desantowych w MW Rosji. Ten na paradę przyszedł z Bałtijska z tamtejszej 71. Brygady Okrętów Desantowych. Natomiast ze 121. Brygady Okrętów Desantowych ale Floty Północnej na Bałtyk dotarł przedstawiciel nowego pokolenia czyli duży okręt desantowy Piotr Mogunow (071), projektu 11711 Tapir (Ivan Gren). Dwa okręty tego typu zostały zbudowane w Stoczni Jantar w Kaliningradzie i oddane do służby w 2018 i 2020 roku. Kolejne dwa są budowane wg zmodyfikowanego projektu.

image
Prezydent Władimir Putin na trybunie honorowej w Petersburgu w towarzystwie ministra obrony gen. armii Siergieja Szojgu i dowódcy MW admirała Nikołaja Jewmienowa / Fot. mi.ru

Kolejny prezentowany okręt to prototypowa korweta Griemjaszczij (337), projektu 20385. Należy ona do 114. Brygady Okrętów Ochrony Wodnego Rejonu Floty Oceanu Spokojnego. Podstawowych okrętów projektu 20380 zbudowano już 7 sztuk, a następnych 7 jest w budowie i zamówieniu. Po Griemiaszczij planowana jest budowa jeszcze 7 korwet projektu 20385 i co najmniej jednej projektu 20386. Jak na współczesne rosyjskie budownictwo okrętowe zapowiada się duża rodzina, a w przyszłości możliwe są dalsze zamówienia. Zdecydowanie starsze pokolenie reprezentowały dwa kolejne, potężne okręty. Pierwszym był duży okręt zwalczania okrętów podwodnych Wiceadmirał Kułakow (626), projektu 1155 (Udaloy I). Zbudowany w 1981 roku okręt prawdopodobnie nie doczeka się już modernizacji na wzór obecnie przebudowywanych młodszych jednostek tego typu (Marszał Szaposznikow we Flocie Oceanu Spokojnego i Admirał Czabanienko we Flocie Północnej). Pojawienie się w latach 80. ubiegłego wieku nowoczesnej serii Udaloy było bacznie obserwowane przez NATO. Łącznie zbudowano ich 13, z których pozostaje w służbie już tylko 8. Wiceadmirał Kułakow na paradę przyszedł z Floty Północnej z 14. Brygady Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych. Z tej samej floty był również krążownik rakietowy Marszał Ustinow (055), projektu 1164 Atlant (Slava) z 43.Dywizji Okrętów Rakietowych. Jest to jeden z trzech zbudowanych krążowników tego typu. Wszystkie pozostają w służbie. Federalną Służbę Bezpieczeństwa, a właściwie jej część zajmującą się ochroną granicy symbolicznie reprezentował okręt Ałmaz (143), projektu 10410 Swietljak.

Kolejnym fragmentem defilady morskiej było przejście czterech dużych okrętów podwodnych rodziny oznaczanej w kodzie NATO Kilo. Kolejno szły Pietrpawłowsk Kamczacki (456) projektu 06363, Władikawkaz (431) projektu 877 oraz Krasnodar (562) i Wołchow projektu 06363 Warszawianka. Władikawkaz przyszedł na Bałtyk ze 161. Brygady Okrętów Podwodnych Floty Północnej, a Krasnodar należy do 4. Brygady Okrętów Podwodnych Floty Czarnomorskiej. Najdziwniejsza sytuacja jest z dwoma pozostałymi okrętami czyli Pietrpawłowsk Kamczacki i Wołchow. Podniesiono na nich rosyjskie bandery wojenne w 2019 i 2020 roku i pomimo, że zostały przyjęte na stan 19. Brygady Okrętów Podwodnych Floty Oceanu Spokojnego, nadal są na Bałtyku i nie przeszły na Daleki Wschód. Czasami pojawiają się spekulacje czy jednak nie zostaną na Bałtyku, ale oficjalne źródła rosyjskie cały czas twierdzą, że przejdą do macierzystej bazy po zakończeniu szkolenia na Bałtyku. W stoczni w Petersburgu obecnie trwa budowa kolejnej czwórki bliźniaczych okrętów podwodnych, również przewidzianych na Pacyfik.

image
Fregata Admirał Fłota Kasatonow (461) na Newie / Fot. mil.ru

Ważnym elementem międzynarodowym było przejście na końcu szyku trzech zagranicznych fregat: indyjskiej Tabar (F 44), irańskiej Sahand (74) i pakistańskiej Zulfiquar (251). Zostały zbudowane odpowiednio w stoczniach: rosyjskiej, irańskiej i chińskiej. Szczególnie wizyta MW Iranu na Bałtyku spotkała się z bacznym przyjęciem przez obserwatorów. Sahand w towarzystwie wielkiego irańskiego okrętu pomocniczego Makran (441), jakiś czas temu wyszły z Iranu w nieznanym kierunku. Jako, że Makran jest przebudowanym dużym statkiem handlowym, na jego pokładzie powstał stosunkowo duży pokład lotniczy oraz specjalne łoża, na których zabrał małe, szybkie kutry szturmowe, znane z wielu pokazów na Zatoce Perskiej. Bardzo szybko zaczęto spekulacje, że zespół idzie do Wenezueli, obecnie największego wroga USA w Ameryce Południowej. Tak się nie stało i po przejściu Kanału La Manche i Cieśnin Duńskich zespół zakotwiczył na redzie Kronsztadu. Ze względu na wymiary i przeznaczenie Makran oczywiście nie wziął udziału w paradzie. Na razie nie wiadomo jaką trasą jednostki te wrócą do Iranu.

Kilka dni przed paradą na Newę w asyście holowników weszło pięć bojowych okrętów rosyjskiej floty, które stanowiły tło dla defilujących okrętów. Ze względu na wymiary ich defilada byłaby stosunkowo niebezpieczna, ale ten sposób prezentacji (zakotwiczenie na beczkach) też spełniał oczekiwania widzów. Były to prototypowy mały okręt rakietowy Grad Swijażsk (652), projektu 21631 Bujan-M, ze 106. Brygady Okrętów Nawodnych Flotylli Kaspijskiej, zbudowany w Polsce duży okręt desantowy Oliengorskij Gornjak (012), projektu 775/II (Ropucha) ze 121. Brygady Okrętów Desantowych Floty Północnej, korweta Stojkij (545), projektu 20380 ze 128. Brygady Okrętów Nawodnych Floty Bałtyckiej, fregata Admirał Fłota Kasatonowe (461), projektu 22350 z 43. Dywizji Okrętów Rakietowych Floty Północnej oraz duży okręt podwodny Kronsztad, projektu 677 Łada. Fregata Kasatonow stanowiła punkt dowodzenia całej parady w Petersburgu i Kronsztadzie. Natomiast prezentacja okrętu podwodnego Kronsztad na Newie jest chyba zapowiedzią kontynuacji budowy tej serii okrętów. Kronsztad znajduje się jeszcze w fazie prób i nie jest oficjalnie wcielony do służby. Sam projekt 677 jest dużą porażką rosyjskiego przemysłu stoczniowego. Łady miały być kontynuacją i rozwinięciem popularnych serii 877/636 Warszawianka, ale od 1997 roku gdy położono dwie stępki (jedną w wersji rosyjskiej, a jedną w wersji eksportowej, o której już chyba „zapomniano”) do służby wcielono zaledwie jeden okręt Sankt Petersburg (477), który chyba nadal jest bardziej jednostką doświadczalną niż bojową. Kronsztad jest drugi, w budowie jest jeszcze trzecia jednostka, a trzy kolejne teoretycznie zamówiono w latach 2019-2020. Jednakże seryjna budowa okrętów projektów 06363 wskazuje, że 677 na razie nie spełnia pokładanych oczekiwań MW Rosji.

image
Klucz śmigłowców Mi-8MTW nad Kronsztadem. W dole okrętowa cześć parady. / Fot. mil.ru

Ugrupowanie marszowe na Newie tworzyły małe jednostki pływające. Ponieważ ta cześć parady miała miejsce najbliżej publiczności, na okrętach było dużo różnych patriotycznych symboli, szczegółowo omawianych przez spikera. Kolumnę otwierały trzy kutry przeciwdywersyjne projektu 21980 Graczonok: Nachimowiec (689) z flagą państwową Rosji, Junarmiec Biełomorja (939) z flagą Ministerstwa Obrony Rosji oraz P-429 (936) z flagą MW Rosji. Na kolejnych dwóch kutrach desantowych projektu 11770 Sierna były przewożone mniejsze jednostki. Na kutrze Aljeksiej Barinow (791) replika łodzi cara Piotra I, a na Iwan Pasko (792) odrestaurowany półślizgacz z czasów wojny NKŁ-27. Kolejne trzy kutry patrolowe projektu 03160 Raptor prezentowały wojenne bojowe sztandary. Kuter Junarmiec Bałtiki sztandar Flotylli Dunajskiej, P-461 sztandar 3. Dywizjonu Kutrów Uzbrojonych 1. Brygady Okrętów Rzecznych Flotylli Dunajskiej, a P-462 sztandar 4. Tulczyńskiego Dywizjonu Kutrów Uzbrojonych 2. Brygady Okrętów Rzecznych Flotylli Dunajskiej. Następne wojenne sztandary przenosiły znowu kutry Graczonok. Kuter Walierij Fiedjanin (941) sztandar 305. Gwardyjskiego Radomskiego Pułku Moździerzy Artylerii Nadbrzeżnej MW, a Junarmiec Dagiestana (602) sztandar 154. Brygady Strzelców Morskich.

Dalsza część kolumny miała już bardziej bojowy charakter i składała się z jednostek przeciwminowych i rakietowych. Siły trałowe reprezentowały trałowiec redowy RT-57 (316), projektu 10750 Sapfir, trałowiec bazowy Paweł Chienow (515), projektu 1265 Jachont oraz okręt obrony przeciwminowej Alieksandr Obuchow (507), projektu 12700 Aleksandrit. Te dwa pierwsze należą do 105. Brygady Okrętów Ochrony Wodnego Rejonu w Kronsztadzie, a ten ostatni jest z analogicznej 64. Brygady z Bałtijska. Największe zainteresowanie wzbudziły jednostki uderzeniowe 36. Brygady Okrętów i Kutrów Rakietowych z Bałtijska. Były to kuter rakietowy Dmitrowgrad (825), projektu 1241 Mołnija (Tarantul) oraz małe okręty rakietowe Odincowo (584), projektu 22800 Karakurt i Zielojonyj Don (562), projektu 21631 Bujan-M. Dwa ostatnie okręty reprezentują typy seryjnych małych, ale bardzo mocno uzbrojonych okrętów uderzeniowych, którymi rosyjska MW chce zrekompensować coraz większy brak dużych okrętów klasy fregata czy niszczyciel. Zielojonyj Don początkowo służył we Flocie Czarnomorskiej, ale po wzmocnieniu tej floty innymi okrętami został na stałe przeniesiony na Bałtyk, aby wzmocnić z kolei tutejszą flotę. Paradę na Newie również symbolicznie zamykały dwa kutry ochrony granicy (632) i (626), projektu 12150 Mangust, należące do Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

image
Kuter przeciwdywersyjny Walierij Fiedjanin (941) ze sztandarem 305.Gwardyjskiego Radomskiego Pułku Moździerzy Artylerii Nadbrzeżnej MW / Fot. mil.ru
image
Trałowiec redowy RT-57 (316) / Fot. mil.ru
image
Trałowiec bazowy Paweł Chienow (515) / Fot. mil.ru
image
Kuter rakietowy Dmitrowgrad (825) / Fot. mil.ru
image
Klucz samolotów zwalczania okrętów podwodnych Ił-38N / Fot. mil.ru

Paradę lotniczą tworzyły kolejno klucze dobrze znanych maszyn: trzech śmigłowców bojowo-transportowych Mi-8MTW, śmigłowców pokładowych Ka-31R, Ka-27PS i Ka-28, śmigłowca uderzeniowego Ka-52K i dwóch szturmowych Ka-29TB, dwóch samolotów transportowych An-72, trzech wodnosamolotów Be-12, trzech samolotów zwalczania okrętów podwodnych Ił-38N, samolotu specjalnego przeznaczenia Tu-154M i dwóch Tu-134-A4, trzech samolotów zwalczania okrętów podwodnych Tu-142M3, trzech samolotów wielozadaniowych  Su-33, trzech samolotów wielozadaniowych Su-30SM, trzech samolotów myśliwskich Su-27, trzech samolotów pokładowych MiG-29K, trzech samolotów bombowych Su-24M, trzech samolotów przechwytujących MiG-31. Na koniec defilady sześć samolotów szturmowych Su-25, z Wojsk Powietrzno-Kosmicznych, w powietrzu utworzyło kolorową flagę Rosji.

W czasie parady praktycznie nie zaprezentowano żadnej nowości, ponieważ ze względu na cykl projektowania, budowy, prób morskich i przeważnie upublicznioną ceremonię podniesienia bandery jednostki pływające Rosji są wcześniej stosunkowo dobrze znane. Niewątpliwie parada przyniosła swoje zamierzone cele i te wewnętrzne i zewnętrzne. Również wizyta i udział w niej flot Indii, Iranu i Pakistanu była małym wyłomem w międzynarodowej izolacji Rosji. Warto wspomnieć, iż w podobnym święcie we Władywostoku wzięły udział dwie fregaty MW Wietnamu. Poprzednio Rosja gościła również okręty z MW Chin. Wymienione państwa, oprócz Pakistanu, są odbiorcami rosyjskiej broni co też może być dodatkowym powodem ich wizyt w Petersburgu. Rosja przez to że ma rozległe tereny lądowe, a jej przyległe akweny morskie są tak odległe chce posiadać stosunkowo duże siły zbrojne. Oczywiście nie będzie to już raczej pięciomilionowa armia jak za czasów ZSRR. Obecnie Siły Zbrojne Rosji liczą pomiędzy 900, a 1.000 tys. żołnierzy. Dlatego jednym z ważniejszych elementów dużych ćwiczeń w Rosji jest przerzut sił i środków na wybrany teatr ewentualnych działań. Dotyczy to również sił okrętowych. Warto zwrócić uwagę, iż przy okazji parady w Petersburgu również tego dokonano, przy okazji ćwicząc właśnie taki przerzut okrętów pomiędzy flotami. Dodatkowo osiągnięto efekt zainteresowania obserwatorów i zagranicznych flot, szczególnie w czasie wejścia na Bałtyk potężnych okrętów podwodnych z napędem atomowym. Wydaje się to wszystko być bardzo przemyślane, nawet z okazji parady z okazji Święta MW Rosji.

 Jarosław Ciślak

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 75
Reklama
Olgino
środa, 11 sierpnia 2021, 16:29

Rosja jest mocarstwem. Defiladowym.

pabieda
piątek, 6 sierpnia 2021, 13:27

a za miesiąc 6 parada

Kacperek
środa, 4 sierpnia 2021, 21:21

W Indiach rozpoczął próby morskie lotniskowiec INS Vikrant. Jest to pierwszy lotniskowiec zaprojektowany i zbudowany przez Indie. Wielka Rosja nie jest w stanie już zaprojektować i zbudować lotniskowca....

tak trzymajcie
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:05

5 główna parada???? Kuźniecow nie odpalił tam gdzie trzeba?

tym razem zaciekawiony
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:38

Ciekawe bardzo dlaczego US Navy nie potrafi zorganizować żadnej parady morskiej?!? Może jankeskie wilki morskie obawiają się, że w trakcie przygotowań do niej mógłby się powtórzyć los okrętu desantowego USS Bonhomme Richard (LHD-6)... ;-)

Wania
środa, 4 sierpnia 2021, 09:34

Bo Amerykanie nie bawią się w Koreę Północną i dziki Wschód. Wolą te pieniądze wpakować w statki a nie w propagandowe przemówienia.

Ropuch
niedziela, 1 sierpnia 2021, 06:14

Nasze desantowe Ropuchy, aż się łezka komuszkom w oku kręci :)

Tani
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:30

Sa profesjonalne fotki na sieci. Dodam ze po jednej fregacie wyslal Pakistan i Indie no i Iran plus ten tankowiec. Na koniec ciekawostka olimpijska zloty medal ze strzelania z pistoletu pneumatycznego zdobyl Straznik Rewolucji z Iranu. Czlonek korpusu medycznego bral udzial w walkach w Syrii. Tam bral udzial w obronie szpitala polowego przed ISiS. Facet tego nie kryl czyli szacun dla niego.

Jacek
sobota, 31 lipca 2021, 17:52

W dowództwie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej przeważa opinia, że główne środki finansowe należy przeznaczać na atomowe okręty podwodne Boriej-A i Jasień-M, a także mniejsze rakietowe jednostki nawodne, w tym korwety projektu 20380. Natomiast postuluje się rezygnację z większości projektów budowy wielkich okrętów wojennych. Jest to uzasadnione aktualną sytuacją geopolityczną i związanymi z tym planami modernizacji Marynarki Wojennej FR na najbliższą dekadę…

dodam
niedziela, 1 sierpnia 2021, 06:07

i brakiem podzespołów wcześniej dostarczanych przez ukraińskiego kooperanta.

uzupełniam
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:33

W lutym 2019 roku przedsiębiorstwo ODK Saturn dostarczyło do stoczni Siewiernaja Werf’ w Sankt Petersburgu pierwsze całkowicie rosyjskie turbiny gazowe typu M90FR przeznaczone dla największych i najnowocześniejszych rosyjskich fregat rakietowych Admirał Gorszkow projektu 22350...

niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:35

no i patrz, jak wspomniał Jacek będzie trzeba te turbiny wyrzucić na złom bo "postuluje się rezygnację z wielkich okrętów wojennych"

wyjaśniam
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:55

W dniu 22 maja 2020 roku zwodowano fregatę Admirał Gołowko, trzeci okręt projektu 22350, pierwszy wyposażony został w siłownię rosyjskiej produkcji. O żadnej opcji "wyrzucić na złom" nie ma żadnej mowy w WMF, w przeciwieństwie do US Navy...

Kot
sobota, 7 sierpnia 2021, 23:11

Us navy? Żadne jest w ogóle porównywać flotę faszystowskiej Rosji do id navy. Bez żartów.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:37

No popatrz jakoś sobie nei przypominam wyrzucania na złom w USNavy:)

coraz bardziej rozbawiony
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:41

W dniu 29 lipca 2021 roku w San Diego odbyła się uroczystość (sic!) wycofania ze stanu US Navy pierwszego okrętu klasy LCS (Littoral Combat Ship) – trimarana LCS 2 Independence. Okręt wszedł do służby w 2010 roku i miał w niej pozostać 25 lat. Tymczasem przetrwał w zaledwie nieco ponad 11 lat. Z nieoficjalnych informacji wynika, że okręty klasy LCS mają poważne problemy techniczne, szczególnie z napędem. W październiku 2020 roku poważnej awarii przekładni uległ LCS 7 Detroit. Prawie od razu w dowództwie US Navy zdecydowano, że ten okręt nie będzie naprawiany… ;-)

a
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:58

a fregata to wielki okręt

informuję
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:52

Wyporność fregat projektu 22350 to 4,5 tys. ton, długość - 135 metrów.

a
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:19

no jest to duży okręt ale nie wieli wielki to jest "Piotr Wielki" za wielkie uważa się powyżej 10 000 ton

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
sobota, 31 lipca 2021, 13:06

parafrazując klasyka rzec można..... jam jest częścią tej mocy która wiecznie dobra pragnąc wiecznie zło czyni

a tego nie obchodzą ci bandyci?
sobota, 31 lipca 2021, 02:25

rozkaz NKWD 00485 i 00486

a tego nie obchodzą pogrobowcy banderowców?
sobota, 31 lipca 2021, 12:04

Tajna dyrektywa terytorialnego dowództwa UPA-Północ z czerwca 1943 roku w sprawie eksterminacji polskiej ludności na Wołyniu...

Hanys
piątek, 30 lipca 2021, 18:31

Fregaty takie jak Kasatonow będą przewoziły hipersoniczne cyrkony, wobec tych lecących 9 mach nad powierzchnią wody pocisków amerykańska obrona okrętów jest całkowicie bezużyteczna, dlatego że przy odrobinie farta amerykance mogą wykryć te pociski na kilka sekund przed walnięciem w ich okręt :) I takie pociski Rosja rozmieści też na swoich okrętach podwodnych, atomowych i klasycznych. Good baj ju łe sej.

droma
sobota, 31 lipca 2021, 07:49

rosja ma te hiper ,super pociski tak jak; niewidzialny dobrobyt i czołg czyli w moskiewskiej prawdzie i tak trzymać ,bujac nas -paniał ...

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 01:02

Ma9 nad powierzchnia wody?:) A [o co w nie stzrelac ,same spadna usmazone pzrez tarcie;)

Hanys
sobota, 31 lipca 2021, 14:15

To że afroamerykańskie USA nie umie zbudować takiej broni, to ich problem.

xXx
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:49

Amerykanie maja całkiem dobre wyniki prac na hipersonicznymi pociskami odpalanymi z samolotów, zamiast ze statków, więc można spokojnie zakładać, że Amerykanski lotniskowiec będzie równorzędnym przeciwnikiem, plus raczej pewnie, że Amerykanie mają już opracowane metody przeciwdziałania - jakoś nie widać by Amerykanie zaprzestali wprowadzania nowych lotniskowców. Pociski hipersonicznie to nie magiczna zabawka i one też mają swoje dość poważne ograniczenia.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 07:50

Hanysku, fizyka was załatwi, strzelac nie będzie potrzeba:))

niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:55

Jak powiedzial prez. Putin Rosja nie pozwoli narzucic sobie

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:39

Wg Putina w Rosji jest alternatywna fizyka:)

WSK74
piątek, 30 lipca 2021, 13:30

Mają w Rosji rozmach, co by nie mówić o polityce to wielki kraj i perspektywa też inna niż w przypadku średniej wielkości krajów Europy........ Przy działającej dyplomacji, można tam robić ciekawe interesy, niestety przymykając oko na tą "perspektywę". Fakt, że są niezależni i mogą sprzedawać bez ograniczeń licencji oraz zgód sojuszniczych, to niewątpliwie atut, który tworzy potęgę. Ale to droga dla krajów, które mają albo wielki potencjał, jak Niemcy, albo są wielkie jak Rosja, USA, Chiny.... My możemy popatrzeć i pomyśleć kto ma podobne problemy do nas i jak możemy mu pomóc.

dla kogo te defilady?
piątek, 30 lipca 2021, 16:42

Zacznijmy od samego kraju. Na igrzyskach w Tokio nie ma takiego kraju jak Rosja, jest Komitet. Kiedy Spojrzeć na Rosje i na przykład Łotwę to Łotwa to jest kraj jak się patrzy a Rosja to coś zacofanego w każdym aspekcie rozwoju społecznego. Co tam jeszcze... liczba ludności? Mała Japonia ma chyba tyle ludzi co Rosja :)

sasza
wtorek, 10 sierpnia 2021, 14:42

A powierzchnia? Rosja jest ponad 50x większa, niż pewien kraj nad Wisłą, który niczego nie produkuje za wyjątkiem krasnali ogrodowych, mebli i europalet, a od ponad 350 lat ciągłe przegrane z Rosją.

Skośne oczy ładka
piątek, 30 lipca 2021, 14:49

Trudno przynknac oko wtedy, gdy prezydent Rosji kłamie na temat drugiej wojny światowej. Trudno też dogadać się z kimś, kto przetrzymuje wrak rozbitego polskiego samolotu od 10 lat używając go jako argumentu do manipulacji politycznych. Trudno też kochać kraj, który wprowadził sankcje na polskie jabłka i ćwiczy atak atomowy na Warszawę. Pisząc, że Rosja ma atut bo może kraść i kopiować patenty bez ograniczeń wrzucasz Rosję poza obszar cywilizowanych krajów. Patrząc jak Rosja rozgrywają dostawa i gazu z nami można wyciągnąć tylko jeden wniosek: interesy z Rosją możemy robić po zmianie władzy w Rosji i ich agresywnej i awanturniczej polityki. Bo napadanie na sąsiadów uprawnia do użycia takiego sformułowania.

a
piątek, 30 lipca 2021, 21:06

To może wreszcie zakończymy tzw śledztwo w sprawie katastrofy? a kto pierwszy wprowadził sankcje? przecież mogliśmy być hubem gazowym na całą Europę? Rosja nam to proponowała, ale jak się dba o obce interesy to pretensje do kogo? A ile dostaliśmy za zwalczanie NS 2 - całe podziękowanie to co poklepali pochwalili i sprzedano nam sprzęt po zawyżonej cenie

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 01:06

Po pierwsze to Rosja napadła na Gruzje i Ukraine wiec ciesz sie ze tylko sankcje. Po drugie nikt twojej bandyckiej Rosji nic z Zachodu nie spzreda wiec juz skończ ten płacz.

a
sobota, 31 lipca 2021, 17:23

Taa no Rosjan napadła na Gruzję rozróba na Ukrainie też Rosja w te bajeczki to już nawet dzieci nie wieżą > Rozumiem, że wytyczne obowiązują. Rosja to nie mój kraj. A co "tyko sankcje" wojenka ci się marzyła? Jak na razie to z Rosją każdy się liczy a z nami kto ? nawet Litwa nas olewa - a potem zdziwienie, że Polacy na Litwie wolą Rosję od Polski. A tak na serio to sankcje Rosji wyszły na dobre, rozwinęli własny przemysł, rolnictwo już są jednym z największych producentów żywności a wiesz które miejsce na świecie zajmuje ich przemysł stoczniowy, odbudowali go prawie od zera. A tak z mojej bliskiej okolicy, przez lata przyjeżdżali Rosjanie do pracy w sadach - całymi rodzinami, uczyli się podpatrywali i zakładali u siebie tylko, że u nas to 40 -50 ha a tam to 300 -400 ha, bo państwo dawało na sadzonki maszyny. Kupowali od nas sadzonki, maszyny do sadów. Jeszcze parę lat a Rosja będzie większym producentem jabłek niż my. Taki jest efekt prowadzenia mądrej polityki. Prezydent Putin zabronił sprowadzania żywności, ale nie zabronił sprowadzania warchlaków, macior, cielaków, różnych urządzeń do rolnictwa i przetwórstwa, stosując dotacje, ulgi podatkowe różne kredyty, a wiesz że Rosja jest jednym z największych producentów maszyn rolniczych i eksporterów. A jako ciekawostka a wiesz kto jest największym dostawcą ropy i produktów ropopochodnych do USA? to poczytaj ostatnie sprawozdania. A o kompleksach przetwórstwa gazu Amur prawie gotowy i Ust - Ługa w budowie o ich znaczeniu dla gospodarki europejskiej i azjatyckiej to sobie sam poczytaj, a produkty już zakontraktowano na długie lata

B72
środa, 11 sierpnia 2021, 11:59

Dodaj jeszcze ,że ten export zbóż to do Chin tylko na pasze dla zwierząt i po cenach nizszych od kosztow produkcji ..... bo zapomniałeś.

kurica nie ptica
wtorek, 3 sierpnia 2021, 04:19

ja nie wierze w wieżę

Kacperek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:11

No jak pieknie cytujesz sputnika. Słowo klucz "za parę lat". W Rosji to się nie sprawdza. Tam kołchozy zniszczyły wszystko. A sankcje Kremla zniszczyły społeczeństwo. Teraz tam jest tylko wódka tania. I narkotyki. Sądownictwo dzięki pompowaniu przez Kreml miliardów rubli pewnie się rozwinie. Tylko kiedy...

Sarmata
sobota, 31 lipca 2021, 10:50

A ja czytałem raport komisji UE o wojnie w Gruzji i tam napisali coś innego niż ty. Musisz im to wyjasnic Napoleonie.

kabanos
sobota, 31 lipca 2021, 15:20

Nic takiego nie czytałeś bo takiego raportu nie ma. Chyba, że na Kremlu już napisali i kazali publikować na sputniku

Sarmata
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:58

No to dziadziu wpisz w Google raport UE o wojnie w Gruzji. Cos ci wyskoczy i będziesz zdziwiony.

No skąd
sobota, 31 lipca 2021, 12:33

Dostałby tym raportem w łeb i tak by nie uwierzył. Taki typ

Ślązak
piątek, 30 lipca 2021, 02:37

Dzieci tu komentujące nie mają pojęcia o świecie. W Petersburgu byłem miesiąc temu. W kawiarniach piwo średnio 16 zł. Ludzi wszędzie pełno. Turystów zagranicznych t nie ma, bo granice zamknięte. Przejechałem Rosję od morza Kaspijskiego po Petersburg. Wszędzie dobre drogi. O wiele lepsze niż w Polsce przed wejściem do UE, dzięki której drogi wyremontowała. O Polsce ludzie tam wiedzą, tyle samo co Polacy i Czechach czyli nic. Są za to bardzo gościnni.

Kamyk
środa, 11 sierpnia 2021, 12:07

No popatrz a ja do Rosji służbowo co roku na minimum miesiąc, drogi koszmar jesli wyjedzasz za miasto to tylko terenowym lub ewentualnie suv ( ja hiluxem ) , fakt Moskwa ,Piter w centrum zadbane , dobre sklepy ,hotele ale pojedz gdzies dalej toalet brak , dziura w betonie i sraj tu albo w polu ( "u nas wsio toaleta " jak to mi wytlumaczono na stacji benzynowej . W sklepach tania jest wódka i miejscowe frykasy np.suszone sardynki reszta droga . Troche się poprawiło bezpieczeństwo w ostatnich latach , ale wrażenie ogólne bród smród alkoholizm i narkomania ( tylu strzykawek porozwalanych w parkach , dworcach w zyciu nie widziałem.

Bazuzu
piątek, 30 lipca 2021, 19:29

Drogi lepsze niz w Polsce 20 lat temu. Hmmm jest moc!

Wania
piątek, 30 lipca 2021, 14:41

No pięknie to napisałeś. Drogi lepsze niż w Polsce przed wejściem do UE. Przypominam, że w UE jesteśmy już prawie 20 lat. W kawiarniach ceny wyższe niż u nas albo podobne. Czyli prawie Europa. Wynagrodzenie minimalne Rosja 165 dolarów, Polska ponad 500. A jest to najbogatszy w surowce naturalne kraj na świecie.

ANDYS
piątek, 30 lipca 2021, 00:19

Chętnie bym zaprowadził wnuka na taka paradę!

Fanklubowicz wschodnich troli
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:26

Poczekaj jak popłynie Kuzniecow... Czyli możesz nie dożyć.

Donald
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:02

Możesz go zabrać na Paradę miłości do Berlina.

Dobra rada.
piątek, 30 lipca 2021, 14:51

Bilety do Rosji nie są przesadnie drogie. Rubel też nie notuje historycznych wzrostów. Wystarczy zaplanować na następny rok.

andys
piątek, 30 lipca 2021, 22:40

Dobra rada, a to my na Wschód lubimy udawać sie z szabelka....

syty
niedziela, 1 sierpnia 2021, 06:12

a wy na zachód z szaszką....

andys
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:37

Jesli "my " na Wschód , to "wy" na Zachód nie moga. Ja nie moge być "my" i "wy" jednoczesnie!

Gru
piątek, 30 lipca 2021, 00:17

Potencjalne cele dla naszych NSMów jak na dłoni, dawcy sygnatur dla głowic, brawo marjaki

haha
sobota, 31 lipca 2021, 12:32

Będziemy gdzieś po Morzu Arktycznym za nimi ganiać?

Piotr ze Szwecji
czwartek, 29 lipca 2021, 22:50

Rosja nie inwestuje tak usilnie w siły MW Rosji, jak Związek Sowiecki. Większość okrętów jest więc raczej jak w MW, pływającym muzeum, lecz Rosjanie przynajmniej modernizują albo próbują modernizować swoje muzeum. Sprzęt nowej produkcji wskazuje często na nowoczesne myślenie o projekcji siły przez ich flotę w Rosji. Choć na o wiele krótszych odległościach. To oznacza, że Rosja nie będzie łatwym przeciwnikiem do pokonania. To oznacza też, że Polska ma na wybrzeżu realnie sprawne i nowoczesne zagrożenie. 18 DZ i brygada piechoty morskiej ze Specnazem. ---------- 2 szybkie kutry dywersyjne, które na mapach Googla można zobaczyć na redzie z 6 miejscami do cumowania w Primorsku raczej wskazują, że to sprzęt Specnazu.

piątek, 30 lipca 2021, 15:07

Zapomniałeś że to było w czasach gdy armia miała swój kraj a nie kraj armię

Roman
czwartek, 29 lipca 2021, 21:31

Może jednak do tej wyjątkowo dokładnej relacji z parady rosyjskiej marynarki wojennej w Kronsztadzie i Petersburgu warto dodać kilka informacji związanych z przygotowaniami do tej parady. Ponieważ w Petersburgu i w ogóle w Rosji pandemia COVID19 trwa w dalszym ciągu to władze rosyjskie i "potieszne generały i admirały" W.W. Putina chyba obawiając się, że epidemia może zakłócić przebieg przygotowań do parady i może też wpłynąć negatywnie na liczbę widzów obserwujących przebieg parady z nabrzeży Newy to sięgnięto po czynności, które dla racjonalnie myślącego nosiły charakter jakby magiczny. Już na miesiąc przed terminem parady archirej Warnosofij - metropolita St. Petersburga i Ładogi odbył śmigłowcem floty bałtyckiej "modlitewny przelot" nad St. Petersburgiem i Kronsztadem dla powstrzymania epidemii. Jednak to nie pomogło. W tej sytuacji postanowiono wspomóc się wstawiennictwem świętego prawosławnej cerkwi i jednocześnie sławnego admirała Fiodora Fiodorowicza Uszakowa. Do tego celu przywieziono do Petersburga specjalnym lotem wojskowego samolotu z klasztoru Sanaksarskiego w Mordowii (jedna z republik w składzie Federacji Rosyjskiej) relikwie admirała Uszakowa (jest pochowany w tamtejszym klasztorze) i po uroczystym nabożeństwie w soborze w Kronsztadzie relikwie umieszczono na pokładzie kutra ze składu Bałtfłota, który przepłynął z nimi wzdłuż ustawionych w paradnym szyku okrętów Wojenno Morskogo Fłota. Miało to być błogosławieństwem św. Uszakowa dla marynarzy uczestniczących w paradzie i wszystkich na służbie. Warto tu może dodać, że adm. Uszakow miał też w swojej wojskowej biografii osiągnięcia związane ze zwalczaniem epidemii dżumy w Chersonesie na Krymie, za które otrzymał order św. Włodzimierza. Widocznie "wstawiennictwo" świętego Uszakowa poskutkowało, bo "pitercy" (mieszkańcy Petersburga) tłumnie przybyli oglądać paradę, mimo wcześniejszych zapowiedzi, że można ją będzie oglądać tylko w telewizji. Może to wszystko wydawać się żartem ale wymienione fakty zostały obszernie opisane w artykule w Nowoj Gaziecie pt. Poslednij parad nastupajet, który to tytuł wprost nawiązuje do znanego wiersza austriackiego poety Rudolfa Greinza pt Wariag "Auf Deck Kameraden, und auf Position, Die letzte Parade Beginne..." i w rosyjskim tłumaczeniu jest chyba najczęściej wykonywaną wojskową pieśnią marynarzy rosyjskich.

Tani
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:57

Nie widzialem nigdy Szojgu w maseczce ani innych wyzszych oficerow. Szeregowe wojsko uzywa maseczek. Wyzsi oficerowie nie. Kiedys bylo fajne zdjecie Szojgu z wizyta w fabryce. On i oficerowie bez maseczek. Cywile w maseczkach. Ochrona Szojgu po cywilnemu....w maseczkach. Byc moze takie sa przepisy. W USA znowu wszyscy w maseczkach od szeregowego do generala i admirala. Minister wojny w maseczce tez. Widocznie takie maja przepisy mundurowe.

andys
piątek, 30 lipca 2021, 09:48

1. Trudno spodziewać sie od Nowej Gazety innego komentarza (zlosliwego, komentujacego "okolice" istoty sprawy, wystepujacego z pozycji jakiejs intelektualnej i moralnej wyzszosci). 2. Piotr I , jako dziecko, mial do dyspozycji oddzial wojska zlozony z chlopców równych mu mniej wiecej wiekiem . Piotr ćwiczył z nimi musztre i ,ogólnie, rzemioslo wojenne. Nazywano ten oddział - pocieszne wojska (czyli wojska do zabawy, dla uciech). "Pocieszni generalowie i admiralowie" to obraźliwe odniesienie dzisiejszych dowódców do tamtego pociesznego wojska. 3. Rzeczywiscie Rosjanie maja tendencje do pewnego mistycyzmu , swoistego traktowania religii (nazwał bym Rosjan - prawosławnymi ateistami), czego dowodem sa religijne uroczystosci w zwiazku z parada. Tak maja , i cóz w tym złego? Cerkiew tez chciala sie przypomnieć. Pamietajmy, że tamtejsi biskupi nie pełnia takiej , powidziałbym prawie głównej, roli na uroczystosciach jak u nas. Musza wiec trochę "wpychac " sie . Stosunek wladz do Cerkwi jest bardzo pozytywny , istnieje swoisty sojusz "Cerkwi i tronu", ale o zwykłych ludzi trzeba walczyć. Sa w wojsku kapelani, wybudowano ostatno ogromna cerkiew, głwna cerkiew Armii Rosyjskiej (jak u nas).

prawnik
piątek, 30 lipca 2021, 09:34

Jako osoba wierząca nie uważam aby "zwracanie się o pomoc" do świętych było przejawem zabobonu.Natomiast nie popieram słusznie zaakcentowanego "wątku magiczności " takich zachowań .Nie można traktować religii i relikwii jak coś na wzór amuletów .Bardzo podoba mi się poziom komentarza i jego merytoryka - zwłaszcza notka biograficzna o admirale Uszakowie .Pozdr

sobota, 31 lipca 2021, 12:34

A czym medaliki, krzyżyki, relikwie różnią się od amuletów?

andys
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:17

Nie tutaj jest miejsce na takie wywody!!

Reżim Władimira
czwartek, 29 lipca 2021, 20:45

Korea Północna 2

rED
czwartek, 29 lipca 2021, 20:30

No proszę a defilada w Polsce jest przez Rosjan na D24 krytykowana, że za droga itp. A tu pandemia, kasa nie ma znaczenia ważne są obrzędy, igrzyska.

Sołżenicyn
czwartek, 29 lipca 2021, 19:15

Dokładnie. Kto by się tam przejmował że ostatniej doby poszło do piachu 800 ludzi? U nas ludzi mnogo... jedna osoba to tragedia a 800 to statystyka.. oczywiście na paradzie pełen luz bez masek bez dystansu A poziom szczepień tylko dla wybrancow narodu. Uuuuuraaaaa!!! Uuuuuuraaaaa!

:)
czwartek, 29 lipca 2021, 17:59

Jestem pod wrażeniem, tekst potężny, jak co najmnie w moskiewskiej Prawdzie.Rownie mocno przesiaknięty słuszną ,ma się rozumieć propagandą. Tak czymać !

easyrider
czwartek, 29 lipca 2021, 17:41

No parady to zawsze była rosyjska specjalność. U nas od czasów Wielkiego Księcia Konstantego. Co Wołodimirowi pozostało? Łasić się do Chin, które czasami go pogłaszczą? Nawiasem mówiąc, czy on się nie ostrzyknął jakimś botoksem? Dziwnie wygląda.

hermanaryk
czwartek, 29 lipca 2021, 17:19

"Wojenno-morska" to rusycyzm. Lepiej brzmi po naszemu: parada marynarki wojennej.

Twój Sputnik
czwartek, 29 lipca 2021, 16:09

Kuzniecow będzie przewodził paradzie.

droma
czwartek, 29 lipca 2021, 16:06

to norma w rosji-kaput nie ma co żryć korana masakruje to się robi parady i propagandę niewolnik da się nabrać ,dawniej były procesy kontrrewolucjonistów ,stara lipa ...

spostrzegawczy
czwartek, 29 lipca 2021, 15:39

Nie chcę nic insynuować, ale dlaczego na zdjęciu, przed Putinem jest taka "żółta" woda. Stawiam na tego Komandora za nim, taki zadowolony stoi.

sobota, 31 lipca 2021, 12:36

To jest admirał. W rosyjskiej marynarce nie ma komandora (jest kapitan 1 rangi).

Tweets Defence24