Reklama

Polityka obronna

PIAP i ITTI budują system zakłóceń dla Straży Granicznej

Fot. Straż Graniczna, Facebook
Fot. Straż Graniczna, Facebook

PIAP wraz ze spółką ITTI realizuje dofinansowany przez NCBiR projekt, którego celem jest ustanowienie zdolności zakłócania niepożądanych emisji radiowych w obiektach Straży Granicznej. 

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wraz z ITTI sp. z o. o. realizuje projekt pt. "Zakłócanie transmisji radiowej w wybranych obiektach Straży Granicznej" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach umowy nr DOB-BIO7/15/04/2015.

Wartość Projektu wynosi 1,387 mln zł, z czego 1,248 mln zł stanowi dofinansowanie NCBiR. Powstałe w Projekcie urządzenie będzie wykorzystywane w jednostkach Straży Granicznej do blokowania niepożądanej emisji radiowej poprzez jej zakłócanie. Planowane zakończenie projektu nastąpi 30 czerwca 2018 roku.

Wdrożenie budowanego w ramach projektu rozwiązania pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa określonych obiektów Straży Granicznej. PIAP dostarcza również inne rozwiązania polskim i zagranicznym siłom zbrojnym oraz formacjom ochrony porządku publicznego. Do najbardziej znanych produktów instytutu należą roboty pirotechniczne. Przykładowo w grudniu 2016 roku poinformowano o dostawie trzech kompletów mobilnych robotów IBIS wraz z wyposażeniem dodatkowym dla Straży Granicznej w Gdańsku, Wrocławiu i Modlinie.

Czytaj więcej: Roboty PIAP wesprą Straż Graniczną na lotniskach

 
Reklama

Komentarze (2)

  1. Geoffrey

    Czy dobrze rozumiem, że system służy do zakłócania emisji własnej??? Jeśli chodzi o WiFi, to lepiej ją wyłączyć w budynku i przejść na sieć przewodową, a jeśli chodzi o komunikację radiową między obiektami, to jak będzie działać, jeśli zostanie zakłócona? Czy ktoś wie, o co tu chodzi?

    1. Yogi

      Chodzi o system i urządzeń do zakłócania transmisji radiowej wytwarzających kurtynę elektromagnetyczną w wyb obiektach Straży Granicznej, w celu uniemożliwienia podsłuchu i wycieku danych, w trakcie np. ważnych spotkań roboczych międzynarodowych i krajowych służb operacyjnych, dochodzeniowo-śledczych, służb wewnętrznych oraz spotkań międzyresortowych . Dodatkowo system będzie zabezpieczał przed próbą detonacji urządzeń wybuchowych uruchamianych przy pomocy sygnałów np. z sieci komórkowych i będzie blokował transmisję sygnałów sterujących obcymi dronami.Będą to urządzenia stacjonarne i przenośne.

  2. czapi

    Ciekawe jak poradzą sobie z tysiącami siejących zasilaczy impulsowych...

Reklama